Бойовий клич та вітання українського війська

Модератори: Historical, Global Moderators

Regul
Member
Member

Бойовий клич та вітання українського війська

Повідомлення Regul » 08 грудня 2008 17:14

На створення цієї теми мене наштовхнули такі рядки з поеми "Мазепа" В. Сосюри:
Мазепа написав:"Чом ти прийшов до мого дому,
Північний злодію? Чому
Мене штовхаєш ти у тьму?..
Що я зробив тобі, проклятий?..
Але у відповідь гармати
Гримлять під мурами Полтави,
І заглушає крики “слава”,
Мов рух розпечений ядра,
Погребним гуркотом “ура”."

То які ж бойові кличи та вітання використовувались у власне українському війську (з огляду на відсутність часових рамок назву "українське військо" вживаю як умовну)? Так як жодних поважних джерел з цього питання не маю, то із інтернет-мережі вдалося виудити наступні (ті, що на рівні байок і приколів відокремлені рисками) варіанти:

1. Клич "Слава", що позиціонується як козацький та його подальші історичні варіації:
-За часів ІІ Гетьманату - "Слава Україні! Гетьману слава!"
-Холодноярська республіка - "Слава Україні! Україні слава"
-УПА - "Слава Україні! Героям слава!"
-------------------------------------------------------
-З цього приводу наткнувся на такий ніби-то документ http://borysfen.livejournal.com/53307.html
-Також доводилося чути варіації на релігійну тематику (щоправда без посилань та аргументації), мовляв це скорочено від "Слава Богу" або "Слава Перуну"
2. Ніби теж козацький клич "Яса" з посиланням на стару пісню "Із дванадцяти штук гармат гримали, ясу воздавали", кінофільм "Чорна долина", знятий за мотивом твору Ю. Мушкетика "Яса".
3. Клич "Ура", (хоч і позиціонується переважно як російський) з наступними версіями походження:
-Тюркська - "Vur, ha!" (дослівно - "удар")
-Середньонімецька - "hurren" (швидко рухатися)
-Скандинавська - "Thor- aide" ("Тор допомагає")
-Монгольська, " Уррагх!", "Хурагша" - "Вперед" (за однією байкою репетували мовляв задні до передніх , коли орда йшла в атаку, щоб швидше рухались і берегли свій зад від того, щоб не наштрикнутись на списи задніх.)
-Калмицька - "Уралан!" ("Вперед")
-Слов"янська, "Ура-гора-гурра" -- взяти гору, перемогти
-В РІА бойовий клич "Ура!" систематично застосовується з 1780-х, до того використовували ще "Віват!" http://www.buza.ru/phpBB2/viewtopic.php?p=58549
-------------------------------------------------------------
-Слов"янська, від вельми оптимістичного "У рай!" :lol: або патетичного "За пращУРА !"
-Арійська - "У Ра!" ("З Богом")

+ В цьому контексті пригадуються такі традиційні "кричалки" як "Гей!", "Гей-гу!", козацький пароль "Пугу-пугу!" і т.д.

Що можуть сказати з даного питання шановні форумчани? Який бойовий клич і чому, на вашу думку, найбільш "рідний" нашому війську? Які ще варіації і версії походження вам зустрічалися, а також які кличі були і є у наших сусідів?

Bogdan-The-Kozak
Member
Member

Повідомлення Bogdan-The-Kozak » 09 грудня 2008 04:35

Слава Україні! Навіки Слава!

Я б вибрав це.
Доки Народ не розв’яже своєї головної проблеми – не усвідомить себе Нацією - доти жодна його проблема не буде вирішена на його користь.
УНА-УНСО.

Regul
Member
Member

Re:

Повідомлення Regul » 09 грудня 2008 16:12

Bogdan-The-Kozak написав:Слава Україні! Навіки Слава!

Я б вибрав це.

А чи є інформація, що дане вітання застосовувалося в українських військових структурах? Можливо помиляюся, але мені чомусь складається враження, що в цієї варіації ноги ростуть від галицького "Слава Йсу! Навіки слава!".

joanerges
Member
Member

Re:

Повідомлення joanerges » 09 грудня 2008 17:18

Regul написав:А чи є інформація, що дане вітання застосовувалося в українських військових структурах? Можливо помиляюся, але мені чомусь складається враження, що в цієї варіації ноги ростуть від галицького "Слава Йсу! Навіки слава!".

Це загальне привітання християн східного обряду: "Слава Ісусу Христу! - Слава навіки Богу!" (відмінність допускається лише під час Різдва та від Великодня до Зелених Свят)
Не думаю, щоб будь-коли це вітання застосовувалося українськими військовими як мілітарне, можливо - у приватному спілкуванні й було

CAM
Member
Member

Повідомлення CAM » 09 грудня 2008 18:22

А що думаєте про:

\"З нами Бог!\"
\"Вперед!\"
\"Іду на Вас !\"

Мусить бути щось таке, що легко і весело кричати. :D
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.

Regul
Member
Member

Re:

Повідомлення Regul » 09 грудня 2008 21:38

joanerges написав:Це загальне привітання християн східного обряду: "Слава Ісусу Христу! - Слава навіки Богу!" (відмінність допускається лише під час Різдва та від Великодня до Зелених Свят)

Дякую, не знав.
CAM написав:Мусить бути щось таке, що легко і весело кричати. :D

Жарти жартами, але мені здається, що більш-менш належним був би критерій якомога глибшого історичного коріння (спадкоємності, якщо так можна висловитися)+стійкого вживання у війську певного кличу. Але проблема полягає в тому, щоб хоч трохи аргументовано підкріпити це джерелами.

Bogdan-The-Kozak
Member
Member

Re:

Повідомлення Bogdan-The-Kozak » 09 грудня 2008 23:06

CAM написав:А що думаєте про:

"З нами Бог!"
"Вперед!"
"Іду на Вас !"

Мусить бути щось таке, що легко і весело кричати. :D

Та краще "Іду на Ви!"
Доки Народ не розв’яже своєї головної проблеми – не усвідомить себе Нацією - доти жодна його проблема не буде вирішена на його користь.
УНА-УНСО.

Опришок
Member
Member

Повідомлення Опришок » 13 лютого 2009 15:32

Cвого часу я сидів в Вернадці та перебирва всі можливі книжки про події 1918-1920-х рр. і (на жаль не можу зараз пригадати в якій) натрапив на спогади якогось більшовицького діяча. Він згадував, що коли відбувалась атака українських вояків то було лишень чутно:\"Ав-ва-а-а\". В мене в той момент виникли якісь двоякі почутя: з одного боку \"Слава\"- ніби добротний, саме український клич, а з іншого \"Ура\", особливо коли дивишся якісь радянські фільми часів 2 світової, якимось своїм розкатистим ехом піднімає навіть дух по ту сторону екрана. Можливо варто залишити останній клич, але як бути з москалями, які теж його використовують?
В сучасній нашій армії не існує якогось чіткого кличу. Новоспечені лейтенантики (тим хто закінчив військовий інститут Шеви - привіт! :lol: ) в залежності від своєї національної спрямованості, під час підготовки з о/с використовують \"Слава\" або \"Ура\" . Щодо першого, то як правило виникає сміх солдатів (типу,\"нащо нам Славіка гукати ?\") Як тут бути ?
Дай Боже що нам гоже, а що не гоже - не давай Боже!

Іван Богун
Member
Member

Повідомлення Іван Богун » 20 березня 2009 01:44

З художніх літературних джерел дізнаємось, що ідучи в атаку, козаки кричали \"На смерть!\" (вочевидь - ворогу).
\"Те, що не вбиває нас - робить нас сильнішими!\" (с) Ф.Ніцше

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 20 березня 2009 10:23

Іван Богун
Художня література не може бути джерелом!!!
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

oleksa
Moderator
Moderator

Повідомлення oleksa » 20 березня 2009 13:54

В описі битв якогось із чергових козацьких повстань (здається, або 90-ті роки XV, або 30-ті роки XVII ст.), є зовсім екзотична згадка про те, що ідучи на кварцяне військо табором, козаки вигукували блюзнірське запитання \" А ДАЛЕКО ГЕТЬМАН БУДЕ НОЧУВАТИ?!\" Що це таке, і з чим його їдять - не відаю... Джерело десь є, здається, у Леп'явка в \"Козацьких війнах\".

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 20 березня 2009 14:34

oleksa написав:Джерело десь є, здається, у Леп'явка в "Козацьких війнах".

Якщо у Леп"явка, то має бути повстання Наливайка...
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Іван Богун
Member
Member

Re:

Повідомлення Іван Богун » 20 березня 2009 18:11

Adam написав:Художня література не може бути джерелом!!!

Пане Адаме, а якже науковий історичний метод відтворення подій, що грунтується на аналізі спогадів самовидців? А спогади нащадків тих самовидців? Сімейні легенди, тощо. А літописи - скажіть, що то не хідожні література? Хоч я й не знаю Вас, пане, особисто, але по Ваших повідомленннях я зрозумів, що у Вас математичний підхід до вивчення історії. Але ж історія - то не точна наука і багато чого в ній базується на примущеннях, порівняннях, аналогіях... Тому вважаю, що художня література потенційно може бути джерелом, якщо автор перед тим, як створити твір, утруднив себе певним історичним пошуком.

Доречі, а як Ви ставитеся до випадків, коли по художніх творах відшукують давні міста, які "серьозні" вчені вважали лише літературною вигадкою? Наприклад до знахідки рештків легендарної Трої після ретельного аналізу художніх творів Гомера...
\"Те, що не вбиває нас - робить нас сильнішими!\" (с) Ф.Ніцше

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 20 березня 2009 18:46

Шановний Іван Богун,

Дуже раджу Вам щось почитати з методології історії, щоб у майбутньому більше не виставляти себе на посміховисько перед шановним товариством. Бо Ви за одне коротке повідомлення сказали стільки дурниць на квадратний сантиметр площі монітора, що...

ЗІ. До речі, а чого у Вас на аватарі не Іван Богун, а Юрко Богун?
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 20 березня 2009 21:12

Іван Богун
Я давно помітив, що люди з вищою технічною освітою полюбляють переробляти історію. Найвідомий приклад - Фоменко.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Далі

Повернутись до Загальні історичні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість