Козацькі трофеї

Модератор: Global Moderators

dimakad
Member
Member

Козацькі трофеї

Повідомлення dimakad » 06 квітня 2010 12:48

З багатьох джерел відомо, що козаки користувалися трофейними зброєю, спорядженням, одягом. В мене виникло питання, а що розуміти під терміном трофей. Однозначно, це зброя та одяг, які козаки забирали після перемоги у полонених ворогів та у їхніх таборах, обозах. А як була справа із зброєю та одягом вбитих ворогів? Для сучасності це називається мародерством. А як до цього ставилися у 17 ст.? Маю на увазі, чи нормальним вважалося роздягнути вбитого воїна та забрати його зброю. І що робили зі зброєю вбитих козаків?
Немає кращого, як битися
В ім’я релігійних принципів,
Свою землю боронити від ворога,
Віддати життя в бою
І здобути славу героя! (гурт Гайдамаки, \"Вітер віє\")

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Re: Козацькі трофеї

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 06 квітня 2010 13:45

Поняття мародерства характерно для мирного часу. Тоді з поля бою забирали все, що можна - саме тому археологи в наші часи мають значно більше шансів знайти зброю та спорядження не на полях боїв, а у похованнях.

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 06 квітня 2010 13:56

Маю на увазі, чи нормальним вважалося роздягнути вбитого воїна та забрати його зброю.

...Чоботи татарські істягав,
На свої козацькі ноги обував;
Одежу істягав,
На свої козацькі плечі надівав;
Бархатний шлик іздіймає,
На свою козацьку голову надіває;
Коня татарського за поводи взяв,
У город Січі припав,
Там собі п'є-гуляє,
Поле киліїмське хвалить-вихваляє...

(уривок з думи про козака Голоту)
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 06 квітня 2010 15:45

кювернат Ювяшжт написав:Поняття мародерства характерно для мирного часу. Тоді з поля бою забирали все, що можна - саме тому археологи в наші часи мають значно більше шансів знайти зброю та спорядження не на полях боїв, а у похованнях.

Поясніть, будь ласка, свою думку, бо не дуже зрозумів яке відношення має мародерство під час бойових дій до мирного часу. Ось визначення терміну "мародерство":
"Мародерство — незаконне привласнення чужого майна, використовуючи безкарність в окремих трагічних ситуаціях, як наприклад, під час природніх катастроф або бойових дій; часто супроводжується актами насилля. Мародерство в Україні є кримінально караним діянням та визначається, згідно Кримінального кодексу України, як викрадення на полі бою речей вбитих чи поранених." http://uk.wikipedia.org/wiki/МАРОДЕРСТВО
А ось визначення з російського сайту
(от фр. maraudeur) - по УК РСФСР одно из воинских преступлений, выражавшееся в похищении на поле сражения вещей, находящихся при убитых и раненых (ст. 266). В УК РФ не упоминается. Международным правом М. понимается более широко (включает также ограбление жителей неприятельской территории) и рассматривается как военное преступление международного характера. http://mirslovarei.com/content_yur/MARO ... -3269.html
Востаннє редагувалось dimakad в 06 квітня 2010 15:53, всього редагувалось 2 разів.
Немає кращого, як битися
Віддати життя в бою

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 06 квітня 2010 15:48

пане AppS, дякую за інформацію. Ви мене переконали, якщо в народній творчості згадується такий процес, то він значить міг існувати. Але виникає питання, яке було ставлення більшості тодішнього населення до таких речей?
Немає кращого, як битися
Віддати життя в бою

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 06 квітня 2010 17:12

dimakad написав:Поясніть, будь ласка, свою думку, бо не дуже зрозумів яке відношення має мародерство під час бойових дій до мирного часу. Ось визначення терміну "мародерство":

Це все добре, як визначення для мирного часу. На війні такого поняття не існує (принаймні, не існувало) - ось це я мав на увазі. Тобто те, що Ви чи сучасні дописувачі вікіпедії вважаєте мародерством, у той час було звичним явищем.

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 06 квітня 2010 19:12

dimakad
я не пам"ятаю негативного ставлення до "секонд-хенду" взагалі і до "секонд-хенду" з убитого, ні у нас ні у світі, хіба шо, коли це речі з хворого чимось заразним.
А добрий одяг, чоботи, а тим більше зброя - чому їм пропадати - навпаки.

ще згадав - в думі про хведора безродного є опис передачі від вмираючого козака своєму джурі коня і
Став же він з свого плеча
Червонниї Тягля знимати
Став же Шабельку Свою
І Пищалю
Джурі Своєму Яремі передавати

ну і зараз мародерство більше асоціюється з грабіжниками магазинів та квартир, що були залишені на час військових дій чи стихійних лих.
А по останній великій війні(ДСВ) - знімання з трупа ворожого вбитого солдата, приміром, годинника чи портсигара чи офіцерських чобіт, чи цивільне населення, що користувалось побутовими речами - від нім.чашок до простирадл, привезених звільненими після війни остербайтерами - таким рясніють мемуари та худ.літ, що описує післявоєнні часи.
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 07 квітня 2010 09:35

кювернат Ювяшжт написав:
dimakad написав:Поясніть, будь ласка, свою думку, бо не дуже зрозумів яке відношення має мародерство під час бойових дій до мирного часу. Ось визначення терміну "мародерство":

Це все добре, як визначення для мирного часу. На війні такого поняття не існує (принаймні, не існувало) - ось це я мав на увазі. Тобто те, що Ви чи сучасні дописувачі вікіпедії вважаєте мародерством, у той час було звичним явищем.

Дякую. Тепер Ви висловилися дуже зрозуміло і я вияснив те, що хотів почути.
А стосовно моєї позиції щодо мародерства, то я не вважаю так чи інакше. Просто я не знав точного визначення терміну мародерство, тому закинув у пошук в Неті. Оскільки я не дуже довіряю Вікіпедії, бо з власного досвіду знаю, що там є безліч помилок, навів друге джерело.
Особисто я вважаю, що, якщо під час бойових дій воїн забирає у вбитого одяг тому, що має гірший одяг, взуття і т.д., то це є нормально. Але якщо це робиться лише з метою збагачення, то це вже набирає трохи негативного відтінку. Але якщо мислити з позиції людини 17 ст., то це може бути цілком виправданим, мусіли ж козаки якось здобувати собі хліб насущний.
Немає кращого, як битися
Віддати життя в бою

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 07 квітня 2010 09:41

Панове кювернат Ювяшжт та AppS, щиро вдячний за пояснення. Я цілком згідний з Вами.
Але в продовження теми хочу запитати наступне. Можливо маєте якусь інформацію про випадки поховання вбитих козаків - після битви іх ховали у повному спорядженні й одязі зі зброєю, чи так само нормальним було роздягнути побратима і використати його одяг.
Немає кращого, як битися
Віддати життя в бою

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 07 квітня 2010 09:46

А по останній великій війні(ДСВ) - знімання з трупа ворожого вбитого солдата, приміром, годинника чи портсигара чи офіцерських чобіт, ... [/quote]

Згадав один випадок. У моїх батьків вдома висить гарний великий німецький годинник з маятником, який привіз мій прадід-офіцер з війни як трофей (на жаль, не відомо як він його отримав). Оскільки прадід був дуже чесною і порядною людиною (зараз би таких побільше), то значить це для того часу було досить нормальним явищем.
Немає кращого, як битися
Віддати життя в бою

pustomelyk
Member
Member

Повідомлення pustomelyk » 07 квітня 2010 19:18

Вірші фронтовика:
Мой товарищ, в смертельной агонии
Не зови понапрасну друзей,
Дай-ка лучше согрею ладони я
над дымящейся кровью твоей.
Ты не плачь, не стони,
ты не маленький,