Цікаві археологічні новини

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Velizariy
Member
Member
 
Повідомлень: 562
З нами з:
20 червня 2007 23:10
Звідки: Київ

Цікаві археологічні новини

Повідомлення Velizariy » 10 червня 2010 17:52

Джерело: http://www.pamjatky.org.ua/DetailedNews ... wsID=10831

У Шеплі на Волині розкопали унікальну знахідку – корчму XVI-XVII ст.

На території села Шепель Луцького району, поруч з відомим архігородищем періоду Київської Русі, волинські археологи розкопали унікальну знахідку часів козацтва – старовинну корчму. Земельну ділянку віддала під забудову Шепельська сільська рада і, згідно з законом, на її місці провели археологічне дослідження. Про це 10 червня повідомив власкор ЗІКу.
Перша згадка про городище Київської Русі датується 1097 роком. Городище фіксується як домонгольське, тобто це значить, що воно було зруйноване під час навали монголо-татар у 1240-1242 роках, – розповів науковий співробітник ДП «Волинські старожитності», начальник експедиції у Шеплі Віктор Баюк.
Під час археологічного дослідження на території «шепельського городища» виявили низку об’єктів, у тому числі два житла давньоруського часу ХІ століття, синхронні з городищем, та велику споруду, яку попередньо можна інтерпретувати як велике житло або ж корчму часу козацтва.
«Споруда дуже незвичайна. Розміри її 8 на 5 метрів, а це надзвичайно багато для споруд такого типу», – сказав науковий співробітник. Про те, що це корчма, а не житлова велика споруда, археологам говорять знахідки монет, посуду, в тому числі й кухонного, столового, знахідки скляної тари, різноманітних чарочок, кухликів для споживання питва та харчів.
Споруда має цікаву систему. Вона складається, як мінімум, із трьох камер. Є великий зал, де розташована велика піч, яка була викладена дорогими кахлями, що для XVII століття надзвичайно рідкісне явище. Піч слугувала для опалення. Друга частина – кухонна. Там містилася велика нішовидна піч, яка слугувала для приготування їжі. Третя частина (передня) – невелика за розміром, але всипана стовбовими ямками. Це свідчить про те, що тут стояло дуже багато столів, лавок, – розповів Баюк.
Розкопки корчми розпочали у жовтні 2009 року, але через несприятливу погоду їх зупинити в листопаді. Цьогоріч працюють уже третій тиждень.
«Це – унікальна знахідка. Аналоги є лише у Дніпропетровській, Запорізькій областях, де було поширене козацтво. На Волині об’єктів тих часів такого масштабу не знайдено. Маю на увазі Велику Волинь аж до Житомира», – зауважив археолог.
За словами наукового співробітника, держава виділяє мізерні кошти для проведення археологічних практик для спудеїв. «Цих коштів недостатньо навіть для нормальної життєдіяльності студентів на практиці. Щодо ціленаправлених коштів на розкопки – такого я не пам’ятаю. Копаємо за ті гроші, які надходять до нас за проведення археологічної експертизи», – розповів Баюк. Усього у шепельській експедиції задіяно вісім осіб.

«Західна інформаційна корпорація»
----------------------
Волинські археологи знайшли козацьку корчму

Розкопки на території села Шепель Луцького району принесли чимало цікавих знахідок. Останнє відкриття археологів – корчма XVI-XVII століть. Аналогічних споруд на Волині ще не знаходили. Подібні корчми знайдені на території Дніпропетровської та Запорізької областей, де проживали козаки.
Взагалі місцина обабіч села Шепель була заселеною протягом тисячоліть. Тут знайдено енеолітичні споруди, готські житла, виявлено також яму зубрицької культури (ранні слов’яни) та два житла ХІ століття.
Власне корчма розташовувалася тут тому, що поряд існував середньовічний замок. Там служило чимало шляхтичів. Зрозуміло, що був платоспроможний попит на спиртне. Тому корчма процвітала.

– Досліджена частина споруди має розміри 8 на 5 метрів, – розповів науковий співробітник ДП «Волинські старожитності», керівник Шепельської експедиції Віктор Баюк. – Для тих часів це просто величезна споруда. Вона мала кілька зон: для приготування їжі, де була піч. Був також зал, де стояла піч з кахлями (кахлі на той час – це дороге задоволення). У третій частині були столи та «барна» стійка. Тут ми виявили багато стовбових ям, власне за якими і визначили, що це зал, де споживали їжу.

Окрім того на думку, що це корчма наштовхнули знахідки багатьох монет, уламків скляного посуду Розкопки в Шепелі розпочалися восени минулого року, але через погодні умови були припинені. Навесні розкопки поновили. І за короткий час виявили чимало знахідок. Дослідження проводили силами восьми співробітників ДП «Волинські старожитності».

Прес-центр ДП «Волинські старожитності»
 

_Aleksandr_
Member
Member
 
Повідомлень: 274
З нами з:
28 травня 2009 11:19
Звідки: Київ

Re: Цікаві археологічні новини

Повідомлення _Aleksandr_ » 10 червня 2010 18:59

Velizariy написав:«Споруда дуже незвичайна. Розміри її 8 на 5 метрів, а це надзвичайно багато для споруд такого типу», – сказав науковий співробітник.

Цікаво. Бачив корчму лише в Переяслівському музеї. Її розміри значно більші, але це більш пізній період - здається, кін. 18 - поч. 19 ст.
Не підкажете хороші джерела щодо української архітектури 17 ст. (сільські житлові будинки, господарські споруди і т.ін.)? Але, наскільки мені відомо, збереглось дуже мало. В Пирогові, наприклад, є лише одна хата 17 ст. з Західної України.
Цікавлять також побут, зовнішній виглід, одяг, інструмент і т.п. українських селян та міщан.
 

Аватар користувача
Duben
Member
Member
 
Повідомлень: 168
З нами з:
17 січня 2008 21:04
Звідки: м, Дубно

Re: Цікаві археологічні новини

Повідомлення Duben » 13 червня 2010 02:20

"Під час археологічного дослідження на території «шепельського городища» виявили низку об’єктів, у тому числі два житла давньоруського часу ХІ століття, синхронні з городищем, та велику споруду, яку попередньо можна інтерпретувати як велике житло або ж корчму часу козацтва."

Згадані споруди було виявлено десь за 1 км вище по течії Серни від городища окрім корчми яка знаходилася безпосередньо навпроти валу і рову літописного Шеполя.

Деякі знахідки можна глянути у мене в альбомі:http://vkontakte.ru/album7852148_109178514
Яке їхало, таке й здибало...
 

Аватар користувача
Velizariy
Member
Member
 
Повідомлень: 562
З нами з:
20 червня 2007 23:10
Звідки: Київ

Re: Цікаві археологічні новини

Повідомлення Velizariy » 22 жовтня 2016 21:44

http://volyn-museum.com.ua/news/v_oblas ... 10-22-2794
Молодший науковий працівник волинського краєзнавчого музею Тарас Верба, своєю чергою, представив ще низку експонатів. Зокрема, це - обладунки. Тривалий час ці речі зберігалися в музейних архівах, вони не обліковані і невідомо, як вони сюди потрапили. Ймовірно, хтось подарував їх ще в 30-х роках. І завдяки реставратору їх відновили.
Один експонат - піхотна кіраса 17 століття, зроблена з товстого заліза. На ній є клеймо майстра, яке, на жаль погано читається. Але за типом являється німецьким клеймом, тож, можна припустити, що країна походження Німеччина. На кірасі є 2 сліди від куль. Може, його власник брав участь в боях, або ж це «міланська проба»: свої ж стріляли з мушкета, щоб перевірити, чи втримає панцир постріл.
Другий експонат - кавалерійський обладунок, у якого рухомий низ і нерухома нагрудна частина. Він виготовлений з тоншого металу. Найімовірніше, у комплекті до нього прикладався і залізний гаржет з бронзовими накладками. Виготовили його приблизно у 17-18 столітті, ймовірно у Польщі.

ЗображенняЗображенняЗображення
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31932
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Re: Цікаві археологічні новини

Повідомлення Adam » 22 жовтня 2016 23:55

…піхотна кіраса 17 століття… країна походження Німеччина
ФРН чи НДР? :D
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 


Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей