Баєчки про бандитів (частина перша)

Модератор: Global Moderators

Гриціан
Member
Member

Баєчки про бандитів (частина перша)

Повідомлення Гриціан » 24 квітня 2007 17:02

Пропоную шановному панству на пробу історію кримінальної парафії, що має політичні барви. Це добро довго й нудно передруковував з книжи доктора Г. Дмитріва \"Проти Хвиль -- Спогади Лікаря\" випущеної власним накладом у 1964-му році в Канаді.

Якщо буде цікаво, то свистіть, буду вкладати ще чого й з інших ресурсів. Ну й звичайно, якщо хтось знає подібні баєчки, то діліться, я такі \"антики\" страшенно полюбляю.
Я сам собі Петлюра!

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 24 квітня 2007 17:02

Політична боротьба та кримінальні елементи.

Загострення боротьби між поступовим елементом з одної сторони, а націоналістами в спільнім фронті з УНДО-м з другої, страралися використати крімінальні елементи для своїх особистих цілей, надаючи свойому злочинові політичний характер, щось в роді політичної мімікрії. Так було в Черчі рогатинського повіту. Біля купелевого заведення жив селянин Стефан Гладун. Він мав укінчених дві, чи три класи української гімназії в Рогатині. Була це дуже небезпечна людина, імовірно, на службі польської поліції. Він запроторив до тюрми свого кузина за приналежність до ОУН. Кузина засуджено тоді на два роки тюрми. Був це безумовно паталогічний тип, атлетичний в типології німецького психіатора Кречмера. Він жив більше в світі фантазій, ніж у дійсності. Не знаючи більше мов (окрім української та польської) не розуміючи як слід елементарної математики, він вибрався був до Бельгії студіювати машинову інженерію. Звичайно, що все це мусіло закінчитися фіаском. Оженеий на вдові зі своєї родини тільки з цеї рації, щоб маєток не розлітався, а оставав при родині. Своєї багато старшої від нього дружини він не любив, а найшов собі коханку. Була нею дружина його шкільного товариша, теж бувшого учня української гімназії у Рогатині, Стаха Космини, котрий виїхав був до Америки. Стах Космина був сином мабуть найбагатшого селянина в Черчі. В часі війни він вступив був добровольцем до УСС, служив при кінноті маючи власного коня, подарованого йому його батьком. Після війни він мав непорозуміння з батьком. Оженившись на досить багатій дівчині з сусідства, він виїхав до Америки. Які мотиви спонукали його до виїзду, важко сказати. Може він хотів показати батькові, що стане ще більшим богачем, як батько без його матеріальної допомоги.
Я сам собі Петлюра!

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 24 квітня 2007 17:03

Осів у Нью Йорку, де чистив вікна в американських колосів, хмарочосів. Жив скромно, а заробляв багато. Обертався в крузі комуністичних симпатиків, перейнявся їх ідеями, котрі бажав прищепити вдома, коли поверне. За зароблені гроші купив в сусідньому селі Потоці великий лан з сіножаттю, коли там переводили парцеляцію двора. Цей лан та поле стали його гордістю, коли повернув з Сполучених Штатів Америки – додому.

Стефан Гладун використовував жінку Стаха Космини не тільки фізично, але ще більше матеріально, побираючи в неї гроші. Після приїзду Стаха з Америки все те вірвалося. Зустрічі стали рідшими. Однак все-таки, мимо труднощів, їм вдалося потаємно наладнати контакт. Вони мали зустрічі на місцевому цвинтарі в пізніх вечірніх годинах. Писали до себе листи, які вкладали під надгробну плиту, в умовлене місце. Цвинтар находився недалеко домівки Стаха.

Стефанові були незручні ц потаємні зустрічі, котрі не приносили йому ніякої матеріальної користі. Він постановляє Стаха вбити. Найкращою нагодою вважав він цей момент, коли політична боротьба між правими та лівими була в повному розгарі. В його розумінню, Стах симпатик комуністів, тому ОУН мусить змести його з лиця землі. Є загадкою, яким способом дістав Стефан німецьку пістолю, того самого моделю, яким послуговувалася ОУН в виконанню атентатів. Цю пістолю передав він вночі своїй любці та повчив, як вона має стріляти. Під час того, коли Стах спав сном блаженних, його дружина приложила пістолю до потилиці, вбиваючи, таким способом, свого чоловіка. Ніхто з сусідів не чув гуку, мимо того, що в сусідній кімнаті спав батько дружини. Тільки ранком заводила Стахова жінка, проливаючи крокодилячі сльози.
Я сам собі Петлюра!

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 24 квітня 2007 17:04

Стефанові Гладунові не вдалася політична мімікрія., цебто підтасувати вбивство під політичний мотив, бо всі факти говорили проти.: і сонний порошок, і місце пострілу, таємна кореспонденція вказували, що це не політичний атентат, а звичайнісеньке вбивство.

Існує українське прислів’я: „і стіни мають вуха”. Так було зі Стефаном. Під час його розмови з любкою на цвинтарі, пізньої ночі, сидів чогось в рові, в корчах, сусід Стаха, Іван Бабин. Він не тільки підслухав їх розмову, але запам’ятав гріб та надгробуну плиту, місце сховку їхньої кореспонденції, котру не раз з цікавості перечитував. На судовій розправі, що відбулася в Окружнім Суді в Бережанах, виступав Іван Бабин, як головний свідок прокуратури. Боронив підсудних адвокат зі Львова, Д-р Володимир Старосольський. Мимо блискучої оборони, докази були такі наглядні, що суд засудив її на десять літ, а його на п’ять літ тюрми.

Після упадку польської держави в Другій Світовій Війні, Стефан Гладун та Стахова жінка повернулися до Черча. Опісля Стефан Гладун виїхав був до Німеччини на працю. З того часу слух за ним пропав. Мабуть живе під прибраним прізвищем в одній з країн Південної Америки.
Я сам собі Петлюра!

Slavko_Trush
Member
Member

Re:

Повідомлення Slavko_Trush » 09 травня 2008 19:56

Гриціане,хоч і запізно,але подякую за працю.Випадок так собі,але показує чим жило тодішнє суспільство.
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 09 травня 2008 21:02

Славко, дякую, що хоч комусь цікаво. Мене завжди більше цікавили \"аспекти маленьких людей\" більше ніж олімпи. Якось воно логічніше і більш справжньо виглядає.
Я сам собі Петлюра!

Slavko_Trush
Member
Member

Re: Баєчки про бандитів (частина перша)

Повідомлення Slavko_Trush » 10 травня 2008 23:57

Гриціан написав:Пропоную шановному панству на пробу історію кримінальної парафії, що має політичні барви. Це добро довго й нудно передруковував з книжи доктора Г. Дмитріва "Проти Хвиль -- Спогади Лікаря" випущеної власним накладом у 1964-му році в Канаді.

Якщо буде цікаво, то свистіть, буду вкладати ще чого й з інших ресурсів. Ну й звичайно, якщо хтось знає подібні баєчки, то діліться, я такі "антики" страшенно полюбляю.

Знаєте,Гриціане,у Вас у діаспорі вийшла купа книжок (в т.ч й власним накладом),котрі не перевидаватимуться ще років із п"ятдесят.А книжки цікаві.Що у Вас ще цікавого є подібної тематики?
Цікава згадка про Старосольського в цій історії.Військовий діяч,усс і тут такий банальний випадок.
\"Рабів до раю не пускають\"(Іван Сірко)

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 11 травня 2008 08:24

Та є трохи, але зара переїжджаю, то всю бібліотеку по скринях на пару місяців розіпхав.
Я сам собі Петлюра!

Lupus Vulgaris
Member
Member

Re: Баєчки про бандитів (частина перша)

Повідомлення Lupus Vulgaris » 13 листопада 2012 20:41

Гриціан

"...дістав Стефан німецьку пістолю, того самого моделю, яким послуговувалася ОУН в виконанню атентатів"(с) -- мова часом не йде про пістолет "Ортгіс"? От тут, --http://forum.guns.ru/forummessage/36/333933.htmlпост № 15 про нього пишуть, в тому числі і про використання в ОУН.

Повернутись до Міжвоєнний період (1923-1938)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість