Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрантів.

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрантів.

Повідомлення Terrykoo » 14 травня 2011 07:20

Мабуть кожен, хто хоч трохи цікавиться історією України, знає про результати процесу над вбивцею Симона Петлюри, - вбивцю було виправдано.
Як таке стало можливим в правовій державі, коли вбивця навіть не приховував своєї вини ?!
Між тим, коли поглянути на більш широкий контекст, виправдання Шварцбарда стає вже не таким дивним.

Не можна сказати що західні уряди взагалі не хвилювала проблема політичних вбивств. Принаймні, всі пам'ятали до чого призвело вбивство ерцгерцога Фердинанда влітку 1914 року, сербським націоналістом Гаврилою Принципом. Але коли справа торкалась "розборок" в середовищі політичних емігрантів, місцева влада намагалась заплючувати очі і якнайменше в них втручатись. Це зрештою призвело до дуже тяжких наслідків...

Фактично, в результаті масового напливу біженців, громадянська війна в Росії поширилась і на Західну Європу:

1). Перше резонансне вбивство відбулось 10 травня 1923 року в Лозанні. Білий емігрант Морис Конраді застрелив повноважного представника делегації РСФСР на Конференції по Босфору і Дарданелам Вацлава Воровського. Судовий процес одразу набув політичного забарвлення. З лави підсудних Конраді прямо заявив, що “вірить що зі знищенням кожного більшовика людство йде по шляху прогреса”. Жюрі присяжних заслухавши покази свідків про вбивства, тортури, масовий голод, гоніння на іноземців і церкву в радянській Росії, визнало вбивство “особистою помстою” і виправдала швейцарського громадянина Конраді. Скринька Пандори була відкрита.

В СРСР було організовано справжній культ Воровського. Його було поховано в Кремлівській стіні, на його честь було названо безліч заводів, фабрик, параходів, Хрещатик перейменовано в вулицю Воровського. Радянський уряд визнав рішення швейцарського суду ганебним і юридично необгрунтованим. Дипломатичні стосунки СРСР і Швейцарії були перервані аж до 1946 року. На похоронах Воровського Дзержинський прямо заявив що контрреволюційна еміграція заплатить сповна за його смерть.

2). В Парижі історія повторилась у дзеракльному варіанті: 25 травня 1926 на вулиці Расін біло застрелено Симона Петлюру. Убивця Самуель Шварцбард, розрядив у Петлюру, який розглядав вітрину крамниці, всі набої зі свого Браунінга, а потім спокійно дочекавшись полііції заявив що “застрелив вбивцю”. Процес над Шварцбардом набув політичної забарвленості і залишився у французській масовій свідомості як ”процес над антисемітизмом”. Права преса і українська еміграція одразу заявили про “руку Москви”, але переконливих доказів надати не змогли. Ліва преса однозначено стала на бік вбивці. В ході поцесу фактично не було доведено особистої причетності Петлюри до погромів, зате покладено на нього всю моральну відповідальність. Вчинок Шварцбарда було кваліфіковано як особисту помсту і виправдано. Цього разу радянська преса повністю схвалила "справедливе рішення" буржуазного суду.

На протязі 20-х років Франція стала ареною кривавих "розборок" різноманітних емігрантських угруповань:
вірмени відстрілювали турків, італійські антифашисти зводили рахунки з прихильниками Муссоліні, вбивали один одного югослави, ну і звичайно, не відставали від них емігранти з колишньої Російської імперії.
Ось, неповний список резонансних вбивств за це десятиліття, разом із вироками французських судів.

Зображення
джерело: Ralph Schor. L'opinion française et les étrangers en France, 1919-1939, Paris, Publications de la Sorbonne, 1985., Р.- 484.

3). Однією з найвідоміших подій того часу стало зникнення Александра Кутєпова, голови РОВС (Российского обще-войскового союза), запеклого ворога радянської влади, який очолював найбільш радикальне крило російської білої еміграції. 26 січня 1930 року він був викрадений серед білого дня на одній із паризьких вулиць і безслідно зник. Білі емігранти були переконані в причетності більшовиків до цієї події, але конкретна інформація виплила лише в 1989 році. Виявилось, що він був викрадений агентами ГПУ Я.Серебрянським та В. Пузицьким та помер від передозування морфієм на кораблі, який віз його з Марселя в Новоросийськ.

4). Приблизно та ж сама історія як і з Петлюрою повторилась в Парижі 7 грудня 1930 року коли був вбитий прем'єр-міністр грузинського уряду на вигнанні Ной Рамішвілі (який до того ж мав особисту ворожнечу зі Сталіним). Вбивцею був грузин за національністю Парменій Чанутвадзе, який також заявляв про особисті мотиви помсти, хоча грузинська еміграція одноголосно звинуватила ГПУ в організації замаху. Вбивці дали 10 років.

На початку 30-х років французська громадська думка, нарешті, усвідомила масштаб проблеми і почала вимагати більш жорсткого ставлення до вбивць, щоби запобігти подальшому поширенню політичного насилля. Але вже було запізно. Різноманітні авантюристи, заохочені попередниками, все більше вирішували свої проблеми за допомогою револьвера.

5). 6 травня 1932 року під час відвідин книжкової виставки був застрелений президент Французської республіки Поль Думер. Вбивцею виявився російський емігрант Павєл Горгулов, який заявив що вбив президента щоб "помститись" Франції за її відмову виступити проти більшовизму. Подія викликала політичну бурю у Франції, радянська і ліва пропаганда одразу підтримала версію про “озлобленого білогвардейця “ який намагається спровокувати війну з СРСР, в той час вся біла еміграція відмежувалась від Горгулова , намагаючись зробиити з нього більшовицького провокатора. Але скоріше за все, правда ближча до версії про психічно неврівноваженого письменника-невдахи, який таким чином намагався увійти в історію. Одразу після арешту у нього було знайдено рукопис під назвою “Записки Павла Горгулова, диктатора зеленої національної всеросійської партії, який вбив президента Французської республіки”. Цього разу суд був швидким і однозначним: 14 вересня Горгулова було гільйотиновано.

6). Але хвиля насильства тривала: 9 жовтня 1934 року в Марселі був застрелений югославський король Александр І та французський міністр закордонних справ Луї Барту. Убивцею виявився болгарський революціонер Владо Черноземський, пов'язаний з хорватськими устішами, він загинув на місці замаху.
У відповідь піднялась хвиля ксенофобії у французському суспілсьтві, почалась масова чистка східноєвропейської еміграції від нелегалів і різноманітних ненадійних елементів.
Багато емігрантів згадують той період як важкий і ненадійний час коли панувала загальна підозра, регулярно спалахувала побутова ксенофобія і надзвичайно важко було знайти роботу.

Однак, наближалась Друга світова війна, і незважаючи на драконівські заходи безпеки, політичне насильство в середовищі емігрантів повністю погасити не вдалось.

7). Останній голосний замах відбувся 7 листопада 1938 року. 17-ти річний нелегальний емігрант з Польщі Герцель Гріншпан зайшов у німецьке консульство в Парижі і попрохав аудиєнції з консулом, але того не виявилось на місці і він був прийнятий секретарем Ернстом фон Ратом. Гріншпан випустив 5 куль у секретаря і заявив що вчинив це з помсти за своїх родичів депортованих з Німеччии і за антисимітську політику нацистів. Ця подія стала приводом для хвилі погромів, які прокотились по Третьому Рейху і відомі під назвою "Кришталевої ночі". Гітлер, щоб надати замаху більшого політичної ваги підвищив, перед смертю, фон Рата до статусу радника посольства та надіслав свого особистого лікаря до Парижа. Вже традиційно для подібних випадків, ліва і єврейська преса виступила на захист Гріншпана, заявляючи про необхідність його виправдання. Серед його адвокатів знаходимо в тому числі і Анри Торреза, який свого часу захищав Шварцбарда... Але відкриттю процеса завадила війна.
В червні 1940 року німці окуповують Париж і Гріншпен потрапляє до рук нацистів. Спочатку його тримали в концаборі Заксенхаузен як важливого в' язня. На травень 1942 року над ним планувався показовий процес, але без офіційних пояснень він був скасований. Сліди Гріншпена втрачаються в застінках гестапо на початку 1945 року.

Після Другої світової війни політичний клімат в Європі кардинально змінився і мода на гучні політичні вбивства під приводом особистої помсти, нарешті, припинилась.
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31932
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Adam » 14 травня 2011 11:03

Дуже цікаво все зібрано разом та систематизовано й проаналізовано! :good:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

Аватар користувача
KaiserAdler
Member
Member
 
Повідомлень: 4165
З нами з:
20 червня 2009 12:32
Звідки: Запоріжжя

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення KaiserAdler » 14 травня 2011 15:04

До речі, про вбивства. А хто убив Юрія Отмарштейна? Серед емігрантів це мабуть перше наше політичне вбивство...
Зображення Зображення
"За одну для всіх і вищу од всіх Законну, Маєстатичну і загальну Державну Українську Владу!"
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Terrykoo » 14 травня 2011 16:47

KaiserAdler написав:До речі, про вбивства. А хто убив Юрія Отмарштейна? Серед емігрантів це мабуть перше наше політичне вбивство...


О_о! Одне з "проклятих питань" нашої міжвоєнної еміграції: "Хто вбив полковника Отмарштейна?" :)

Якщо залазити в ті хащі, то там чорт ногу зломить...
Але, якщо казати наскоро, то я схиляюсь до версії УВО, викладеній у відомій класичній брошурі Романа Сушка, - скоріше за все, винні петлюрівці і зокрема М.Чеботарів.

Отмарштейн став жертвою політичних розброк між УВО та ДЦ УНР. Коновалець визнавав свого часу, що той був "оком УВО" в штабі Тютюнника і взагалі в петлюрівському центрі. Враховуючи політичну орієнтацію УВО як яскраво антипольську, а Петлюри і його оточення навпаки на тісну співпрацю з поляками, зрозуміло що стосунки між двома організаціями були, м'яко кажучи, дуже напруженими. Після провалу другого Зимового походу позиції петлюрівців в еміграції та в підпіллі на Надніпрянщині сильно похитнулись і вони почали непокоїтись що УВО перехопить ініціативу.
Крім того, голова петлюрівської контррозвідки Чеботарів був одночасно агентом польської "двуйки" (яка відкрито боролась з УВО), тому мене зовсім не здивує, якщо саме він зайнявся усуненням небезпечного "зрадника". Те що паралельні польське та уенерівське розслідування нікого не знайшли, також не суперечить цій версії, а може, й непрямо підтверджує правоту Сушка.
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6115
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 14 травня 2011 21:59

Дуже цікаві факти!
У Шварцбарда було зовсім маразматичне виправдання по п'яти пунктах, серед яких - навмисне вбивство і сплановане вбивство, що звісно і при "особистій помсті" не виключається.
До речі, 25 травня ц.р. буде 85-та річниця з дня загибелі С.Петлюри.
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Terrykoo » 15 травня 2011 08:59

кювернат Ювяшжт написав:У Шварцбарда було зовсім маразматичне виправдання по п'яти пунктах, серед яких - навмисне вбивство і сплановане вбивство, що звісно і при "особистій помсті" не виключається.

Угу. Процес Шварцбарда вдалось перетворити на повний цирк.
Офіційні власті практично не цікавились темними для них конфліктами серед емігрантів.
Слідство було проведено відверо нехлюйськи.
Зате адвокат Анрі Торез добре скористався кон'юктурою: Євреям він дав змогу засудити погроми, причому в заключному слові, він фактично "повісив" на Петлюру не лише погроми 1919 року, але й погроми 1905, 1901 і навіть 1882 років! Для доведення своєї точки зору ним було заявлено кілька десятків "сідків", починаючи від Альберта Енштейна та Леона Блюма і закінчуючи графинею де Ноай. Для Французів він дав змогу захистити "честь Франції", як батьківщини прав знедолених. Причому відкрито грав на націоналізмі, постійно намагаючись виставити Петлюру і український рух як "прислужників німців". В умовах такої демагогії раціональні аргументи вже не спрацьовували, а вплив проукраїнського лоббі у французському суспільстві виявився значно слабшим.

кювернат Ювяшжт написав:До речі, 25 травня ц.р. буде 85-та річниця з дня загибелі С.Петлюри.

Бібліотека ім. Петлюри готує чергові меморіальні заходи. Планується, як завжди, панахида, потім конференція...
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6115
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 19 травня 2011 17:49

Terrykoo написав:
кювернат Ювяшжт написав:До речі, 25 травня ц.р. буде 85-та річниця з дня загибелі С.Петлюри.

Бібліотека ім. Петлюри готує чергові меморіальні заходи. Планується, як завжди, панахида, потім конференція...

Зі свого боку запрошую всіх охочих 25 травня на документальну виставку до 85-ї річниці загибелі С.Петлюри до Центрального державного архіву зарубіжної україніки, вул. Солом'янська 3 (вхід з тилу будівлі). Подробиці у пп.
 

Аватар користувача
Krutyvuss
Member
Member
 
Повідомлень: 754
З нами з:
15 травня 2006 21:18
Звідки: Hetmanat

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Krutyvuss » 20 травня 2011 18:59

Дякую за цікаву аналітику.
Демократія - це уряд, який створює чи намагається створити народу ілюзію того, що народ панує!
Демократія є обдурення народу за допомогою народу ради блага народу.
 

один
Member
Member
 
Повідомлень: 1272
З нами з:
25 жовтня 2008 16:34

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення один » 26 червня 2011 23:58

Цікаво почитати погляд на обставини навколо вбивства властивого француза, який, виявляється, написав уже "трилогію про події в Україні 1918–1950 років"(!!), заст.редактора тижневика Courrier international Реймона Клерінала:
– Почнемо з того, що сьогодні у Франції для більшості інтелектуалів справи Петлюри не існує...
...Був, очевидно, цей комплекс Дрейфуса. Назвемо його так. До того ж убивця єврейського походження протистояв лідерові націоналістів із країни, якої Франція практично не знала, але яка ускладнювала взаємини з Росією...

Ну і багато іншого цікавого...Читайте:
"УКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ"
 

oleh66
Member
Member
 
Повідомлень: 427
З нами з:
05 лютого 2009 17:19

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення oleh66 » 27 червня 2011 08:59

http://www.tsdazu.gov.ua/
Яка "якісна" робота працівників ЦДАЗУ - люди не вміють прочитати елементарного напису латинкою. В даному випадку газету Münchner Illustrierte Presse з онлайн виставки про Петлюру вони називають Munchner multrierte Preffe. Причому зрозуміло, що це не помилка, це вони дійсно так прочитали.
Книга "Ландскнехти Галицької армії" https://www.facebook.com/KnygaLandskneh ... ii?fref=ts
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Terrykoo » 27 червня 2011 12:35

один написав:Ну і багато іншого цікавого...
"УКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ"


Інтерв'ю Раймона Кларінара дійсно дуже цікаве,
він один з небагатьох сучасних французів, хто є "в темі" щодо Петлюри.

oleh66 написав:Яка "якісна" робота працівників ЦДАЗУ - люди не вміють прочитати елементарного напису латинкою. В даному випадку газету Münchner Illustrierte Presse з онлайн виставки про Петлюру вони називають Munchner multrierte Preffe...

http://www.tsdazu.gov.ua/ua/online/47-a ... nline.html

:shock: ОМГ! Що ж там за розумник такий сидить в Архіві зарубіжної україніки, який навіть заголовок готичним шрифтом не здатен прочитати?

Зображення
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6115
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 27 червня 2011 13:45

Terrykoo написав:ОМГ! Що ж там за розумник такий сидить

Дійсно, мені нема чого заперечити, людина, яка це писала, не могла прочитати готичний шрифт. На щастя, помилку у описі вже виправлено, бо виставка, на яку ви ссилаєтеся, була ще у 2009 році.
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Terrykoo » 27 червня 2011 14:01

кювернат Ювяшжт написав:Дійсно, мені нема чого заперечити, людина, яка це писала, не могла прочитати готичний шрифт. На щастя, помилку у описі вже виправлено, бо виставка, на яку ви ссилаєтеся, була ще у 2009 році.


Дякую за уточнення, кювернате!
Сподіваюсь той співробітник отримав трохи по шапці :D
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1152
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення kram » 13 квітня 2013 01:37

Я б особливо заакцентував саме на згаданих мимохідь убивствах, скоєних в рамках операції "Немезіда" - недарма Ханна Арендт провела паралель саме між вірменами та Шварцбардом.

Так, у 1921 р. британський військовий трибунал у Константинополі визнав винним, але неосудним через нібито важкий психофізіологічний стан (епілептичні напади), який унеможливлював повноцінне усвідомлення власних дій та їхніх наслідків, Місака Торлакяна, убивцю екс-міністра внутрішніх справ Азербайджанської Демократичної Республіки Бехбуд-хана Джаваншира.

Хрестоматійним, проте, став берлінський процес того ж 1921 року над Согомоном Тейліряном, який ліквідував колишнього члена "триумвірату" Талаата-пашу. Отут уже маємо пряму паралель зі справою Петлюри-Шварцбарда: були заслухані численні свідки вірменських погромів, і громадськість стала на бік Тейліряна; пишуть навіть, що саме цей процес спонукав Рафаеля Лемкіна вперше замислитися над масовими вбивствами та їхньою юридичною кваліфікацією (так що, думаю, Гітлер трохи лукавив зі своїм "зрештою, хто тепер пам'ятає про знищення вірмен?")Варто, втім, відзначити, що офіційно його виправдали як такого, що перебував на момент скоєння злочину в стані афекту, тобто знову ж таки з "психічних" підстав.

Англомовна стенограма судового процесу над Тейліряном (а тривав він лише два дні) - тут: http://www.armeniapedia.org/index.php?t ... _Tehlirian

Ну й відповідна арендтівська цитата за англовікі:
[T]he one in the center of the play, on whom all eyes are fastened, is now the true hero, while at the same time the trial character of the proceedings is safeguarded, because it is not "a spectacle with prearranged results" but contains that element of "irreducible risk" which... is an indispensable factor in all criminal trials. Also, the ''J'accuse'', so indispensable from the viewpoint of the victim, sounds, of course, much more convincing in the mouth of a man who has been forced to take the law into his own hands than in the voice of a government-appointed agent who risks nothing. And yet... it is more than doubtful that this solution would have been justifiable in Eichmann's case, and it is obvious that it would have been altogether unjustifiable if carried out by government agents. The point in favor of Schwartzbard and Tehlirian was that each was a member of an ethnic group that did not possess its own state and legal system, that there was no tribunal in the world to which either group could have brought its victims.
 

Mokosha
Member
Member
 
Повідомлень: 2
З нами з:
16 квітня 2013 12:54

Re: Процес Петлюри і гучні політичні вбивства серед емігрант

Повідомлення Mokosha » 16 квітня 2013 15:16

Всім доброго здоров’я!

Маю запитання до обізнаних людей, даруйте якщо не зовсім по темі.

Я наразі перекладаю публікацію-протест вояків Армії УНР щодо виправдання Шварцбарда (тут: http://geroika.org.ua/protest-tovarystva-voyakiv/) і ніяк не можу коректно перекласти підпис під протестом, а саме: словосполучення "В імені Управи Т-ва...". Хто може правильно розтлумачити даний зворот, допоможіть, будь ласка.

Заздалегідь дякую.
 

Далі

Повернутись до Міжвоєнний період (1923-1938)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron