Сторінка 1 з 2

Юрко Богун

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 15:35
Otaman
Ось зображення героя Гофмановського фільму \"Вогнем і мечем\" Юрка Богуна.
Що в нього не відповідає дійсності? Чи міг так виглядати козацький полковник в 1948 році?

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 16:44
oleksa
По-перше, наш герой одягнений у кунтуш, який щойно, у 1648-му році, з'явився на сторінках кравецьких книг як новомодний варіант верхнього одягу. Одразу ж у тому році поява цього виду одягу - річ абсолютно нереальна. Окрім того, сам його полковницький статус раніше червня - липня 1648 року нереальний, бо на момент вибуху повстання Хмельницького 6 полковників реєстрових полків - шляхтичі. А в книжці та у фільмі грошовитий, але безрідний Богун - одразу полковник. Йому ще підпилий Заґлоба обіцяє свій герб подарувати6 тобто дати можливість стати шляхтичем, яким до того, відповідно, книжний Богун не був. По-друге, надто благенькі в пана Богуна шаровари. А мусять бути з коштовного тонкого сукна, та ще на підбої \" хрущем\" - з тонкою м'якою полотняною підкладкою.
А так - хвацький образ. Повірте, в українських шедеврах нового часу ви і такого полковника не побачите.

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 17:08
Chestnut
oleksa написав:Окрім того, сам його полковницький статус раніше червня - липня 1648 року нереальний, бо на момент вибуху повстання Хмельницького 6 полковників реєстрових полків - шляхтичі.


Але ж він не реєстровий козак, а з надвірних княжих козаків (щоправда, я не знаю, як саме вони були зорґанізовані). до речі, у історичного Богуна було лише одне ім"я, чи Юрій таки було теж його ім"ям?

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 17:22
Otaman
Chestnut написав: до речі, у історичного Богуна було лише одне ім"я, чи Юрій таки було теж його ім"ям?


Я так зрозумів, що то Гофман спеціально так назвав, щоб він відсторонитись від історичної особи в бік літературної... Мабуть, щоб нас не зобидить польським уявленням про Івана Богуна

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 17:27
Chestnut
Otaman написав:Я так зрозумів, що то Гофман спеціально так назвав


Ні, він у Сєнкєвіча теж Єжі

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 18:28
haiduk
:) Питання імені Богуна - одне з перших яке ми поставили В.С. Стєпанкову після перегляду фільму. Він дав дуже цікаву відповідь. Деталей вже не памятаю, але суть в тому, що в ширококо відомого Івана Богуна був, чито брат, чи то родич Юрій про якого достаменних відомостей майже немає, тому не довести його існування і \"подвиги\" ні спростувати їх немає жодної можливості..

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 18:44
Chestnut
А його питали, наскільки справедливе ототожнювання полковника Івана Федоровича, що воював під Збаражем, з Богуном?

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 18:47
Sav
Кстати сказать, это более интересный вопрос - Иван Федорович и Иван Богун это один и тот же человек или разные люди? И Федорович - это фамилия или отчество?

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 18:53
Chestnut
ЕМНИП кальницький полковник Иван Федорович или Федоренко упоминается только в 1649 году, а позже появляется кальницкий же полковник Иван Богун... правда, в промежутке вроде бы полковником был Голуб...

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 20:19
oleksa
Багато хто з дослидників стверджують, що Богун - це прізвисько, а належав полковник до роду Федоровичів гербу \" Вєржбна\" ( ?).
Проте літературний Богун і реальний - речі різні. Про генеалогію Федоровичів є трохи в Наталі Яковенко у \" Українська шляхта з XIV з кінця XIV століття до середини XVII. Волинь та Центральна Україна.\" Самого Івана Богуна вона відносить до \" ... енергійного аристократичного елемента...\"
Цитата: \" ... королівський лист-данина кн. К. І. Острозькому на Степанську волость 1511 р. згадує панцирних і путних бояр-слуг у селах, належних \" степанським мешканцям шляхетним Костюшку і його братії Федоровичам\". Федоровичі стійко фігурують у документах про шляхту Київщини ти Брацлавщини кінця XV - початку XVI ст.
Зате точно можна сказати, що Богун і Федоренко - різні люди, бо це випливає з реєстрів, в першу чергу зі Зборівського. Коротше, темна історія із походженням Богуна. А Сєнкєвіча можна зрозуміти: Ім'я Богуна уславлене і страшне, якраз підходило до образу.

ПовідомленняДодано: 24 листопада 2006 20:44
Chestnut
А ось цікаво -- чому це прізвище співпадає з аристократичною норманською фамилією de Bohun, одному з яких Роберт Брюс розкроїв сокирою череп перед Баннокбурнською битвою 1314 року? :)

ПовідомленняДодано: 27 листопада 2006 10:50
oleksa
Порівняльна лінґвістика - річ глибоко невдячна й оманлива. Темні чутки про те, що Богун і de Bohun чимось пов'язані, а Маким Кривоніс був шотландцем гуляють, а от на що спираються ті, хто запускає це в \" етер\" невідомо.

ПовідомленняДодано: 27 листопада 2006 11:26
Ярослав Мезенцев
haiduk написав::) Питання імені Богуна - одне з перших яке ми поставили В.С. Стєпанкову після перегляду фільму. Він дав дуже цікаву відповідь. Деталей вже не памятаю, але суть в тому, що в ширококо відомого Івана Богуна був, чито брат, чи то родич Юрій про якого достаменних відомостей майже немає, тому не довести його існування і "подвиги" ні спростувати їх немає жодної можливості..


Сам Домагаров говорил в интервью, что в работе надфильмом щаинтересовался своим историческим прототипом. Почитал про полковника Богуна и понял, что ничего общего у его киногероя с проттотипом нет. И в первую очередь потому, что полковник был уже в летах на время тех событий, потому едва ли был бы склонен к молодецким поступкам по женской линии.

ПовідомленняДодано: 27 листопада 2006 12:19
Chestnut
oleksa написав:Маким Кривоніс був шотландцем


Про Кривоноса -- дуже відомо, на чому ґрунтується, на німецькомовному памфлеті 1649 року (а твердження, що він походив з кріпаків Немирича -- на польськомовному памфлеті 1648 року)

Про Богуна я нічого такого не читав, самому прийшло в голову -- там же ще й "лопата" стоїть :lol:

ПовідомленняДодано: 28 листопада 2006 11:17
Олег Соломаха
Колись десь читав, що в козацькому війську того часу було аж пять Іванів Богунів однофамільців. от тільки де _ ніяк не згадаю