Умови роботи в архівах

Модератори: Historical, Global Moderators

atez
Member
Member
 
Повідомлень: 2082
З нами з:
02 травня 2006 21:31
Звідки: Нововолинськ

Умови роботи в архівах

Повідомлення atez » 03 лютого 2010 08:14

Вирішив поділитись своїм досвідом від перебування в стінах цих закладів. Отже, почнемо з "первопрестольной".

Государственный архив Российской Федерации (ГАРФ) та Российский государственный архив экономики (РГАЭ) - розташовані в одному приміщенні й мають спільний читальний зал. Особливих проблем з доступом до документів немає, замовлення виконуються через день. Приймаються замовлення до 5 справ. Єдина суттєва проблема: у РГАЭ більшість потрібних мені матеріалів знаходиться в т.зв. "Отделе тяжелой промышленности" в іншому приміщенні, і працює два чи три дні на тиждень. Тобто опрацювати більш-менш значний обсяг фондів за короткий час візиту до Москви нереально.

Российский государственный военный архив (РГВА) на вул. Адмирала Макарова. Містить документи до 1941 р. Проблем з доступом нема.

Российский государственный военно-исторический архив (РГВИА) - містить матеріали дорадянської доби. Найнеприємніший з московських архівів. По-перше, малий читальний зал, а бажаючих багато. Тож варто приїжджати хоча б хвилин за 30-40 до відкриття, щоб зайняти чергу. Особливо важливо, коли збираєшся працювати з плівками - апаратів мало, до того ж, частина з них не працює. По-друге, видають по 5 справ, а термін виконання дуже довгий: замовив в понеділок - отримав справи в четвер. Раніше це можна було обійти - замовив 5 справ в понеділок, наступні у вівторок і т.д., а отримуєш з четверга і в наступні дні. Але тепер нове замовлення не приймуть, доки не здаси старі справи.

Российский государственный архив социально-политической истории (РГАСПИ) - колийшній партійний. Найкомфортніший з московських архівів. Привітний персонал і зручна система роботи - в деякі дні працює до 20-ї години вечора, тобто можна в першій половині дня попрацювати в іншому архіві, а потім встигнути ще й в РГАСПИ. Коли спитав, скільки справ можна замовити, відповіддю було: "Да сколько на бланк влезет!" Більшість справ переведено на плівку (принаймні, мені з паперовими працювати не доводилось), апаратів для перегляду вдосталь. Справи отримуєш у контейнері, а по завершенні ставиш в індивідуальний сейф. Наступного дня просто береш ключ від сейфа - й працюєш далі.

Загальне завуаження щодо московських архівів: влітку туди їхати нема сенсу. В липні архіви переходять на скорочений графік роботи, а в серпні більшість взагалі не працює.

Тепер щодо київських. В ЦДАВОВ і ЦДІАК не був уже роки чотири, тож враження стерлись :)

Центральний державний архів громадських об'єднань (ЦДАГО) - приємна атмосфера, привітний перонал. Замовлення виконуються швидко: якщо здав замовлення до 13-ї год., справи отримаєш наступного дня об 11-й.

Державний архів міста Києва (ДАМК). Загальне враження: який мер - такий і архів :evil: Бідні кияни :cry: По-перше, працює три дні на тиждень (Пн, Ср, Пт). По-друге, описи вам видадуть лише упродовж двох годин на день - з 10-ї до 11-ї й з 14-ї до 15-ї. По-третє, це єдиний з усіх архівів, де доводилось бувати, в якому вимагають ксерокопію паспорта з припискою (хоч, коли я не приніс наступного дня, ніхто про це не згадав). Намагався опрацювати там фонд заводу "Авіант". Коли замовив справи в середу (замовити можна до 10 справ, але щоб загальна кількість сторінок не перевищувала 1000), а в п'ятницю приїхав працювати з ними, виявилось що цей фонд знаходиться в новому сховищі. Добре, що лише одна зупинка метро від основного приміщення. Приїхавши за вказаною адресою, не знайшов жодних ознак перебування архіву в цій споруді - вивіски немає. Достукався, впустили, і виявилось, що половина замовлених справ відсутня. Коли працівниці архіву на моє прохання ще раз передивились фонд, вони з подивом виявили, що значна частина справ з нього зникла безслідно. Найцікавіше, що за їхніми даними, востаннє матеріалами фонду цікавились ще в 1991 р.!
Вставай, Україно, бо москаль вже годину не спить!
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31892
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення Adam » 03 лютого 2010 10:26

Дуже корисна інформація! Пропоную і всім іншим поділитися враженнями від праці в архівах та наукових бібліотеках.
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 03 лютого 2010 10:48

Кілька слів про обслуговування читальних залів. Можна, звичайно, скаржитися на те, що мало справ видають, довго чекати і т.п., але треба знати такі речі:
1) У великих архівах справи можуть зберігатись у кількох різних сховищах, які знаходяться у різних приміщеннях. Багато часу займає лише принести їх.
2) Читачів багато, а обслуговують їх дві-три особи, зазвичай жіночої статі, тому вони фізично не можуть винести багато справ зі сховища, особливо якщо вони великі за обсягом.
3) Нарешті, головне - перед видачею справ користувачу перелічується кількість сторінок у справі, перевіряється їх стан, а після здачі справи - знову перелічується. Таким чином здійснюється контроль за збереженістю документів. І це в основному забирає більшість часу.
"Проблем з доступом" у вітчизняних архівах немає - всі документи доступні для користувачів, які оформились для роботи в читальному залі. Проблеми з видачею справ можуть бути при поганому стані документів (справи у розсипу можуть видаватися лише за особистої згоди директора), у перебуванні документів на опрацюванні, мікрофільмуванні, іншому викорстанні співробітниками архіву.
Була ще проблема для користувачів у Державному архіві Київської області (на Мельникова) - там частина справ знаходилася у сховищі, яке окупувала міліція і не пускала туди нікого. Не знаю, як там зараз.

atez написав:Российский государственный военно-исторический архив (РГВИА) - містить матеріали дорадянської доби. Найнеприємніший з московських архівів.

Коли я там був у 2006-му, проблем ніяких не мав. Ані з місцем, ані з апаратами для мікрофільмів. До того ж, наскільки пригадую, для приїзжих (до речі, українець там не вважається громадянином іноземної держави :) ) видавали справи на наступний день. Якщо зараз це змінилося, прикро. Актуальну інформацію про роботу РГВИА можна прочитати на російському історичному форумі, 5 сторінок обговорення: http://1914.borda.ru/?1-2-0-00000223-000-0-0-1265092651

Державний архів міста Києва (ДАМК).
виявилось, що половина замовлених справ відсутня. Коли працівниці архіву на моє прохання ще раз передивились фонд, вони з подивом виявили, що значна частина справ з нього зникла безслідно. Найцікавіше, що за їхніми даними, востаннє матеріалами фонду цікавились ще в 1991 р.!

Це просто ганьба!! :evil: Якщо згадати, що на злетах часто трапляються продавці старих документів, неважко здогадатися, куди вони поділися... :cry:

Ще додам про польські архіви - влітку вони просто зачинені для відвідувачів. Більш детально писати не буду, позаяк був там вже давно.
 

atez
Member
Member
 
Повідомлень: 2082
З нами з:
02 травня 2006 21:31
Звідки: Нововолинськ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення atez » 03 лютого 2010 15:00

кювернат Ювяшжт
У РГВИА я працював щороку з 2005 по 2008 - чотири заїзди. Так от, з кожним роком робилось все гірше...
Вставай, Україно, бо москаль вже годину не спить!
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 03 лютого 2010 15:05

atez
Про ЦДІАЛ розкажіть, будь ласка!
 

atez
Member
Member
 
Повідомлень: 2082
З нами з:
02 травня 2006 21:31
Звідки: Нововолинськ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення atez » 03 лютого 2010 17:10

кювернат Ювяшжт написав:Про ЦДІАЛ розкажіть, будь ласка!

А я там не буваю :) Хіба аспірантів чи колег попитаю.
Вставай, Україно, бо москаль вже годину не спить!
 

ivanko
Member
Member
 
Повідомлень: 26
З нами з:
15 березня 2009 23:46
Звідки: Львів

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення ivanko » 03 лютого 2010 18:40

Центральний державний історичний архів України, м. Львів (ЦДІА) - архів зберігає матеріали різних історичних напрямків від ХІУ ст. і до 1939 р. якщо не помиляюсь. Поза тим є значна кількість особистих фондів відомих, в основному західноукраїнських науковців, політиків, громадських діячів тощо. Працювати в архіві можна як за офіційним відношенням та і по заяві. Умови праці достатньо нормальні. Правда матеріали видають через день, а може і два. В зимовий період в читальному залі дещо холоднувато.

Два фонди періоду національної революції зберігаються в Львівському обласному архіві на вул. Підвальній - це переважно копії документів.

В жовтні 2009 р. працював у РГВА, ГАРФ і РГВИА умови праці такі ж як їх описав шановний пан Атез. Звертайте увагу як зберігається зазначена справа - чи в паперовому вигляді чи на плівках. Оскільки замовлення треба здійснювати на окремих бланках. Зазначу, що в жодному з цих архів немає особливих перепон для науково-дослідної праці.

Працював у відділі мікрофільмів Варшавської національної бібліотеки - матеріали видають відразу, добротні апарати для перегляду плівок.

Великий обсяг інформації знаходиться в Науковій біблотеці ім. В.Стефаника (Львів) - це відділи україніки, рукописів і рідкісної книги.
держава Україна понад усе
 

Аватар користувача
AppS
Member
Member
 
Повідомлень: 3967
З нами з:
21 грудня 2008 23:24
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення AppS » 01 березня 2010 16:14

скажіть добрі люди, КГИА - це те саме, що й Центральный государственный исторический Архив г.Киев і як воно правильно звучить на укр.мові?
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 01 березня 2010 16:36

Якщо це писали "кляті друзі", то писали за аналогією з РГИА, тому КГИА можна розшифрувати як Киевский государственный исторический архив, тобто Центральний державний історичний архів України, м. Київ. Так само вони називають наш Національний музей історії України КИМ'ом (по аналогії з ГИМ = Государственный исторический музей).
А взагалі можна по змісту подивитися - на документ якого періоду посилання?
 

Аватар користувача
AppS
Member
Member
 
Повідомлень: 3967
З нами з:
21 грудня 2008 23:24
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення AppS » 01 березня 2010 17:29

кювернат Ювяшжт
"Румянцевская опись Малороссии (1767). фонд 57, опись 1, дело 8 или 9."
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 03 березня 2010 10:44

AppS
Скоріш за все, таки да! Документи цього періоду зберігаються саме в ЦДІАК.
 

Аватар користувача
AppS
Member
Member
 
Повідомлень: 3967
З нами з:
21 грудня 2008 23:24
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення AppS » 03 березня 2010 17:52

кювернат Ювяшжт
ага, він.
а які шанси, що колись це все оцифрують? хоча б до 2020го?
і що виділять грошей на більшу кількість персоналу і роботу скажімо з 7 до 22 годин, щоб можна і в вільний від роботи, а не тільки замість? :)
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 04 березня 2010 00:20

Це буде коли держава буде випускати достатню кількість фахівців-архівістів і забезпечувати їх гідними умовами праці :cry:
Щодо вільного від роботи часу - нереально, бо навіть якщо упустити той факт, що архівісти теж люди :D і їм треба відпочивати, до архівів ходять в основній масі або працівники наукових чи установ чи навчальних закладів з вільним графіком, або приїзжі з командировкою, яких і такий час роботи влаштовує. Для інших в принципі можна було б влаштувати в читальному залі суботу робочою, це цілком реально.
Оцифровувати навряд чи вдасться до 2020-го, бо техніки нема, грошей нема, до того ж частина документів мікрофільмована і видається для користування на мікроплівках, то ці вже точно не оцифрують. От хіба що після 2020-го...
 

Аватар користувача
AppS
Member
Member
 
Повідомлень: 3967
З нами з:
21 грудня 2008 23:24
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення AppS » 04 березня 2010 02:07

кювернат Ювяшжт
Щодо вільного від роботи часу - нереально, бо навіть якщо упустити той факт, що архівісти теж люди :D і їм треба відпочивати, до архівів ходять в основній масі або працівники наукових чи установ чи навчальних закладів з вільним графіком, або приїзжі з командировкою, яких і такий час роботи влаштовує. Для інших в принципі можна було б влаштувати в читальному залі суботу робочою, це цілком реально.

а підземними шляхами Києва в основній масі їздять електропоїзди, їх колії в ролі доріг влаштовують : )))))

я б сказав, що інші туди(в архів) й не попадуть з таким графіком. Більш ніж впевнений, що "не основна маса" після знайомства з розкладом і правилами й не намагатиметься, бо щоб шось переглянути треба мінімум два робочі дні вирвати.

стосовно "теж люди" - так взагалі-то є таке поняття як зміна. З 7 до 14 і з 14 до 21, наприклад.
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.
 

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Re: Умови роботи в архівах

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 04 березня 2010 15:41

AppS написав:стосовно "теж люди" - так взагалі-то є таке поняття як зміна. З 7 до 14 і з 14 до 21, наприклад.

Для запровадження зміни треба, щоб була необхідність її запровадження, а такої на разі принаймні немає.
 

Далі

Повернутись до Загальні історичні питання

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 8 гостей