Армія УНР в 1945-1991 рр.

Модератор: Global Moderators

KaiserAdler
Member
Member

Армія УНР в 1945-1991 рр.

Повідомлення KaiserAdler » 23 квітня 2014 12:13

Якщо діяльність Армії УНР в 1917-1921 рр. та діяльність різних укр. воєнних формувань в 1939-45 рр. є доволі добре дослідженою, то така ж сама діяльність Армії УНР (кадри якої були згуртовані тепер у ряді ветеранських організацій) в 1945-1991 рр. є недослідженою взагалі (так само, власне і період 1924-1939 рр).

Є якісь праці, що досліджують стан Армії УНР в означені періоди, а також політику воєнного міністерства в цей час, і процеси, які відбувались в українських ветеранських організаціях в 1945-1991 рр.?
Зображення Зображення
"За одну для всіх і вищу од всіх Законну, Маєстатичну і загальну Державну Українську Владу!"

Lupus Vulgaris
Member
Member

Re: Армія УНР в 1945-1991 рр.

Повідомлення Lupus Vulgaris » 23 квітня 2014 14:23

KaiserAdler написав:Якщо діяльність Армії УНР в 1917-1921 рр. та діяльність різних укр. воєнних формувань в 1939-45 рр. є доволі добре дослідженою, то така ж сама діяльність Армії УНР (кадри якої були згуртовані тепер у ряді ветеранських організацій) в 1945-1991 рр. є недослідженою взагалі (так само, власне і період 1924-1939 рр).

Є якісь праці, що досліджують стан Армії УНР в означені періоди, а також політику воєнного міністерства в цей час, і процеси, які відбувались в українських ветеранських організаціях в 1945-1991 рр.?

Я знайшов деяку інформацію про підготовку парашутних відділів урядом УНР в екзилі.
Інформацію знайшов у мемуарах заступника міністра військових справ уряду УНР в екзилі, полковника Віктора Роєнка :

"Влітку сорок п"ятого мене перевели до німецького міста Обердорф, де я разом з іншими офіцерами проводив військові заняття з підрозділами майбутньої української армії. Вишколом вояків займався також мій заступник Юрій Повстенко, син відомого київського архітектора який всею сім"єю виїхав за кордон. (Пізніше Юрій Повстенко брав участь в американо-корейській війні у чині майора американської армії.)
За рішенням уряду УНР ми готували парашутні відділи, що в СРСР називалися десантом. Подібні відділи готувала і ОУН. На випадок війни ці команди мали б відіграти важливу роль у воєнних операціях. Я мав бесіди з поінформованими особами з американських військових кіл, які запевняли, що така війна ось-ось розпочнеться. Ми, патріоти України, не хотіли, аби вона застала нас зненацька. Свідомі українці, що мешкали за межами України, були готові на поклик Батьківщини в дуже короткий строк створити не одну, а декілька армій.
Та вже наприкінці сорок п"ятого, якгрым серед ясного неба, ми почули : припинити військовий вишкіл і розформувати команди. Було прикро, але мусили звикнутися з думкою, що західний світ не хоче мірятися силами з Москвою"(с)

Полковник Віктор Роєнко "Україна або Смерть" Київ, видавництво ДАNA. 1997р. с. 52

Ось таке мемуарне свідчення. А я раніше думав, шо Уряд УНР в екзилі був таким собі діяспорним клюбом, учасники якого нагороджували одне одного ювілейними відзнаками. А виявляється там були і такі бойові люди.
Далі Роєнко згадує про агентів з числа УНРівського і мельниківського таборів, які закидались на територію СРСР.
Також у своїх спогадах він позитивно відгукується про М. Чеботаріва.

KaiserAdler
Member
Member

Re: Армія УНР в 1945-1991 рр.

Повідомлення KaiserAdler » 23 квітня 2014 15:31

Ну уряд УНР в екзилі в дійсності грав більшу роль, ніж це здається на перший погляд. Радянська книжка "Подрывная деятельность украинских буржуазных националистов против СССР и борьба с нею органов государственной безопасности (учебный материал)". ВШ КГБ при СМ СССР. 1955. подає, що ті парашутисти готувалися принаймні до середини 1950-их рр. От як це описано в цій книжці. Також там описані політичні центри тяжіння.
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Проте інформації про власне воєнні та ветеранські організації (такі як СУВ, ОУК, СБУВ у Канаді, УСГ, ОбВУА, ОбВУ-Великої Британії, Головна Управа Ветеранів УВВ у Великій Британії, УВК, станиці братства УСС, Товариство Запорожців і т.п. - хтось здатний перерахувати повний массив цих орг-ій і їх політичну орієнтацію?... ) дуже і дуже бракує інформації про них, (а ще пригадати чисельні ветеранські організації УПА, проте не знаю, на якій вони всі були політ. платформі).
Зображення Зображення
"За одну для всіх і вищу од всіх Законну, Маєстатичну і загальну Державну Українську Владу!"

Повернутись до Холодна війна (1946-1991)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість