древньоруська мова

Модератор: Global Moderators

Ci-Gan
Member
Member

Re: древньоруська мова

Повідомлення Ci-Gan » 31 липня 2016 13:56

Pafchak написав:Ci-Gan: ”Ну так скажіть”
Хочете ”годувати троля” ?− Майте на увазі, що я … супертроль!

В тролингу Ви не помiченi, що я вбачаю поки що (хоча можу i помилятися), то це зашоренiсть i догматизм.
Вас обурюэ що я видаю те, чому Вас не вчили?

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 31 липня 2016 15:57

1) В тролингу Ви не помiченi…

Та що Ви− свого часу обвинувачувався (аж до довготривалого виключення з участі) ВИЩИМ КЕРІВНИЦТВО Форуму!...
2) що я вбачаю поки що… то це зашоренiсть i догматизм.

Ну, ну! І в чому ж ці моя зашореність і догматизм ?

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 31 липня 2016 18:08

Але давайте вiдхилимося вiд обговорення Вашоi персони.
Так що Ви скажете на те, що i вiтер у слов*ян, i скло у романцiв позначаеться одною лексемою?
I як Ви вiдреагуете на те, що слов*янськi слова стeкло i скло можливо мають рiзне похiдження?

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 31 липня 2016 22:36

1) ” Але давайте вiдхилимося вiд обговорення Вашоi персони.

От і добре, говоритимемо по суті (все ж майте на увазі, що коли, говорячи по суті, ненароком зачепиш ”якусь” персону, то на це, зрозуміло, і не звертаєш увагу,−коли ж при цьому зачеплять мою ”скромну персону”, то−що теж цілком зрозуміло− вже не говоритимеш по суті…)

2) А по суті щодо слів ”вітер” і ”скло”, то… Але, перепрошую, зараз трохи пізня година, то
”моя скромна персона” просить собі перенести обговорення їх на завтра. Добраніч !

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 01 серпня 2016 12:40

Отож, продовжимо.
Щодо (загально)слов’янського укр. ”вітер”. Що ж тут незрозумілого?
Глянемо в етим.словники. а) Шанский ”Краткий этим. словарь русского языка” (М.1975, стр.78) : ”Общеслав. индоевр. характера… от той же основы, что и ”въти”- ”веять”. Др.-русск. ”вътръ”→”ветер” после падения редуцированных и изменения ъ→е” ; б)
”Етим. словник укр. мови” ( в 6-ти тт., т.1, стр.406): ”вітер” псл. vĕtr, утворене від дієслова vĕjati ”віяти”. А далі наведена ціла купа спорідненин форм: лит., прус., дінд., ірл., лат., готськ. і т.д., що недвозначно доводить праіндоєвропейське походження слова. Бо, як бачимо, в основному співпадає як звучання, так і смислове значення цього слова, причому не лише в одній мові (укр.), а й групі мов (слов’янська), а теж кількох груп (слов., герм., балт.), тобто і в цілій сім’ї (індоєвр.).
Що ж до того, що, як Ви говорите ”СКЛО.
Пiвнiч, германцi-glass.
Пiвдень, романцi-похiднi вiд "vid ro" (пустий вид, чи на вид пусто)-vetro, vidro, vedro, vitrum. PS vidro-синонiм zero.”
Тобто, як я зрозумів, є якесь ром. ”скло” (за значенням), яке в їх вимові подібно звучить (як якесь vetr- чи що). Певно, це просте співпадіння за звучанням, бо ж значення зовсім неподібні. Адже слов. ”скло” (як говорить той же Шанський, бо т.5 ”Етим. слов. укрмови” на ”скло” я не маю) є відносно новим запозиченням з готськ. stikls ”кубок, ріг для пиття”. Тобто, спочатку слов. ”стекло/шкло” значило ”посудину для пиття”, а потім й сам ”матеріал, з якого цю посудину робили”.
Та й історично, я гадаю (Увага: наші специ можуть це уточнити! ), технологія початку виготовлення скла відносно пізня, але вона якраз співпадає з слов’яно-германським сусідством ( бл. 1 тис. до н. ер.- 1 тис. н. ер.). В ранішу ж епоху праіндоєвропейської спільності (а це до бл. 3-4 тис. років до н.е.) такої технології (виробництва скла) ще не існувало. А, отже, й немає відповідного спільного (індоєвр.) терміну. А потім, коли появилась технологія чи почали широко торгувати виробами з скла, то слов’яни позаімствували собі це слово в герм. ( готів), а романи- видумали собі окреме слово, яке випадково звучить (вимовляється) як у.”вітер”. Але це тільки випадково. Як я вже говорив, не вірте простій ”народній ” (базарній чи кухонній) ”етимології” ! А треба грунтовніше знати основи компоративістики, що пригодиться й нам тут для вивчення проблеми т.зв. ”древньоруського”.
Оце, наразі, моє пояснення щодо слов. ”вітер” і романське ”скло”.Гадаю, цього достатньо.

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 04 серпня 2016 16:30

Ще продовжимо, якщо цікаво, отож моя найновіша стаття про дотичну до древньоруської галицьку мову (бесїду)
див. http://www.galychyna.if.ua/articles/det ... -naddiale/

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 21 серпня 2016 18:22

Pafchak написав:Ще продовжимо, якщо цікаво, отож моя найновіша стаття про дотичну до древньоруської галицьку мову (бесїду)
див. http://www.galychyna.if.ua/articles/det ... -naddiale/

Я так i думав, хоча i боявся помилитися:
В останніх часах у нас, на Західній Україні, спостерігається зростання інтересу (не лише поміж окремих інтузіастів-цінителів, але й в мережі Інтернет та ЗМІ) до т.зв. галицької мови, як споконвіку притаманної корінним мешканцям Галичини (нинішні Львіська, Івано-Франківська та Тернопільські обл.)

Хм, Тимур i його команда?
Тимур-Володимир Павлiв.
А ще його любi друзi: Чаленко, Корнiлов i, здаэться, Вадiм Калэснiчэнка.

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 21 серпня 2016 18:39

Pafchak написав:Отож, продовжимо.

Та от незрозумiло, чи то Ви просто не тямите, чи то Ви на службi.

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 22 серпня 2016 10:29

Мені то все зрозуміло, окрім того, що, власне, Вам незрозуміло ?

P.S. Ci- Gan, лише не ”крутіть, як Циган сонцем”, бо в філології треба виражатись виразно і точно.

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 04 вересня 2016 16:47

Pafchak написав: Як я вже говорив, не вірте простій ”народній ” (базарній чи кухонній) ”етимології” ! А треба грунтовніше знати основи компоративістики, що пригодиться й нам тут для вивчення проблеми т.зв. ”древньоруського”.
Оце, наразі, моє пояснення щодо слов. ”вітер” і романське ”скло”.Гадаю, цього достатньо.

Ви забули спапужити про "воздух".
Я Вам допоможу:
Происходит путём прибавления приставки воз- к существительному дух, от праслав. *?, от кот. в числе прочего произошли: ст.-слав. дѹхъ (греч. πνοή, πνεῦμα, ψυχή), русск. дух, укр. дух (род. п. ду́ху), болг. дух(ъ́т), сербохорв. ду̑х (род. п. ду̏ха), словенск. dȗh, чешск. duch, польск., в.-луж., н.-луж. duch. Другая ступень чередования: русск. до́хну́ть (*dъxnǫti). Родственно лит. daũsos «воздух», с другой ступенью вокализма — лит. dvãsė «дух, душа», dvesiù, dvė̃sti «дохнуть», греч. θεός «бог» (*θεσός), θέειον «сера» (*θεσειον); см. дво́хать, далее готск. dius «зверь», др.-в.-нем. tior «животное». Использованы данные словаря М. Фасмера; см. Список литературы..

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 04 вересня 2016 17:00

Ну так що то таке оце *?
Це тюркське have, означающе повiтря.
Ага, звiдти i гава, i геволт, i габук, i гавкати, i хавати, i ховати... i ще цiла купа. :D
Щодо походження даноi лексеми в тюрксих мовах, то як-небудь потiм.
PS
Згадав що Ви трiшки того, туговатi, тому наводжу приклад: дихав---the hev

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 05 вересня 2016 20:25

Ci-Gan : ”Щодо походження даної лексеми в тюркських мовах…”

Нагадую, хоч Ви, шановний, і такий ”продвинутий”,
що ми тут ведемо розгляд лише виходячи з розвинутих української, слов’янської та індоєвропейської компоративістики (себто, наразі, не визнаєм ніяких ”ностратичних” мовних споріднень, як достовірно не доведених). То при чому тут тюрки ?!

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 08 вересня 2016 16:56

Pafchak написав:Ci-Gan : ”Щодо походження даної лексеми в тюркських мовах…”

Нагадую, хоч Ви, шановний, і такий ”продвинутий”,
що ми тут ведемо розгляд лише виходячи з розвинутих української, слов’янської та індоєвропейської компоративістики (себто, наразі, не визнаєм ніяких ”ностратичних” мовних споріднень, як достовірно не доведених). То при чому тут тюрки ?!

Ви не визнаэте "ностратичних" мовних спорiднень, а я щей "праслов*янськоi" i "праiндоэвропейськоi" мов.
I якщо факти i логiка не про Вас, то нам з Вами нема про що говорити.

Pafchak
Member
Member

Повідомлення Pafchak » 08 вересня 2016 18:23

Довідка з літератури (http://dic.academic.ru/dic.nsf/ruwiki/1 ... 0.BD.D0.B0):
Ностратические языки (от лат. nostrās, род. п. nostrātis «наш», «нашего круга», «здешний») — гипотетическая макросемья языков, объединяющая несколько языковых семей и языков Европы, Азии и Африки, в том числе алтайские, картвельские, дравидийские, индоевропейские, уральские, иногда также афразийские и эскимосско-алеутские языки.

Тобто вся т.зв. ”ностратична” спорідненість допускається тільки гіпотетично (мало фактів !). Навпаки, як українська (всеукраїнська), так слов’янська, і індоєвропейська мовна- і не тільки мовна-спорідненість підтверджується цілим рядом відомих фактів (мовних законів) із приналежних їм мов. Навести Вам деякі з них чи самі заглянете в любий підручник із компоративістики ?

Ci-Gan
Member
Member

Повідомлення Ci-Gan » 08 вересня 2016 19:43

Глянемо в етим.словники. а) Шанский ”Краткий этим. словарь русского языка” (М.1975, стр.78) : ”Общеслав. индоевр. характера… от той же основы, что и ”въти”- ”веять”. Др.-русск. ”вътръ”→”ветер” после падения редуцированных и изменения ъ→е” ; б)
”Етим. словник укр. мови” ( в 6-ти тт., т.1, стр.406): ”вітер” псл. vĕtr, утворене від дієслова vĕjati ”віяти”. А далі наведена ціла купа спорідненин форм: лит., прус., дінд., ірл., лат., готськ. і т.д., що недвозначно доводить праіндоєвропейське походження слова.

Бачу Шанский теж фахiвець ще той, в "ер" з "ять" плутаэ. :)
Ось для прикладу двi стрiчки iз "Слова о полку Iгоревiм":

О вЂ́трЂ, вЂтри́ло!
Чемý, господи́не, наси́льно вЂ́еши?

Для початку виправлю Шанського:
”въти”- ”веять”. Др.-русск. ”вътръ”→”ветер”
”вЂ́ти”- ”веять”. Др.-русск. ”вЂ́тръ”→”ветер”

Дiло в тiм, що "ять" (Ђ́) на взятому iсторичному етапi це дифтонг [iе], а ще ранiше окремi фонеми окремих лексем (односкладових).
А далі наведена ціла купа спорідненин форм: лит., прус., дінд., ірл., лат., готськ. і т.д.

Наведу iз цiэi купи литовське Vėjas.
утворене від дієслова vĕjati ”віяти

Далi вiрно: vi+jes-->vijes+ti-->vijeti+ro-->vijetro
Востаннє редагувалось Ci-Gan в 08 вересня 2016 20:04, всього редагувалось 1 раз.

Поперед.Далі

Повернутись до Стародавні часи

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Bing [Bot], Google [Bot] і 3 гостей