Повітряна Фльота

Модератор: Global Moderators

ihor
Member
Member

Повітряна Фльота

Повідомлення ihor » 01 серпня 2006 11:52

В українській армії повітряна фльота ділилася на Авіяцію і Повітроплавання. Лев Шанковський у своїй книжці \"Українська Армія в боротьбі за Державність\" Мюнхен, Німеччина 1958 р. подає дуже короткі дані про повітряну фльоту. Пише що першим начальником штабу авіяції був полковник Баранів, а повітроплавання полк. Гинейко. За гетьманату начальником авіяції був полк. Горшков, його заступником сотн. Наконечний, а Н-иком повітроплавання полк. Ванькович. Зновже Максиміліян Плечко у своїй розвідці про організацію збройних сил 1918 р. яка появилася в журналі \"Нація в Поході\" пише що начальником Повітряної Фльоти був генеральний-хорунжий Наконечний. А в журналі \"Червона Калина\" з 1930 рр. є стаття про Кубанське повітроплавання, де зазначено що за гетьмана Скоропадського Н-иком повітроплавання був донський козак Микола Марков. Хтось може вияснити всі ці неточності ? Мається дані про Наконечного? Що він був, сотником чи генералом ? Є його біографія, а знимка ?

Ігор з Буенос Айресу

atez
Member
Member

Повідомлення atez » 01 серпня 2006 19:27

Стосовно командного складу повітряної флоти часів Скоропадського можу навести дані, що базуються на архівних матеріалах: iнспектором Повiтряного Флоту був полковник Горшков, iнспектором авiацiї - спочатку полковник Наконечний, з 24 вересня 1918 року - полковник Андрєєв, а з 7 жовтня - полковник Самойлов, який до цього у званнi вiйськового старшини перебував на посаді iнспектора авiацiї Одеського району. Iнспектором повiтроплавання у травні 1918 року був отаман Костенко, а пізніше - полковник Ванькович. Наконечний був сотником за часів Центральної Ради.
Вставай, Україно, бо москаль вже годину не спить!

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 01 серпня 2006 22:32

Шановний atez:

Дуже дякую за таку цінну інформацію. Для мене, в Буенос Айресі, доступ до архівів в Україні це тільки мрія. Може колись сповниться.
Може маєти імена командантів авіяційних та повітроплявних інспектур?. Шанковський у згаданій книжці подає що начальниками авіяційних інспектур були: Київської - сотн. Мрочковський, Одеської - полк. Самойлович, Харківської - полк. Вегинер. Нема інформацій щодо начальників двох повітроплавних інспектур чи районів.
В одному приватному листі до мене, ще у 80-тих, д-р Шанковський уточнив що дані про авіяцію написав на базі спогадів отця Білона.
В дуже цікавому сайті \"Русская армия в первой мировой войни\" є біографія Баранова В'ячеслава, що був першим начальником штабу авіяції в листопаді 1917 р.
Адреса біографії: http://www.grwar.ru/persons/persons.html?id=366
Там, між іншим написано що Баранов був інспектором Київського району в серпні-вересні 1918 р. (якщо я правельно зрозумів російську мову).
Ці дані мені потрібні, тому що ми тут в Бс.Ас. маємо еспаномовний сайт про Україну www.ucrania.com, де я почав писати про українське летунство 1917-1920 рр. Вдалося мені отримати пару статтей Харука Андрія, який на ту тему написав дисертацію. Другу його статтю стягнув з сайту Евгена Пінака. І це все, крім, очиведно, Шанковського і Білона.Так що всяка допомога під тим кутом, дуже побажана. Наш обов'язок це інформувати еспаномовний світ про Україну. До нашого сайту заходять зацікавлені з понад 90 країн.
Так що радий отримати дані. На всякий випадок подаю мій e-mail: Ihor@ucrania.com

Дякую!

Ігор з Аргентини.

Supergrey
Member
Member

Повідомлення Supergrey » 02 серпня 2006 00:16

\"Аэрохобби\", 1993, №2, с.14-16
Р.Мараев \"Авиация гетмана Скоропадского\"
У цьому нарисі вказані такі старшини ВПС:
полк.Горшков-інспектор Повітрової Фльоти;
полк. Наконечний-інспектор авіації;
полк. Гаусман-інспектор авіації Харківського району;
підполковник С. Заборовський-командир Єкатеринославського дивізіону;
підполковник Шоманський-командир Харківського дивізіону;
підполковник Лисневич-командир Харківського авіапарку;
капітан Л. Гріньов-командир Полтавського дивізіону;
капітан Неймарк- командир Єскадри Повітрових Кораблів (Муромців)
Lupus in fabula

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 02 серпня 2006 02:34

Наконечний був прапорщиком російської армії, при Центральній Раді звався отаманом (це не звання -- по посаді). При гетьмані залишвся на посаді командувача авіації, але з рангом хорунжого. Той же ранг мав і в ДАУНР. Виперли його з авіації ДАУНР у вересні 1919 р. за зловживання службовим становищем і ще щось там. Потому він зникає з обріїв історії

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 02 серпня 2006 18:03

Дякую Supergrey за цінну інформацію. Треба тепер мені пошукати на російських сайтах як напр. \"www.airforce.ru/staff/who_is who\" може є біографії цих літунів. Між іншим на цім сайті я знайшов біографію Горшкова і його знимку.

Щодо інформації Тинченка про Наконечного, то нарешті якось починає бути ясно. Лишається тільки одно питання: як може бути, щоб за часів Скоропадського, коли будувалася реґулярна українська армія і де було в її рядах понад двіста ґенералів і не знаю кілька соток полковників, міг хорунжий бути інспецтором авіяції, це значить мати найвищу посаду в тій спеціяльності?. Atez подає що він вже був полковником. Коли його підвищили ?

Ігор з Аргентини

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 02 серпня 2006 19:37

ihor написав:Щодо інформації Тинченка про Наконечного, то нарешті якось починає бути ясно. Лишається тільки одно питання: як може бути, щоб за часів Скоропадського, коли будувалася реґулярна українська армія і де було в її рядах понад двіста ґенералів і не знаю кілька соток полковників, міг хорунжий бути інспецтором авіяції, це значить мати найвищу посаду в тій спеціяльності?. Atez подає що він вже був полковником. Коли його підвищили ?

Ніколи і ніхто Наконечного не підвищував. Скоропадський мусив рахуватися з настроями національного крила своєї армії. Тому, при наявності майже 150 генералів з освітою генштабу начальником Генштабу залишався підполковник (військовий старшина) Сливинський. А у Запорізькій дивізії командирами полків були Олександр Загродський (штабс-капітан), Олександр Шаповал (підпоручник), тощо.

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 03 серпня 2006 01:37

Для уточнення тут поданої інформації:

Андрій Харук написав статтю під заг. \"Військово-повітряні сили Української Держави: еволюція організаційної структури\" що появилася в журналі \"Вісник Державного університету Львівська Політехніка\" N° 377 - Держава та Армія, Львів 1999. Там поданий слідуючий список авіяційних частин, які я наводжу для того щоби шановні форумчани доповнили прогалини в інформації. До цих даних додані інформації Supergrey.

Авіяційні підрозділи армії Української держави (стан на серпень 1918 р)

1-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН. (Житомир) - К-дир. ?
частини підпорядковані:
1-ий Розвідувальний Авіяційний Загін - К-дир ? - Сформований на базі 26 Армійського Корпусного Загону російськоїї армії.
2-ий Гарматний Ав. Заг. - К-дир ? - Сф. на базі 28 АКЗ - рос.арм.
3-ий Виничувальний Ав. Заг. - К-дир ? -Сф. на базі 9 ВАЗ рос. арм.
4-ий Гарматн.Ав. Заг. - К-дир ? - на базі 4 Сибірського Ав. заг.
Поїзд майстерня 1-го Ав. Див. - К-дир. ? - Сформований на базі 9-го Арм.Дивізіону.рос.арм.

2-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Вінниця) - К-дир. ?
Частини:
7-ий Розвід. Ав. заг. - К-дир. ? - на базі 2-го АКЗ - рос. арм.
8-ий Гарматн. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 2-го Ґвардійськ. Ав. Заг.
9-ий Винищ. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 7-го Винищ. Ав. Заг. рос. арм.
10-ий Гарм. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 32-го АКЗ рос. арм.
Поїзд майстерна 2-го Ав.Див. - К-дир.? - На базі 7-го Арм.Див.Рос.Арм.

3-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Одеса) - К-дир. Полк Борис Губер ?
Частини:
13-ий Розвід. Ав. Заг. - К-дир. ? - створений на базі ?
14-ий Гарматн. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 27-го АКЗ
15-ий Винищув. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі Одеського А.З. рос. арм.
16-ий Гарматн. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 36-го АКЗ.
Поїзд майстерня 4-го Ав. Див. - К-дир.?

4-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Київ) - К-дир. ?
Частини:
19-ий Розвід. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі 3-го Сибірського А.З.
20-ий Гарматн. Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 4-го Гарматн.Ав. Заг. рос.арм.
21-ий Винищув.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 6-го Винищув. Ав.Заг. р.а.
22-ий Гарматн.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 31-го АКЗ рос. армії.
Поїзд майстерня 4-го Ав. Див. - К-дир.? сформований на базі ?

5-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Чернігів) - К-дир. ?
частини:
25-ий Розвід.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 12-го АКЗ рос. армії.
26-ий Гарматн.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 9-го АКЗ рос. армії.
27-ий Винищув.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 2-го ? рос. арм. заг.
28-ий Гарматн. Ав. Заг. - К-дир. ? - на базі ?
Поїзд майстерня 5-го Ав. Див. К-дир. ?

6-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Полтава) - К-дир. сотн. Л. Гриньов.
Частини:
31-ий Розвід.Ав.Заг. - К-дир. ? - Сформований на базі ?
32-ий Гарматн.Ав.Заг. К-дир. ? - Сформований на базі ?
33-ий Винищув.Ав.Заг. К-дир ? - Сформ. на базі ?
34-ий Гарматн.Ав.Заг. К-дир. ? - Сформ. на базі ?
Поїзд майстерня 6-го Ав. дивізіону - К-дир. ?

7-ий АВІЯЦІЙНИЙ ДИВІЗІОН (Харків) - К-дир: Підполк. Шиманський.
Частини:
37-ий Розвід.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 8-го Армійськ.Ав. Заг.рос.арм.
38-ий Гарматн.Ав.Заг. - К-дир. ? - сформований на базі ?
39-ий Винищув.Ав.Заг. - К-дир. ? - Сформований на базі ? рос. арм.
40-ий Гармантн.Ав.Заг. - К-дир. ? - сформований на базі 1-го Українського Армійського Авіяційного Загону.
Поїзд майстерня 7-го Ав. Див. К-дир. ?

8-ий АВІЯ.ДИВ. (Катеринослав) - К-дир: Підполк. С. Заборовський
Частини:
43-ий Розвід.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 16-го АКЗ рос. арм.
44-ий Гарматн.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 3-го Армійського Ав. Заг.
45-ий Винищув.Ав.Заг. - К-дир. ? - на базі 8-го Винищ.Арм. Загону
46-ий Гарматн.Ав.Заг. - К-дир. ? - сформований на базі ?
Поїзд майстерня 8-го Ав.Див. К-дир. ?

Авіяційні парки:

Київський ав. парк - К-дир. ?. Сформований на базі 3-го і 5-го Авіяційних парків російської армії.
Одеський ав. парк. - К-дир. ? Сформований на базу 1-го Ав. Парку рос. армі'.
Харківський Ав. парк - К-дир. Підполк. Лисневич. Сформ. на базі 6-го Авіаційного парку росіїйської армії.

Хто з форумчан може додати подібний список щодо повітроплавних дивізіонів ?

Ігор з Аргентини

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 03 серпня 2006 01:49

Дуже перепрошую що тема появилася аж три рази, але або я не знаю як правельно користуватися системою, що найбіьше правдоподібне, або мій комп'ютер не домагає.

Ігор а аргентини

Залишки знищив.
Адам.

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 03 серпня 2006 12:41

Ще одна справа:

В 1986 році мені переслали з Англії фотовідбитку однієї статті під заг. \"Кубанський козачий воздухоплавний дівізіон\", яку написав Арсен Медяник, сотник Куб. Коз. В. Стаття з Літопису Червоної Калини, але не подано ані числа, ані року видання. Там між іншим написано що Кубаньский уряд рішив творити воздухоплавні частини. Для того майно мало дістатися з України а майбутні кадри мали вишколитися при Київському воздухпарку. І далі дослівно пише так: \"Почалася орґанізація Української армії; на чолі воздухоплавання став донський козак ґенер. Микола Марков, як інспектор воздухоплавання, а полк. Федоров був призначений н-иком Київського науково-кадрового воздухдивізіону.\" Мова йде про полковника Сергія Федорова, кубанського козака, який після повалиння Скоропадського вернувся на Кубань і там очолив Кубанських воздухоплавний дивізіон який був в складі армії Денікіна. Але тепер, згідно з даними Atez виходить що такого Маркова на чолі воздухоплавання не було. Це справді разюче як різні спогади, відбігають від дійсності. Там також подано що н-иком технічної частини кубанського воздухдивізіону був сотн. Олександр Пакида (б. інструктор возд. Київського району), н-иком науково-кадрового відділу сотн. Б. Еглевський, завідуючий господ. частиною Осаул Вол. Федорів. І далі пише: \"Більшість старшин фахівців були старшинами Української Армії, захоплені денікінцями, яких визволяв з біди та відсилав до Кубанців ґен. Марков, в цей час Н-ик воздухвідділу озброєних сил Півдня Росії. Тут були укр. старшини: Сотник А. Нормак, Хорунжі Н. Горбань, Вал. Коротенко. М. Лихошерст, Мик. Сопільник, Механік Олекс. Лобановський, діловод Вол. Романенко, М. Фоменко, Сотн. інж. Хинкулов.\"

Думаю що повищі дані розширють коло дискусії.

Ігор з Аргентини

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 03 серпня 2006 16:23

Розумієте, Ігоре... :)))

Вся інформація, на яку Ви посилаєтеся, в принципі, взята з одного джерела, тільки -- з різними варіяціями та \"очепятками\" тих, хто її злизував. А саме...

Як відомо, у 20-30-і роки у Німеччині на гроші П.П. Скоропадського було створено т.зв. спортивний відділ організації Українських Гетьманців-Державників. Фактично -- такий собі Генштаб при П.П. Скоропадському. Робити їм було нєфіг чого, і вони сиділи, та переписували накази гетьманського Військової Офіції за 1918 рік. Зокрема, цим займалися Б. Монкевич, М. Плечко, ті інші (Плечко був деякий час нач. цього відділу, а Монкевич -- його заступником). Всі ці \"расписания військ\", \"дислокації\", \"списки керівного складу\" вони потім намагалися втюхати у будь-яке більш-менш порядне українське видання. Головна мета цих публікацій -- довести, що гетьман був не Г..., а український патріот, хоча б -- у галузі військового будівництва. Так з`явилися \"рукописи\" та \"статті\" Монкевича, Плечка, Медяника та інших. Їх особливість ще полягає в тому, що автори якщо щось не знали, то могли \"додумати\" :lol:

У 90-і роки всякі \"дослідники\" почали \"драти\" інформацію з цих публікацій у свої геніяльні \"наукові\" статті. Звичайно -- з купою помилок. Це призвело до ще більшої дезорганізації знань у галузі українського льотництва. Тому, обговорювати цю тему на підставі даних публікацій дуже важко. Требо починати з першоджерел -- з матеріалів, що зберігаються у ЦДАВОУ (там є цілий фонд по Авіації Української Держави, правда -- не дуже великий), але, я розуію, що Вам в Аргентині дістатися до цих матеріалів дуже важко.
Я всі наші архівні матеріали зібрав та обробив. Як буде час -- обіцяю їх вивісити на одному з наших сайтів.

Тинченко
Member
Member

Повідомлення Тинченко » 04 серпня 2006 13:18

Доки що не було часу більш детально заглибитися у питання персонального складу авіації, хотів лише вказати, що Борис Губер наврядше міг бути командиром Одеського авіазагону, оскільки він був лише поручиком російської армії, і з таким самим званням перейшов до АУД.

atez
Member
Member

Повідомлення atez » 04 серпня 2006 14:45

ihor написав:Хто з форумчан може додати подібний список щодо повітроплавних дивізіонів ?

Структура повітроплавних частин армії УД, так само, як і авіаційних, була розроблена ще за часів Центральної Ради. Передбачалась наявність у мирний час двох повітроплавних парків - Київського та Миколаївського (на базі аналогічних установ Південно-Західного та Румунського фронтів), а також чотирьох навчально-кадрових (власне, в оригіналі "науково-кадрових") повітроплавних дивізіонів - по одному на 2 корпуси.
1. Чернігово-Волинський.
2. Одесько-Подільський.
3. Києво-Полтавський.
4. Харково-Катеринославський.
На жаль, інформація про те, на базі яких частин формувались ці дивізіони у мене відсутня.
Можу ще додати, що більшість майна Миколаївського повітроплавного парку була знищена внаслідок пожежі.

atez
Member
Member

Повідомлення atez » 04 серпня 2006 14:55

Тинченко написав:Борис Губер наврядше міг бути командиром Одеського авіазагону, оскільки він був лише поручиком російської армії, і з таким самим званням перейшов до АУД.

Ну, якщо в ті часи прапорщики командували фронтами...
Взагалі цим питанням глибше займається один одесит - Євген Ушаков. Крім Губера, він досліджував долю інших росіян в летунстві УГА, зокрема, Сєрікова та Алелюхіна. Можливо, комусь траплялись його публікації?

ihor
Member
Member

Повідомлення ihor » 04 серпня 2006 16:06

Щодо думки Тимченка що Губер міг бути командиром авіязагону а не авіядивізіону то це дуже можливе. Харук у своїй праці \"Авиациа Украинской Галицкой Армии\" пише що командуючий Одеською воздушною округою, полковник Самойлович, вислав в Галичину частину 3-го Одеського авіадивізіону. \"16 декабря 1918 г. в Красне прибьіл один з авиаотрядов єтого дивизиона. Єто подразделение насчитьівало 21 чоловик личного состава и несколько самолетов \"Нюпор\". Летньій состав отряда включал пять пілотов - полковников Бориса Губера (командир отряда)......\"
Літаки \"Нюпор\" думаю що були в складі мисливських, чи винищувальних авіязагонів. В 3-му Дивізіоні був, так як це подає Харук, 15-тий Винищувальний авіязагін, правдоподібно що ним командував полк. чи поручник Губер
А що робив, або чим командував полк. Джам Булат Кануков?.

Ігор а Аргентини

Далі

Повернутись до WWI та Перші визвольні змагання (1914-1922)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей