kuk Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»

Модератор: Global Moderators

ViktorJ
Member
Member

kuk Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»

Повідомлення ViktorJ » 14 жовтня 2014 10:32

Сьогодні, у день Святої Покрови, я вирішив ушанувати пам'ять про наших вояків відкриттям цієї теми.
Декілька разів у різних темах піднімалось питання про історію цісарського і королівського Галицько-буковинського піхотного полку № 24 імені кавалера фон Куммера (kaiserlich und königlich Galizisch-bukowina'sches Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»), скорочено kuk IR 24, або просто IR 24. Інколи він згадується з означенням «коломийський», оскільки набирався призовною командою цік 24-го призовного округу в м. Коломия.
У мережі я знайшов не надто багато інформації про цей полк. Ось деякі посилання:
польська Вікіпедія: http://pl.wikipedia.org/wiki/24_Pu%C5%8 ... %C4%99gier
словенська Вікіпедія: http://sl.wikipedia.org/wiki/24._pehotn ... tro-Ogrska)
а також:
http://webtour.org.ua/index.php?option= ... &Itemid=90
http://joanerges.livejournal.com/1113376.html
Є ще про поховання вояків IR 24 у Польщі: http://www.polegli.forgen.pl/pulk2.php?lng=ru&jedn=576
і в Словенії (див. зображення з туристичного буклету).
Надіюсь, що ця тема форуму послужить основою і для статті в українській Вікіпедії.
Bukovica-2.jpg
Поховання вояків IR24 в Словенії

ViktorJ
Member
Member

Re: kuk Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»

Повідомлення ViktorJ » 14 жовтня 2014 10:55

Мене особисто зацікавив бойовий шлях IR 24 у Першій світовій війні (ПСВ).
Цей полк за час ПСВ перебував у складі п’яти австро-угорських армій (від 1-ої до 5-ої) та в німецькій Південній армії.
Коротко географія його дислокації за цей період:
серпень 1914 – березень 1916, Україна, Польща;
березень – червень 1916, Тироль;
липень 1916 – листопад 1917, італійський фронт – участь у битвах на ріці Сочі (або, на італійський манер, на Ізонцо);
листопад 1917 – кінець 1918, Україна.
Під час «Коломийського першолистопадового зриву» 1918 р. на основі одного батальйону цього полку було сформовано 24-й полк ім. гетьмана Петра Дорошенка Галицької армії (т.з. «дорошенківці»).
Ось штатний розклад полку за 1909 р.
IR24_1909.jpg
Підкреслено ім’я одного капітана. Це той самий чех Франтішек Кікаль, який з 17 березня 1917 р. командував Легіоном Українських Січових Стрільців, аж поки не наклав головою поблизу села Конюхи на Тернопіллі 1 липня 1917 р.
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 14 жовтня 2014 21:46

Буде добре, якщо буде більше! :Rose:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 15 жовтня 2014 09:52

Adam написав:Буде добре, якщо буде більше!

Згода. Але це залежить не тільки від мене. Від себе сьогодні додам таке:
Відомо, що з 1908 року штаб IR 24, а також II, III і IV батальйони дислокуються у Відні. Лишень І батальйон перебуває у Коломиї. У 1914 р., в процесі підготовки до війни, штаб полку, а за ним і ІІ та ІІІ батальйони перебазовуються на схід – до Львова.
IV батальйон 24-го полку (IV IR 24) натомість відправляють у Боснію на кордон з Македонією і Сербією у місто Фоча (Foča), неподалік від боснійської столиці Сараєво.
У Фочі перебував гарнізон з трьох піхотних батальйонів:
- IV батальйон загребського 53-го полку (з 1908 р.);
- IV батальйон станиславівського 58-го полку (з 1912 р.);
- ІІ батальйон чортківського 95-го полку (з 1912 р.).
IV IR 24 у 1914 р. замінив IІ IR 95, якого, у свою чергу, відправили до Станиславова. Я логіку таких передислокацій не розумію, але у той час командуванню напевне було видніше. Всі ці батальйони, а також ІІІ батальйон богемського (чеського) 35-го піхотного полку (знаходився поруч у м. Каліновік) увійшли у 8-му гірську бригаду 18-ої піхотної дивізії. Отже, так вийшло, що обидва галицькі батальйони (IV IR 24 і IV IR 58) всю війну воювали окремо від своїх полків.
Основна ж частина полку у складі трьох батальйонів була передислокована в район м. Чернівці, де взяла участь у формуванні 43-ої піхотної дивізії ляндверу (австрійської крайової оборони).
Тож історія IR 24 у ПСВ складається з двох різних історій: 1) історія основної частини полку у складі трьох батальйонів; 2) історія четвертого батальйону.
передислок.jpg
Схема передислокацій підрозділів IR 24 напередодні ПСВ
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 17 жовтня 2014 20:03

Щоб зрозуміти, чому неляндверний полк увійшов до ляндверної дивізії, я проаналізував систему призову в Австро-Угорщині у той час. А оскільки Коломия територіально належала до ХІ-го військово-територіального (під час війни – корпусного) округу з командуванням у Львові, більш детально я зупинюся на системі призову саме цього округу (див. табл.).
призов.jpg
Організація призову

ХІ ВТ(К)О був поділений на 8 округів поповнення (Ergänzungsbezirke), які забезпечували поповнення як для військ, підпорядкованих воєнному міністерству (або ж міністерству війни) Австро-Угорщини (kuk, або ж цік), так і для військ, підпорядкованих міністерству оборони Австрії (kk = цк).
По лінії «kuk» кожен округ поповнював призовниками один піхотний полк (сюди належить і IR 24). Ці 8 полків мали утворювати дві цік піхотні дивізії (по 4 цік піхотні полки на дивізію). Зазначу, що 6 із 8 полків називались «галицькими», чернівецький IR 41 – «буковинським», а коломийський IR 24 – «галицько-буковинським».
По лінії «kk» поповнювались тільки 5 піхотних полків ляндверу (LIR) в округах, які я позначив словосполученням «основний призов». Крім того, всі округи, крім львівського і чернівецького, повинні були поповнювати полки ляндверу в інших округах. Я це назвав «допоміжний призов». Ці 5 ляндверних полків повинні були формувати піхотну дивізію ляндверу.
Обидві цік піхотні дивізії і одна цк піхотна дивізія ляндверу повинні були входити в ХІ корпус.
Крім того, під час війни, цк поповнюючі округи повинні були сформувати 5 піхотних полків ляндштурму (LstIR), тобто ополчення. Номери цих полків у ХІ ВТ(К)О збігалися з номерами піхотних полків ляндверу.
Таким чином на час війни в ХІ корпусному окрузі мали бути сформовані 18 піхотних полків (IR – 8, LIR – 5, LstIR – 5).
Востаннє редагувалось ViktorJ в 21 жовтня 2014 09:52, всього редагувалось 1 раз.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 17 жовтня 2014 20:12

Насправді ж війна, що швидко наближалася, внесла свої корективи. Напевне брак часу змусив не звертати увагу на підпорядкування полків міністерствам. В ХІ-му окрузі таки було сформовано 3 піхотні дивізії: kuk 11 ID, kuk 30 ID (обидві – у Львові) і kk 43 LID (вона ж 43 SchD, тобто 43-я стрілецька дивізія, – у Чернівцях). Але підпорядкування полків не грало ролі (див. схему).
дивізії.jpg
Формування дивізій
При формуванні дивізій застосували територіальний принцип: полки з теперішньої львівщини (львівські та золочівські) увійшли до 30 ID, з тернопільщини (Тернопіль, Бережани, Чортків) – до 11 ID, а буковинські (Чернівці) і т.з. «галицько-буковинські» (Коломия) – до чернівецької дивізії ляндверу. Станиславівські полки залишились «самотніми», тому один полк додали в дивізію до тернопільців, а інший – до буковинців.
Крім того у Львові було сформовано такі піхотні підрозділи:
- 93 LstIBrig, куди увійшли львівський kk LstIR 19 (4 батальйони) і ярославський kk LstIR 34 (4 батальйони);
- 11 MaBrig.
У Чернівцях сформували 35 LstIBrig, куди увійшли чернівецькі kk LstIR 22 (3 батальйони) і MaBaone IR 41 та коломийські kk LstIR 36 (3 батальйони) і MaBaone IR 24.
Таким чином коломийський регіон спромігся утворити 3 піхотні полки: IR 24, LIR 36, LstIR 36. На жаль 36-ий піхотний полк ляндштурму часто залишається поза увагою коломиян, та саме воюючи у ньому, полягло багато старших ґаздів. Насправді вояки з коломийщини воювали і в інших полках, напр. у тернопільському IR 15, золочівському IR 80…
Ось так цік 24-ий піхотний полк увійшов у 59-у піхотну бригаду і 43-ю піхотну дивізію ляндверу. Ця дивізія так і не воювала у «рідному» ХІ-му корпусі.
Таким чином історія IR 24, яку ми разом спробуємо розглянути, частково є історією також таких військових підрозділів:
- чернівецького цік 41-ого піхотного полку;
- чернівецького цк 22-ого піхотного полку ляндверу;
- коломийського цк 36-ого піхотного полку ляндверу;
- станиславівського цк 20-ого піхотного полку ляндверу;
- цік 59-ої піхотної бригади;
- цк 86-ої піхотної бригади ляндверу;
- чернівецької цк 43-ої піхотної дивізії ляндверу.
Востаннє редагувалось ViktorJ в 17 грудня 2014 12:23, всього редагувалось 2 разів.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Lavr
Member
Member

Повідомлення Lavr » 18 жовтня 2014 16:53

Дякую за лінки - цікаво. Не звично, якось, що р. Ізонцо має ще й іншу назву. Гарна таблиця остання, але чому б і не зазначети прикладний метал у ландверних полках?
Für Gott, Kaiser und Vaterland!

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 20 жовтня 2014 13:31

Дякую, пане, за відгук.
Не звично, якось, що р. Ізонцо має ще й іншу назву.

Я вважаю назву «Соча» основною. Це слов’янська назва (пор. дієслова «сочитися, просочуватися»), зокрема і українська (див. http://uk.wikipedia.org/wiki/Соча_(річка) ), і російська (https://ru.wikipedia.org/wiki/Соча ) і навіть фінська! Словенці, через чию територію протікає ця річка, називають битви при ній «soški bitki», тобто «соцькі битви», або «битви при Сочі», а не «…при Ізонцо».
Я переконаний, що і ми повинні використовувати нашу національну, а не чужу, термінологію. І, оскільки українська назва річки – Соча, то і битви на берегах Сочі треба називати «битвами на Сочі», чи «битвами при Сочі». Адже події, які в австрійських донесеннях фігурують, як «бойові дії на ріці Вайхзель (Weichsel)», ми називаємо «бойовими діями на ріці Вісла», бо по-українськи назва ріки – Вісла, а не Вайхзель, чи Вістула. І назву столиці Австрії Wien ми завжди перекладаємо як «Відень», а не «Віін».
Гарна таблиця остання, але чому б і не зазначети прикладний метал у ландверних полках?

Якщо я не помиляюсь, то в усіх ляндверних полків прикладний колір був трав’янисто-зеленим, а ґудзики – сріблясті з номером полку. На мою думку, ця система була значно кращою, ніж система «різнобарвних» полків. Достатньо було глянути на ґудзики і вже було відомо з якого полку той чи інший вояк, а не гадати по барвах.
На схемі я ці ґудзики з числами не малював, бо, по-перше, ніякої інформативності вони не додали б, а по-друге, на схемі з’явилися б нечитабельні плями, які викликали би лишень роздратування, адже мені дозволено додавати зображення не більші за 800х800 пікселів і 512 кБ. Власне це й не дозволило мені викласти у стартовому повідомленні чітку картинку з цікавим читабельним текстом. Я міг би й прямокутнички LIR не розфарбовувати в одинаковий колір, але, оскільки це не заважало, я їх все-таки розфарбував.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 22 жовтня 2014 11:07

Ось тут http://ah.milua.org/slovency-na-sluzhbe ... ossii-1914–1917 знайшов підтвердження, що "при Сочі" - це не моя забаганка. Книга, з якої взята цитата, видана в Москві у 2006 р.
Словенские солдаты участвовали во многих боях и сражениях Первой мировой на двух театрах военных действий — с августа 1914 до осени 1915 г. против России в Галиции, в Карпатах и в Буковине и с осени 1915 г. на Итальянском фронте, в особенности при Соче (Изонцо) на словенской этнической территории. Хотя словенская журналистика и научные исследования больше повествуют о боях на Итальянском фронте, все же опыт, приобретенный на Востоке, был на первом месте, и именно он формировал многих солдат, по крайней мере в первый год войны, учитывая число тех, которые участвовали в этих боях, а также понесенные в них потери.
Гуштин Д. Словенцы на службе в астро-венгерской армии в войне против России (1914-1917) // Последняя война Российской империи: Россия, мир накануне, в ходе и после Первой мировой войны по документам российских и зарубежных архивов. — М., 2006. — С. 258–262.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 23 жовтня 2014 11:40

Як відомо, на початок ПСВ Австро-Угорщина мала 6 армій: на Балканах – 2-а, 5-а, 6-а; у Галичині – 1-а, 3-а, 4-а. «Галицькі» армії були розміщені по центру австрійсько-російського кордону. Лівий фланг закривала армійська група, якою командував генерал кавалерії кавалер Гайнріх Куммер фон Фалькенфед, а правий планувалося закрити 2-ою армією, яку 18 серпня почали перевозити зі Срему. Буковинські частини (43-я піхотна дивізія ляндверу та 35-а піхотна бригада ляндштурму) знаходилися на самому краї правого флангу, правіше від них вже не було нікого. Але в зоні майбутнього плацдарму 2-ої армії перебувало ще декілька розрізнених частин. Коли до Стрия прибув австрійсько-словенський ІІІ корпус, а до Станиславова XII корпус із Трансильванії, то командувач XII-го корпусу генерал піхоти Герман Кьовеш фон Кьовешгаза розпочав об’єднання цих частин під своїм командуванням. Це з’єднання назвали армійською групою (АГ) Кьовеша. Ця АГ проіснувала трохи більше двох тижнів, з 8 по 25 серпня, після чого влилась у 2-гу армію.
Під руку Кьовеша стала й 43-я дивізія, а з нею й 24-ий піхотний полк. Так вперше за час ПСВ 24-ий полк увійшов у армійське фронтове з’єднання, яким, до того ж, командував легендарний генерал, який 03.11.1918 р. перейняв від цісаря Карла І пост Верховного Головнокомандувача Збройних Сил Австро-Угорщини.
43 SchD.jpg
24-ий полк у 43-ій дивізії

Kovess.jpg
43-я дивізія в АГ Кьовеша

P.S. Не поспішайте критикувати мене за написання прізвища у формі «Кьовеш», таке написання я знайшов тут: https://uk.wikipedia.org/wiki/Галицька_битва
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 26 жовтня 2014 16:09

16 серпня 1914 р. Верховне Армійське Командування (ВАК, нім. Armeeoberkommando - AOK) покинуло Відень і надвечір 17 серпня прибуло в укріпрайон на річці Сян – Перемишль, щоб бути ближче до лінії фронту.
18 серпня російська 8-а армія генерала Брусилова почала наступ. У цей же день ВАК розпочала перекидувати війська 2-ої армії з Балкан у Галичину, першою була 10 кавалерійська дивізія на підтримку 4-ій армії. Частини ж VII корпусу для формування 2-ої армії у Галичині розпочали завантажуватися у вагони лишень 22 серпня.
Генерал фон Кьовеш повинен був поки-що справлятися самотужки без допомоги з балканського фронту. Свій штаб він розмістив у місті Станиславів (тепер Івано-Франківськ). Було вирішено, що для захисту прикордоння між ріками Дністер і Прут вистачить і однієї чернівецької 35-ої піхотної бригади ляндштурму, якою командував генерал-майор Арнольд Мюнцель. А 43-ій піхотній дивізії і тим частинам, що прибудуть з Балкан, доручити охорону підступів до мостів по р. Дністер на схід і північ від Станиславова, таким чином захищаючи південний фланг фронту. Так 43-а дивізія отримала своє перше завдання у ході ПСВ: висунутись до Дністра у район містечка Заліщики (тепер це райцентр у Тернопільській обл.), облаштувати передмостові укріплення і зайняти оборону.
Таким чином, станом на 22 серпня 1914 р. 24-ий піхотний полк дислокувався біля р. Дністер у районі Заліщиків.
На схемах показано розташування 43-ої дивізії у районі Чернівців і Заліщиків, тоді як 35-а бригада ляндштурму постійно дислокується у районі м. Чернівці.
схема1.jpg
Схема 1
схема2.jpg
Схема 2
схема3.jpg
Схема 3
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 27 жовтня 2014 13:29

На цій старій австрійській мапі за 1889 р. чітко видно 2 мости в Заліщиках:
Заліщики-авс.jpg

Ці ж мости видно і на сучасному фото зі супутника:
Заліщики-суп.jpg

А ось дві світлини з мережі - залізничний міст колись і тепер:
Заліщ_міст_стар.jpg
Заліщ_міст_нов.jpg

Я не знаю яку позицію займав кожен з полків, але місце тут чудове. Заліщики – містечко на півострові. Краєвиди надзвичайної краси, мікроклімат особливий. Рекомендую набрати у пошуковій системі «Заліщики зображення» і насолоджуватись.
І ще один цікавий історичний факт. З 1913 р. у Заліщиках проживав знаний поет, письменник і т. д. Осип Маковей. У Заліщиках він і помер за 2 дні до свого 58-річчя, тут і похований. Я ще з дитинства пам’ятаю його повість «Ярошенко» про Хотинську битву.
Під час ПСВ Осип Маковей працював військовим перекладачем, начальником чернівецької воєнної поштової цензури, військовим кореспондентом. Напевне, що в ті дні, коли 43-я дивізія стояла під Заліщиками, Осип Маковей, якому якраз 23 серпня 1914 р. виповнювалося 47 років, перебував на службі і не бачив її вояків. Хоча…
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Inman
Member
Member

Повідомлення Inman » 27 жовтня 2014 14:45

В Заліщиках передмостові укріплення були побудовані ще в 1854-56 роках, під час Східної війни. 38-40 редутів оточували місто повним колом, на відстані приблизно 3-6км від центру містечка, як центру тет-де-пону. Станом на 1914 рік частина редутів вже була знищена, але залишки інших були використані для створення опорних пунктів. Також є згадки, що облаштовувалися польові позиції по мобілізації 1912 та 1914 років.
Основні бої на на рубежах під Заліщиками пройшли в 1915 році.

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 27 жовтня 2014 20:24

Дякую за цікаве і цінне уточнення. У цьому конкретному випадку йдеться саме про польові незначні укріплення (feldmäßige Brückenköpfe).
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 28 жовтня 2014 14:02

Inman написав:Основні бої на рубежах під Заліщиками пройшли в 1915 році.

А в 1916 р. заліщицький міст був підірваний «австріяками». Ось як це було:
Підрив мосту.jpg
Можна завантажити у форматі .fb2: Евген Драґінда. Спомини буковинця усусуса. – Дітройт, 1979.
Містечко, в якому в той час перебував Драґінда – Заставна, тепер центр Заставнівського району Чернівецької області, ≈ 18 км від Заліщиків.
Що за вибухівка екразіт – не знаю.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей