oleksa » 26 травня 2009 16:54
Якщо Ви про молодшого Кньотеля, то малюнки зроблені у США під допитливим доглядом Джона Елтінґа робилися по пам'яті, бо колекція родини Кньотелів загинула під час бомбардування німецьких міст у 1945 р., і тому ці малюнки, безумовно, дуже цінні, проте хибують на численні помилки і через це вважаьтися 100% вірогідними джерелами не можуть. Окрім того, варто зайти зовсім з іншого боку: а чи перебував 23-й полк ВКЛ у Борисові та на Березині у жовтні - листопаді 1812 р.? Вам точно видомо, що 23-й піхотный ВКЛ був ще дієздатний у тому місці, де знайдено ґудзик?
Адже він входив до складу розбитого загону Коссєцкого. Цитую учасника формуму Іллю Кудряшова, автора ледь не єдиної російськомовної розвідки про військо ВКЛ 1812 р.: \"Отряд генерала Коссецкого (5 батальонов, 4 эскадрона - около 3500 человек) был направлен губернатором Брониковским к Новосверженю для прикрытия этого пункта и обороны переправы через Неман, где был атакован превосходящими силами генерала Ламберта. На рассвете 13 ноября русские егеря неожиданной атакой выбили Коссецкого: на следующий день Коссецкий был настигнут русским авангардом и опять потерпел поражение, причем 18-й уланский полк был опрокинут Житомирскими драгунами. В течение этих двух дней отряд Коссецкого был почти целиком уничтожен, русские взяли до 2000 пленных. Остатки ускользнули в Минск. Первый же бой литовской пехоты показал ее низкие боевые качества. Молодые, наспех обученные литовские полки не могли один на один противостоять кадровой армии противника. То же мы видим и в деле у Борисова 18 ноября: полковник Лаффит в своем рапорте докладывал о двух литовских батальонах, уровень дисциплины которых во многом оставлял желать лучшего\".
Відома рогативка 20-го піхотного (деякі джерела вважають її сумнівною) нічого нам тут не дає, бо метал налобної бляхи нічого спільного з металом ґудзиків у військах ВГВ та ВКЛ не має. У всіх польських полках піхоти орел і так завжди білого металу. У того ж 20-го орел білий, а бляха з латуні.