Українці у Войску Польскім 1921-1939

Модератор: Global Moderators

editor
Member
Member

Повідомлення editor » 11 листопада 2008 18:09

Я б по цьому фрагменту сказав, що це сотник української поліції ГГ. Мав би бути, певне, комендантом повітовим, а то й керівником комісаріату. Дві зірки були і в унтерів, але в них була ширша обшивка погонів. На це тут не схоже. Тут кант на погоні. Володимир, догадуєтесь про моє прохання? :)
Не поможе слово, коли за словом не стоїть меч (с)

editor
Member
Member

Re:

Повідомлення editor » 11 листопада 2008 20:22

Володимир Мороз написав:Поручником резерви польської армії і учасником вересневої кампанії був Михайло Бригідер (нар. 24.09.1908 р.) - згодом сотник ДУН ("Нахтігаль") і Дивізії "Галичина" (командир 1 куреня 29 полку).

Цікаво: а ким цей сотник був у "Нахтігалю"?

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 12 листопада 2008 00:50

editor написав:
Володимир Мороз написав:Поручником резерви польської армії і учасником вересневої кампанії був Михайло Бригідер (нар. 24.09.1908 р.) - згодом сотник ДУН ("Нахтігаль") і Дивізії "Галичина" (командир 1 куреня 29 полку).

Та ніби командиром 2 сотні...

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 12 листопада 2008 00:53

editor написав:Я б по цьому фрагменту сказав, що це сотник української поліції ГГ. Мав би бути, певне, комендантом повітовим, а то й керівником комісаріату. Дві зірки були і в унтерів, але в них була ширша обшивка погонів. На це тут не схоже. Тут кант на погоні. Володимир, догадуєтесь про моє прохання? :)

Фото наклеєне на документ польського періоду... :( Обермайстер української поліції у Львові...

editor
Member
Member

Re:

Повідомлення editor » 13 листопада 2008 19:19

editor написав:Я б по цьому фрагменту сказав, що це сотник української поліції ГГ. Мав би бути, певне, комендантом повітовим, а то й керівником комісаріату. Дві зірки були і в унтерів, але в них була ширша обшивка погонів. На це тут не схоже. Тут кант на погоні. Володимир, догадуєтесь про моє прохання? :)

Значить "Обермайстер української поліції у Львові..." - шкода. Фоток старшин дуже мало. А прізвище є?

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 13 листопада 2008 19:58

є :)

editor
Member
Member

Re:

Повідомлення editor » 17 листопада 2008 15:50

Володимир Мороз написав:
editor написав:

Він був командиром 2-ї сотні 201-го б-ну а не "Нахтігалю". Це ж різні речі...

editor
Member
Member

Re:

Повідомлення editor » 17 листопада 2008 15:52

Володимир Мороз написав:
editor написав:

І де ще, крім Боляновського, написано що Бригідер був у "Нахтігалі" взагалі?

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 17 листопада 2008 21:33

editor написав:
Володимир Мороз написав:
editor написав:

Він був командиром 2-ї сотні 201-го б-ну а не "Нахтігалю". Це ж різні речі...

З фактичної точки зору це одна й та ж формація - ДУН. Про те, що він командував 2 сотнею батальйону Шуцманшафту, я брав із свідчень десятника "Нахтігалю" і 201 батальйону Віктора Харківа. Чи був М.Бригідер у власне "Нахтігалю" - інформації не маю.

editor
Member
Member

Re:

Повідомлення editor » 24 листопада 2008 18:57

З фактичної точки зору це зовсім різні формування.
201-й батальйон - це поліційна, охоронна частина, яка створювалась у системі Шуцманшафту.
У 1941, коли творились \"Н\" та \"Р\", такими частинами з українців ще й \"не пахло\"

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 24 листопада 2008 22:11

editor написав:З фактичної точки зору це зовсім різні формування.
201-й батальйон - це поліційна, охоронна частина, яка створювалась у системі Шуцманшафту.
У 1941, коли творились "Н" та "Р", такими частинами з українців ще й "не пахло"

З фактичної точки зору це німецька військова формація , в якій служили делеговані ОУН українці. :D І в ОУН, а згодом і УПА служба в "Нахтігалі", "Роланді" чи 201 батальйоні трактувалася однаково.

Воля
Member
Member

Повідомлення Воля » 26 листопада 2008 17:25

Пане Володимир Мороз невелике уточнення щодо Л.С. Павлишина, просто прочитав недавно \"хроніку життя\": Щеглюк В.Р. „…Як роса на сонці”: Політичний роман-хроніка, написаний на основі спогадів колишнього діяча ОУН УПА Л.С. Павлишина.- Львів: УПІ ім. Ів. Федорова; Фенікс Лтд, 1992.-159с.

Павлишин Лука – Син Степана та Магди. Підчас навчання у Вчительські семінарії член пласту - „полк ім. Б.Хмельницького”; у 1933р. арешт і судова справа. У 1937р.-симпатик ОУН у Радехівщині, а член ОУН із 1938р.(Лопатинський районний провід – кер.І. Війтович); Військова школа у Цешині (разом із О. Гасиним проходив вишкіл польської армії) (рік 1928-29?); біля м. Бялославлє попав у полон, звідки утік. Організатор та голова Ради (щось на зразок вічче у місті до приходу Рад. Військ) у м. Радехів(1939). Учасник „північної” похідної групи (із Києва мав відправлятись на Харків де був би Крайовим військовим референтом краю „Схід”)1941; Один із організаторів Норильського повстання-1953.
Честь і слава

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 лютого 2009 20:09

Перечитуючи спогади Олександра Матли надибав такий зворот про, вірогідно, 1934 р. (на той час О.Матла був одним співробітником референтури розвідки ОУН у м. Львові) - це розшифровка аудіозапису, не редагована:

Ще згадаю про одну справу. Була дівчина не член ОУН, але з нею можна було говорити. Дочка священника, який був капеляном в польському війську і мав зв’язки з різними польськими кругами, а особливо з членами польської військової контрозвідки, безпеки так звана \"двійка\". Цей священник знав деяких по прізвищах, вони не раз заходили до того українського священника капеляна. Донька отця називалася Марійка Стеткевич. Вона мені подавала прізвища членів польської безпеки, які працювали на українському відтинку. Звичайно військова розвідка і контрозвідка ходила в цивільному. Члени \"двійки\" займали посади у воєвідстві. Заступником воєводи був членом безпеки. До него належали всі політичні справи. я був дуже обережний, щоб мене польські \"хатраки\" (поліційні агенти) не зауважили моїх зустрічей з Марійкою. Але все одно, один аґент мене стрінув на вулиці Кадетській. Аґент підійшов до мене і провірив мої документи, хотів уточитися хто я є. Хоча я ще того дня не стрічався з Марійкою Стеткевич, агенти мусіли перед тим завважити наші зустрічі. Другого дня я сказав Марійці що певно поліції є відомо про наші зустрічі і з тих причин ми вмовилися деякий час не стрічатися. Вона ще мене поінформувала, що їі тато довідався, що в моїй хаті має бути обшук (ревізія). Обшук відбувся, але нічого не знайшли. Це було добре джерело інформацій, бо члени польської розвідки і контрозвідки добре дружили з о. Стеткевичем, приходили до його хати на каву, чи інші приняття, при тому говорили про ріжні справи політичного характеру, що Марійка нераз підцлухувала, або батько такими новинами ділився з нею, не підозріваючи, що ті всі відомості будуть передані до розвідки ОУН. Отже для мене ця справа була трохи клопітлива, неприємна, бо ж поліція здемаскувала мої зустрічі з Марійкою.

editor
Member
Member

Re: Українці у Войску Польскім 1921-1939

Повідомлення editor » 25 жовтня 2009 16:12

Був у Війську Польському майор Євген Целевич. Цікавить будь-яяяка інфа про нього. Хтось має?

роман74
Member
Member

Re: Українці у Войску Польскім 1921-1939

Повідомлення роман74 » 22 червня 2010 09:14

(подполковник - 2, майор - 17, капитан – 8, поручик - 10, подпоручик – 1, подхорунжих – 2)

а є наразі, прізвища цих контрактників? окрім тих 8-ми, що закінчили Wyższa Szkoła Wojenna.. :?:

Поперед.Далі

Повернутись до Міжвоєнний період (1923-1938)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість