Верифікація біографій і ступенів старшин Армії УНР, УД і УГА

Модератор: Global Moderators

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 13 січня 2008 13:15

Очевидно, що наявність такої фото і точних дат народження і смерті дають можливість припускати, що у Петра Арсенича (він тепер голова обласної \"Просвіти\") інформації про нього є більше...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 13 січня 2008 14:35

Володимире!
Завдяки твоїм знахідкам ми тепер остаточно можемо розібратися зі Стефановичем. Особисто в мене було багато питань щодо цієї персони. Те, що він не був полковником або навіть майором УГА -- це 100%. Отже, с. Вашківці, це, швидше за все, не Вінницький, а, припускаю -- Вижицький повіт.
У спискові старшин та урядовців Галицької армії фігурує Теодор Богдан Стефанович -- поручик!!!
У 1920 р. Теодор Богдан Стефанович разом з низкою інших старшин УГА перейшов до 5-ї Херсонської дивізії АУНР, в якій верифікаційна комісія йому визнала звання сотника. Наскільки я розумію, службу в АУНР він облишив у тому ж таки 1920-му році. Ніяких підвищень він там не діставав. На фото Стефанович -- з відзнаками сотника. Підсумовуємо: в ГА він був поручиком, в АУНР - сотником.
Матиму його на увазі та буду шукати додаткові біографічні дані (а вони мають бути, і я навіть приблизно знаю - -в яких справах) в ЦДАВОУ.

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 13 січня 2008 15:15

З липня 1920, здається, служив у Головному інтендантському управлінні у ранзі сотника як інженер-інтендант (але це треба перевірити).

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 14 січня 2008 01:15

Гарно :good:

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 29 січня 2008 23:05

От мені друг Юрко Юзич скинув спогад Леоніда Бачинського в \"Дороговказі\" про перехід УГа через Збруч:

Леонид Бачинський
сотник Армії УНР

ЯК ЗБРУЧ РІЧКУ ПЕРЕХОДИЛИ...

У липні 1919 року, коли Українська Гали¬цька Армія змушена була відступити і перейти річку Збруч; на Східню Україну, покликав мене міністер: Внутрішніх Справ Ісаак Мазепа і доручив негайно поїхати на границю й зустрінути Галицьку Армію.

Я тоді був урядовцем Міністерства для особливих доручень у 4-ій службовій ранзі.

Це доручення я негайно виконав. Автом виїхав у напрямку Скали, де переходив 2-ий Галицький корпус. Обози вже перейшли річку Збруч, а передові частини надходили до села Дунаївці. Хвіри тягайся в два-три ряди, і я ледви міг просунутися вперід. Відступ був у зраз¬ковому порядку.

Коло полудня був я у штабі 2 Корпуса. Атмосфера не була святочна для привітання. Безпереривно дзвонили телефони, приїздили і від'їздили післанці та віддавалися накази, переважно німецькою мовою.

Коли я звернувся до одного вищої ранґи старшини та прохав його передати начальникові булави про ціль мого приїзду, то він досить по денервовано порадив мені їхати краще назад і додав: \"Ви бачите що робиться? Серце країться! Де нам до привітів. Ліпше старайтеся, аби уряд дав. амуніцію та провіяти, а :привіти будемо складати, як здобудемо Київ\".

Дійсно, у штабі був нервовий й сумний стан. Чути було стрілянину і панувало приспішене- темпо відвороту дисциплінованого війська Галицької Армії
Я прохав передати кому треба про ціль мого приїзду з доручення Уряду УНР, і від'їхав до Кам'янця Подільського.

Про цю мою невдалу місію знав сл. п. побратим отаман Никифор Гірняк і дав мені на пам’ятку відзнаку УСС. Я цю відзнаку дбайливо зберігав, доки не позичив її у мене мій незабутній друг св. пам. Северин Левицький, який гостив у мене незадовго до своєї смерти.

По хворобі я, ще досить ослаблений, при¬їхав до Бофало віддати останню прислугу свому. довголітньому Курінному Сірому Левові.

У труні я побачив на його грудях мою відзначку. Я не мав відваги її взяти. Мені здавалося, що Дорогий Северко казав мені: «Лиши мені її, хай це буде останній твій дарунок нашої дружби».

Так і сталося.

«Дороговказ». – Липень-серпень 1965. – Ч. 7 (26). С. 1-5.

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 30 січня 2008 12:46

Я маю цей спогад. Суцільна \"водічка\"...

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 30 січня 2008 12:50

Але про Леоніда Бачинського щось трошки є...

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 31 травня 2008 20:28

Тинченко написав:8. Микола Сціборський був лише поручником. Він поступив на службу в АУНР лише у 1920 р. (в мене є точна дата). До того він встиг послужити і у червоних, і у білих. А таких персонажів до наступних рангів не підвищували. :D

Оце надибав у збірці статей Костя Бондаренка ("Профильные украинцы") додаткову інформацію про військову службу М.Сціборського

В 1915-м Николай закончил 6-й класс 1-й Житомирской гимназии и записался добровольцем на фронт. В ту пору многие гимназисты бросали учебу и в патриотическом порыве шли на войну. Накануне нового, 1916-го года. Сциборский окончил школу прапорщиков и был отправлен в действующую армию. Однако во время немецкой химической атаки едва не погиб — его дыхательные пути были всерьез поражены ипритом. В том же году он был дважды ранен. Война, кроме многочисленных наград — орденов Святой Анны 3-й и 4-й степени, Святого Станислава 3-й степени, Георгиевского креста 4-й степени — принесла молодому офицеру и пятидесятипроцентную инвалидность. Сциборского демобилизовали в чине поручика. Однако в 1917-м году, после провозглашения Украинской Народной Республики, он вновь возвращается в строй. 1 октября 1917-го Сциборского зачисляют в действующую армию, где он, как пишут его биографы, занимал «муштровые и военно-административные должности». В 1924-м адъютант Генерального штаба армии УНР, сотник при Генштабе Сциборский вышел в отставку.

lSadovina
Member
Member

Повідомлення lSadovina » 04 червня 2008 07:20

Тинченко
Востаннє редагувалось lSadovina в 23 січня 2009 11:50, всього редагувалось 1 раз.
Lika

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 25 червня 2008 21:33

О Заблоцком. В 1920-1926 числился на учете в ГПУ Волынского оперсектора как \"бывший белый офицер -- прапорщик\". Фактически ни в какой из белых армий он \"серьезно\" не служил. В ноябре 1918 был мобилизован в Армию Скоропадского. Ушел из нее после падения власти П.П. Скоропадского. Весной 1919 г. также мобилизовывался в АУНР, но если и служил там (он мог просто уклониться от мобилизации, т.е. -- скрыться), то вряд ли больше недели-двух. В 1926 действительно работал лесничим. Снят с учета \"бывших белых\" 26.04.1926. Вот, собственно, и все.

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 05 серпня 2008 10:37

Пане Ярославе, тут треба людині трохи більше про поняття \"серйозно\".
Отже, Армія Скоропадського могла проіснувати максимум до 14 грудня 1918 року. А коли в листопаді він туди мобілізований - немає інформації?
І чому Ви вважаєте, що служив не більше тижня-двох в АУНР?
Взагалі, трохи \"вилітає\" з відкритої Володею теми, для Заблоцького була окрема, але не конкретизована :)

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 05 серпня 2008 11:26

Леонід Бачинський і його \"нагороди\"
Ось натрапила на такий уступ в пластовому журналі, принаймні дати отих нагород є, а от за що - нема :)
Їх треба віднести до розряду \"ностальгійних\".
Приєднані файли
image004.pdf
ЛДЗ ч. 76 лютий 1975, Клівленд, без номера сторінки (наступна - перша)
(265.98 Кб) Завантажено 300 разів

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 05 серпня 2008 12:29

Супер! Я того листка ніяк знайти не міг ))))) Номер Хреста Симона Петлюри - саме те, що треба. Треба тепер, щоб Ярослав перевірив за своїм реєстром відзначених - думаю, може виявитися щось досить цікаве...

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 05 серпня 2008 12:56

:)
Приємно зробити щось корисне.
Це з тієї купи журналів, які Ти не сканував - оце у мене руки дійшли. Вчора читала біографії всіляких людей - Мирона Левицького, Ярослава Гриневича - не треба часом?

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 05 серпня 2008 13:43

Хм, можна і повністю - якщо є.

Я ту сторінку бачив, зробив ксерокопію і віддав Манзуренку. Але він її не міг знайти... Напевне, не шукав :)

Поперед.Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей