Жупан \"Чорних запорожців\"

Модератори: Global Moderators, Реконструкція

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 21 вересня 2006 09:32

пані Інно, теж дякую за невеличкий лікбез.

Inna написав: Саме тому вони використовували, окрім самої ідеології, ще і найкращі взірці одягу часів розквіту українського козацтва, відповідно 17-18 століття

цей момент теж розглядався. але...
виникає питання де могли чорні запорожці підгледіти оригінальний жупан 17-18ст? як на мене то версія з жупанами Скоропадськогодуже ймовірна. мені здається шили "щось схоже на козацький жупан" відштовхуючись від того, що могли побачити.
Ми молодії, хлопці лісовії
Скрізь нам дорога відкрита.

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 21 вересня 2006 11:35

По-перше щодо „реконструкції”, зображеної на фото. Я б не вживала щодо одягу подібного ґатунку такого слова. Нехай пан, котрий є автором, на мене не ображається, однак, мені здається, що доцільніше було б назвати його виріб „реплікою” до історичного костюму чорних запорожців або „варіації на тему костюму чорних запорожців” або „верхній одяг а-ля костюм чорного запорожця”. Звісно, можливо, що я помиляюсь, але реконструкцією можна назвати тільки ту річ, яка складена повністю або частково з автентичних матеріалів, що, наскільки я розумію, в даному випадку відсутнє.

Тому, на мою думку, шнури і галуни до костюму Отамана цілком можна придбати у магазинах, де продаються різні речі для шиття.

Про галун, якраз і було головне зауваження Тинченка

Шився, відповідно, в основному з дорогих тканин. (На фото я бачу нетовсту тканину не надто високого на, мій погляд, ґатунку). Кишені оздоблювалися шнурами. (На фото кишень не видно). Спереду жупан мав густо нашиті ґудзики, часто з використанням коштовностей (Так само).

Про тканину, то на \"сльоті\" зробили зауваження, що вона затовста і шо заякісна, як для чорних запорожців... :D І які там кишені-подивіться гілку \"Однострій \"Чорних Запорожців\" там чудово в дискусії більш-менш з.ясовано, що ні гудзиків, ні коштовностей...

До речі, пан Тинченко у своїй праці „Армии Украин 1917-1920” представив конструктивні малюнки уніформи особистих осавулів, штабу і конвою гетьмана Скоропадського. З них абсолютно точно видно, яким саме чином потрібно шити жупан зі спини і спереду, і як саме нашити шнури.

Так я ж не конвой гетьмана обшиваю, а \"Чорних Запорожців\"

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 21 вересня 2006 11:37

Головні зауваження, що я почув від Тинченка і форумчан-це що галун повинен бути \"кавказького\" типу і юпку зробити поширше...

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 22 вересня 2006 09:51

ось скани жупанів(малюнки клікабельні)

конвой ясновельможного пана гетьмана
Зображення

синьожупанники
Зображення

шинель покрою жупана
Зображення

як на мене ці малюнки ілюструють бачення жупана в часи ПВЗ. характерна конструкція спинки. всюди видно призібрану нижню частину.

Inna
Member
Member

Повідомлення Inna » 10 жовтня 2006 20:04

Доброго дня, панове! Вибачте за таку велику затримку. "В жинок жизнь трудная" (с) -самі знаєте, ще класик сказав. :lol: До того ж я ніяк не чекала такого великого резонансу серед вашої аудиторії. :lol:

Гриціан написав:Інна, знімаю шерблика у глибокім реверансі :D
Якщо вже пані є таким спецом, то може і пару малюнків... теє... в студію?

Вам відповідаю першим, бо від нас до Нью-Йорку дуже далеко: дякую за комплімент, але не такий я великий спец, як мені б того хотілося. Тому ніяких предметів одягу поки що знімати не треба. Щодо малюнків, так їх повно у книжках з народного костюму. Якщо ж Вас цікавить моя особиста творчість, то поговоримо дещо пізніше, у квітні 2007 року.

Adam написав:Завжди приємно почитату спеціаліста! Навіть тоді, коли він критикує тебе! ;)

Я нікого і не думала критикувати. Просто намагалася трохи ознайомити аудиторію з термінологією традиційного вбрання українців.

Otaman написав:Головні зауваження, що я почув від Тинченка і форумчан-це що галун повинен бути "кавказького" типу і юпку зробити поширше...

А для Вас я повторюю: "юпка" - це тип нагрудного одягу українських жінок.
Щодо галунів, то я не перебігатиму дороги пану Тинченку і більше зауважень я Вам робити не буду, не ображайтесь. Не помиляється той, хто нічого не робить.

haiduk написав:Вітаю.

Головна конструктивна відмінність крою жупану від інших подібних типів верхнього вбрання українців (свити, юпки, черкески) – таки дійсно повністю відрізна нижня частина спинки

Який період мається на увазі?

Цікаво, чи всі мешканці Кам"янця-Подільського такі ж колоритні на вигляд і так добре обізнані щодо історії українського костюму як Ви? :lol: Напевно, мені варто було б якось знайти час з"їздити туди....

Грiм написав:пані Інно, теж дякую за невеличкий лікбез.

виникає питання де могли чорні запорожці підгледіти оригінальний жупан 17-18ст? як на мене то версія з жупанами Скоропадськогодуже ймовірна. мені здається шили "щось схоже на козацький жупан" відштовхуючись від того, що могли побачити.

Загляніть на дозвіллі до альбомів Де ля Фліза. Він досить детально описав і намалював одяг українців свого часу- 19 століття. Якщо не учасники Визвольних Змагань, то їхні діди і батьки носили щось подібне. Одяг був недешевим задоволенням,- його берегли, передавали у спадок. Яскраве підтвердження цього - величезна кількість обрядів та вірувань українців, пов"язаних з одягом.
До того ж майже усі нині існуючі музеї мають у своїх фондах доволі багато народного одягу. Більшість одягу було зібрано якраз у 19-20 століттях. Трапляються там іноді і більш старовинні речі.

А взагалі, усім спасибі! Я бачу, ви й самі впораєтесь, без моєї допомоги. Он уже й малюнки, що збуджують уяву, знайшли. :lol: Засим бажаю панству неабияких творчих успіхів.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 10 жовтня 2006 21:53

Otaman написав:Головні зауваження, що я почув від Тинченка і форумчан-це що галун повинен бути "кавказького" типу і юпку зробити поширше...
Ні!!! Головне зауваження - поли повинні бути відрізні!!!
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

6П.Б
Member
Member

Повідомлення 6П.Б » 12 жовтня 2006 15:21

Грім згадав нашу розмову!!!!!!!!![/img]
Приєднані файли
scan0002.jpg
scan0002.jpg (391.29 Кб) Переглянуто 7173 разів
Від карпатських гір до кавказьких гір

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 12 жовтня 2006 15:54

Adam написав:
Ні!!! Головне зауваження - поли повинні бути відрізні!!!

Пани Савельев і Олекса Руденко не були такі категоричні коли його бачили і живу...

Sav
Moderator
Moderator

Повідомлення Sav » 12 жовтня 2006 16:48

Пани Савельев і Олекса Руденко не були такі категоричні коли його бачили і живу...

Я не спец по униформе УНР, но про жупаны вообще представление кое-какое имею. Мне далеко не очевидно, что \"полы должны быть отрезными\" - в конце-концов на приведенной выше шинели покрою жупана они не отрезные. На старосветских жупанах они тоже не отрезные, и, кстати, низ спинки - тоже ни разу не отрезной. Отрезные там только клинья, которыми расклешивали подол, но их вшивали по побокам, а не сзади.

Отрезные полы у конвойцев гетмана, но это вариация на тему жупана. Тут вопрос, мне кажется в том, откуда ноги у чернозапорожского жупана ростут - если оттель, откель и у конвойского, это одно, если изобретатель чернозапорожского жупана руководствовался своими представлениями о крое народной украинской одежды - то вряд ли они были отрезными.

Далее, дабы первый опыт Отамана не пропал даром, предлагаю ему проделать небольшую операцию по спасению его жупана.
Приєднані файли
joupan.jpg
Как минимум, такой вариант имеет под собой почву в виде кроя старосветских жупанов.
joupan.jpg (58.73 Кб) Переглянуто 7159 разів
"Пора уже, наконец, всем хорошим людям собраться и убить всех плохих людей"

Sav
Moderator
Moderator

Повідомлення Sav » 12 жовтня 2006 16:53

Пояснения к картинке выше - тонкой красной линией обозначены куски, которые надо будет вырезать из переда ( справа) и спинки (слева). Со спинки надо будет убрать больше. Толстой красной линией обозначен клин, который надо будет собрать из прямоугольного или трапециевидного куска сукна и вшить на место вырезанных кусков.

Otaman
Member
Member

Повідомлення Otaman » 12 жовтня 2006 17:06

[quote="Sav"][/quote]
Дякую за підтримку!!! :D

haiduk
Member
Member

Повідомлення haiduk » 12 жовтня 2006 17:51

прямоугольного или трапециевидного куска сукна

швидше з трапецієвидного - прямокутний створить враження, що бока жупана звужуються до низу
Зображення

Sav
Moderator
Moderator

Повідомлення Sav » 12 жовтня 2006 18:07

швидше з трапецієвидного - прямокутний створить враження, що бока жупана звужуються до низу

Да, забув - малося на увазі, шо перед тим як вшивати, його верхній край треба буде трохи підзібрати. Звичайна річ, шо деталь повинна мати трпаецевидну форму - як на малюнку.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 12 жовтня 2006 21:47

Так я щось не зрозумів! Ми розглядаємо можливий крій жупана початку ХХ ст., або відомий початку-середини XVII?!!!
:shock: :shock: :shock:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 13 жовтня 2006 10:17

6П.Б.
Олексію, дякую за фото... просто супер.... у книзі Тинченка цього не видно..
такий собі черкеско-жупан.
щось мені здається, що саме черкеска має лягти в основу чорного жупана. чорношличники її точно бачили, а навіщо щось вигадувати, якщо можна трохи підкорегувати те що знаєш...

Поперед.Далі

Повернутись до WWI

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість