Похід Сагайдачного на Москву 1618

Модератор: Global Moderators

LMR1975
Member
Member
 
Повідомлень: 31
З нами з:
19 березня 2009 08:57
Звідки: Київ

Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення LMR1975 » 31 жовтня 2010 18:51

Вітаю шановне товариство в п"ятницю придбав пригарну книжку Петро Сас " Запорожці у польсько -московській війні наприкінці Смути 1617-1618 рр." видано невеликим накладом 1000 примірників , 510 сторінок з яких 200 ст. безпосередньо опис самої війни та походу Сагайдачного на Москву використані нові та вже відомі джерела зокрема друковано наприкінці польською мовою Лист П.Сагайдачного до королевича владислава 24 вересня 1618. , Московські міста , замки та поселення здобуті спалені , висічені Сагайдачним , коли віе ішов через дикі поля й увійшов у Московську державу..."
Наведу вам опис з цієї книги штурму м.Єльця
" йшли ратники мценського воєводи. П. Сагайдачний постановив будь-що здобути Єлець. Він виходив з того, що залишати такі крупні сили у своєму тилу небезпечно, оскільки вони могли вдарити запорожцям у спину, що особливо було небезпечним на переправах.
Козаки стали табором над берегами річок Єлець (сучасна назва Єльчик, ліва притока Сосни) та Лунка, поблизу єлецького острога. Упродовж декількох днів вони вступали у спорадичні сутички з добровольцями з Єльця, які виходили на вилазки з міста. У цей час запорозьке військо активно готувалося до штурму. Коза¬ки виготовляли знаряддя облоги, зокрема робили тури. Як уже зазначено, це були дерев'яні пересувні башти, які підводили під фортечні укріплення противника щоб під їхнім захистом вести вогонь і з них долати ворожу оборону. В арсеналі об¬логових знарядь козаків були також дерев'яні захисні щити, під прикриттям яких
вони йшли на штурм.
В ніч з 19 на 20 липня запорозькі сили оточили з усіх сторін єлецький остросі До його Новосільських та Лівенських воріт вони підкотили тури і пішли в атаку прикриваючись щитами. Упродовж ночі козаки тричі безуспішно кидалися приступ. На світанку несподівано для обложених козацькі штурмові підрозді вдарили з північного сходу, від гори Аргамак. Спалахнув запеклий бій за Аргамаць- кі ворота. Захисники Єльця вели вогонь по противнику з гармат підошвенного бою тобто через бійниці, влаштовані в нижній частині укріплень острога. Це не зупини- ло наступального пориву запорожців. По трупах своїх товаришів вони вилізли на Аргамацькі ворота з бойовими прапорами в руках і перебили воронезьких козаків
які їх обороняли.
Із захопленням Аргамацьких воріт захисники єлецького острога опинилися в безнадійному становищі. Увірвавшись всередину укріплень близько другої години дня 20 липня, запорожці швидко зламали опір московських ратників. Тим часом від річки Єльця, власне від оборонної стіни місцевого кремля, єлецькі воєводи Ан- дрій Полєв та Іван Хрущов спробували організувати опір противнику, що атакува Разом з воєводами у бій пішли навіть царський піддячий Семен Бредихін — учас- ник посольства С. Хрущова до Кримського ханства, сам С. Хрущов, ще один учас- ник цього посольства — царський посланник Матвій Челюсткін, а також кримскі
посли та гонці.
А проте їхні зусилля були марні. Під натиском козаків московські ратники в паніці кинулися утікати, не слухаючи воєвод, які закликали отямитися і дати бій Натовп утікачів з острога хлинув південніше Стрілецьких воріт. Підхльоснуті па- нікою, захисники єлецького острога стрімголов стрибали у р. Сосну, в якій багато з них потонули. Серед тих, хто, рятуючи своє життя, борсався у воді, був також єлецький воєвода А. Полєв та піддячий С. Бредихін. Запорожці виловили їх з ріки та взяли у полон. Кримські посли та гінці також спробували переплисти Сосну. За свідченням очевидця цих подій — кречетника Посника Маслова, який входив до посольства С. Хрущова, вдалося врятуватися принаймні чотирьом "дрібним тата- рам". Деяким московським ратникам пощастило втекти під захист міських укіп- плень та закрити перед наступаючим ворогом ворота. У такий спосіб врятувалися, зокрема , другий єлецький воєвода І.хрущов . а також царські дипломати с.хрущов і М.Челюскін."
П. Сагайдачний до королевича Владислава, 24.ІХ 1618. - 5. 96.стор.332

Видання прикрашене 121 ілюстрацією хто Киянин раджу придбати цю книжку в магазині "Наукова думка" що на Європейській площі.
 

Аватар користувача
CAM
Member
Member
 
Повідомлень: 1530
З нами з:
20 травня 2007 20:57
Звідки: Самбір-Чикаго

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення CAM » 02 листопада 2010 18:35

Можна десь в інтернеті знйти? Щоб купити?
До Києва далеко, блін.
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.
 

Аватар користувача
AppS
Member
Member
 
Повідомлень: 3967
З нами з:
21 грудня 2008 23:24
Звідки: Київ

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення AppS » 02 листопада 2010 18:54

CAM
спробуйте домовитись з оцим дядьком
http://historybooks.com.ua/prosmotr_pod ... php?id=611
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.
 

Аватар користувача
CAM
Member
Member
 
Повідомлень: 1530
З нами з:
20 травня 2007 20:57
Звідки: Самбір-Чикаго

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення CAM » 02 листопада 2010 19:27

Дякую. попробую.
Доречі, в магазині така сама ціна - 146гр?
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.
 

Аватар користувача
ost
Member
Member
 
Повідомлень: 850
З нами з:
03 травня 2006 11:03
Звідки: хутiр Вiдрадний

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення ost » 02 листопада 2010 20:22

Або тут, координати видавця:
Пшонківський Олександр

Приватний підприємець, який видає науково-популярну, навчально-методичну літературу. Спеціалізується на створенні та виданні історичної і краєзнавчої літератури, а також літератури з питань генеалогії та геральдики.

Контактні дані
Адреса: 16547, м. Біла Церква, б.-р 50-річчя Перемоги
Телефон: +38 (04463) 3-21-22
Email: janina-book@ukr.net
Земле, моjа всеплодьучаjа мати!
Сили, шчо в твоjij движель глубинi,
Краплоу, шчоб боiу смiлijше стоjати,
даj i мiнi!
 

Аватар користувача
CAM
Member
Member
 
Повідомлень: 1530
З нами з:
20 травня 2007 20:57
Звідки: Самбір-Чикаго

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення CAM » 03 листопада 2010 19:46

У видавця - 110. Єдина проблема - не висилає за кордон.
Але то нічо, попрошу колєгу - він на місці купить і перешле.
Дякую за інформацію! :good: :beer:
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.
 

LMR1975
Member
Member
 
Повідомлень: 31
З нами з:
19 березня 2009 08:57
Звідки: Київ

Re: Похід Сагайдачного на Москву 1618

Повідомлення LMR1975 » 16 листопада 2010 20:17

В російській версії Вікепедії про здобуття Єльця занотовано " Видя, что силой город не взять, Сагайдачный пошёл на хитрость. Он снял осаду и сделал вид, что отступает. Воевода Полев поверил и приказал преследовать противника, «со всеми людьми из города вышел». Увлечённые преследованием ельчане отдалились от города, а в это время отряд казаков, сидевший в засаде, ворвался в беззащитный Елец. Город был разорён и сожжён дотла, его защитники и мирное население, включая женщин и детей, были перебиты" - автори цих рядків бездумно процитували так званий "Новий Літопис" яким скористався в в своїй праці "Історія Росії з давнішихз часів" С.М.Соловйов.
Насправді як бачимо з нововідкритих джерел під містом відбувалися кількаденні сутички з елецьким гарнізоном , що виходив на випори але вони немали жодного стратегічного значення .Власне це були мовою козаків герці.Саме місто впало 20 липня 1618 р. під час правильного штурму з застосуванням облогових турів, рухомих щитів тощо.Це геть зпростовує твердження , що запорожці не володіли тактикою облоги міст а намагалися здобувати їх з наскоку - зненацька. Гарнізон пішов на випор який зкінчився його розгромом але не до початку загального штурму фортеці а коло козаки вдерлися до острогу.
Доречі населення було непоголовно вирізане "звірями" запорожцями як твердять нові російські автори .Побачивши сумний кінець єлецького острогу , цитадель чи кремль запросили капітуляції .На прохання місцевих священників запрожці уклали хресне цілування про збереження життя обложеним. Було заарештовано воєвод, посольство та всіляких керівних осіб міста решта єльчан з жінками та дітьми лишилися неушкодженими козаки зпаливши Єлець провели їх під охороною до найближчих сіл.
 


Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей