Юрій Городянин-Лісовський

Модератор: Global Moderators

Олесь
Member
Member

Юрій Городянин-Лісовський

Повідомлення Олесь » 03 квітня 2007 22:17

Хтось знає, який старшинський чин мав Лісовський у царському війську, у якій частині служив, де воював у ПСВ, коли й де приєднався до українського військаі т.ін.
Хтось має його статті про Суомі.

Vlad143
Member
Member

Повідомлення Vlad143 » 03 квітня 2007 23:05

Він народився у 1898 році, на початку війни йому було 16 років, у інеті пишуть шо він воював але не думаю шо він був офіцером, максимум під-офіцер, після революціі він \"...старшина-кіннотник 2-го Запорізького (збірного) полку Запорізької дивізії Армії УНР, до якої вступив у віці 20 років.\"

Олесь
Member
Member

Повідомлення Олесь » 03 квітня 2007 23:36

Vlad143 написав:Він народився у 1898 році, на початку війни йому було 16 років, у інеті пишуть шо він воював але не думаю шо він був офіцером, максимум під-офіцер, після революціі він "...старшина-кіннотник 2-го Запорізького (збірного) полку Запорізької дивізії Армії УНР, до якої вступив у віці 20 років."

Це загальна інфа,її викладав Коваль:
Але якщо він воявав, невже хлопець з шляхетьского роду(якщо мати дворянка, а батько старшина царської армії) воював підстаршиною.Це можливо, але все ж не дуже логічно.
2-й збірний Запорізький це вже які часи, до Українського війська вступив у 1918р., одже де воював 18-19р?

Ніколаускасс
Member
Member

Повідомлення Ніколаускасс » 05 квітня 2007 19:12

http://vidrodzhenia.org.ua/gorlis.htm - от така інформація, але мене більше зацікавила інформація про його діяльність під час ДСВ.
„Усе те добре, що добре для блага сили і розвитку моєї нації, усе те зло, що цю силу і розвиток послаблює”.
Микола СЦІБОРСЬКИЙ
Ліберастія - збочення!

Олесь
Member
Member

Повідомлення Олесь » 06 квітня 2007 23:03

Ніколаускасс написав:http://vidrodzhenia.org.ua/gorlis.htm - от така інформація, але мене більше зацікавила інформація про його діяльність під час ДСВ.

Це ж Коваль й складав, як я розумію.А щодо ДСВ то дійсно цікаво, мене наприклад цікавить, працював Лісовський сам чи входив до однієї з українських груп, я особисто схиляюся до думки, що сам.
Також цікаво, хто його вбив.

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 01 серпня 2007 13:49

Щодо ДСВ справді цікаво. Я пригадую, що Коваль у своїй статті в останньому виданні \"Холодного Яру\" писав, що Городянин-Лісовський керував якоюсь \"групою Абверу\", яка викривала радянських агентів та провокаторів. Що це за \"група абверу\"? Також часто згадується, що на Городяниа-Лісовсьского часто були наклепи ще у Львові в 20-30 рр. Потім невідомі обшукували його помешкання після війни, погрожували, називали радянським агентом. При чому, в статті Коваля є явні натяки на те, ким ці люди могли бути. І в кінці дуже впевнено стверджується, що його вбили \"свої\". Звідки ця впевненість?...

Petro
Member
Member

Re:

Повідомлення Petro » 01 серпня 2007 13:56

ОКО написав:Юрко працював на Москву.

Ви можете це якось довести?

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 01 серпня 2007 18:33

Я зараз відповім дуже очевидною фразою. А як тоді пояснити ось це: \"Маючи за плечима чотири роки підпільної боротьби з московсько-більшовицькою владою на Україні (з них вісім місяців, із наказу своєї організації, – в агентурному апараті ҐПУ), два смертних присуди і разом дев'яносто сім із половиною місяців арештів ҐПУ та большевицьких тюрем,...\"?

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 01 серпня 2007 20:25

Ви сказали, що докази співпраці Г-Л із Москвою можна простежити в його біографії. Я таких доказів не бачу. Натомість, бачу такі факти, які це роблять абсолютно неможливим.

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 01 серпня 2007 22:23

Petro написав:Ви сказали, що докази співпраці Г-Л із Москвою можна простежити в його біографії. Я таких доказів не бачу. Натомість, бачу такі факти, які це роблять абсолютно неможливим.

Напевне, не варто перебільшувати. Для українських націоналістів його "Холодний Яр" був дуже великим авторитетом, проте ОУН постійно підозрювала його в агентурності і не мала з ним справ. Але, очевидно, для знищення доказів теж бракувало, от він періодично і потрапляв під обсервацію розвідки ОУН. Знаю про це зі слів покійного Ярослава Гайваса, який в другій половині 1930-х належав до керівництва ОУН в Західній Україні, а в часи німецької окупації був одним із керівників ОУН(м). Той навіть двічі був його сусідом (сусідні будинки), то ОУН перевіряла, чи Г.-Г. не шпигує за Гайвасом.

Справді, правду знає тільки Бог. Але життя Ю.Горліс-Горського точно дає підстави його не ідеалізувати. Але і ганити, напевне, теж не варто без наведення серйозних доказів.

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 01 серпня 2007 23:19

Пане Мороз, дякую за цікаву відповідь.
Мабуть, ОУН і підозрювала його в агентурності, але думаю, що й сам Горліс-Горський не надто рвався поповнити її лави, бо мав відношення до УНР.
\"Але життя Ю.Горліс-Горського точно дає підстави його не ідеалізувати...\"
Я не вивчав життєвий шлях Ю. Горліса Горського детально, і звісно не знаю всього, що можна знати про цю людину, але які все ж таке факти показують, що він працював на Москву?

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 02 серпня 2007 01:57

\"Биография(истинная)Юрка ОЧЕНЬ туманна и неконкретна.Его пребывания на территории УССР,эмиграция,бегства из тюрем и лечебниц подводят к определённым выводам даже без обладания архивным фактажом. \"
Так. Туманна і неконкретна, але фактів далі не видно. Відповідні висновки? От які ці висновик? Г.Л. не перебував у більшовицькій тюрмі? Далі як радянський агент він виїхав закордон, придумав всю свою епопею і займався провокативною діяльністю, пишучи свої книжки? Так? Це я написав перше, що на думку спало...
От справді, мені цікаво, яка на Вашу думку є істинна біографія Г.Л.?

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 06 серпня 2007 01:24

Про \"Холодний Яр\" не згоден - в Галичині в 1920-1930-х він мав позитивний вплив на зростання національної свідомості - а це було зовсім не на руку Москви. Та й зараз, поки не зявилися серйозні наукові дослідження, які б суперечили \"Холодному Яру\" - він теж не є на руку Москві. А таких праць ще нема...

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 06 серпня 2007 01:53

Доки нема серйозних наукових досліджень, які б спростовували написене ГГ в ХЯ, доти не можна стверджувати, що він написав неправду. Треба це нормально довести...

Petro
Member
Member

Повідомлення Petro » 06 серпня 2007 15:10

Погоджуюсь з паном Морозом. Книга \"Холодний Яр\" була дуже популярна серед української молоді в Галичині. Багато чим ця книга доклалася до зростання національної свідомості серед молодого покоління. На мою думку, в ХЯ написана жорстока правда про антирадняьсикй рух тих часів, починаючи із суто жорстоких бойових сцен, закінчуючи критикою отаманщини та УНР...

Так, Холодний Яр, мабуть, більше художня книга ніж історична, але саме це ж завждання Горліс-Горський перед собою і ставив. Крім моменту історичного книга мала мати дуже сильну виховну вагу. Стосовно ХЯ і його провокативності/непрвокативності в мене чомусь сумнівів не виникає. Ця книжка добре виплинула на українське суспільство міжвоєнної Галичини.

Але оскільки тут прозвучали такі припущення, мені було б цікаво почути що саме, які саме факти, в ХЯ є видумані? І чим книга Дорошенка \"Cтежками холодноярськими\" є історчино достовірнішою? Поки що ми перебуваємо у світі припущень. Свого часу, таким способом намаглися довести, що Дмитро Донцов - польський агент.

Як на мене, то набагато підозріліше в біографії Горліса-Горського за \"Холодний Яр\" втглядає перебування в Фінляндії у 1940 році. Можливо, тому що про це дуже мало відомо. Я колись трохи цікавився Зимовою війною 1940 року між Фінляндією та СРСР, і чомусь ніде не було згадано про українські частини, які воювали на боці фінів (можливо, через те, що вони були малочисельними?). Я не виключаю, що ця підозра може бути безпідставною, бо на жаль, мені ще не потрапляли до рук статті самого Горліса Горського про його перебування у Фінляндії.

Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей