Радянізація Західних областей України 1945-1953 рр.

Модератор: Global Moderators

valdemarficyrs
Member
Member
 
Повідомлень: 1
З нами з:
16 грудня 2018 23:33

Радянізація Західних областей України 1945-1953 рр.

Повідомлення valdemarficyrs » 16 грудня 2018 23:49

Шановні друзі історики та гості ви знаходитись на блозі студента ІІ курсу 2 групи Історичного факультету УДПУ ім. П.Тичини Назаренка Володимира.Сьогодні будемо розглядати на сторінках могу блогу період радянізації західних областей України 1945-1953рр. Ця тема хвилює істориків і нині,тому що саме цей період залишив значний відбиток в історії нинішнях областях західної України.

Процес відбудови у західних областях після закінчення фашистської окупації України відбувався набагато повільніше,ніж в східних областях республіки .Це було зумовлено рядом причин,а саме:руйнування споруд,знищення інфраструктури , які були завдані фашитською агресією німців та італійців.Також на відновлення потенціалу західних областей України впливає і той факт,що цей регіон України був слабко економічно розвинений,менталітет західних українців ,які неодноразово сприймали соціалістичні перетворення ,активна та пасивна боротьба населення із нововведеннями нової влади.Суть цих перетворень полягає в тому,щоб продовжити і завершити срціалістичну перебудову "возз'єднаних" земель ,тобто ,привести західних українців у відповідність з радянською системою та їхніх співвітчизників .З цією метою в Західній Україні швидкими темпами мали бути здійснена індустріалізація,колективізація ,культурна революція та ін.

Всі ці процеси і мали створити умови для остаточного включення до складу ,так званої інкорпорації західноукраїнських земель до складу УРСР.

Характер цих змін був неоднозначний. Пройшла докорінна зміна та модернізація економічного потенціалу регіону. У роки четвертої 5- річки було відновлено роботу заводів і фабрик.Процес індустріалізації у західноукраїнських земель мав свої особливості.

По-перше,значно вищі,ніж у східних регіонах УРСР темпи промислового розвитку.Якщо підприємства західних областей становили 4,7% в 1940 р., то в 1949 становили вже 12,6 %.

По-друге,суттєві якісні зміни в традиційних галузях західноукраїнських областей .Якщо раніше лісова промисловість краю вивозилася за межі регіону майже всю лісову сировину в непереробному або напівпереробленому вигляді ,то тепер її продукція стала базою для

розвитку місцевих галузей -- деревообробної ,паперової, хімічної та ін.

По-третє,поява нових галузей промисловості :машинобудівної та приладобудівної-- на Львівщині взуттєвої та трикотажної-- у Прикарпатті.

Економічна модернізація потребувала значної кількості освічених кваліфікованих робітників.Тому велика увага під час перетворень у західноукраїнських землях приділялася питанням освіти.Активна боротьба з неграмотністю ,розширення мережі початкової та вищої освіти давали змогу радянській владі не тільки завойовувати симпатії західних українців ,

а й створювати передумови для появи нової інтелігенції.У 1950-1951 рр. в школах західних

областей республіки вже працювало понад 6о тис. вчителів ,тобто майже у шість разів більше,ніж у довоєнний період.

На початку 50-х рр. суцільна колективізація в західноукраїнських землях була в основному завершена.І хоча з високих трибун кричалося про принцип поступовості,а все було навпаки завдяки примусу відбулася ця так звана колективізація.

Щоб остаточно зламати опір нововведенням з боку західноукраїнського населення,радянська влада провела активну боротьбу проти Української греко-католицької церкви (УГКЦ),яка була основним поборником української незалежності від радянської влади.

Ліквідація Української греко-католицької церкви була частиною плану ,спрямованого на організацію всебічної енергійної відсічі наступаючому Ватикану і зміцненню радянської влади в західноукраїнських землях .Ця ліквідація стала можливою через ослаблення в повоєнний період греко-католицької церкви,загострення відносин між Заходом і Сходом,і все це переросло в "холодну війну",смерть лідера УГКЦ А.Шептицького.

Отже,суть цих повоєнних суспільних перетворень у західних областях Укураїни полягала в продовжені та завершенні соціалістичних перетворень.
 

Повернутись до Холодна війна (1946-1991)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron