Козацький Лук

Модератори: Global Moderators, Реконструкція

Krutywus
Member
Member

Re: Козацький Лук

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 10:45

Чи може лук виготовлений в юрті ногайцем був "брендовішим" за лук виготовлений майстром в українському містечку?
Чого ж вони тоді (кочівники) не завалили європейський ринок своїми луками по 10 золотих за штуку?
Відпала б проблема постійного голоду і по ясир не потрібно було б пхатися щороку, наражаючи своє життя.

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 30 серпня 2013 10:56

Панове, та до чого усі ті міські цехи на XV-XVI ст., якщо мова йде про "козацький лук". Те, що луки, виготовлені не козаками, використовувалися ними, доводити не треба, на то є безліч свідчень сучасників і деякі зображувальні джерела.
А от теза, довкола якої вже 17 сторінок іде суперечка, про існування специфічного "козацького луку", який виготовлявся козаками, є бездоказовою, і ті, хто її дотримуються, хай краще пошукають хоч одне джерело на її доказ, бо без цього розмова втрачає сенс.

борменталь
Member
Member

Повідомлення борменталь » 30 серпня 2013 11:12

згоден,але і якогось шляхетського,сарматського луку теж не існувало-шляхта не робила зброю і луки..це все робили інші -поляки та русини-ремісники. самопали маю таку підозру козаки теж не кували і не свердлили..в масі своїй..для цього були спеціалісти ..просто гілку можна назвати ,,руський\русинський лук 16-17 ст.,, так буде логічніше..оскільки козаки це той самий ареал і вони також русини\русь...

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 11:25

Звичайно, що українські козаки зазвичай не займалися виготовленням луків. Для цього були українські ремісники (і партачі, як це звикле бувало)
І ще до питання про ефективність лука кочівників.
Радослав Сікора, которого я не є палким прихильником, але багато хто на форумі його дуже любить, як я знаю, стверджує, що
1694 року під Годовом 400 гусарів і панцерних вистояли у багатогодинній битві, практично серед поля проти 70 000 татарів.
Піля бою, як стверджує Сікора, назбирали кілька возів самих тільки цілих стріл, пошкоджених ніхто й не пробував збирати чи полічити, було їх надто багато.
Кожен із цих 400 мав по кілька ран, але при цьому поляки втратили тільки кілька десятків убитими.
Тобто, якщо кожен татарин випустив тільки по одній стрілі, а кожен із поляків мав хоч би по 5 ран, то виходить, що тільки кожна 35-та стріла влучила в ціль (це при тому, що не було потреби стріляти на скаку, чи в рухому мішень).
І тільки один постріл із півтори тисячі виявився смертельним (а може й жодного, просто стекли кров'ю від ран).
Претензії до Сікори.

борменталь
Member
Member

Повідомлення борменталь » 30 серпня 2013 12:19

під годовом було 30-40 000 ..ну і знести 400 поляків вони звичайно могли б тільки якого х...? це втратити 1-2 000 забитими і пораненими-не варта шкурка вичинки...татари прийшли по ясир. але і вогнепал також не був аж так ефективним.але ефектним ..правда.чого приклад сутички тих самих козаків з ордою

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 13:45

На справді, я переконаний, що було б подією, якби татарів там було з 10 000.
А може і менше, та все одно перевага така, що татари мали стояти кругом і тупо посипати цих 400-от стрілами.
Посипати без особливого успіху.
Висновок, що татарський лук годився для того, щоб давати собі раду з ясиром:
підстрелити бранця з відстані кількох кроків у випадку втечі, чи спротиву.

Случ
Member
Member

Повідомлення Случ » 30 серпня 2013 14:02

Ефективність луку це вже справа десята. Вона залежить від його сили і вправності стрільця. Сила луку не дорівнює якості. Дуже легко можна зробити настільки тугі "плечі", що його не розтягне доросла людина. Та то все таке...не в тому річ.

Якщо ремісники робили козакам луки, то чи вони прислуховувалися до побажань "клієнта"? І які ці побажання у козаків могли бути? Якась "мода", традиція, вподобання?
Зображення

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 30 серпня 2013 15:30

Krutywus написав:Чи може лук виготовлений в юрті ногайцем був "брендовішим" за лук виготовлений майстром в українському містечку?

Прошу пана: "пробіжіться" по колекціях зброї того часу і знайдіть бодай один лук, чітко атрибутований як "зроблено в Україні" (навіть у львівському "Арсеналі", в місті, де беззаперечно існував цех лучників). Це не наводить на думку, що луки неукраїнського виробництва рідше виходили з ладу, довше не втрачали "споживчих якостей" та, відповідно, більше цінувалися власниками, а тому й "дожили" до наших днів :pardon: ?

Случ
Member
Member

Повідомлення Случ » 30 серпня 2013 15:47

sinitsa
Це все пізні луки.
Зображення

борменталь
Member
Member

Повідомлення борменталь » 30 серпня 2013 16:33

Прошу пана: "пробіжіться" по колекціях зброї того часу і знайдіть бодай один лук, чітко атрибутований як "зроблено в Україні" (навіть у львівському "Арсеналі", в місті, де беззаперечно існував цех лучників). Це не наводить на думку, що луки неукраїнського виробництва рідше виходили з ладу, довше не втрачали "споживчих якостей" та, відповідно, більше цінувалися власниками, а тому й "дожили" до наших днів :pardon: ?

тобто луки,якы були на озброэнны нп. панцерних хоругов наших магнатів -а це тисячі людей,переважно русинів з походження , були гіршими за східні? тільке які до цього підтвердження? магнати були казково багатими, війська власні любили і дбали за них..Не кожен татарин(і далеко не кожен) міг носити місюрку чи кольчугу,які були на узброєнні в язди козацької(не плутати з Козаками).технічна і промислова перевага була на боці русинів\поляків.більшість магнатських армій в 1620-40 це головне язда козацька..для якої лук був звичною зброєю..А ці приватні армії були величезні..

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 16:57

sinitsa
Я ж не пропонував Вам кудись бігати, а привів конкретні факти.
Случ правий, ми говоримо про луки, які використовувалися за призначенням, а не про ті, призначенням яких було прикрашати стінку.
А щодо "атрибутації", то одного товариша, за цю саму музейну "атрибутацію" не так давно тут так вздрючили, що він пішов грюкнувши дверима і так і не виконав одну річ, котру мені обіцяв.
Ну, я чекаю на факти про іноземних виробників, котрі постачали луки для українського козацтва.
Якщо є що сказати звичайно.

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 30 серпня 2013 17:04

борменталь
Вчергове в мене враження, яке часто бува на форумі: враження, що я десь у безсвідомому стані кинув тезу - й геть забувся коли ж я таке написав :D. Хіба десь було озвучене, що ВСІ без вийнятку кочівницькі луки були супер, а от ВСІ некочовницькі - повне лайно :o ?!?!!! Ремарка пана Случа має певний сенс, адже в кочівників лук залишався "статутною зброєю" й значно пізніше від "осілих", але в колекціях містяться вироби не лише 17-18, а й принаймні 16 ст. :pardon: .

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 30 серпня 2013 17:09

Krutywus
Див. "вступ" до мого попереднього посту :D . Я десь стверджував, що козаки озброювалися виключно/переважно "імпортом"? Чи Вас цікавить суперечка заради суперечки?

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 17:13

борменталь
Підтвердження високого промислового потенціалу татарів є.
Боплан пише, що кожен татарин мав у кишенці нюрнберзький годинник.
Це свідчить, що татари, крім відомих на весь світ луків, виготовляли ще й нюрнберзькі кишенькові годинники, бо хіба міг Нюрнберг забезпечити кишеньковими годинниками стотисячні татарські орди?
Хоча я сумніваюся, що кожен татарин мав кишеньку для годинника.

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 30 серпня 2013 17:26

sinitsa
Я десь стверджував, що козаки озброювалися виключно/переважно "імпортом"?

Тобто нічого конкретного.

Поперед.Далі

Повернутись до Козаччина

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей