"Біла" та "чорна" археологія

Модератори: Historical, Global Moderators

boyarin
Member
Member

Re: "Біла" та "чорна" археологія

Повідомлення boyarin » 01 березня 2013 08:58

голосування закрили, але розмови навколо ще тривають, в тому числі
http://www.tforum.info/forum/index.php?showtopic=36645
...dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 01:12

sinitsa написав:Але ж не у «бабках» справа, всі ці нововведення дійсно загрожують існуванню археології як такій (плюс «чорні», від яких життя немає), адже фактично «множать на нуль» джерельну базу.

Будемо сподіватися, в майбутньому її бодай трохи збільшать землетруси (в сейсмоактивних зонах), ураганні вітри, хуліганські підпали, вибухи палива, артилерійські, авіа- та космобомбардування території України, іншопланетні вандали, п'яниці на бульдозерах, геноциди. На той час законодавча база вже має зазнати певних змін. Хоча, певно, у випадку колоса на 30-метрових палях уже нічого не може допомогти археологам.
У будь-якому разі не варто виключати появу слідом за екотероризмом археотероризму.

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 31 березня 2013 12:23

kram
На тепер «археотероризм» виглядає як героїчне стояння перед бульдозером (що ті китайські студенти перед танками на Тяньаньмень) у щирому сподіванні, що бульдозерист тверезий і в танкових військах не служив, тож інстинктивну "нищити живу силу супротивника" не стане. Або ж як намагання вести у спокійному тоні «роз'яснювальні бесіди» із «представниками хазяїна», зазвичай – збитими, коротко стриженими хлопчиками, котрі норовлять як не тату та шрами продемонструвати під час бесіди, так всілякі «червоні книжечки».

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 12:47

sinitsa написав:Й ще одна шкода, якої «чорні» завдають прямо зараз. Цим «діячам» доволі часто таланить натрапляти на дійсно унікальні речі. Але для кожного дослідника завжди є етичною проблемою чи залучати до роботи «чорні» речі, тож ситуація, коли «знаю, але сказати не можу, бо воно з «грабилівки» не така вже й рідкісна.

А як це залучення відбувається? Вірять на слово "постачальникам артефактів", що викопано, мовляв, там-то й там-то, і датують без контексту? Чи обходяться взагалі без цього?

boyarin
Member
Member

Повідомлення boyarin » 31 березня 2013 13:46

погляди на проблему в Україні з різних сторін.
Певне загострення дискусії викликане внесенням пропозицій в ВРаді стосовно поправок до діючого охороннго законодавства, "дірки" у якому та інші супутні явища зробили можливим поточний стан речей:
http://www.facebook.com/groups/639031362779343/
http://forum.violity.com/viewtopic.php? ... sc&start=0

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 14:09

boyarin
Оце почитав пропозиції шановних віолітян стосовно законопроекту:
"1. Частным лицам разрешен поиск детекторами любых предметов, а также их фрагментов, из цветных и черных металлов, изготовленных после 1700 года включительно и извлечение их из земли.
2. никаких дополнительных разрешений, лицензий для использования металлодетектора с целью извлечения из земли предметов изготовленных после 1700 г. не требуется".

А як вони дізнаються, коли саме той предмет виготовлено, доки його не відкопають? Чи вони пропонують оцінювати їхні вчинки за "добрими намірами" (так, перекопав усе поле, понищив купу "матир'ялу", але ж хотів лишень сучасне залізяччя знайти, тож які претензії?)?

Був би дуже вдячний, якби Ви поділились і власною думкою з приводу законопроекту :)
Востаннє редагувалось kram в 31 березня 2013 14:16, всього редагувалось 1 раз.

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 14:13

Адреса законопроекту, про який іде мова:
http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webp ... 3511=46268

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 31 березня 2013 15:29

kram написав:А як це залучення відбувається? Вірять на слово "постачальникам артефактів", що викопано, мовляв, там-то й там-то, і датують без контексту? Чи обходяться взагалі без цього?

Річ у тім, що хронологізувати переважну більшість цих речей можна без всякого контексту (не завжди, але як правило). Вони самі по собі – хроноіндикатори, себто це з огляду на знахідки подібних штук датують шари, комплекси, набори посуду, що їх супроводжує і т.п. З локалізацією, звісно, гірше, в більшості випадків ці уроди «рибне місце» не здають, хіба що з точністю до району – області, і лише у виключних випадках – конкретного пункту.

boyarin
Member
Member

Повідомлення boyarin » 31 березня 2013 15:45

kram написав:Був би дуже вдячний, якби Ви поділились і власною думкою з приводу законопроекту :)

Як завжди, це треба було робити "позавчора", тобто років 10 тому, коли все це свято з МД, "ЧА" та іншими полтергейстами лише починалося.
Однак тоді були інші приорітети, і все пішло як пішло (але це вже трохи інша тема).
Коли стало далі нікуди, почався хоч якийсь рух у тій формі,якаще можлива сьогодні - оці поправки до законів, які за 10 років наочно проявили свою "кривизну", - що в значній мірі відображає рівень юридичної свідомості і знань їх творців.
Попри все - як на мене, то краще хоч такий порядок, аніж те, що відбувається. Як завжди, все залежатиме від людей і готовності виконувати, хоча б у національному стилі "друзям усе, іншим - закон". :x
Гірше, мабуть, уже не буде (якщо виключити з переліку навалу з космосу та землетруси й інші стихійні лиха) :) .

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 16:16

sinitsa
А взагалі, мабуть, треба якось популяризувати серед населення тези, висловлені Вами на п'ятій сторінці. Певна річ, на охочих до наживи та їх патронів це не подіє аж ніяк, але може бодай змусити замислитися тих, хто "для душі", бо "коли ще археологи дістануться", "може, буду чесним та й здам потім колись у музей, тож яка різниця?", "ну якщо я просто покопаю, то вже точно ніякої шкоди не буде" і т. ін. Аби хоча б розуміли, що то (принаймні в першооснові) не просто забаганка влади, а обгрунтована вимога наукової спільноти.

boyarin
Member
Member

Повідомлення boyarin » 31 березня 2013 16:39

kram написав:sinitsa
А взагалі, мабуть, треба якось популяризувати серед населення тези, висловлені Вами на п'ятій сторінці. Певна річ, на охочих до наживи та їх патронів це не подіє аж ніяк, але може бодай змусити замислитися тих, хто "для душі", бо "коли ще археологи дістануться", "може, буду чесним та й здам потім колись у музей, тож яка різниця?", "ну якщо я просто покопаю, то вже точно ніякої шкоди не буде" і т. ін. Аби хоча б розуміли, що то (принаймні в першооснові) не просто забаганка влади, а обгрунтована вимога наукової спільноти.

В нашому випадку довіра до "наукової спільноти" досить грунтовно підірвана, - як на мене то логічніше було б апелювати до потреб (і прав) суспільства в цілому на ці речі - адже так за великим рахунком і є. Ну а наукова спільнота, яка в нашому випадку так-сяк існує на бюджетні кошти має ці права забезпечувати ( на тій ділянці, за яку відповідає), в тому числі доступно в разі необхідності пояснювати суспільству його (суспільства) права та можливі інтереси :) .

sinitsa
Member
Member

Повідомлення sinitsa » 31 березня 2013 17:03

boyarin написав: Ну а наукова спільнота, яка в нашому випадку так-сяк існує на бюджетні кошти має ці права забезпечувати ( на тій ділянці, за яку відповідає), в тому числі доступно в разі необхідності пояснювати суспільству його (суспільства) права та можливі інтереси :) .

:Bravo: :Bravo: :Bravo:
:beer:

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 17:04

boyarin
Згоден, так буде краще. Хоча навряд чи набагато краще, адже цільовою аудиторією, як на мене, мають стати саме ті люди, яким не треба окремо пояснювати значення археології й історії для суспільства - бо ж ті, кому треба, мабуть, і слухати не стануть (хіба що школярі); не знаю, чи вірно я вловив іронію у Вашому вислові "пояснювати їм їхні інтереси".

boyarin
Member
Member

Повідомлення boyarin » 31 березня 2013 17:28

kram написав:boyarin
Згоден, так буде краще. Хоча навряд чи набагато краще, адже цільовою аудиторією, як на мене, мають стати саме ті люди, яким не треба окремо пояснювати значення археології й історії для суспільства - бо ж ті, кому треба, мабуть, і слухати не стануть (хіба що школярі); не знаю, чи вірно я вловив іронію у Вашому вислові "пояснювати їм їхні інтереси".

жодної іронії - суцільний маркетинг, це може подіяти на більшість:D
От і зараз - згадані вище поправки вже потребують підтримки, розголосу і публічного обговорення - бо опір вже (а що ще буде!!!!) шалений - до МДманів додатуться ще й колекціонери, а там дуууже солідні люди є.
Востаннє редагувалось boyarin в 31 березня 2013 17:47, всього редагувалось 2 разів.

kram
Member
Member

Повідомлення kram » 31 березня 2013 17:41

boyarin
Ну якщо вже такі терміни пішли, тоді дійсно, мабуть, краще отой "британський варіант". Для більш предметного усвідомлення власного інтересу :D
А може подіяти ще й так: хтось вирішить, що вумні дядьки-сноби з науковими ступенями тримають "простих людей" за тупе бидло, яке без підказки ззовні не здатне зрозуміти, чо' йому насправді тре'.

Поперед.Далі

Повернутись до Загальні історичні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість