У пошуках поховання крутян

Модератор: Global Moderators

Wladyslaw
Member
Member

У пошуках поховання крутян

Повідомлення Wladyslaw » 11 лютого 2018 16:16

Вітаю всіх учасників форуму!
Нещодавно В Україні було вшановано чергові роковини бою під Крутами - з ігрищами реконструкторів, запаленням свічок, покладанням квітів, смолоскипними шестями й безкінечним цитуванням "На Аскольдовій могилі поховали їх..." Тепер, завдяки Павлові Тичині всі знають, що "тридцять мучнів-українців" були поховані саме там, на цвинтарі, що в урочищі, знаному як "Аскольдова могила". А якщо "всі знають", отже, ніякких сумнівів бути не може!
Але, з подачі Ярослава Тинченка, зерно сумніву таки було посіяно. Ось його відома стаття у "Тижні":
http://tyzhden.ua/History/157107
Гіпотетичні координати братської могили крутян було визначено за спогадами киянина й українського емігранта Левка Лукасевича, який у 1960-ті роки приїздив на Батьківщину й начебто відвідував те місце. Він описав територію майже поруч із входом до Аскольдової могили. Одначе та латка землі була густо заповнена похованнями ще від 1880-х років. Вдалося виявити фото, зроблене німецьким фотографом приблизно у червні — липні 1918-го. На ньому видно саме ту місцину, про яку йшлося у спогадах Лукасевича. Але там немає і натяку на існування якоїсь братської чи й просто свіжої могили.
Достеменно відомо, що на Аскольдовій могилі було похоронено лише двох крутян. Проте в одній труні й зовсім не у братському похованні, а на родинній ділянці одного з них. Ідеться про Володимира Наумовича та Володимира Шульгина, які обнялись перед смертю — і саме тієї миті їх розстріляли більшовики. Тіла застигли, і в такому вигляді їх ексгумували під Крутами, а пізніше поклали в домовину. Хлопці були поховані поруч із дідом Володимира Наумовича Іоанном Григоровичем, відомим громадським та церковним діячем, політичним емігрантом з Австро-Угорщини. Він помер іще в 1891 році. Не виключено, що ділянка родини Наумовичів була саме в тому місці, яке описав у своїх спогадах Лукасевич. 1934 року, коли кладовище на Аскольдовій могилі знищувала радянська влада, вітчим Володимира Наумовича Олександр Федорович Іванов забрав труну й перепоховав на Лук’янівському цвинтарі поруч з іншими родичами. У 1990-ті залишалися деякі живі свідки того перезахоронення, але ніхто з них не міг відповісти, чому з Аскольдової могили не забрали інших учасників бою під Крутами й чи були вони там узагалі.

Аж ось Віталій Скальський долучився до "пошуків" і начебто розтоптав статтю Тинченка "в пух и прах". http://likbez.org.ua/ua/ukrayinska-foto ... 918-r.html
Але насправді вийшло в нього не дуже переконливо. Пан Віталій щось там крутить з фотографіями та їх атрибуцією, проте ніяк не доводить наявність на Аскольдовій могилі братських поховань...
Отже, є два погляди на проблему. А хотілося б дізнатися думку шановних учасників форуму.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Re: У пошуках поховання крутян

Повідомлення Adam » 11 лютого 2018 20:58

Я схильний довіряти Віталію. По-перше, його аргументи мені здаються переконливими. По-друге, мені довелося редагувати «Першу українсько-більшовицьку війну» Яролава для перевидання, і я знаю, скільки там помилок і яка плутанина з посиланнями на джерела.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Majestic-12 [Bot] і 1 гість