Бои за Киев зимой 1918 года

Модератор: Global Moderators

Krutywus
Member
Member

Re: Бои за Киев зимой 1918 года

Повідомлення Krutywus » 21 листопада 2015 15:57

А звідки відомо, "що подібний сюжет мав місце в реальності"?

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 22 листопада 2015 11:25

Такий сюжет дійсно був. Але він накладається на інший, що трапився в той самий час та майже на цьому місці — було жорстоко закатовано декілько повстанців. Тому незрозуміло, де був початок, а де — помста.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Lupus Vulgaris
Member
Member

Повідомлення Lupus Vulgaris » 22 листопада 2015 14:43

Krutywus написав:А звідки відомо, "що подібний сюжет мав місце в реальності"?

Наприклад -- із цитованого мною фрагменту спогадів міністра Рейнбота

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 23 листопада 2015 10:22

Я мав на увазі, чи існують ще, крім збірки "Гетман П. П. Скоропадский. Украина на переломе. 1918 год : сборник документов" М.,2014
свідчення про даний інцидент.
Раз Adam каже, що є, то не маю підстав йому не довіряти.

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 23 листопада 2015 10:57

Adam написав:Такий сюжет дійсно був. Але він накладається на інший, що трапився в той самий час та майже на цьому місці — було жорстоко закатовано декілько повстанців. Тому незрозуміло, де був початок, а де — помста.

А де можна знайти про подію з повстанцями?

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 23 листопада 2015 13:17

На жаль, я вже не пам'ятаю... :( Але всі записи у мене зберіглись — я готував до захисту кандидатську. Спробую найближчим часом забрати.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

_Пацюк_
Member
Member

Повідомлення _Пацюк_ » 24 листопада 2015 12:09

Ще цей епізод згадувався у автобіографічній книжці Сержа Ліфаря.

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 24 листопада 2015 23:06

Зі спогадів отамана Окремого козацького чорноморського кошу: "... а в вечері в 1 годині 21 листопаду ми вирушили на Борщагівку. З нами були кулемети по два при кожній сотні і дві (2) гармати. Вперед пошла розвідка з 20 чоловік козаків з 2 старшинами. В Борщагівку ми прийшли світом, а в 9-ій годині уже загуркали наші гармати по шосе. Наші розвідники нас не зустріли і ми їх так і не бачили. Хорунжий Авдіїв - начальник розвідки і його молодший старшина хорунжий Руцький теж не знаєм де. Більш всього, що вони попали в руки гетьманців і їх забили. Ми всі це чули, коли прийшли в Борщагівку і їх не зустріли. Але ніхто про це не згадував. Чулось тільки в повітрі, що з гетьманськими старшинами розмова теж буде коротка..."

Otaman
Member
Member

Re: Re:

Повідомлення Otaman » 24 листопада 2015 23:30

Lupus Vulgaris написав: Вперше, про цю історію я дізнався із художньої книги В. Веста "Гибель Империи" (книга екранізована). Тепер розумію, що подібний сюжет мав місце в реальності.
Також, колись давно чув версію, що романс Вертинського "То, что я должен сказать", написаний за мотивами цієї історії

Вікіпедія пише:
... В действительности песня посвящалась юнкерам, погибшим в Москве во время Октябрьского вооружённого восстания 1917 года и похороненным на Московском Братском кладбище. Об этом в мемуарах писал сам Вертинский: «Вскоре после октябрьских событий я написал песню „То, что я должен сказать“. Написана она была под впечатлением смерти московских юнкеров, на похоронах которых я присутствовал»[2]...

Lupus Vulgaris
Member
Member

Re:

Повідомлення Lupus Vulgaris » 26 листопада 2015 16:29

Adam написав:Во время своих изысканий по восстанию я ни разу не встречал упоминаний о применении вавиации любой из сторон.

Деяку крупицю інформації про авіацію в останні дні гетьманату, я знайшов у того ж Рейнбота :

"Доклады военного министра по большей части были неутешительными. Ободряющими зато были доклады отдавшегося всеми силами делу обороны столицы И. А. Кистяковского. Он покупал у германцев целые батареи, он он доставал для артилерии лошадей, он добыл два аэроплана, ездил на передовые позиции, доставлял на посты теплую одежду. Деятельность кипела вокруг него"(с)
"Гетман П. П. Скоропадский. Украина на переломе. 1918 год : сборник документов" М.,2014 с.125

Lupus Vulgaris
Member
Member

Повідомлення Lupus Vulgaris » 11 лютого 2016 18:08

Торкаючись теми боїв за завод "Арсенал",ось уривок із спогадів онука письменника Олександра Ковінька, опублікованих у журналі "Країна" № 306 :

"Коли мені було років 12, дід узяв мене на письмен­ницьку зустріч до Києва. Сиділи в ресторані "Еней" на вулиці Орджонікідзе – теперішня Банкова. Якийсь літератор із Москви почав хвалитися, що брав участь у більшовицькому повстанні на заводі "Арсенал". Наїхав на Петра Панча – той був артилеристом петлюрівської армії, вів гарматний вогонь по заводу. Почав випитувати, чого це українці не виграли війну проти Росії, а тепер ходять під комуністами. Дід піднявся і сказав: "Дорогенький, не виграли, бо були з вами занадто гуманні". Москвич одразу замовк."(с)

Lupus Vulgaris
Member
Member

Повідомлення Lupus Vulgaris » 06 лютого 2017 19:09

Я розумію, шо посилатись на "творчість" покійного Бузини є моветоном, але у нього іноді проскакували цікаві моменти, як ось у цій статті від 08.02.2008, про бої у Києві під час арсенальського заколоту : https://buzina.org/publications/1582-petlura2.html
Наведу декілька цитат, які видались мені цікавими

1) "же во время подавления Петлюрой Январского восстания в Киеве, два гимназиста, только что вернувшиеся из-под Крут, подкрадывались к красногвардейцам в районе Золотых ворот с тыла, набив свои ранцы ручными гранатами. У работяг-большевиков на них рука не поднималась – как же можно убивать мальцов? А те вытаскивали вместо школьных чернильниц гранаты и отправляли сторонников учения Маркса-Энгельса к праотцам, чтобы они могли проверить: действительно ли правы материалисты или загробный мир все-таки существует? Много народу на "переменках" положили!"(с)

2) "...упоминаемый в мемуарах штабс-ротмистр лейб-гвардии Кирасирского его величества полка, приставший к гайдамакам и воевавший на их стороне с большевиками в своих серебряных погонах и бело-желтой фуражке. Удивительно он смотрелся в одном строю с гайдамаками в красных кожаных штанах и шапках со шлыками! Этот офицер погиб в последний день киевских боев. Но слова этого молодчаги вошли в историю: "В таком виде и желаю умереть!""(с)

Жаль, шо покійний російський письменник не залишив посилання на джерела, з яких він запозичив такі цікаві згадки.

Поперед.

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей