Хто зруйнував сталінізм?

Модератор: Global Moderators

ymj
Member
Member
 
Повідомлень: 245
З нами з:
24 травня 2009 07:30
Звідки: Lviv

Хто зруйнував сталінізм?

Повідомлення ymj » 26 травня 2009 10:37

Власне назву теми взяв зі статті в \"День\", яку написав Ігор ЧУБАЙС, директор Центру з вивчення Росії РУДН, доктор філософських наук
http://www.day.kiev.ua/273926/

Після повстання сотні ув’язнених у таборі Усть-Усинська в січні 1942 року різноманітні бунти та протести траплялися в Гулагу нерідко. Але з відходом Сталіна вони відразу набули нового масштабу. 25 травня 1953 року в шести таборах під Норильськом розпочався бунт, який тривав 72 дні. У страйку брало участь не менше 20 тисяч осіб. Більше половини з них — активісти антикомуністичного, національно-визвольного руху на заході України, яких зазвичай у радянсько-пострадянських друкованих виданнях називають бандерівцями. Молоді хлопці мали військову виучку, хорошу фізичну підготовку, довіряли один одному. Вони й організували перший масовий протест. Серед керівників бунту був колишній лідер молодіжної патріотичної організації заходу України, Євген Степанович Грицак, нині живий. Ув’язнені висунули адміністрації побутові, економічні та політичні вимоги.

Не встиг закінчитися Норильськ, як у серпні 1953 року в районі Воркути піднялося нове, ще потужніше повстання. Протест був чудово організований, тому відомості про нього отримати надто складно, документи, що зберігаються в російських архівах досі засекречені. Проте мені пощастило, я слухав і запам’ятав виступ одного з керівників воркутинців — Ігоря Михайловича Доброштана на першій конференції «Меморіалу» в Москві, в жовтні 1989 року. В поєднанні з іншими джерелами, з якими я стикався останні 20 років, вимальовується наступна картина. Ядро бунтарів складали колишні власовці, котрі діяли разом з українськими патріотами-антикомуністами. Такий союз виявився не по зубах ні табірній адміністрації, ні злодіям у законі. Таємно виготувавши колючі предмети, ув’язнені напали на охорону, знищили її та заволоділи автоматами вохровців. Одна за однією були звільнені всі табірні бригади. Власовці ухвалили рішення рухатися на Воркуту, щоб захопити потужну міську радіостанцію та звернутися до країни. Дорогою 10 тисяч зеків звільнили ще кілька таборів. Послані на перехоплення загони НКВС зупинити 100-тисячну колону вже не могли. Спрямовані проти повстанців танки зав’язли в тундрі. І лише військовій авіації вдалося перекинути та розметати повсталих за 20 кілометрів від міста. На той час весь воркутинський партдержактив був терміново евакуйований. За словами І.М. Доброштана, на першому етапі операції на вимогу штабу частину керівників літаком возили до Москви на переговори з вищим парткерівництвом.

Третє за часом — Кенгирське повстання — розпочалося у травні 1954 року і тривало 40 днів. Відомості про цей бунт набули більшого поширення, оскільки Кенгир описаний О.І. Солженіциним у «Архіпелагу ГУЛАГ». Майже половина повсталих були членами ОУН і УПА (керівник — Михайло Келлер, єврей з УПА), брали участь також колишні «лісові брати» з Балтії та власовці. Героїзм кенгирців не викликає сумніву, але задля справедливості слід визнати, що для радикальної зміни кремлівської стратегії, що почалася, вистачило двох перших виступів.

Восени 1953 року Микиті Хрущову, котрий отримував відповідну інформацію від КДБ і, можливо, від самого штабу, було від чого впасти у відчай. Машина влади розсипалася просто у нього на очах. Ставало зрозуміло: достатньо ще одного успішного бунту — і режим потрапить у колапс. Ні вохри, ні тайга, ні кремлівські стіни номенклатуру не врятують. Влада була вимушена негайно зупиняти репресії — припинилися арешти, винищувальні табірні будівництва поквапно зупинили, з’являлася амністія, почався розпуск і демонтаж ГУЛАГу.


Ну і куди дивиться ФСБ? :lol: Чи це за принципом: \"Він сукін син, але він наш сукін син \"? Чи може - \"най собі пише по газатьонках, для нас основне мистецтво кіно(телебачення) \". Написав би таке українець, уже би всі горланили про \"фашизм, що піднімається в Україні\"! :evil:

А російські євреї казали б: \"який єврей в УПА!?\"\"УПА - це кляті антисиміти\" ну і так далі...

До речі, чи не має хтось чогось про співпрацю власівців і упівців в ГУЛАЗІ?
 

Джур
Member
Member
 
Повідомлень: 672
З нами з:
28 жовтня 2007 22:19

Re: Хто зруйнував сталінізм?

Повідомлення Джур » 26 травня 2009 10:57

ymj написав:Ну і куди дивиться ФСБ? :lol: Чи це за принципом: "Він сукін син, але він наш сукін син "? Чи може - "най собі пише по газатьонках, для нас основне мистецтво кіно(телебачення) ".


Взагалі то Ігор, брат відомого Анатолія Чубайса давно стоїть в опозиції до кремля, а свої роботи публікував в журналі "Посев", звідки вони вже пішли гуляти інтернетом. :wink:

Лагерная система сталинского периода (с картой лагерей их описанием, количеством заключенных)- http://rosagr.natm.ru/gulag.php
 

ymj
Member
Member
 
Повідомлень: 245
З нами з:
24 травня 2009 07:30
Звідки: Lviv

Повідомлення ymj » 27 травня 2009 08:55

Джур написав:Взагалі то Ігор, брат відомого Анатолія Чубайса давно стоїть в опозиції до кремля

Я знаю! просто складається враження, що на думки російської опозиції їхня влада намагається просто відмовчуватися. Якщо ж щось подібне іде з України, то для реакції використовується вся сила агітаційної машини.
 


Повернутись до Холодна війна (1946-1991)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість