90-ть ліття Бою за Бердичів

Модератор: Global Moderators

shchors
Member
Member
 
Повідомлень: 117
З нами з:
26 жовтня 2007 18:51
Звідки: філяделфія, сша

90-ть ліття Бою за Бердичів

Повідомлення shchors » 31 березня 2009 17:42

Бажаю пригадати спів-форумчанам, що тому два дні минуло 90-ть ліття закінчення бою за Бердичів межи 1-ю Совєтською Українською Дивізією Микола Щорса і Корпусом Січових Стрільців Коновальця, який тягнувся від 21-29 березня 1919 р. Побіда, як знаєм, була по стороні щорсівців. В книжці \"Золоті Ворота\" Микола Безручко зазначує, що СС-и зазнали значних втрат. С. Ріпецький твердить у своій книжці \"Січове Стрілецтво\", що СС-и втратили до 1500 людей, із тих 300 вбитих. Микола Щорс в листі до своєї дружини ніби то мав сказати, що бій під Бердичевом був справжний \"кашмар\" і що при кінці бою він мав при собі боєспосібних лиш кілька сот бійців із Таращанського полку. Також, підчас бою, пише Антонов-Овсієнко, що здеморилізовані червоні полки спричинили великий погром над єврейськими жителями Бердичева. Бій під Бердичевом правдоподібно найбільш кривавий підчас цілої української революції. Чи про Бердичів ідуть якісь серйозні історичні досліди?
PREP
 

Аватар користувача
Тинченко
Member
Member
 
Повідомлень: 1244
З нами з:
27 червня 2006 00:40
Звідки: Столиця

Повідомлення Тинченко » 01 квітня 2009 17:59

shchors написав:Також, підчас бою, пише Антонов-Овсієнко, що здеморилізовані червоні полки спричинили великий погром над єврейськими жителями Бердичева. Бій під Бердичевом правдоподібно найбільш кривавий підчас цілої української революції. Чи про Бердичів ідуть якісь серйозні історичні досліди?


Таких досліджень доки що немає. У ЦДАВОВУ є низка телеграфних повідомлень про дії окремих укр. частин у цьому бою. Крім того, цей бій дійсно докладно описується в історії 44-ї стрілецької дивізії та згадується у спогадах Антонова-Овсієнка. Наскільки я пригадую, там був розстріляний один з командирів рад. полків -- кол. штабс-капітан, за дезертирство його частини з поля бою. Є також кілька спогадів та матеріалів у "За Державність", писав про цей бій В.Петрів у своїх спогадах про Житомирську юнацьку школу, тощо.
 

Аватар користувача
IT
Member
Member
 
Повідомлень: 451
З нами з:
05 листопада 2007 12:08
Звідки: м.Київ

Re:

Повідомлення IT » 01 квітня 2009 19:26

Тинченко написав:Наскільки я пригадую, там був розстріляний один з командирів рад. полків -- кол. штабс-капітан, за дезертирство його частини з поля бою.
А хто саме? Не пригадаєте? Не командир 21-го полку? UPD. В моїх записах з літа 1919 р. ком. 21-го полку мені майже невідомий Резніков (є тільки згадка, що він потім з Лайошом Гавро десь разом воював).
Маю колективний лист старих більшовиків (так звана "тєлєга"), вони пишуть таке:
Теряя чувство меры и не останавливаясь ни перед чем, Щорс пишет письмо Хайкиной-Ростовой о "Бердичевском кошмаре" и дает ему в том письме свое "толкование", полное словесного камуфляжа. К сожалению, это письмо с ведома Хайкиной-Ростовой опубликовано в сборнике "Легендарный начдив" ("Молодая гвардия". М., 1935), а также в форме приложения, но в выдержках у Васильчикова ("Начдив Щорс", с. 117), и в нем "нарисована" Щорсом такая картина Бердичевских боев: "Все взоры устремились на нас (...) приезжаю в Бердичев и - о ужас! - войска в вагонах, и никакой власти нет (...) Взялся за дело. Я бросил их в наступление и сам цепями оттеснил неприятеля за 15 верст (...) Наутро Петлюра (...) оттеснил наш левый фланг. Наши полки дрогнули и обратились в бегство (...) На лошади верхом останавливаю бегущих (...). В течение 9 дней шел сильный, упорный бой с утра до ночи. Но все-таки противник был разбит (...) Я назвал это "Бердичевским кошмаром" (...) здесь смешались в кучи и наши, и враги. Но я был глубоко уверен в победе - и победил (...). К концу боя у меня осталось всего-навсего 175 человек, 3 орудия, 2 броневика и я".
:)
 

Аватар користувача
Сотник
Member
Member
 
Повідомлень: 168
З нами з:
13 грудня 2008 17:29
Звідки: Київ

Повідомлення Сотник » 02 квітня 2009 23:02

Цікава інформація,дякую. :good:
Зображення
 

shchors
Member
Member
 
Повідомлень: 117
З нами з:
26 жовтня 2007 18:51
Звідки: філяделфія, сша

Повідомлення shchors » 05 квітня 2009 21:59

Дякую Вам Тинченко і ІТ за відповіді. Вибачте, що скоріше не міг сам відповісти. Мушу перевірити джерела які ви мені вичислили. Мені впадає в голову така думка. Коли підчас 1919-го року більшість сутичок межи радянськими і національними військами, на загал, не кінчалися у великих втратах у вбитих, під Бердичевом одні і другі виявили впертість понад міру? Чому Бердичів (і деякі інші бої; наприклад Шепетівка, Коростень) інакший? В ідеальнім світі, гарно було б вичерпати всю дійсну інформацію про бій за Бердичів з історії 44-ої дивізії, із споминів Антонова-Овсеєнка, із телеграм Армії УНР в ЦДАВО і також може з матеріалів які сидять ще не використані в РГВА в Москві. Тільки тоді можна спробувати відповісти на слідуючі питання: Чому в березні-квітні 1919-го року Таращанці і СС-и себе так скривавили? А радше, хто бився? Звідки походив? Чи завзято бився і чому? Чому у пізніших боях бракувало подібного запалу в боротьбі? Відповіді на такі питання мабуть виявлять справжний характер боротьби підчас українськоії революції у 1919-ім році. Тільки тоді можливо деконструктувати міфи які виникли після визвольних змагань по обидвох сторонах про \"героїчні зусилля\" і про \"надмірні втрати\".
PREP
 

Аватар користувача
Михайло Ковальчук
Member
Member
 
Повідомлень: 384
З нами з:
13 жовтня 2009 13:36

Re: 90-ть ліття Бою за Бердичів

Повідомлення Михайло Ковальчук » 17 лютого 2017 10:56

Щойно вийшов друком 21-й номер "Українського Визвольного Руху", в якому надруковано мою статтю про бердичівську операцію Січових стрільців. Сподіваюся, невдовзі буде й електронна версія. Стаття вийшла чимала за обсягом.
Бої, які довелося вести Січовим стрільцям в ході березневої наступальної операції, склали одну з найбільш героїчних сторінок в історії армії УНР. Незважаючи на це, в історичній літературі й досі відсутній повноцінний опис тих подій. Вже майже століття єдиним джерелом відомостей з цієї теми залишається лише нарис генерала М. Безручка, присвячений історії Січових стрільців . Але колишній начальник штабу корпусу СС доволі лаконічно описав бойові дії на Правобережжі в березні 1919 р. Поважний автор ще й припустився значних неточностей: суттєво змістив хронологію подій, подекуди переплутав їх послідовність, а деякі факти взагалі замовчав. До певної міри, це можна пояснити тим, що М. Безручко у вказаний час ще не служив у корпусі СС й не був належним чином обізнаний про перебіг подій. Але він не використав у своїй роботі й документи армії УНР, що збереглися в архівних центрах української еміграції. Аби не розпалювати атмосферу галицько-наддніпрянського розбрату, М. Безручко у своїй праці волів не згадувати факти, які могли кинути тінь на бойову співпрацю між представниками різних регіонів України – навіть, якщо такі епізоди мали важливе значення для перебігу воєнних дій. Нарешті, М. Безручко зовсім не наводить відомостей про сили, склад та дії противника.
Українські дослідники, які упродовж останніх десятиріч зверталися до історії Січових стрільців, прагнули не стільки розібратися у подіях минулого, як прославити січово-стрілецьку формацію. Саме тому практично усі публікації, присвячені історії бойових дій корпусу СС, є лише переказом праці М. Безручка. Березневі бої, як і інші етапи бойової діяльності Січових стрільців, висвітлено однобоко й поверхнево, без залучення архівних документів чи даних радянської сторони. Замість реконструкції й аналізу військових подій, українські дослідники обмежилися лише конспектуванням праці М. Безручка.
Втім, радянські історики не зробили й цього. Повноцінне дослідження збройної боротьби, що точилася на українських землях в 1917 – 1920 рр., у Радянському Союзі зі зрозумілих причин було неможливим. Навіть операції Червоної армії проти військ УНР не знайшли належного висвітлення в радянській історичній літературі. Лише зі спогадів колишнього командувача Українського фронту В. Антонова-Овсієнка читач у загальних рисах міг дізнатися, як розгорталися бойові дії проти армії УНР у березні 1919 р. В інших публікаціях згадки про ті події були напрочуд лаконічними й хибували на суттєві фактологічні неточності (радянські автори невірно вказували навіть склад червоних військ). Обмаль конкретики містили й біографічні нариси про відомого радянського воєначальника, який відзначився в ході березневих боїв .
Між тим, в архівах збереглося чимало матеріалів, пов’язаних з операцією Січових стрільців проти радянських військ у березні 1919 р. Передусім, це численні документи армії УНР, які сьогодні знаходяться на зберіганні у фондах Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України. Накази і розпорядження, оперативні звіти й донесення штабу Дієвої армії, корпусу СС та інших військових з’єднань дають змогу докладно простежити перебіг бойових дій. Цінні відомості містять оперативні документи радянського командування, які зберігаються у Російському державному військовому архіві. Допомагають реконструювати воєнні події й військово-політичні зведення компартійного керівництва, виявлені у фондах Центрального державного архіву громадських об’єднань України. Суттєво доповнюють історичну картину мемуарні свідчення учасників збройної боротьби в березні 1919 р., що збереглися в державних архівах України. Значна частина цих документів упродовж багатьох десятиріч перебувала на „закритому зберіганні” й залишалася невідомою для дослідників. Спираючись на архівні матеріали й спогади учасників подій, ми спробували відтворити перебіг операції, яка відіграла ключову роль під час контрнаступу армії УНР в березні 1919 р.
 

Аватар користувача
Євген Пінак
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 2064
З нами з:
22 лютого 2006 14:05
Звідки: Київ

Re: 90-ть ліття Бою за Бердичів

Повідомлення Євген Пінак » 17 лютого 2017 23:36

Михайло Ковальчук - дякую за анонс цікавої статті. Із задоволенням почитаю.
 

Аватар користувача
Михайло Ковальчук
Member
Member
 
Повідомлень: 384
З нами з:
13 жовтня 2009 13:36

Re: 90-ть ліття Бою за Бердичів

Повідомлення Михайло Ковальчук » 03 квітня 2017 14:32

Михайло Ковальчук. Бердичівська операція корпусу Січових стрільців навесні 1919 р. // Український визвольний рух. – № 21. – Львів, 2016. – С. 38 – 80.

http://chtyvo.org.ua/authors/Kovalchuk_ ... ni_1919_r/
або http://depositfiles.com/files/uqpi2aa93

Зображення
 

Аватар користувача
Євген Пінак
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 2064
З нами з:
22 лютого 2006 14:05
Звідки: Київ

Re: 90-ть ліття Бою за Бердичів

Повідомлення Євген Пінак » 09 квітня 2017 16:05

Михайло Ковальчук - дякую.
 


Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Bohdan і 7 гостей