Верифікація біографій і ступенів старшин Армії УНР, УД і УГА

Модератор: Global Moderators

dytyna
Member
Member

Re:

Повідомлення dytyna » 14 листопада 2008 00:41

Володимир Мороз написав:Все ж було б добре з тим музеєм зв’язатися в Клівленді - і копії грамот отримати, і додаткову інформацію про його діяльність у 1917-1921 рр. Якщо не відповідають на е-мейл, треба через знайомих. Олю, таких можна знайти? ;)

Знаю, що після смерти Грушкевича нікого цей музей (пластовий) вже не цікавить. І він рано чи пізно сюди припливе. Залежно від того, коли ми зможемо його прийняти.
Відповідати на мило просто нікому...
А я ось тут нарила ще одну таку ж грамоту - орден Симона Петлюри ч. 2657 хорунжому др. Гриневичові Ярославові (від 22.5.1932). До речі, щось мені ці грамоти до болю нагадують відомі роботи Хасевича того періоду...

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 18 листопада 2008 19:27

dytyna написав:Знаю, що після смерти Грушкевича нікого цей музей (пластовий) вже не цікавить. І він рано чи пізно сюди припливе. Залежно від того, коли ми зможемо його прийняти.
Відповідати на мило просто нікому...

Це я теж з`ясував. Але є й інша проблема. Я вже заслав в обидва музеї своїх знайомих. Маю докладні фото матеріалів. Висновок: оригінальних, цікавих речей там вже майже немає. Проте за останні років 10-15 туди всякі "доброзичливці" (я навіть догадуюсь -- хто саме) "подарували" всякого "лівака", подібний до якого зараз періодично штовхають на EBAY та через інші аукціони. Шкода, звичайно...

dytyna написав:А я ось тут нарила ще одну таку ж грамоту - орден Симона Петлюри ч. 2657 хорунжому др. Гриневичові Ярославові (від 22.5.1932). До речі, щось мені ці грамоти до болю нагадують відомі роботи Хасевича того періоду...

При всій повазі до Хасевича, ці грамоти були намальовані ще 1932-го року. А ось щодо Гриневича, то йому хрест було присвоєно наприкінці 1939 р. А чи грамоту можна подивитись?

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 19 листопада 2008 19:05

Наскільки мені відомо, відвідувачі в пластовий музей зараз не ходять. Це є в підвальному приміщенні під церквою.
Грамоту додаю (нижче джерело)
Приєднані файли
hrynevych.jpg

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 19 листопада 2008 21:06

dytyna написав:Наскільки мені відомо, відвідувачі в пластовий музей зараз не ходять. Це є в підвальному приміщенні під церквою.

Наскільки мені відомо, в США зараз взагалі жодний укр. музей не працює, і щоб подивитись, що в ньому є, слід домовлятись з різними бабусями заздалегідь.
А грамота -- це ж ксерокс? Судячи з підписів (М.Личик, К.Мандзенко) -- оригінал грамоти був виданий у 1970-і роки. Тобто -- це дублікат до грамоти 1939 р., яка, напевно була втрачена.

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 19 листопада 2008 21:23

Це скан з журналу \"Листки дружнього зв’язку\", ч.77, 1975 рік - я навмисне внизу поставила посилання на джерело.

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 14 лютого 2009 12:42

Переглядаю альбом \"Радехівщина в борні за волю України. Част. І/ упор. Г.Лисак, В.Матиящук. Радехів, 2007. - 156 с.\" Основна частина стосується УПА, але є розділ, де подано біографічні довідки і фотографії вояків УГА, зокрема і старшин чи тих, кого старшинами вважають. Може, кому буде цікаво.

Головчук Іван Матівйович, 1898 р.н., \"у чині сотника очолював саперну сотню, яка пройшла всі бої у складі УГА\".
Казанівський Григорій Олександрович, 1891 р.н., \"воював у складі УГА у чині старшини\"
Пахолок Ілярій Ількович, 1885 р.н., \"воював в УГА в чині чотаря\"
Шостак Климентій Теодорович, 1890 р.н., \"воював у складі УГА у чині старшини\".

Також в книзі є кілька фото в одностроях австрійської і польської армій.

Володимир Мороз
Member
Member

Василь Бень

Повідомлення Володимир Мороз » 24 лютого 2009 12:32

Чи відомо ступінь Василя Беня в армії УНР?

Наразі бачив три версії:

1. Ступінь невідомий (Ярослав Тинченко \"Офіцерський корпус Армії УНР\")
2. Підполковник ( http://www.ji-magazine.lviv.ua/inform/o ... iv-ukr.htm http://www.gazeta.lviv.ua/articles/2008/08/21/33635/ )
3. Полковник ( http://postup.brama.com/usual.php?what=42893 )

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 24 лютого 2009 12:41

Володимир Мороз написав:Головчук Іван Матівйович, 1898 р.н., "у чині сотника очолював саперну сотню, яка пройшла всі бої у складі УГА".

хорунжий

Володимир Мороз написав:Казанівський Григорій Олександрович, 1891 р.н., "воював у складі УГА у чині старшини"

немає

Володимир Мороз написав:Пахолок Ілярій Ількович, 1885 р.н., "воював в УГА в чині чотаря"

немає

Володимир Мороз написав:Шостак Климентій Теодорович, 1890 р.н., "воював у складі УГА у чині старшини".

поручник

Володимир Мороз написав:Чи відомо ступінь Василя Беня в армії УНР?

Ступіні присвоювалися починаючи з літа 1920 р. З того ж часу відбувалися зарахування на дійсну військову службу. Наказу про зарахування Беня на дійсну військову службу я не бачив. Так само, не відомо мені: чи служив він взагалі в АУНР у 1920-1923 рр. Полковником його могли називати за аналогією з 1919 р., коли Бень згідно посади дійсно називав себе полковником. А адютантом С.Петлюри він був тільки у 1918 році!

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 24 лютого 2009 12:44

Фото і довідки про Головчука і Шостака треба?

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 24 лютого 2009 13:18

Володимире!
Цікавлять довідки на всіх старшин УНР та ГА, які брали участь у будь-яких бойових акціях Другої світової війни.. М.б., інших двох я теж згодом знайду, а може -- вони були підстаршинами.

Володимир Мороз
Member
Member

Re:

Повідомлення Володимир Мороз » 24 лютого 2009 13:37

Тинченко написав:Другої світової війни

:D

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 12 квітня 2009 09:34

Оце переглядав спогади Богдана Жеплинського і надибав таку згадку про Дмитра Білогуба-Вернигора:
…Народилася Ганна Сергiївна Бiлогуб-Вернигiр 24 серпня 1900 року в Перемишлi. Була дружиною полковника армiї Си-мона Петлюри — Дмитра Бiлогуба, родом з Полтавщини, який деякий час був ад’ютантом С. Петлюри. В час розпаду УНР сiм’я опинилася в таборi iнтернованих у м. Вадовицi бiля Кракова. У таборi народилася дочка Iрина-Орися (18. 05. 1921) а згодом i син Юрiй.
У 30-i роки сiм’я жила в Перемишлi, вiдтак у Луцьку. Дмитро Бiлогуб працював у Центросоюзi, а Ганна Сергiївна вчителькою i директором Луцької української ґiмназiї iм. Лесi Українки.
Ганна Бiлогуб в 30-40-х роках була вiдома як одна iз пер-ших жiнок-бандуристок в Захiднiй Українi, концертувала на Волинi та Галичинi. Її виконавською майстернiстю захоплюва-лись навiть такi визначнi особистостi як М. Руданський, О. Цiпановська, Д. Котко, Ф. Колесса, Мстислав Скрипник (згодом патрiарх України) та iншi. Ф. Колесса подарував їй збiрник народних дум з автографом та написом “Першiй жiн-цi-бандуристцi”, який донька Ганни Iрина-Орися незадовго до своєї смертi подарувала письменнику бандуристу Iвану Немировичу.
В 1936 році Г. Бiлогуб була активiсткою Союзу Українок, спiвпрацювала з Оленою Шипарович та Ольгою Цiпанов-ською. В 1937 році Дмитро Котко пропонував Ганнi турне по Європi, а в 1938 році оперний спiвак Василь Тисяк запрошу-вав Бiлогуб до Америки. Але славна дочка народу вважала, що найбiльше користi може принести в Українi.
В роки нiмецької окупацiї Дмитро Бiлогуб, син Юрiй та зять Богдан стали членами ОУН . В 1945 році вступили в УПА.
В один iз трагiчних днiв вiд рук червоних карателiв загинув зять Богдан, вбили і сина Юрія. Поранений Дмитро Бiлогуб був замучений у львiвськiй тюрмi.

Так виглядає, що в Петлюри було мільйон ад’ютантів :D

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 12 квітня 2009 09:51

Ще один неясний момент - з польского документу про ситуацію на Волині в кінці 1943 р.:

В кінці листопада у Ковелі був застрелений на вулиці своїми земляками Матюк, колишній полковник Петлюри, останнім часом голова \"просвіти\" в Ковелі

Історія польсько-українських конфліктів / упор. М.Сивіцький. - Київ, 2005. - Т. 2. - С. 146

Володимир Мороз
Member
Member

Повідомлення Володимир Мороз » 12 квітня 2009 10:41

Ще одна особа, яку треба перевірити - Костянтин Петер (теж зустрічається варіант написання прізвища як \"Петерс\"). Нібито поручник царської армії, сотник УНР і \"працівник штабу Синома Петлюри\" :)
Оце навіть у Вікіпедію потрапив 8-)

В повстанських документах проходить як сотник армії УНР. В УПА підвищений до ступеня майора і нагороджений Бронзовим Хрестом бойової заслуги. В УПА був керівником відділу розвідки штабу УНС, потім керівником розвідки в штабі ВО \"Говерля\", а під кінець - окружним референтом пропаганди ОУН Станиславівщини.

Зображення

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 13 квітня 2009 14:17

Володимир Мороз написав:Так виглядає, що в Петлюри було мільйон ад’ютантів

Дмитро Білогуб, звичайно, ніколи ад`ютантом у С.Петлюри не був. В іншому -- все правильно...

Ані Матюка, ані Патера у списках старшинського корпусу АУНР 1920-1923 років немає. Може, не Матюк, а, наприклад -- Мацюк? Бо цей фігурує у моєму довідникові, і, в принципі, міг бути у Ковелі

Поперед.Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 21 гостей