kuk Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»

Модератор: Global Moderators

Inman
Member
Member

Re: kuk Infanterieregiment Nr. 24 «Ritter von Kummer»

Повідомлення Inman » 28 жовтня 2014 14:32

На Дністрі здається всі мости попідривали вперше ще в ході серпневого відступу 1914 року. Але переважно обвалювали 1-2 прольоти. Потім в 15 росіяни при відступі підірвали відновлені та новозбудовані переправи...потім в 16 частину підірвализнову австрійці...і в 17 знову росіяни. Остаточно старі мости та тимчасові переправи років ПСВ добили в ході боїв 1919 та 1920 років.

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 28 жовтня 2014 14:57

Inman написав:На Дністрі здається всі мости попідривали вперше ще в ході серпневого відступу 1914 року. Але переважно обвалювали 1-2 прольоти. Потім в 15 росіяни при відступі підірвали відновлені та новозбудовані переправи...потім в 16 частину підірвализнову австрійці...і в 17 знову росіяни. Остаточно старі мости та тимчасові переправи років ПСВ добили в ході боїв 1919 та 1920 років.

:good: Вищий клас! Дякую.
Книги — морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 29 жовтня 2014 13:18

Газета «Діло» за 13.08.1914 р. повідомляла:
Австрийські війска в Бесарабії.
Черновецькі часописи доносять: Австрийські війска відперли граничні росийські сторожі і ввійшли до Бесарабії.
На буковинсько-росийській граници нема ані одного козака анї росийського жандарма.
Можливо, така безпечність спонукала австро-угорське командування залишити на кордоні Буковини з Бессарабією лишень пів-дивізії, а саме 35-у піхотну бригаду ополчення. Однак російська 8-а армія, яка займала крайній лівий фланг свого фронту, що сягав Дністра, зорганізувала для війни у Буковині окремий спеціальний підрозділ. Він отримав назву «Дністровський загін» (рос. «Днестровский отряд», інколи «Заднестровский отряд»; нім. «Dniesterdetachement»). Командував ним генерал-майор Павлов. Цей загін був єдиним із російських військ, що до початку бойових дій переправився на правий берег Дністра і дислокувався у районі бессарабського села Ларґа (тепер прикордонне село у Молдові). Завданням загону було зайняти Чернівці, пройти Буковину і вдарити на Станиславів, узгоджуючи свої дії з 8-ою армією.
В неділю, 23 серпня 1914 р., рано-вранці Дністровський загін перейшов російсько-австрійський кордон і підступив під Чернівці. Тут, на рубежі річки Гуків (Хуків) у районі сіл Бояни - Раранча (тепер Рідківці) - Топорівці, його зупинили бійці 35-ої бригади ляндштурму. Розпочався бій. Ополченцям було непереливки, вони зазнавали великих втрат. Особливо постраждав коломийський 36-ий піхотний полк ляндштурму.
На допомогу землякам поквапилася 43-а дивізія з-під Заліщиків, яка з маршу вступила в бій і в районі села Топорівці нанесла фланговий удар по росіянах. Це вирішило результат бою: Дністровський загін змушений був відступити за межі Буковини. Перемога була за вояками Австро-Угорщини. Так відбулося бойове хрещення 24-го піхотного полку, як і всієї 43-ої дивізії та 35-ої бригади ополчення, у ході ПСВ.
Ця перемога на деякий час відтягла захоплення Буковини росіянами, хоча й не надовго. Загальний відступ австрійських армій перед російськими 3-ою та 8-ою арміями, які рвалися до Львова, змусив захисників Буковини покинути край і 2 вересня росіяни зайняли Чернівці без бою.
схема4.jpg
Схема 4
схема5.jpg
Схема 5
Пояснення до схеми:
10/23 авг. Днестровский отряд (схема № 25) перешел в наступление на Новосельцы-Боян, но охваченный с двух флангов перешедим в контратаку противником, отошел к Ливинцы-Михайловка. Противник не преследовал.

Склад цк 35-ої піхотної бригади ляндштурму генерал-майора Мюнцеля:
35 IBrig.jpg
Склад Дністровського загону генерал-майора Павлова:
Днестровский отряд: 2 бриг. 12-й пех. дивизии; 3-й горн. див. 12-й арт. бриг.; 1-я, 2-я, 3-я и 4-я сотни хотинской бригады погр. стражи; 10-я отд. саперная рота; 2 горн. арт. парка; один полевой под. гос.; полевая подв. хлебопекарня № 95. Всего: 8 бат., 16 пул., 4 сотни, 16 горных орудий, 1 сап. рота, 4 роты погр. стражи.
Хочу звернути увагу, що у складі 35-ої піхотної бригади ополчення була й частина 24-го п.п., а саме маршовий батальйон (як і маршовий батальйон 41-го п.п.). Напевне ці 2 батальйони додали у цю бригаду не просто на допомогу «стариганам», а для рівного рахунку. Таким чином, в ХІ корпусному окрузі всі 3 дивізії мали по 16 піхотних батальйонів, а обидві ополченські бригади – по 8. Отже, чернівецька 35-а бригада нараховувала 8 піхотних батальйонів, як і Дністровський загін.

Мені особисто не зрозуміло, як за якихось пів-дня дивізія змогла переміститися від Заліщиків до Топорівців та ще й битися, адже ця відстань становить ≈ 50 км. Можливо допомогли потяги?
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 29 жовтня 2014 17:37

Через тиждень після бою, 30 серпня 1914 р., чернівецька газета "Народний голос" писала:
30,08,14.jpg
У цьому ж номері газети повідомлялось про смерть Івана Вишньовського, першого українського офіцера, який віддав своє життя, захищаючи Буковину:
30,08,14-В.jpg
Відразу впадають у вічі дві неточності. По-перше, Іван Вишньовський служив не в 37-ому полку крайової оборони, а в 36-ому полку ополчення. Ось доказ:
Вишньовський.jpg
По-друге, помер Вишньовський не 16, а 26 серпня.
Ось як про цю подію згадує Кость (Костянтин) Балицький (1880-1936), греко-католицький священик:
БалицькийВ.jpg
А це згадує ще один священик Келестин Костецький (1843-1919):
Костецький.jpg
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 30 жовтня 2014 16:51

Вищенаведені цитати взяті із книг:
Добржанський О. В., Старик В. П. Змагання за українську державність на Буковині (1914-1921 рр.). Документи і матеріали. – Чернівці: «Чернівецька обласна друкарня», 2009.
Добржанський О. В., Старик В. П. Бажаємо до України! Змагання за українську державність на Буковині у спогадах очевидців (1914-1921 рр.). – Одеса: «Маяк», 2008.

Ще декілька цитат із книги «Бажаємо до України!».
Історик Дмитро Дорошенко (1882-1951) писав:
Дорошенко.jpg
У спогадах чернівецького адвоката Василя Руснака (1899-1981) цікава думка про помилкову тактику ведення бою австрійськими військами:
Руснак.jpg
Згадує Омелян Попович (1856-1930), педагог, посол до буковинського сейму. Стиль трохи нагадує Гашеків:
Попович.jpg
Цікаві спогади отця Балицького (1880-1936):
Балицький1.jpg
Його ж спогади, як поранені австро-угорські і російські вояки лікувалися в одних і тих же шпиталях і навіть в одних палатах. Чому немає такого в наш час? Тоді були більш цивілізовані ? !
Балицький2.jpg
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 06 листопада 2014 17:44

25 серпня 1914 р. вранці прибуло до Станиславова зі Срему командування 2-ої армії на чолі з генералом кавалерії Едуардом фон Бьом-Ермоллі (Eduard von Böhm-Ermolli). Генерал Кьовеш передав командування Бьом-Ермоллі, а сам знову очолив один лишень ХІІ корпус. З цього часу АГ Кьовеша припинила своє існування і на Галицькому фронті з’явилась 2-а армія. Щоправда, це була зовсім інша армія, ніж та, що була на Балканах. Бо з Балканської армії частина підрозділів була передана в 3-ю і 4-у армії, VII корпус лишень почав прибувати в Галичину, IV корпус ще воював біля Шабацу в Сербії, а III і XII корпуси з АГ Кьовеша були передані 3-ій армії Брудерманна. Таким чином теперішня 2-я армія Бьом-Ермоллі була навіть слабша за АГ Кьовеша.
Штаб АГ Кьовеша у Станиславові став штабом 2-ої армії Бьом-Ермоллі.
Чернівецькі 43-я дивізія і 35-а бригада ополчення перейшли в безпосереднє підпорядкування командуванню 2-ої армії.
В цей же день основні сили 38-ої піхотної дивізії гонведу (угорської крайової оборони) тепер уже 2-ої армії зазнали поразки під Монастириськами (тепер центр Монастириського району Тернопільській області) і відступили до передмостових укріплень біля с. Нижнів (тепер село Тлумацького району Івано-Франківської області). Біля населених пунктів Монастириська і Підгайці (тепер районний центр в Тернопільській області) на річці Коропець зазнали поразки й інші частини 2-ої армії (див. схему боїв 2-ої армії 25.08.1914):
схема6.jpg
Схема 6
А 43-я дивізія отримала наказ полишити оборону Буковини пошарпаній 35-ій бригаді ополчення, а самій прямувати через Заліщики і Бучач до міста Бережани на р. Золота Липа, де вона повинна би завдати удару по росіянах з флангу і тилу. Тож у цей день 43-я дивізія прямувала з-під Чернівців до Заліщиків.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Inman
Member
Member

Повідомлення Inman » 06 листопада 2014 19:07

Був би вдячний, якби Ви при опрацюванні матеріалів звернули увагу на згадувані передмостові укріплення, якщо є хоч якійсь їх опис. Бо про Журавно та Жидачів, наприклад, взагалі нема інформації, що вони з себе уявляли і де проходили. Про Нижнівські укріплення згадка є (блокгаузи біля мосту, редут на горі і польові позиції дугою в 3-5км від мостів), тет-де-пон в Галичі описаний, в Мартинові були старі редути, побудовані одночасно з Заліщицькими.

KlioHistoria
Member
Member

Повідомлення KlioHistoria » 07 листопада 2014 22:04

До речі скоро в Києві відбудеться цікава конференція на тему Першої світової. Інформація про захід за посиланням [url]http://klio.org.ua/Novini/04.12.2014-–-Ukrayinske-pitannya-v-Pershiy-svitoviy-viyni-dzherelna-baza-arheografiya-istoriografiya.html[/url]

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 07 листопада 2014 22:42

Inman написав:Був би вдячний, якби Ви при опрацюванні матеріалів звернули увагу на згадувані передмостові укріплення, якщо є хоч якійсь їх опис. Бо про Журавно та Жидачів, наприклад, взагалі нема інформації, що вони з себе уявляли і де проходили. Про Нижнівські укріплення згадка є (блокгаузи біля мосту, редут на горі і польові позиції дугою в 3-5км від мостів), тет-де-пон в Галичі описаний, в Мартинові були старі редути, побудовані одночасно з Заліщицькими.

Нажаль поки-що така інформація не траплялася. Всюди йшлося лишень узагальнено про «голову мосту» (нім. Brückenkopf = фр. tête-du-pont; І. Карпинець називає це «мостовий причілок», а я надаю перевагу терміну «передмостове укріплення»). Надалі беру Ваше прохання собі до уваги і, якщо трапиться якась інформація, обов’язково дам знати.
Наразі можу подати відомості про залоги польових передмостових укріплень на ріках Дністер і Сян на початку війни, може комусь знадобиться. Та й опосередковано можна судити про міць і величину цих укріплень по силі залоги.
Отже:
Ярослав (р. Сян):
- 2 батальйони ярославського цк 34-го піхотного полку ополчення,
- 11 мостозахисних рот,
- 11-а рота 3-го полку фортечної артилерії,
- 4 артилерійські підрозділи ополчення,
- 3-а рота 10-го саперного батальйону.

Сінява (р. Сян):
- 1 батальйон ярославського цк 34-го піхотного полку ополчення,
- 4 мостозахисні роти,
- 9-а і 10-а роти 3-го полку фортечної артилерії,
- 2 артилерійські підрозділи ополчення,
- 3-а рота 5-го саперного батальйону,
- 1 саперний підрозділ ополчення.

Миколаїв:
- 2 батальйони львівського цк 19-го піхотного полку ополчення зі складу цк 93-ої піхотної бригади ополчення,
- 3 мостозахисні роти,
- 12-а рота 3-го полку фортечної артилерії,
- 4-а рота 9-го батальйону фортечної артилерії,
- 1 артилерійський підрозділ ополчення,
- 4-а рота 14-го саперного батальйону

Галич:
- 3 батальйони станиславівського цк 20-го піхотного полку ополчення,
- 2 мостозахисні роти,
- 3-а рота 9-го батальйону фортечної артилерії,
- 4 артилерійські підрозділи ополчення,
- 3-а рота 11-го саперного батальйону,
- 1 саперний підрозділ ополчення.

Нижнів:
- 1 батальйон станиславівського цк 20-го піхотного полку ополчення,
- 2 мостозахисні роти,
- 1 артилерійський підрозділ ополчення.

Конюшки-Семенівські (тепер, здається, Луки):
- 1 мостозахисна рота.

Нисько (р. Сян):
- 1 мостозахисна рота.

Радимно (р. Сян):
- 1 мостозахисна рота.

Журавно:
- 1 мостозахисна рота.

Жидачів:
- 1 мостозахисна рота.

Мартинів:
- 1 мостозахисна рота.

Заліщики:
- 4 мостозахисні роти,
- 1 артилерійський підрозділ ополчення.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 09 листопада 2014 21:43

У цей час російські 3-я і 8-а армії проводили Галич-Львівську наступальну операцію. Основні бої йшли на львівському напрямку між російською 3-ою армією Рузського і австро-угорською 3-ою армією Брудерманна. З півдня їхні фланги прикривали російська 8-а армія Брусилова і австро-угорська 2-а армія Бьом-Ермоллі, які вели бої між собою.
26 серпня 1914 р. 8-а армія Брусилова провела днівку на р. Коропець, не беручи участі у боях. Начальник австро-угорського генштабу Конрад погоджувався з Бьом-Ермоллі, що той повинен вступити в бої, коли збере значно більші сили. Однак вже наступного дня, 27 серпня, Конрад рекомендував Бьом-Ермоллі мобілізувати всі сили, щоб завадити армії Брусилова нанести удар по південному флангові 3-ої армії Брудерманна. Бьом-Ермоллі вирішив до полудня 28 серпня розмістити всі свої війська на відтинку Галич – Рогатин.
Рогатин – місто на р. Гнила Липа, з якого походить Настя Лісовська, вона ж Роксолана, вона ж турецька султанша Гюррем Султан. І прикро, коли чуєш, як деякі представники ЗМІ перекручують назву міста, переносячи наголос, на російсько-польський манер, на голосну А. По-українськи «Рогатин» вимовляється з наголосом на останньому складі, на голосній И.
Стрімкий відступ австро-угорських військ від р. Золота Липа не давав можливості командуванню отримати достовірні відомості про наступаючих росіян. Аж коли пополудні 28 серпня пілот повітряної розвідки доповів про передові дивізії ворожих корпусів, що наступали від Бережан через Підвисоке і від Підгайців просто на захід (це були дивізії XII і VIII російських корпусів із загальним напрямком наступу на Ходорів), Бьом-Ермоллі вирішив згрупувати свої війська у два «кулаки». Одну групу чисельністю 3,5 дивізії у районі Рогатина очолив командувач VII корпусу генерал піхоти Отто Майкснер фон Цваєнштамм (GdI Otto Meixner von Zweienstamm), який щойно 27 серпня прибув з Балкан. Це т.з. група Майкснера. Другу, меншу, групу у районі Галича мав очолити командувач 38-ої піхотної дивізії гонведу, яка належала до ХІІ корпусу фон Кьовеша і єдина залишилась у розпорядженні 2-ої армії, фельдмаршал Йоганн барон Карґ фон Бебенбурґ (FML Johann Freih. Karg von Bebenburg). Це т.з. група Карґа.
Я не знаю де перебувала і що робила 43-я дивізія 26 і 27 серпня (чи вона перейшла Дністер у районі Заліщиків і рушила на північ, чи попрямувала на захід у напрямку Городенки, чи залишалася на місці), але десь вона завантажилася в ешелони і відправилася до Галича. 28 серпня 43-я дивізія вивантажилася з вагонів і зайняла позиції за земляними валами галицького передмостового укріплення. Ця дивізія разом із залогою передмостового укріплення (див. моє повідомлення за 07.11.2014) і 38-ою піхотною дивізією гонведу, що після поразки під Монастириськами перебувала в Нижневі і тепер через Маріямпіль прямувала до Галича, склали групу Карґа. За даними росіян, як писав Андрій Зайончковський,
2-я австрийская армия должна была перейти в наступление, охватывая группой от Рогатина левый фланг 8-й армии Брусилова и выходя ей в тыл группой Карга от Галича.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 14 листопада 2014 16:54

Місяць назад відкрита тема про цісарський і королівський 24-ий піхотний полк. Нажаль історія полку не дуже виокремлюється. Більш за все, поки що, йдеться про 43-ю дивізію, в яку входив цей полк. А оскільки він майже всю війну був у складі 43-ої дивізії (крім 1918 р. і короткого часу по прибутті на італійський фронт), то я подаю список комдивів і начальників генштабу дивізії від початку ПСВ і до кінця існування Австро-Угорщини.
комдиви.jpg
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 16 грудня 2014 17:30

Оскільки ця тема окрім мене нікому не цікава, то я самостійно шукав відповіді на запитання, що вже встигли виникнути. Щось знайшов у одній австрійській книзі за 1929 рік.
Отже:
ViktorJ написав:Мені особисто не зрозуміло, як за якихось пів-дня дивізія змогла переміститися від Заліщиків до Топорівців та ще й битися, адже ця відстань становить ≈ 50 км. Можливо допомогли потяги?
У другій декаді серпня 1914 р. не вся 43-я дивізія перебувала біля Заліщиків. Зокрема піхотні полки 41-ий та 36-ий крайової оборони, супроводжуючи 1-шу кавалерійську дивізію, побували на Збручі і навіть за Збручем на території Російської імперії. Так, 15.08 41-ий п.п. з однією батареєю 43-ої дивізії зафіксовані у Гусятині, 36-ий п.п.к.о. – у Скалі (тепер смт. Скала-Подільська Борщівського р-ну Тернопільської обл.) у той час як 1-ша к.д. заночувала поруч у Гуштині; 19.08 36-ий п.п.к.о. прямував до Шатави (тепер село в Дунаєвецькому р-ні Хмельницької обл.), а це вже Подільська губернія Російської імперії.
21.08 прийшло повідомлення про наближення російських військ до кордону з Буковиною, що спонукало командування АГ Кьовеша у Станиславові перекинути всю 43-ю дивізію в район Чернівців. У той же день Верховне Армійське Командування дає наказ 43-ій дивізії прибути через Тлумач у Нижнів, та довідавшись про наказ станиславівського командування, погоджується з ним.
У той же день 35-а бригада ополчення зайняла позиції для оборони в районі сіл Раранче - Магала правим флангом до Пруту.
У той же день 41-ий п.п. прибув залізницею до Студянки (?), а звідти підійшов до Жучки поближче до 35-ої бригади. Я вважаю, що тут помилка, скоріше навпаки – полк прибув на залізничну станцію Жучка (тепер у межах Чернівців), а звідти перейшов до Студянки (Студнянки).
22.08 вранці біля Заліщиків перебували основні сили 43-ої дивізії, очевидно 24-ий п.п., 20-ий п.п.к.о. і 22-ий п.п.к.о. За день ці полки перемістилися у район сіл Чернавка (тепер Чóрнівка) – Васловці (тепер Васлóвівці) – Юркíвці. Цього ж дня 36-ий п.п.к.о. прибув зі Скали до Заліщиків з тим, щоб наступного дня прибути в район південніше Чернавки.
До 6-ої год. пополудні стало відомо, що ворог просувається трьома колонами на Боян, Раранче і Топорівці. Тому 59-а піхотна бригада (а це полки 24-ий і 41-ий) у складі шести батальйонів і двох батарей була розміщена північніше Топорівців, а два батальйони залишались південніше Чернавки. Тут – невідповідність: 59-а бригада складалася не з восьми, а зі семи батальйонів. Моя думка така: в районі Студнянки (= південніше Чернавки) залишилось 2 батальйони 41-ого полку, щоб до прибуття 36-ого п.п.к.о. закривати простір між Топорівцями і Раранче, а інші 2 батальйони цього ж полку, разом з трьома батальйонами 24-ого полку перемістились на північ від Топорівців і на схід від Чернавки.
схема7.jpg
Схема 7
Таким чином передислокація головних сил 43-ої дивізії відбулася не 23 серпня, а напередодні - 22 серпня і у день нападу росіян дивізія знаходилася поруч поля бою.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 17 грудня 2014 23:15

Додались і деякі деталі бою 23 серпня 1914 р. Схема 8 зображує самé поле бою.
схема8.jpg
Схема 8
Розпочався бій удосвіта о 5 год. Десь о 10 год. росіяни почали обходити південний фланг австрійців між Раранче і Прутом, безпосередньо наближаючись до столиці Герцогства Буковина. Опівдні 59-а бригада отримала наказ контратакувати і розпочала наступ. Росіяни вдалися до відступу за принципом „sauve qui peut“ („рятуйся, хто може“). О 2 год. пополудні південний фланг росіян був у районі Боян – Раранче-Слободзія (Раранче-Слободзія, це село відмінне від Раранче, тепер просто Слобода). О 2 год. 45 хв. пополудні австрійці взяли висоту на схід від Раранче. Переслідування велось до лінії Ракитна-Боян (Ракитна, тепер Рокитне, – село на схід від Раранче, яке на той час вже було за кордоном – у Бессарабії).
В результаті було взято в полон кількасот російських бранців.
Сили росіян оцінено у 1-1,5 дивізії. Насправді Дністровський загін налічував 8 батальйонів + 4 сотні (роти), тобто 1-1,5 бригади.
Востаннє редагувалось ViktorJ в 22 грудня 2014 20:31, всього редагувалось 1 раз.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

yar
Member
Member

Повідомлення yar » 21 грудня 2014 18:17

ViktorJ написав:Таким чином історія IR 24, яку ми разом спробуємо розглянути, частково є історією також таких військових підрозділів:
- чернівецького цік 41-ого піхотного полку;
- чернівецького цк 22-ого піхотного полку ляндверу;
- коломийського цк 36-ого піхотного полку ляндверу;
- станиславівського цк 20-ого піхотного полку ляндверу;
- цік 59-ої піхотної бригади;
- цк 86-ої піхотної бригади ляндверу;
- чернівецької цк 43-ої піхотної дивізії ляндверу.

В IR24 воювали і вояки з колишнього Бібрецького повіту. Серед листків бойових втрат знайшов наступний запис
Приєднані файли
Горбач Данило.JPG

ViktorJ
Member
Member

Повідомлення ViktorJ » 22 грудня 2014 20:35

yar написав:В IR24 воювали і вояки з колишнього Бібрецького повіту. Серед листків бойових втрат знайшов наступний запис
Справді, багато людських доль змінила війна всупереч прийнятому порядку речей. І в коломийських полках воювали не лишень вихідці зі «своїх» призовних округів, а й з інших місцевостей Галичини, Буковини і навіть з Богемії, тобто з Чехії. Так, в описаному бою під Чернівцями загинули принаймні три вихідці з Чехії. Відповідно і вихідці з Коломийщини воювали в різних «нерідних» полках. Особливо це стосується старших вояків, так званих ляндштурмістів, якими поповнювали не лишень полки ляндштурму і до яких, безсумнівно, належить і зазначений Данило Горбач, 1876 р.н.
Книги — морська глибина:
Дивнії перли виносить.
(Іван Франко)

Поперед.Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей