Україна європейська

Модератори: Historical, Global Moderators

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Україна європейська

Повідомлення kram » 27 липня 2017 12:45

У 2003 р. до 300-річчя заснування Санкт-Петербурга місцева влада реалізувала доволі цікаву ініціативу. У цей час у місті висіли стенди, на кожному з яких містився один цікавий історичний факт - подія, особа, організація - який пов'язував історію Петербурга - а фактично Російської імперії - з національною історією кожної країни-члена Європейського Союзу (РФ тоді ще, як ми пам'ятаємо, декларувала своє бажання долучитися до Європи); отже, було 15 таких стендів - за тодішньою кількістю держав-членів ЄС.

Пропоную шановним форумчанам спробувати й нам визначити такі ж цікавинки з української історії (але, звісно, не 15, а 28), які могли б заінтригувати туристів з відповідних країн. Сюди ж можна і цікавинки про європейські країни, що не входять до ЄС. Хтозна, може, результати цієї роботи колись візьме на озброєння київська влада :)

Одразу скажу, що, як мені здається, Центрально-Східній Європі буде цікавіше щось політичне, а Західній - культурне... але подивимося, як у нас піде з фактами. Очевидно, що для якоїсь країни треба буде обирати щось одне з неозорої кількості, а десь доведеться вимучувати.

Для початку кілька власних пропозицій по окремих країнах.

Польща. Ну тут що на стенді не напишеш, запитання в поляка буде одне - чому не про Волинську різню? :D Але якщо серйозно, то, мені здається, треба брати історію когось з осіб, які в Другій Речі Посполитій працювали на польсько-українське примирення.

Угорщина. Мені здається, угорця зацікавило б те, що корона Св. Іштвана під час революції 1848-9 рр. протягом певного часу перебувала в Мукачевому (таке доводилося чути, хоча треба б ще перевірити).

Литва. Напрошується, звісно, щось пов'язане з ВКЛ (аби лишень білоруси не образилися). Може, про Луцький з'їзд 1429 року? Чи краще про зв'язки "лісових братів" з українським націоналістичним підпіллям?

Греція. Тут повністю погоджуся з Віктором Трегубовим (https://petrimazepa.com/windowtoeurope.html): діяльність грецької "Філікі Етерія" на територія України цілком може бути нашою фішкою.

Болгарія. Можна, звісно, полестити болгарам зв'язками давньоруської мови зі староболгарською :) Але мені здається більш виграшним акцент на Гуці Венеліні або на Одесі як осередкові Болгарського Відродження.

Румунія. Чи не єдина країна регіону, де, можливо, краще все-таки піти від політики (хіба що щось про румунських вояків на службі Російської імперії під українським кутом зору). Літературні зв'язки? У кожному разі, бажано, щоб це не було якомога менше пов'язане з Молдавським князівством, аби не дратувати молдаван.

Сербія. Не член, але, будьмо відверті, все одно вступить раніше за нас. Паралелі між Марком Кралевичем та Марком Проклятим? Закарпатські володіння Бранковичів? Ново- та Слов'яносербія?

Чеська Республіка (хоча віднедавна можна просто Чехія). Тут, мені здається, не треба вигадувати велосипед: у Києві вже висить меморіальна дошка про те, що Чехословацький корпус формувався саме тут. Треба наголошувати на тому, що під час Першої світової Київ був найважливішим осередком чеської політики на Східному фронті - зокрема, сюди їздив Масарик, тут підписували угоду про підпорядкування йому всієї чехословацької політичної міграції в російській імперії, тут були керівні органи чехословацьких товариств.

Сполучене Королівство. Уже майже не член ЄС, та все ж таки варто подумати і про нього :) Якщо Шотландія таки відокремиться, треба буде, гадаю, просувати Патріка Гордона :) А от що робити з Лондоном... Навряд чи династичні зв'язки одинадцятого століття когось зацікавлять. Треба, мабуть, брати когось з культурної історії століття двадцятого. Певен, що пан Chestnut знайде підхожу кандидатуру :)

Франція. Цікаве питання. Добре, що Макрон визнав, що Анна Ярославна киянка :) Знову ж таки Трегубов у тій самій статті подав непогану ідею з Григором Орликом (звісно, без міфічної історії про Орлі). Та все-таки мені здається, що літературоцентричним французам цікавіше буде щось про Мазепу (в контексті Вольтера, Меріме тощо). Пан Terrykoo знає краще :)

Німеччина. Саме тут треба б щось максимально "неполітичне". Навіть німецькі мандрівники по Україні XVIII-XIX ст. - це для сучасних німців занадто Blut und Boden. Хотілося б щось максимально "культурно-мистецьке", але водночас цікаве... (Освальд Бурггардт німця навряд чи зацікавить)

Австрія. Мабуть, таки треба робити ставку на Лемберг (чи Черновітц) , але на що саме? Чи все-таки Кульчицький і кав'ярня?

Ірландія. Історичних паралелей чимало, але от конкретних зв'язків... "Український" чоловік учасниці Великоднього повстання Констанції Маркевич? (Чи зараз на тлі повного примирення з Британією ірландці вже не люблять про те повстання згадувати?) Вілінська-О'Коннор у Центральній Раді? Чи пошукати щось неполітичне?

Іспанія. Гадаю, про візит Франсіско де Міранди до Києва краще не писати :) А от що могло б заінтригувати - так це замалим не детективна істрія про схожість іспанського "Romance Anónimo" та української "Ніч яка місячна", на яку вже звернули увагу самі іспанці - http://vilavi.ru/pes/nich/nich3.shtml

Швеція. Про Мазепу й Полтаву шведи й так знають усе, що можна - мабуть, їм цікавіше буде про Христину, Карла X та Богдана Хмельницького та Івана Виговського - зі знаменами у стокгольмськмоу Воєнному музеї. Ну або про Євро-2012 і меморіал на київському Трухановому острові на честь перебування там "Camp Sweden" :)

Норвегія. Так, не член ЄС, але можна було б розповісти про "Елісів" (Єлизавету Ярославну, дружину Гаральда Гардради) за матеріалами саг?

Данія. У данській історіографії відносно розкручені Вальдемар I Великий, Вальдемар II, з ім'ям якого пов'язаний національний прапор, і Вальдемар IV Аттердаг, тож, мабуть, для данців цікаво буде дізнатися походження імені "Вальдемар" від Володимира Мономаха.

Люксембург. Наразі мені відомо лише про те, що у Великому герцогстві певний час переховувався Євген Коновалець. (NB: якщо на цьому й зупинитися, є певний ризик шкандалю, та все ж навіть Георгій Касьянов вважає, що Коновалець порівняно з Бандерою та Шухевичем - це більш високий рівень в усіх сенсах)

Кіпр і Мальта. Той, хто знайде прийнятне розв'язання цього питання, заслуговує на ящик пива :) Може, хтось з відновленого Павлом I Мальтійського ордену був пов'язаний з Україною? (хоча навіть якщо так - Мальтійський орден і досі суверенний, тож питання, чи слід його прив'язувати до Республіки Мальта). У випадку з Кіпром, певно, доведеться копати аж до античності (це нічого - нещодавно кіпріоти поставили пам'ятник Кімонові на честь ювілею визволення від Персії)
Востаннє редагувалось kram в 30 липня 2017 04:49, всього редагувалось 2 разів.
 

Аватар користувача
Krutywus
Member
Member
 
Повідомлень: 2793
З нами з:
06 квітня 2011 11:09

Re: Україна європейська

Повідомлення Krutywus » 27 липня 2017 17:17

Шотландці взагалі прийшли на острів з України.
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 27 липня 2017 17:57

Krutywus
До речі, для ірландців можна було б волинку обіграти, яка в Європі є і в нас, і в них (причому до Шотландії вона, очевидно, потрапила з Ірландії)... але мій невеликий досвід спілкування з ірландцями свідчить, що попри історичні права вони вже сприймають її як радше шотландський інструмент :(

я впевнений, що Вам є що сказати і стосовно інших країн :)
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Україна європейська

Повідомлення Terrykoo » 29 липня 2017 14:22

Ну, щодо Франції я би натискав на особі Гійома Левассера де Боплана, на його "Опису..." і чудовій мапі України.
Це людина рівня першорядних географів періоду Великих географічних відкриттів, рівня Шамплена для Канади чи Жан-Франсуа Гербильона для Китаю. Його книга, в часи Людовіка XIV, входила в "топ продажів" мандрівної літератури (...пізніше була в бібліотеках Монтекск'є і Вольтера). Але сьогодні цей автор майже цілком забутий, на відміну від решти географів XVII-XVIII ст. Також великий плюс в тому, що його важко прив'язати до Росії, порівняно з діячами XIX ст, типу Меріме, Бальзака чи Марії Башкірцевої, бо культурне мислення французів надзвичайно інерційне, і якщо щось прив'язане до прикметника "російський", то перебити це дуже важко.

Щодо Мальти, можна пошукати мальтійських рицарів XVI-XVII ст., які звільняли українських бранців з турецького полону. А стосовно Кіпру одразу спадають на думку мандрівки Василя Григоровича-Барського
:)
 

Аватар користувача
Lavr
Member
Member
 
Повідомлень: 1852
З нами з:
29 листопада 2006 00:04
Звідки: Київ

Re: Україна європейська

Повідомлення Lavr » 29 липня 2017 15:47

Угорщина. Мені здається, угорця зацікавило б те, що корона Св. Іштвана під час революції 1848-9 рр. протягом певного часу перебувала в Мукачевому (таке доводилося чути, хоча треба б ще перевірити).

Цікаво, знав би раніше запитав у парламентського екскурсовода в Будапешті.
Франція, Сполучене Королівство - місця військової слави часів Східної війни і не лише.
Румунія - батьківщина віййськового і державного діяча Александру Авареску (Озерне, Ізмаїльський р-н, Одеська обл.).
Латвія - Петеріс Радзіньш
Für Gott, Kaiser und Vaterland!
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 30 липня 2017 04:43

Terrykoo

Точно! Зовсім забув про прочан :(
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 30 липня 2017 04:44

Terrykoo написав: стосовно Кіпру одразу спадають на думку мандрівки Василя Григоровича-Барського :)


Точно! Зовсім забув про прочан :(

Ви думаєте, можна знайти якусь конкретну інформацію, що пов'язувала б рицарів з Мальти та бранців з України?

Lavr
Радзіньш - це, мабуть, стовідсоткове влучання :Mol:

В принципі, тиснути на Кримську війну з Британією - доволі непоганий варіант (там можна різних цікавинок для пересічного туриста набрати)
 

Аватар користувача
Lavr
Member
Member
 
Повідомлень: 1852
З нами з:
29 листопада 2006 00:04
Звідки: Київ

Re: Україна європейська

Повідомлення Lavr » 30 липня 2017 12:08

Радзіньш - це, мабуть, стовідсоткове влучання

Не так давно у нас, в Латвійському посольстві, тематична імпреза була з цього приводу.
В принципі, тиснути на Кримську війну з Британією - доволі непоганий варіант (там можна різних цікавинок для пересічного туриста набрати)

І не лише з Британією. Чомусь у нас війська коаліції в СВ асоціюються виключео з ВБ. Хоча основний, за чисельністтю, контингент був саме французький.
Бельгія - бельгійський бронедивізіон під час ПСВ в українських землях. Крім цього бельгійські інвестиції в розвиток промисловості Півдня та Сходу України в другій половині 19-поч. 20 ст.
Für Gott, Kaiser und Vaterland!
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 30 липня 2017 20:11

Lavr написав:І не лише з Британією. Чомусь у нас війська коаліції в СВ асоціюються виключео з ВБ. Хоча основний, за чисельністтю, контингент був саме французький.

ну в контексті цього треду це якраз виправдано - з альянтів тільки британцям це й можна продати.

Бельгійський бронедивізіон - про це я теж думав, але хотілося, мабуть, знайти щось менш мілітарне.
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 30 липня 2017 23:06

Terrykoo написав: Але сьогодні цей автор майже цілком забутий, на відміну від решти географів XVII-XVIII ст.

Так Ви думаєте, французам буде цікаво читати про людину, яка їм зовсім невідома? Ви ж самі сказали - їхній канон уже давно сформований і модифікації піддається з великими труднощами, надто ж у запропонованому форматі подачі матеріалу
 

Аватар користувача
Terrykoo
Member
Member
 
Повідомлень: 503
З нами з:
30 липня 2007 00:44
Звідки: Париж-Донецьк

Re: Україна європейська

Повідомлення Terrykoo » 31 липня 2017 02:53

kram написав: Так Ви думаєте, французам буде цікаво читати про людину, яка їм зовсім невідома? Ви ж самі сказали - їхній канон уже давно сформований і модифікації піддається з великими труднощами...

Чому б ні? Боплан сам по собі, як людина, і як автор, дуже цікавий. Його забули лише тому, що об'єкт його дослідження був неактуальним протягом більше двох століть... Тепер, нарешті, Україна в тренді. Хоча багато хто з французів вважає, що історія України почалась 1991 року (в кращому разі -1917-го), - і треба "лупати сю скалу" :). А щодо "людина невідома", так його треба контекстуалізувати з географічними відкриттями та інтелектуальним кліматом Grand siècle, коли Боплан був досить відомим, - канон ми звичайно не посунемо, але нову зірочку над небосхилом запалити можна.

п.с. Звичайно, це моя думка раннього модерніста :D
Якщо говорити про ХХ ст., то україно-французські зв'язки були набагато більш інтенсивними, чого лише варта т.зв. "Паризька школа" художників, досліджена в монографії Віти Сусак.
 

Аватар користувача
Krutywus
Member
Member
 
Повідомлень: 2793
З нами з:
06 квітня 2011 11:09

Re: Україна європейська

Повідомлення Krutywus » 31 липня 2017 10:02

Як не крути, а нічого перспективнішого за Мазепинство не знайдеш.
Байрон, Вольтер, Ліст, Дефо, Буланже, Гюго і т.д.
Але це тільки за умови боротьби з "модернізмом".
Тоді це матиме якесь символічне наповнення.
Якщо народи з'явилися на початку 20-го ст., коли мешканцям сіл і містечок розповіли, що за межами їхнього населеного пункту світ не закінчується,
і ніяких національних рухів не було, а були тільки темні особистості на кшталт Мазепи,
то все це буде записано в актив поляків і москви.
ЗображенняЗображення
ЗображенняЗображення
 

Аватар користувача
Lavr
Member
Member
 
Повідомлень: 1852
З нами з:
29 листопада 2006 00:04
Звідки: Київ

Re: Україна європейська

Повідомлення Lavr » 31 липня 2017 12:00

ну в контексті цього треду це якраз виправдано - з альянтів тільки британцям це й можна продати

Не згоден, французам теж, тільки треба:
"лупати сю скалу"

На знаменах французьких військових з"єднань і досі написи "ALMA", "SEBASTOPOL".
але хотілося, мабуть, знайти щось менш мілітарне

То я ж і кажу, економічні інвестиції Бельгій та Ко, в розвиток Південно-Східних земель нинішньої України. Свого часу навіть виставка проводилась, називалась Steele on the steppe, присвячена цьому питанню. Була випущена навіть книга-каталог українською та англійською мовами. Ось: http://konstlib.net/node/12890
Für Gott, Kaiser und Vaterland!
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Україна європейська

Повідомлення kram » 31 липня 2017 18:50

Хто в нас ще лишився зовсім не охопленим?

Не рахуючи згаданих вище, це Фінляндія, Естонія, Нідерланди (отут точно акцент треба на якесь підприємництво робити), Португалія, Італія (взяти шось з тому Пахльовської про українсько-італійські літературні зв'язки?), Хорватія (білі хорвати? Крижанич? усташів краще не чіпати), Словаччина; хоч вона і не в ЄС, але про Швейцарію теж бажано було б щось цікавеньке
 

cancer
Member
Member
 
Повідомлень: 975
З нами з:
12 квітня 2011 19:46
Звідки: Kreis Bachmut

Re: Україна європейська

Повідомлення cancer » 31 липня 2017 19:52

kram написав:Хто в нас ще лишився зовсім не охопленим?

Не рахуючи згаданих вище, це Фінляндія, Естонія, Нідерланди (отут точно акцент треба на якесь підприємництво робити),

Ну по Нидерландам знаю только про голландскую соляную шахту "Петр Великий" в Ступках (рядом с Бахмутом https://tw1npeaks.blogspot.com/2016/02/prezentatsiya-fotoalboma-stupki.html)

К голландцам конечно можно привязать и меннонитов, "Сельскохозяйственный союз потомков голландских выходцев на Украине", но их все таки воспринимали как немцев, да и в документах были как немцы.
 

Далі

Повернутись до Загальні історичні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей