\"Історичні\" романи Івана Нечуя-Левицького

Модератор: Global Moderators

Іван Богун
Member
Member

\"Історичні\" романи Івана Нечуя-Левицького

Повідомлення Іван Богун » 27 березня 2009 20:13

Шановне панство!

Останнім часом у продажу з'явилися \"історичні\" романи українського класика 19 - поч.20 ст. Івана Нечуя Левицького. Зокрема я прочитав два з них: \"Гетьман Іван Виговський\" та \"Князь Єремія Вишневецький\". Чув, що є ще подубні, але поки що не зустрічав.

У анотаціях до обох зазначено, що твори створювалися письменником із застосуваннням історичних - літописних джерел, спогадів сучасників тощо. Якщо хто читав ці книги, то яка ваша думка: на скільки історично ймовірними і правильним є викладення в них письменником подій, звичаїв, описи одягу, страв тощо?

Доречі, чи ніхто не знає докладніше долю цих творів: як вони створювалися, чи публікувалися раніше. Ось чому питаю: період їх написання - останнє десятиліття 19 ст. Але в самих творах досить критично описується московські звичаї, політика царизму щодо України. Так же само не дружньо письменник згадує й поляків. Тому цікаво, чи за панування Російської імперії та Польщі-Австро-Угорщини на території України, могли такі романи побачити світ, або ж лежали десь у архівах заборонені аж до сього часу?
\"Те, що не вбиває нас - робить нас сильнішими!\" (с) Ф.Ніцше

korner45
Member
Member

Повідомлення korner45 » 27 березня 2009 22:17

Вони могли лежати заборонені при Совдепії. А І.Нечуй-Левицький, як і багато письменників 19-го сторіччя, дуже прискіпливо відносився до вивчення історико-архівного матеріалу.

Іван Богун
Member
Member

Re:

Повідомлення Іван Богун » 27 березня 2009 22:32

korner45 написав:І.Нечуй-Левицький, як і багато письменників 19-го сторіччя, дуже прискіпливо відносився до вивчення історико-архівного матеріалу.

Тобто "джерелом" ми його не вважаємо, але до викладеного ним ставимося з довірою? Я правильно зрозумів?

А якісь конкретні зауваження щодо неточностей в його романах є? Наприклад тут обговорювалося питання про кунтуші, ніби-то у середині 17 ст. вони не були розповсюджені на Україні. Але у романі "...Виговський" у Н.-Левицького майде все козацтво у Чигирині в роки смерті Хмельницького ходило у кунтушах...

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 27 березня 2009 23:39

От нехай мене качка копне! Ви у яких школах вчилися обоє?! :evil: Та ж той Єремія був у позакласному читанні для усіх совдепівських шкіл, середніх класів! Ніхто ні цей роман ні другий не забороняв. Щодо оригінальних видань, до вони виходили в Галичині, перевозилися до Великої (так її тоді західняки звали) України й розходилися приблизно, як відео касети з Рембо у 80-х.
Hароджуєтиься в мене підозра, що сьогодні в українській освіті, відбувається якась дивна марія гірша за радянські часи. Племінника запитав про елементарні твори класиків, то той глянув на мене мов на бармалея.
Я сам собі Петлюра!

Іван Богун
Member
Member

Re:

Повідомлення Іван Богун » 28 березня 2009 00:13

Гриціан написав:Ви у яких школах вчилися обоє?! :evil: Та ж той Єремія був у позакласному читанні для усіх совдепівських шкіл, середніх класів! Ніхто ні цей роман ні другий не забороняв. ...

Hароджуєтиься в мене підозра, що сьогодні в українській освіті, відбувається якась дивна марія гірша за радянські часи. Племінника запитав про елементарні твори класиків, то той глянув на мене мов на бармалея.

На рахунок "Єремії" нічого сказати не можу, бо щє "в процесі" вивчення, а от "Виговський" дуже "антирадянський", як на мене, тому якось сумнівно, щоб його публікували, хіба що у якомусь дуже відредагованому вигляді.

Доречі, десь в мене була "Переяславська рада" Яна (здається) ще сталінського року видання. Треба буде перечитати. Колись читав ще при перебудові - сподобалася. Цікаво, чи знайду сьогодні в ній "ідеологію"? Бо тоді не дуже й помітив якихось неузгодженостей...

Що зараз у шкільній освіті відбувається - про те навіть краще не казати. От подивітьзя за посиланням на моему форумі, хоч і офф-топ, аде б цікаво було б почути ваші думки... http://www.ukrainstvo.info/forum/viewtopic.php?t=38 Як на мене, то це просто жах якійсь. Кого виростимо з такою "освітою"?..

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 28 березня 2009 00:32

В мене бардак в книжках, то Нечуя-Левицького лише 7-й том на полиці. Видання АН УРСР 1966 рік. Єремія на місці. У Історії Української Літератури (Наукова Думка 1969) \"Гетьман Іван Виговський\" згадується без усякої критики \"націоналізму\", чого не можна сказати відносно статей про Старицького. Отже 99%, що Виговський входить до повного зібрання творів.
Стосовно бардаку в освіті, то це наслідок того явища в яке, здається не вірять Ярослав з Честнатом: українські педагоги перевелися, а на їх місце прийшла в ліпшому варіанті \"ліміта\". В таких випадках рятування потопаючих стає спарвою рук самих потопаючих. В Україні ще є місцеві бібліотеки, де дають книжки на руки? Стосовно бардаку в освіті, то це наслідок того явища в яке, здається не вірять Ярослав з Честнатом: українські педагоги перевелися, а на їх місце прийшла в ліпшому варіанті \"ліміта\". В таких випадках рятування потопаючих стає спарвою рук самих потопаючих. В Україні ще є місцеві бібліотеки, де дають книжки на руки? Це натяк ;)
Я сам собі Петлюра!

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 28 березня 2009 03:13

Іван Богун написав:"Переяславська рада" Яна (здається)

Натана Рибака. Писалося до ювілею Переяславської ради, з гарними акварелями Дерегуса ілюстроване

Гриціан написав:українські педагоги перевелися, а на їх місце прийшла в ліпшому варіанті "ліміта"

можна подумати з викладанням інших предметів у школі краще :(
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Іван Богун
Member
Member

Re:

Повідомлення Іван Богун » 30 березня 2009 18:10

Chestnut написав:
Іван Богун написав:"Переяславська рада" Яна (здається)

Натана Рибака. Писалося до ювілею Переяславської ради, з гарними акварелями Дерегуса ілюстроване

Так дійсно, Рибака. Сплутав, бо давно читав.

korner45
Member
Member

Повідомлення korner45 » 30 березня 2009 18:43

Іван Богун написав:Тобто "джерелом" ми його не вважаємо, але до викладеного ним ставимося з довірою? Я правильно зрозумів?

Ми до нього відносимося, як до звичайного письменника, що писав на історичну тематику. Тобто: прочитали, а потім полізли у якісь там "аннали", щоб вже достовірно знати, що, де і як. Художні твори не можуть бути першоджерелами - тільки джерелом спонукання до заняття історією більш-менш глибоко.

korner45
Member
Member

Повідомлення korner45 » 30 березня 2009 18:46

Гриціан написав:Ви у яких школах вчилися обоє?! Evil or Very Mad Та ж той Єремія був у позакласному читанні для усіх совдепівських шкіл, середніх класів!

В нас не було :D Не пам"ятаю такого:) Хоч читав усе позакласне читання, що нам задавали. Навіть Левка Огрядного :D (хоч це вже російська література, але мені сподобалося ,як він описував суто військові діла у війні та мирі).

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 30 березня 2009 19:16

Щось у лісі здохло. Справа в тому, що Бабця небіжка, по емеритурі з УПА, була вчителькою української мови й літератури на Дніпропетровщині. Відповідно зібрала всі твори що якимось чином проходили через шкільну програму (я мав щастя все це вспадкувати, тому тепер такий гоноровий). Так от Левицького в тій програмі мало бути до біди, бо в бібліотеці декілька примірників саме \"Єремії\".
Я сам собі Петлюра!

Іван Богун
Member
Member

Re:

Повідомлення Іван Богун » 31 березня 2009 15:52

korner45 написав:
Іван Богун написав:Тобто "джерелом" ми його не вважаємо, але до викладеного ним ставимося з довірою? Я правильно зрозумів?

Ми до нього відносимося, як до звичайного письменника, що писав на історичну тематику. Тобто: прочитали, а потім полізли у якісь там "аннали", щоб вже достовірно знати, що, де і як. Художні твори не можуть бути першоджерелами - тільки джерелом спонукання до заняття історією більш-менш глибоко.

Звісно, про "першоджерельність" не йдеться. Але якщо письменник "не був помічений" за значним викривленням історії в своїх історичних творах, то можна, мабуть, вважати його аналогом реконструктора. В тому сенсі, що я не зустрічав у науковій літературі з історії щоб читачеві створювали якусь суцільну картину певного історичного періоду. Там зазвичай описується якийсь вузький аспект. А і художній історичній літературі (якісний) можна "побачити" картину життя в усіх побутових подробицях. І в цьому, як на мене, її цінність для істориків.

korner45
Member
Member

Повідомлення korner45 » 31 березня 2009 19:30

Іван Богун написав:І в цьому, як на мене, її цінність для істориків.

З цієї точки зору - чому б і ні. :)
Гриціан написав:Так от Левицького в тій програмі мало бути до біди,

В нас теж було багацько, проте історичних не пам"ятаю :), хоч у дитячі роки намагався таке не пропускати :) Все про тяжке селянське життя під експлуататорами, чого я й на дух читати не любив :)

Petro Bagmet
Member
Member

Re:

Повідомлення Petro Bagmet » 18 квітня 2009 20:18

Гриціан написав:Племінника запитав про елементарні твори класиків, то той глянув на мене мов на бармалея.

Такі учні завжди були. У нас в 8-му класі (1974-й рік) були такі, шо в стовпчик ще не навчилися рахувати. Про твори класиків їх навіть не наважувалися питати:-)

Titus
Member
Member

Повідомлення Titus » 22 травня 2009 18:15

В \"Яремі\" слабо показана участь Вишневецького в Смоленській війні.

Повернутись до Обговорення та рецензії

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість