Новий погляд на козацтво

Модератор: Global Moderators

Jerzy_Gorb
Member
Member

Новий погляд на козацтво

Повідомлення Jerzy_Gorb » 11 липня 2010 22:18

Одним з найбільших каменів спотикання у сучасній історіографії є питання про окремі, "чорні" сторінки в історії українського козацтва. Особливо часто дискутувалося питання про звірства козаків під час військових походів. Декілька років тому, з приводу цього питання висловила цікаву думку київська дослідниця Н. М. Яковенко. Вона стверджує, що козацтво, як і інші професійні війська Європи становили особливий клас суспільства, т. зв. клас "жовнірів" зі своїми уявленнями та традиціями. Авторка змогла пояснити і досить численні випадки грабунку козаками православних храмів і вбивств священників, вона стверджує, що козаки, як і всі проіесійні воїни були далекими від розуміння релігії. Їх релігійні уявлення були дуже обмеженими та мінімальними. На першому місці для них завжди була військова здобич і нічого окрім неї. Як вам така надзвичайно цікава та неординарна думка? :idea:
Не знаю, чи обговорювалася така тема на форумі, але мене вона дуже зацікавила

AppS
Member
Member

Re: Новий погляд на козацтво

Повідомлення AppS » 11 липня 2010 22:54

Jerzy_Gorb
з приводу цього питання висловила цікаву думку київська дослідниця Н. М. Яковенко

Не знаю, чи обговорювалася така тема на форумі, але мене вона дуже зацікавила

Яковенко і її "Паралельний світ" та ін точно обговорювалась
viewtopic.php?f=25&t=137
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 11 липня 2010 23:40

Дякую. Передивився всю тему. Піднімали лише питання про шкільні підручники з історії, а дехто ще писав трактати на всю сторінку :shock:
Про питання, які я зазначив - ані слова :Search:

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 11 липня 2010 23:59

Jerzy_Gorb
ще тут viewtopic.php?f=20&t=3953

а по
вона стверджує, що козаки, як і всі проіесійні воїни були далекими від розуміння релігії
ще є цікава книга Сергій Плохій «Наливайкова віра: козаки та релігія в ранньомодерній Україні» -- К.: Критика, 2005
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 12 липня 2010 00:57

Тут вже дещо більше
Плохія читав, але в англійському варіанті. Наскільки я розумію, "Наливайкова віра" це переклад цієї:
http://books.google.com/books?id=NCzzxN ... &q&f=false

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 12 липня 2010 09:32

Jerzy_Gorb написав:Вона стверджує, що козацтво, як і інші професійні війська Європи становили особливий клас суспільства, т. зв. клас "жовнірів" зі своїми уявленнями та традиціями.

"Класи" у реаліях XVI-XVII ст. - це щось дуже марксистське! Це як у історіях Дарвньої Греції та Риму - "клас рабовласників", "клас плебсу"... :P Прошарок суспільства, доцільніше було б сказати.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 12 липня 2010 10:08

Марксистський лише сам термін. Але від цього зміст його не змінюється. Клас і прошарок це одне й те саме

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 12 липня 2010 14:20

Jerzy_Gorb написав:Марксистський лише сам термін. Але від цього зміст його не змінюється. Клас і прошарок це одне й те саме

Абсолютно ні. Термін не марксистський, і ці поняття - не одне і те саме, навіть у марксизмі це не було одним і тим же. Не робіть Яковенко, яка просто-напросто обмовилась, ведмежу послугу і не доводьте таких тез.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 12 липня 2010 18:45

Як на мене це просто синоніми. Навіть якщо звернутися до Вікіпедії
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 1%81%D1%81
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%B8%D0%B5

Bursak
Member
Member

Повідомлення Bursak » 19 липня 2010 19:34

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 21 липня 2010 13:15

Виділив флейм у окрему тему на підфорумі з відповідною назвою
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей