Леонід Костарів

Модератор: Global Moderators

borysphen
Member
Member

Леонід Костарів

Повідомлення borysphen » 08 жовтня 2008 17:22

Хто що може сказати по цій особі?

Маю два джерела (нажаль обидва не під рукою, тому коментую з пам'яті):

1) Зиновій Книш. \"Становлення ОУН\". Тут Л.Костарів епізодично згадується як член ЛУН, активний учасник різних погоджень щодо створення ОУН, доповідач на оунівських дискусіях у 1920-1930-их рр.
2) Павел Судоплатов. \"Спецоперации. Лубянка и Кремль. 1930—1950 годы\". Пристакуватий чекіст розповідає як тусувався в оточенні Є.Коновальця, спілкувався з молодими членами організації Бандерою і Костаревим. Два останні завзято критикували між собою полковника, заявляли, що йому вже час поступитися місцем молоді і т.п. Судоплатов настучав Коновальцю, старий дуже засмутився і після цього Костарева ліквідували.

Цікаві подробиці життя і долі цієї людини.

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2008 18:15

1. Трохи пробігало тут на форумі - про його службу в армії УНР.
2. Біографічні довідки є в додатках до збірника документів про установчий Конгрес Українських Націоналістів (упор. В.Муравський) та в додатках до третього видання \"нарису історії ОУН\" П.Мірчук (виданого у 2007 р.).

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 08 жовтня 2008 22:14

Володимир Мороз написав:1. Трохи пробігало тут на форумі - про його службу в армії УНР.

Не було такого... Я нещодавно всіх морців, що служили в ДАУНР у 1918-1923 рр., упорядкував. Серед старшинського складу морфлоту Костарівих немає...

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 08 жовтня 2008 22:25

Мова йшла про його службу в армії УНР. Хтось заперечував, хтось стверджував :) В пошуку все можна побачити...

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 08 жовтня 2008 23:07

Тинченко написав:Не було такого...

"Як це не було. Імено шо було!" (с Л.Подервянський) :)
ст. лейтенант Леонід Костарів у 1920 р. був начальником Морського Штабу і командиром бронепоїзда "Чороморець".
Мічман з 1913 р., лейтенант з 1916 р. служив на Балт.флоті.
У Військово-історичному альманасі, приблизно у 2003-2004 рр. був опублікований прожект Л.Костаріва щодо відродження українського флоту.

borysphen
Member
Member

Повідомлення borysphen » 09 жовтня 2008 10:22

Володимир Мороз написав:1. Трохи пробігало тут на форумі - про його службу в армії УНР.
2. Біографічні довідки є в додатках до збірника документів про установчий Конгрес Українських Націоналістів (упор. В.Муравський) та в додатках до третього видання "нарису історії ОУН" П.Мірчук (виданого у 2007 р.).

Нажаль, не маю під рукою цих джерел і не знаю, коли матиму час пошукати їх в бібліотеці. Якщо це не проблема, зазначте, будь-ласка, що там пишуть про його долю, чи пережив він 1938 р., і т.п. :)

Володимир Мороз написав: Цікаво, який ступінь Костарів мав в НКВД :D Якщо мав, звичайно. Зовсім не виключено, бо належав до старших офіцерів :o
(http://forum.milua.org/viewtopic.php?t=3560&postdays=0&postorder=asc&highlight=%EA%EE%F1%F2%E0%F0%B3%E2&start=150) :?:

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 09 жовтня 2008 10:26

А що за інтерес такий? ;) Коліться!!! :evil:

Помер в Празі у 1975 р. (дата неточно). У В.Муравського є фото могили...

borysphen
Member
Member

Повідомлення borysphen » 09 жовтня 2008 10:37

Володимир Мороз написав:А що за інтерес такий? Коліться!!!

Поїхати квіти покласти на могилу :D

Володимир Мороз написав:Помер в Празі у 1975 р.

Значить у моїх джерелах мова про різних Костаревих, або...
це чергова байка Судоплатова, мовляв, від нього залежало життя Бандери у 1930-их рр., але так сталося, що прізвище цього молодого активіста він забув повідомити Коновальцю, тому ліквідували його друга... ну як його там... ну, нехай буде Костарева.

А що за натяки на зв'язки Костарева з НКВД?

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 09 жовтня 2008 11:05

RAO написав:"Як це не було. Імено шо було!" (с Л.Подервянський)
ст. лейтенант Леонід Костарів у 1920 р. був начальником Морського Штабу і командиром бронепоїзда "Чороморець".

При всій до Вас повазі, але, здається, щось Ви плутаєте, дядьку.
1. Головний Морський штаб був зліквідований наприкінці 1919 р. Його останнім начальником був кап. І р. Андрій Пчельників.
20.03.1920, після відродження військово-морського відомства під назвою Головної воєнно-морської управи (Голмор), такої установи, як "Морський штаб", або "Головний Морський штаб", чи -- "Генеральний Морський штаб" вже не існувало. Функції "Головного Морського штабу" виконував загально-муштровий відділ Голмору, який від моменту заснування та до часу ліквідації очолював ст. лейт. Кость Мандрика.
Я нещодавно переглядав всі справи, пов`язані з військово-морською тематикою, і серед працівників Головного Морського штабу прізвища Костаріва не зустрічав. Відтак, відсутнє воно і у списках Голмору 1920-1921 років (в одному з номерів "Табору" є стаття С.Шрамченка про керівництво Українського Головного Морського штабу, в якій він наводить всіх начальників та їх помічників).
2. Щодо "Чорноморця". Наскільки я знаю, його весь час очолював лейтенант М.Сокальщук. Ось, власне, список особового складу "Чорноморця" на інтернуванні:
Приєднані файли
Чорноморець1.jpg
Чорноморець2.jpg

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 09 жовтня 2008 11:18

Ну і, власне, персональний склад Голмору станом на січень 1921 р. я наводив ось у цьому місці:

http://forum.milua.org/viewtopic.php?t= ... 6%E5%F0%E8

Інших старшин, крім названих, наскільки я знаю, у складі Голмору на той час не було. Принаймні, інших варіантів списків Голмору мені не траплялося.

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 09 жовтня 2008 12:17

borysphen написав:Значить у моїх джерелах мова про різних Костаревих, або...
це чергова байка Судоплатова, мовляв, від нього залежало життя Бандери у 1930-их рр., але так сталося, що прізвище цього молодого активіста він забув повідомити Коновальцю, тому ліквідували його друга... ну як його там... ну, нехай буде Костарева.

А що за натяки на зв'язки Костарева з НКВД?

Судоплатов у т. зв. "спогадах" досить багато прибрехує, що їх робить ближчими до художньої літератури, ніж до історичного джерела.

Коли Судоплатов тусувався біля Коновальця, то ні Бандери, ні Костаріва там не було. Бандера з червня 1934 р. сидів у польській тюрмі, а до того з Коновальцем зустрічався всього кілька разів на оргзустрічах в дуже вузькому колі, де Судоплатова чи інших фіктивних посланців (тих, від яких Судоплатов міг отримати інформацію) зі сходу не було і бути не могло. Костарів Надзвичайним Судом ОУН 1933 виключений з організації за порушення дисципліни, запідозрений у співпраці на користь радянської розвідки.
В ІІ пол. 1940-х років СБ ОУН(б) на еміграції оприлюднила матеріали про роботу радянської розвідки в Празі, де Костарів фігурував як резидент в часи німецької окупації і один з співробітників НКВД після взяття Праги радянськими військами. Ці твердження були під питанням, оскільки пробігала інформація, що Костарів загинув від рук німців у війну. Ну, доки Влодко Муравський могилку не надибав : )))) Дата смерті - 27.06.1973 р.

Про оточення Є.Коновальця того часу дивіться працю Є.Онацького, яку викладав у розділі "Бібліотека" ( http://www.ozo.org.ua/biblioteka/Onatsk ... erdam.djvu )

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 09 жовтня 2008 12:26

Тинченко написав:20.03.1920, після відродження військово-морського відомства під назвою Головної воєнно-морської управи (Голмор), такої установи, як "Морський штаб", або "Головний Морський штаб", чи -- "Генеральний Морський штаб" вже не існувало.

Відроджувалася Військово-Морська Управа (не Головна), в якій був Відділ Головного Морського Штабу, т.в.о. начальника якого був призначений, так, Ви маєте рацію К.Мандрика.
Що ж до Костаріва, то інформацію про його керування ГолМорштабом взяв з його власноруч написаної біографії - тут може трохи прибрехав, може був т.в.о. на час короткої відсутності властивого начальника. Що ж до "Чорноморця" - то командував ним точно, бо бачив навіть підписані ним документи з печаткою "Бронепотяг "Чорноморець".

Костарів сам про себе пише,що мічман він з 1913 р., а лейт. з 1916 р. служив на Балтиці. нехай наші марімани перевірять цю інфу на "кортіке".

borysphen
Member
Member

Повідомлення borysphen » 09 жовтня 2008 12:51

Дякую, пане Володимире, за вичерпну відповідь. :)

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 09 жовтня 2008 13:12

Володимир Мороз написав:Судоплатов у т. зв. "спогадах" досить багато прибрехує, що їх робить ближчими до художньої літератури, ніж до історичного джерела

Хлопці, проблема цього "мемуару" полягає в тому, що писав його, насправді, син Судоплатова + один відомий російський історик, який, взагалі, страшенно полюбляє т.зв. "контроверсійну" історію. Він є зараз відомим московським видавцем, і тепер видає книжки, від маразму яких волосся стає дибки. Людина так розважається... Але ж не треба все сприймати буквально :)

RAO написав:Що ж до Костаріва, то інформацію про його керування ГолМорштабом взяв з його власноруч написаної біографії - тут може трохи прибрехав, може був т.в.о. на час короткої відсутності властивого начальника. Що ж до "Чорноморця" - то командував ним точно, бо бачив навіть підписані ним документи з печаткою "Бронепотяг "Чорноморець".

Отож бо й воно. Автобіографія є, а факти не збігаються. Типова ситуація для щонайменше половини української, особливо -- повоєнної еміграції.
Щодо Костаріва. В мене є ще цікавий Загальний список старшин АУНР станом на вересень 1920 р. Так ось, Сокольщук там є (числиться по Дніпровському півекіпажу), а Костаріва -- немає. Далі. Я зібрав практично все, що написав С.Шрамченко. Включаючи неопубліковані рукописи. Як відомо, Шрамченко -- надзвичайно прискіпливий автор, і, крім того, він писав абсолютно про всіх, хто так чи інакше належав до українського військово-морського флоту. Костаріва там не має і близько. Чим пояснити цей феномен -- я не знаю.
Нарешті, я теж бачив один чи два документи з жовтня-листопада 1920 р. з панцирного потяга "Чорноморець". Але там був підпис чіткий: "Сокольщук" (ще один варіант його прізвища -- "Сокольчук").
А є ще якісь документи крім автобіографії Костаріва? Може він спогади якісь написав?

RAO
Member
Member

Повідомлення RAO » 09 жовтня 2008 13:48

Тинченко написав:Нарешті, я теж бачив один чи два документи з жовтня-листопада 1920 р. з панцирного потяга "Чорноморець". Але там був підпис чіткий: "Сокольщук" (ще один варіант його прізвища -- "Сокольчук").
А є ще якісь документи крім автобіографії Костаріва? Може він спогади якісь написав?

В архіві знайшов два накази по "Військовій Річній Флотилії", де згадується Костарів.

1. Начказ Ч.33 від 14.10.1920 р.: "На 15 жовтня для перевіркм відчутності і передачі усіх діл та майна у флотилію – 1-го Флотського Пів-екіпажу призначаю комісію під моїм головуванням і членів: начальника штабу – ст.. лейтенанта Костаріва...
2. наказ Ч.36 від 19.10.1920 р.: "60 тис. грн. видано ст. лейтенанту Костаріву на будівлю “Чорноморця”.

Спогадів його я не зустрічав. Тільки його прожект про майбутній флот, опублікований у ВІА.

Тинченко написав:Автобіографія є, а факти не збігаються. Типова ситуація для щонайменше половини української, особливо -- повоєнної еміграції.

але його службу у російському флоті перевірити можна.

Далі

Повернутись до Міжвоєнний період (1923-1938)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість