Сторінка 1 з 1

Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 08 вересня 2010 01:39
Terrykoo
Минулої неділі вибрався до Сарселю (17 км на північ від Парижа) в пошуках могили Олександра Шульгіна.
Хоча я вже дещо чув про старі традиції в діаспорі влаштовувати своєрідні "братські могили" з представників української громади, але те, що довелось побачити було для мене дещо несподіваним:

Зображення
Поховання виявилось спільним для 15 осіб і пов'язане лише з діяльністю Наукового товариства ім. Шевченка в Європі (яке саме знаходилось в Сарселі). На початку 2000-х рр. за кошти західної діаспори (і мерії Сарселя) був поставлений новий пам'ятник. Причому, основну шану серед усіх похованих, чомусь, було вирішено віддати Володимиру Кубійовичу ім'я якого вибито на основній центральній мармуровій плиті.

Зображення
Серед інших, знайшлось і прізвище Олександра Шульгіна. Чомусь мене не полишає сумнів що він досить випадково потрапив в цю "братську могилу". По-перше, він тут єдиний православний, решта є греко-католиками. По-друге, він тут єдиний з фракції УНР, решта або "мельниківці", або дуже близькі до них. Крім того, в останній період життя, Шульгін хоч і був заступником Кубійовича в НТШ, але також очолював власну окрему структуру Українське Академічне Товариство та був віце-президентом Міжнародної Вільної Академії в Парижі. Очевидно що він був похований 1960 р. поряд з подружжям професора Кузелі, а потім до них поступово підкладали "інших". Причому щонайменше передостанній в списку, Данило Гузар-Струк, лише формально занесений до списку, бо в дійсності похований в Канаді...

Зображення
А ось так виглядає фасад НТШ в Європі сьогодні. Наскільки я знаю з третіх рук, будинок і бібліотека знаходяться в жалюгідному стані. Пару років тому останіій голова Аркадій Жуковський пішов на пенсію. Відтоді триває якась незрозуміла боротьба за спадщину товариства між кількома діаспорними організаціями і за участю українського посольства.

Зображення
В неділю був вихідний день, тому в середину мені потрапити не вдалось :)

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 08 вересня 2010 11:37
oleh66
Коли я був у Франції, то мене дуже здивував той факт, що місця на кладовищі там купуються( якщо я не помиляюся) на 25 років. А після того строку, у випадку, якщо строк оренди не продовжують, могилу ексгумовують, а людські рештки викидають до спеціальної ями. Думаю, що братська могила в Сарселі пояснюється виключно цими мотивами.

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 08 вересня 2010 14:54
Terrykoo
oleh66 написав:Коли я був у Франції, то мене дуже здивував той факт, що місця на кладовищі там купуються( якщо я не помиляюся) на 25 років. А після того строку, у випадку, якщо строк оренди не продовжують, могилу ексгумовують, а людські рештки викидають до спеціальної ями. Думаю, що братська могила в Сарселі пояснюється виключно цими мотивами.

Дійсно є такий норматив згідно якого, якщо через певний час після поховання за могилою немає кому доглядати, то його місце на цвинтарі звільняється під інше поховання.

Але думаю у данному випадку справа не так у фінансуванні, як у намаганні зібрати українців в одному місці. Оскільки окремих українських цвинтарів не існувало, а ховати співвітчизників на російських цвинтарях петлюрівська і галицька еміграція часто не хотіла, то українці намагались будь яким чином зібрати свої могили до купи на звичайних французських цвинтарях.

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 15 вересня 2010 00:13
KaiserAdler
Terrykoo
Чи не стрічалася Вам випадком могила генерала Володимира Савченка-Більського?

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 15 вересня 2010 17:42
Terrykoo
KaiserAdler написав:Terrykoo
Чи не стрічалася Вам випадком могила генерала Володимира Савченка-Більського?


В Бессанкурі на південь від Парижа є велике масове поховання уенерівців,
зокрема, там похований прем'єр В'ячеслав Прокопович, а також, здається, герерал Удовиченко та інші члени уряду УНР. Планую туди вибратись найближчим часом.
Буду тепер звертати увагу і на прізвище Савченко-Більський :YesSir:

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 15 вересня 2010 18:49
KaiserAdler
Савченко-Більський похований в Абоданті (http://fr.wikipedia.org/wiki/Abondant) . Ви там були?
Повідомте, будь-ласка, як щось знайдеться...Дуже цікавить.

Re: Сліди старої української еміграції в Сарселі (Франція)

ПовідомленняДодано: 15 вересня 2010 19:03
Terrykoo
Ні так далеко, аж до Абонданту, я ще не вибирався.
Спробую через місцеву діаспору щось довідатись про місце його поховання. З свого боку, якщо Вам вдасться дізнатись більш детально на якому саме цинтарі похований Савченко-Бельський, я теж Вам буду вдячний.