Книга про похідні групи ОУН в Криму

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Сотник
Member
Member
 
Повідомлень: 168
З нами з:
13 грудня 2008 17:29
Звідки: Київ

Книга про похідні групи ОУН в Криму

Повідомлення Сотник » 21 вересня 2009 21:57

http://crimea3.unian.net/ukr/detail/14717
Книгу про комбатантів ОУН-УПА «Повстанчий Крим», що діяли на території півострова в 1941-1945 роках, презентували сьогодні в Севастополі.

Автор книги - лідер Севастопольської міської організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» і місцевої організації КУН Володимир ПРОЦЕНКО - під час презентації наголосив, що «в Криму знають один бік історії, а інший бік - цілком таємний», передає кореспондент УНІАН.

На думку ПРОЦЕНКА, вихід книги є «дуже важливим для Криму, щоб місцеві жителі знали, що тут існували ОУН і УПА, зокрема, три УПІвських загони бійців, одним з яких керував наш севастопольський провідник, сотник Василь Чмига, а також Кримський український революційний комітет з підготовки повстання». При цьому він додав, що такі комітети існували ще в 9 великих населених пунктах і селах півострова.

Крім того, як відзначив ПРОЦЕНКО, існувала «сильна господарська інфраструктура, потужний виробничий відділ, зокрема, універсальний магазин «Консул», хлібопекарня, кіоски, гончарне виробництво, майстерня української вишивки, художня, швейна майстерні, стіл допомоги». Існували також українські школа, український театр, церква.

Як зазначає автор, книга написана у жанрі повісті і є «наполовину документальна, а наполовину літературна», та ґрунтується на фактах цілком таємної архівної справи, а також на спогадах Людмили ШАРАФАН - доньки головного героя твору Володимира Шарафана (в кримській ОУН він очолював реферантуру з пропаганди та був одним з керівників українського комітету з підготовки збройного повстання). Вона була присутня на презентації.

За словами ПРОЦЕНКА, досі в Україні не було книг, які б розкривали очолювану УПА і ОУН визвольну боротьбу в Криму.

Книга видана у сімферопольському видавництві «Таврія».

Певний відгук на книжку:
http://svitlytsia.crimea.ua/index.php?s ... artID=7616
Прочитавши цю цікаву книгу, я багато довідався нового про боротьбу патріотів за незалежність України в Криму, а головне – як вони це робили. Раніше ми мало знали про такі події, нам про них не розповідали. Тепер настав час знати все про героїчне минуле України, про славних героїв, які боролись за її свободу. У цій повісті розкриваються таємничі сторінки вітчизняної історії, в які наше суспільство лише починає заглиблюватися.
У книжці розповідається, як приймали і розміщали, як своїх побратимів, у кримських населених пунктах в грудні 1941 року похідні групи українських націоналістів, що рухалися зі Львова на допомогу кримському визвольному руху.
Революційним ОУН в Криму були створені похідні групи, які у багатьох містах і селах створили дійову мережу місцевої ОУН, вступали в боротьбу з німецькими окупантами і готувались до повстання спочатку проти фашизму, а потім і проти московського колоніалізму. Був створений у Криму революційний комітет ОУН, який був легалізований як Український Комітет.
Успішно були проведені дві операції на залізниці між Сімферополем і Джанкоєм з визволення військовополонених і нашої молоді, яких вивозили в Німеччину. Частина визволених стала співпрацювати з Українським Комітетом, а друга частина була переправлена до кримських партизанів, які дислокувались в основному в гірських лісових масивах та у каменоломнях.
Революційний Комітет ОУН співпрацював з радянським партизанським рухом у Криму. Проводив вишкіл українських хлопців. Адже фронтовики казали, що в боях у першу чергу гинуть новобранці, які не мають ніякої військової підготовки.
З підходом радянських військ переконання про можливість визволення розвіялись. Революційному Комітету ОУН було практично неможливо сформувати нові загони в Криму у такій кількості, щоб протистояти радянським окупантам.
Ситуацію змінити було неможливо, тому керівництво ОУН у Криму оголосило серед своїх прихильників мобілізацію до Української Повстанської Армії (УПА). Більшість їх перейшла до УПА, а частина членів ОУН у Криму була розстріляна або засуджена органами НКВС.

Микола КЛИМЕНКО.
с. Укромне Сімферопольського району АРК.

Книга «Повстанчий Крим» є в редакційній бібліотеці. Дов. за тел. (0652) 51-13-24.

Хтось знає, де можна дістати цю книжку? Було б цікаво ознайомитися, бо справді це перша книга такого роду в Україні.
Зображення
 

Повернутись до Книжковий світ

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість