Критика модерністських теорій в сучасній науці

Модератори: Historical, Global Moderators

sokyrnyk
Member
Member

Re: Критика модерністських теорій в сучасній науці

Повідомлення sokyrnyk » 12 грудня 2016 11:35

Світ домодерного селянина
Опис стосується 1936 р.

Невольно я вновь предаюсь размышлениям о своей судьбе, сравниваю ее с судьбой своих родителей, для которых мир заканчивался чуть ли не околицей села или ближайшей округой. Мой дед по материнской линии, которому тогда было за семьдесят, в течение своей жизни отрывался от родного дома в селе Григоровка не более чем на 50 километров. Он ездил на волах два-три раза на ярмарку в местечко Антонины, а иногда в уездные города Староконстантинов или Проскуров и когда возвращался, [39] то хвалился перед односельчанами: «Ось тэпэр я побачив свиту, громадяне!»
Отец, Поликарп Семенович, прошедший службу в царской армии и побывавший в окопах первой империалистической войны, видел за свой век два-три больших города. Самой дальней точкой его странствований был Киев...

Ботин М. П. С тобой, Испания. — М.: Воениздат, 1976.

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 12 грудня 2016 12:20

видел за свой век два-три больших города

Як мало міняється світ! Я теж.
І на ярмарки не їздив.
Однак досі я вважав, що 30-ті роки ХХ-го століття це модерний період, а не домодерний.
До того ж, судячи з наведеної цитати, українські селяни в 17 ст. були набагато мобільнішими ніж в 20-му.

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 17 грудня 2016 20:42

Світ іншого домодерного селянина
Автор 1899 р. н.

Это было давно, ещё до Октябрьской революции. Покосившийся домик, сарай для скотины, поле, огород — вот весь мой маленький мир в детстве.
Я работал как мог вместе со взрослыми всю неделю, а по праздникам смотрел, как они пили, гуляли.
Бабушка заставляла меня выучивать с её голоса молитвы наизусть и ещё «преподавала» мне закон божий. Она рассказывала, что земля стоит на трёх китах, а я, конечно, верил ей.
И в то время, когда люди уже летали на самолётах, в мою голову вбивали, что «свод небесный — твердь есть», а на эту «твердь» ангелы золотыми молоточками приколачивают бриллиантовые звёздочки.
Как-то я спросил у бабушки:
— Бабуня, а до неба далеко?
— Так далеко, что и слова такого нет, чтоб сказать тебе.
— Жаль... Ангелов посмотреть охота: как они там с этими молоточками...
Бабушка обругала меня и сказала, что ангелов видеть нельзя. Я удивился: почему же чертей и ведьм можно видеть, а ангелов нельзя? Она опять рассердилась, [6] хотя отлично знала, что с ведьмами наши односельчане встречаются почём зря. По селу вечно ходили рассказы об этом.
Недалеко от нашего села был металлургический завод. Крестьяне ближних сёл и деревень возили туда железную руду, известковый камень. За каждый пуд [7] доставленного груза платили по две копейки. Как всегда, у весов собиралось много подвод. И вот однажды к заводу подкатил легковой автомобиль. Мы никогда ещё не видели такой диковинной машины. Не успели мы опомниться, как наши лошади с испугу шарахнулись в разные стороны... И пошла тут неразбериха: ломались телеги, колёса, несколько подвод скатилось под откос, покалечились лошади. Моя-то лошадёнка еле двигалась, а тут так хватила, что я с трудом догнал её. А господа в цилиндрах сидят в машине и смеются.
Свалил я камень, привязал свою лошадь к столбу и пошёл к конторе, где у подъезда стоял автомобиль. Мне страшно хотелось увидеть его поближе.
Эх, и позавидовал же я тогда шофёру! Важно сидел он за рулём в кожаной куртке. В любую минуту он может завести машину и поехать...
Возвращаясь домой, я всё время думал о машине. Мне хотелось скорее обо всём рассказать своим товарищам.
Около деревенской лавки стоял сын лавочника, Борис. Я не удержался:
— Борис, на заводе автомобиль стоит. Я его сам видел...
— Эка невидаль — автомобиль! — прервал он меня. — Я ещё не то видел в туманных картинах! — с гордостью добавил он. — Аэропланы летают, автомобилей сколько угодно, а какие города показывают! Разве такие, как наш? Липецк — просто тьфу перед ними!
— Какие это туманные картины?
— А на белом полотне. Там люди как живые бегают.
— А где показывают?
— В театре «Унион». Заплати двадцать копеек — и увидишь. Я каждые три дня хожу.
Я задумался. Чего только не творится на белом свете, а я ничего не знаю! Борис моложе меня, а ему [8] всё известно. Но ведь он сын лавочника — у него деньги есть, а я где возьму?
Прошло немало дней, прежде чем я с большим трудом собрал желанную сумму. Она была для меня ключом к двери, за которой, как мне казалось, открывался большой мир.
После первого посещения кинематографа я не спал всю ночь. Жизнь моя словно перевернулась. Раньше я думал, что на манер моего существования устроен весь мир: люди живут, пашут, жнут, в церковь ходят... И вдруг оказалось, что есть большие города с огромными домами; есть бегающие и летающие машины; есть управляющие ими люди; наконец, есть машины, снимающие все эти чудеса для кинематографа.

Водопьянов М. В. Полярный лётчик. — М.: Детгиз, 1959. — 320 с.

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 17 грудня 2016 22:19

Ось вам ще одне свідчення нікчемності модерністських теорій націєтворення.
Росіський народ в першій чверті ХХ-го століття в яких небудь Больших Студёнках настільки ж забитий і затурканий, як і в середньовіччі.
Та що там, вони і в першій чверті ХХІ-го століття переконані, що в не такій вже і віддаленій Україні розпинають снігурів і зводять пам'ятники Бандері
у котрого в правій руці "трезубец, а в левой зарезанньій москаль".

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 08 січня 2017 17:18

Етнічна мапа світу довколосвітнього матроса.

— Кругосвѣтный матросъ, думалъ я, поразскажетъ много; недаромъ мелькали мимо него разныя страны и разные люди.
— Жилъ ты, Ершовъ, во Франціи: каковы на твои глаза Французы эти?
— Жидкой народъ, а тоже свою снаровку имѣетъ, къ нему съ простымъ кулакомъ не подходи. Француза на добить въ бокъ.
—Ну, а Англичане?
—Эти-сильные. Съ ними, если на кулакахъ идешь, не зѣвай. Англичанина бей прямо въ лобъ. "
— Какъ, то есть, въ лобъ?
— Въ переносицу.
— Ну, а другіе народы?
—Других народовъ нѣту.
— А Немцы?
—Объ этихъ и говорить не стоитъ. Съ этими мы на мысѣ Доброй Надежды подрались— руки только раззудили: и работать нечего было.
Я разъ двадцать потомъ приступалъ къ Ершову и всякій разъ слышалъ одно и тоже. Для него весь міръ развалился на три главныхъ народа: Французовъ, Англичанъ и Русскихъ. Нѣмцы были что-то среднее, межеумокъ, какъ бы переходъ къ другимъ народамъ, которыхъ, однако, Ершовъ не признавалъ за людей.
—Это не люди–говаривалъ онъ мнѣ. —Это канаки.
Слово канаки, пойманное имъ на Сандвичевыхъ островахъ, примѣнялось потомъ ко всѣмъ; къ Туркамъ, Китайцамъ, Индѣйцамъ. Плохо сознанное, слово это прилаживалось потомъ Ершовымъ ко всему, что нерусское: манчжурскій табакъ онъ называлъ канацкимъ; голыхъ солдатъ въ банѣ назвалъ канаками.
— А какъ тебѣ нравятся эти голенькіе Японцы?–спрашивалъ я Ерщова въ японскомъ городѣ Хакодате!
— Канаки!–однозвучно и рѣзко отвѣчалъ онъ мнѣ.
Хотѣлъ-ли онъ этимъ словомъ охарактеризовать всѣхъ тропическихъ жителей или просто ругать всѣхъ людей не русской вѣры, радуясь, что слово канаки близко къ слову
канальи.—я не могъ добиться.

С. Максимов В кают-компании (Из путевых воспоминаний). // Русское слово. - 1862. - Январь.

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 15 січня 2017 22:35

Продовжу монолог

На цей раз фрагмети статті Ю. Волошина
Приєднані файли
213.JPG
215.JPG
216.JPG
222.JPG

rutene
Member
Member

Повідомлення rutene » 16 січня 2017 05:49

sokyrnyk написав:На цей раз фрагмети статті Ю. Волошина

"Достемно з'ясувати, чому при позначенні саме цих людей було наголошено на їхній етнічній приналежності ("сам же он из малороссиян"), навряд чи можливо. Спробую висловити з цього приводу кілька гіпотетичних припущень..."

- фрагмет статті Ю. Волошина.

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 16 січня 2017 10:36

В автора досить специфічна логіка.
Якщо слово "нація" вживалося виключно "для позначення території",
то чому Мусій Кужель із "великоросійської путивльщини",
записаний не великоросіянином (що було б логічно виходячи із гіпотез автора),
а малоросіянином?

rutene
Member
Member

Повідомлення rutene » 24 січня 2017 04:43

sokyrnyk написав:Продовжу монолог

1915 рік. Новий енциклопедичний словник Ф. Брокгауза. Т. 25. - С. 539

Малороси (малоруси, українці). Самі себе малороси називають здебільшого українцями.

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 24 січня 2017 10:45

rutene, дивлюсь що з вами все стабільно. Втім, це не дивує.

Тим часом дивно було б очікувати такої самої стабільності у період 1765-1915 рр. щодо змістовного наповнення понять.
"усьо тече, усьо змінюється" - начебто так Геракліт сказав.

rutene
Member
Member

Повідомлення rutene » 25 січня 2017 23:47

Мене не цікавлять ваші емоції (здивування й т.п.). Мене цікавлять факти і джерела фактів.
За 19 століття вже викладені факти і посилання в темі:
viewtopic.php?f=25&t=18674&start=690#p268843
viewtopic.php?f=25&t=18674&start=525#p262558

за 18 століття теж: viewtopic.php?f=25&t=18674&start=690#p268987

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 05 лютого 2017 03:01

Яка влучна думка. При всій своїй простоті.
Ми спостерігаємо різновид літературних критиків, теоретиків літератури і теоретичних соціологів, які перейшли в розряд істориків і почали писати свої власні версії історії. Для того, щоб створити простір для цього маневру вони проголосили традиційну дисципліну глибоко помилковою.
KEITH WINDSCHUTTLE
The Killing Of History

Хлопці з журналістськими нахилами потрапили в історію і знайшли тут незаймані поклади інформації для написання публіцистичних опусів.
"Очерки начальной Руси", "Очерки новейшей истории"...
Збірка історичних анекдотів напевно користуватиметься більшим попитом, аніж том із занудною назвою "Історія про те чи інше". При цьому зусиль і праці забере набагато менше.
Ще один товариш по перу авторів вищевказаних збірок, "швиденько написавши" на замовлення української громади Детройту коротку історію України, мав, згідно з контрактом із Стенфордом, написати і більш повний виклад з цього предмету, але не написавши, запропонував натомість збірку "статей та есеїв" написаних ним раніше. Вину при цьому покладаючи не на свої наукові здібності, а на саму історію України, котра бачите з "іншої опери". Тобто, як і в Толочка-юніора-з-Касьяновим, українська історія має право на життя не як щось самовартісне, а лише у вигляді окремих розділів, розсіяних по виданнях з історії суміжних країв.

Роман Шпорлюк. Лекція в Центрі польських і європейських студій НаУКМА «Про ремесло історика».
"Те, що деякі регіони України стали українськими, ми завдячуємо таким людям, як товариш Сталін".
Це сказано "українським" істориком не в 30-40-ових роках минулого століття, це говориться сьогодні, в умовах чергової російсько-української війни.

Його книга "Формування модерних націй: Україна — Росія — Польща / Пер. з англ. Г. Касьянова..." вийшла в "Дух і Літера" 2013 року.
І знайшла вдячного читача - вже у 2016-му році знадобився новий наклад -
"за підтримки Фонду Віктора Пінчука".

Ось такі ремісники від історії, чи радше від публіцистики.
І все було б нормально, якби вони видавали свої опуси, за публіцистику.
Але вони називають це "Новою схемою історії".
Хтось може скаже, що я наговорюю на поважну людину.
Але це не я сказав, а сам автор у післяслові:
Я не можу відкладати далі своє зізнання: до того як я почав прикидатися істориком, ...я був журналістом.

Але якщо вже читати не історію, а публіцистику, то я віддам перевагу Зощенку.

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 12 квітня 2017 20:28

“У пошуках «золотого віку»”. Нове інтерв’ю історика Наталі ЯКОВЕНКО газеті “День”.

http://archeos.org.ua/?p=13023
— Якою мірою й коли шляхта, поруч з іншими локальними спільнотами, засвоїла власне українську (руську) ідентичність?

— Ідентичність — дуже делікатна річ, яка вислизає між пальців. Множинність ідентичностей величезна, бо зазвичай ідентичність, по-перше, має ситуативний характер, а по-друге, зумовлена залежністю індивіда від соціального, родинного, релігійного, освітнього та інших факторів.

Відчуття своєї “руськості” (тобто по-сучасному — українськості), за моїми спостереженнями, уперше виразно виявило себе десь у першій половині XVII століття. Його найранішим проявом, гадаю, можна вважати відчуття власної приналежності до регіональної спільноти (історики називають це явище регіоналізмом). Ішлося ще не про етнічність в сучасному розумінні, а про усвідомлене сприйняття певної території як місця проживання “мене” і “моїх предків”. Таку територію зазвичай “поєднували з історією”, бо ж “мої предки” тут жили споконвіку. Надалі на це усвідомлення накладалися різноманітні політичні вимоги, декларації особливої гідності “нас” як спільноти, напівміфологічні уявлення про те, що тут “ми” народилися й завжди жили, що саме “ми” є господарями цієї землі. На рівні публічних заяв така ідентичність виразно фіксується уже впродовж 1620—1630 років.

У свою чергу політична активність завжди передбачає певне єднання, солідаризацію. Скажімо, волинський сеймик відмовляється платити якийсь податок. Щоб відстояти цю позицію на загальнодержавному сеймі, тутешня шляхта починає шукати собі союзників — у Руському воєводстві, чи Краківському, чи ще деінде. У такий спосіб формуються, як ми би тепер сказали, “групи інтересів”, а політичний дискурс, як сьогодні, так і тоді був для різних груп спільним. Однак слова “цієї пісні” не вигадували в Україні, адже руська шляхта вступила на арену політичних змагань тоді, коли політичний слоган уже був усталений. У такий спосіб шляхтич з України ставав частиною “політичного тіла” держави — нарівні зі шляхтою польською, литовською, білоруською.

Етнічний чинник у цих процесах не відіграв жодної ролі. Кожен руський шляхтич міг прикласти до себе знамените самовизначення Станіслава Оріховського “Gente Ruthenus, natione Polonus” (“руського племені, польської нації”), тобто етнічно він міг бути русином, а за “нацією”, тобто як член політичного народу Польського королівства, — поляком. Скажімо, так само кожного шляхтича Великого князівства Литовського (байдуже, литовця, жмудина чи білоруса) називали “литвином”.

Krutywus
Member
Member

Повідомлення Krutywus » 13 квітня 2017 08:49

"Наукова цінність" цього розумування цілком характеризується посиланням на міфічний вислів начебто Оріховського “Gente Ruthenus, natione Polonus”.
Насправді Оріховський ніде і ніколи не писав “Gente Ruthenus, natione Polonus”.
Цей вислів вигадано в 19-му ст.
"Gente Scytha, natione Ruthena", наприклад, писав, “Gente Ruthenus, natione Polonus” не писав.

sokyrnyk
Member
Member

Повідомлення sokyrnyk » 13 квітня 2017 15:39

Трпилася нещодавно на очі доволі цікава, як на мене, стаття. Може комусь і тут цікаво буде.

А. Гейштор Этническая и региональная общность в польском средневековье // Польша и Русь. Черты общности и своеобразия в историческом развитии Руси и Польши XII–XIV вв. М.: Наука, 1974
Приєднані файли
Гештор.pdf
(1.06 Мб) Завантажено 37 разів

Поперед.Далі

Повернутись до Загальні історичні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість