Якуб Собесський про козаків під час Хотинської війни

Модератор: Global Moderators

борменталь
Member
Member

Якуб Собесський про козаків під час Хотинської війни

Повідомлення борменталь » 10 січня 2011 19:45

Чи немає у когось, панове, цитат зі спогадів Я.Собеського про дії козацтва під Хотином? Чи належить його перу фраза, що Справжніми переможцями під Хотином та рятівниками Польщі були козаки чи це вже наші академіки дописали?Можливо, хтось має ці спогади(можна польською мовою)?
Також цікавить питання про спробу козаків опанувати тур.табір 9.09.1621р.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Re: Якуб Собесський про козаків під час Хотинської війни

Повідомлення Jerzy_Gorb » 10 січня 2011 22:18

Щось тут у Вас якась нестиковка. Ян Собеський не міг писати про роль козаків під Хотином, бо народився через вісім років після битви. Битва - 1621, народився - 1629 :pardon:

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 10 січня 2011 23:04

Jerzy_Gorb
Щось тут у Вас якась нестиковка. Ян Собеський не міг писати про роль козаків під Хотином, бо народився через вісім років після битви. Битва - 1621, народився - 1629 :pardon:

якщо Ви уважно почитаєте назву теми(Якуб Собесський про козаків під час Хотинської війни), то зрозумієте, що мова про Якуба Собеського(Jakub Sobieski) батька Яна Собесько та, мабуть, про його «Діаріуш Хотинського походу» та «Коментарі про Хотинську війну».
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 10 січня 2011 23:46

Да, вибачте мене за мою неуважність :oops:
Спогади Якуба є тут:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ntent=true

борменталь
Member
Member

Повідомлення борменталь » 11 січня 2011 00:17

Да, вибачте мене за мою неуважність
Спогади Якуба є тут:
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... ntent=true
хм.. :?: Як для такого горе-техніка, як я..Складний технічно сайт..Там треба качати чи можна читати? як він працює? я баран повний....

Jerzy_Gorb
Member
Member

Повідомлення Jerzy_Gorb » 11 січня 2011 00:57

хм.. Як для такого горе-техніка, як я..Складний технічно сайт..Там треба качати чи можна читати? як він працює? я баран повний....

Нічого, сайт дійсно не простий.
Для онлайн-перегдяду:
1. Натиснути Show publication content
2. Натискаєте Clicking here та ОК
Для скачування:
зліва є напис Download
Але все таки краще читати онлайн бо більшість файлів на цьому сайті скачуються пустими

борменталь
Member
Member

Повідомлення борменталь » 10 червня 2011 13:39

Я прийшов до висновку, що теза нашого відомого історика П.Саса про те , що козаків було більше (під Хотином) , ніж поляків, є хибною .Більше того, Петро Сас навіть пише про козацьких джурів, які теж були в додаток.Але проблема в тому, що чисельність польсько-литовського війська ,,на папері,, і чисельність в реальності як правило різні. Так, наприклад деякі сучасні польські історики вже переглядають офіційну версію нп.битви під Кірхгольмом 1605 року, де 3600 поляків та литвинів розгромили 11 000 шведів. Реальна пропорція могла бути інша.Поляків там могло бути набагато більше, ніж 3500 .
-кіннотник міг мати 2, а той 3 пахолка .Тобто сили були приблизно рівні. Виняток-Клушино 1610 р., де польська озброєна челядь залишилася під Царевим Займищем , а кіннота пішла в поход без челяді .
Інша проблема- в наш час немає жодних грунтовних досліджень про роль джур козацьких іт.д та їх хоча б приблизну пропорцію до Козаків. Ми не знаємо навіть приблизно, скільки їх могло бути під Хотином. Петро Сас пише , що як мінімум 5-10 процентів од цілого.Тобто треба додати до козац.війська, згідно П.Сасу, ще кілька тисяч хлопців.
Але навіть тоді польсько-литовське військо буде значно більше!більше половини польск.-литовськ.війська-кіннота (польська та німецька піхота майже не мали челяді чи помічників)..
Тобто треба додати до польських військ ще біля 30-40 000 озброєної челяді, яка теж воювала. Тобто реальна чисельність поляків та литовців була більше 60 000 людей при зброї. Це навіть з урахуванням маршових страт ит .д.
правда, тут ще момент-коли мова про битви зі Шведами чи Козаками(або росіянами) , то чисельність челяді польські історики або намагаються занизити до мінімуму(А.Боровяк ), або взагалі не згадують про неї. :) (начебто її не було). Але коли постало питання про вклад сторін в розгром турків під Хотином, і коли стало ясно, що укр. історики проводять тезу про 40 000 козаків, ,,яких було більше , ніж військ польсько-литовських,,(П.Сас), то деякі історики польські історики відразу згадали про ту саму челядь :) і про те, що у козаків її чисельність була ,,мізерною,,. Але це вже інша тема..
Тому тезу П.Саса я особисто вважаю хибною- польсько-литовське військо було більше (не на папері!) за козацьке.Якщо хтось знає особисто цього шанованого мною історика , то можете передати йому. що я готовий до дискуссії :D

вітман
Member
Member

Повідомлення вітман » 10 червня 2011 20:22

Борменталю
Сам я спогадів Якуба Собєського не читав, але чисельність козаків у Хотинській війні є поданою в "Жерелах з історії України-Руси. – Т. VІІІ. – Львів, 1908. – С. 229-250", де наводиться перелік їх командирів.
Взагалі по Хотину-1621 є багато опублікованих джерел і літератури. Скину, які я використовував у підготовці відповідної статті у своєму довіднику:
Джерела: Жерела з історії України-Руси. – Т. VІІІ. – Львів, 1908. – С. 229-250; Записки Тимофея Титловскаго. 1620-1621 // Лѣтопись событій въ Югозападной Россіи въ XVII вѣкѣ составилъ Самоилъ Величко. – Т. IV. Приложения. – Киев, 1864. – С. 159-179; „Каменецкая хроника” // Османская империя и страны Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы в XV-XVI вв.: Главные тенденции политических взаимоотношений / Ред. кол. И. Б. Греков. – Москва: Наука, 1984. – С. 58-69.
Літ.: Алекберли М. А. Хотинская война (1621 г.). – Черновцы, 1957. – С. 84-118; Апанович О. Розповіді про запорозьких козаків. – Київ, 1991. – С. 93-114; Брехуненко В. А. Стосунки українського козацтва з Доном у XV – середині XVII ст. – Київ-Запоріжжя, 1998. – С. 144; Гайворонский О. Повелители двух материков. – Т ІІ: Крымские ханы первой половины XVII столетия в борьбе за самостоятельность и единовластие. – Киев-Бахчисарай, 2009. – С. 59-61; Голобуцький В. Запорізьке козацтво. – Київ, 1994. – С. 249-260; Грушевський М. С. Історія України-Руси. – Т. VII. – Київ, 1995. – С. 472-479; Історія України / Відп. ред. Ю. Сливка; керівник авт. кол. Ю. Зайцев. – Львів, 2002. – С. 128-129; Історія Української РСР. – Т. 1. – Кн. 2. Розвиток феодалізму. Наростання антифеодальної і визвольної боротьби (Друга половина ХІІІ – перша половина XVII ст.). – Київ, 1979. – С. 247-252; Крип’якевич І. Історія українського війська. – Ч. 1. – Львів, 1993. – С. 185; Максимович М. Сказання про гетьмана Петра Сагайдачного // Петро Сагайдачний. – Київ, 1992. – С. 20-21; Мельник Л. Г. Герої народних повстань. – Київ, 1990. – С. 23; Мицик Ю. А. Хотинська війна 1621 // Українське козацтво: Мала енциклопедія / Кер. авт. колект. Ф. Г. Турченко; Відпов. ред. С. Р. Лях. – Київ-Запоріжжя, 2006. – С. 613; Мицик Ю.А., Плохій С.М., Стороженко І.С. Як козаки воювали: Історичні розповіді про запорізьких козаків. – Дніпропетровськ, 1990. – С. 195-200; Наливайко Д. Козацька християнська республіка: Запорозька Січ у західноєвропейських історико-літературних пам’ятках. – Київ, 1992. – С. 103-104; Сас П. М. Чисельність запорізького війська у Хотинській битві 1621 р. // Український історичний журнал. – 2010. – № 2. – С. 17-37; Семёнова Л. Е. Княжества Валахия и Молдавия. Конец XIV – начало XIX в. (Очерки внешнеполитической истории). – Москва, 2006. – С. 178; Сергійчук В. І. Іменем Війська Запорізького: Українське козацтво в міжнародних відносинах XVI – середини XVII століття. – Київ, 1991. – С. 102; Фиров П. Т. Гетманы украинского казачества. Биографические справки. – Севастополь, 2005. – С. 39-40; Харботл Т. Битвы мировой истории: Словарь. – Москва, 1993. – С. 425; Хотинська війна // Довідник з історії України (А-Я) / За заг. ред. І.Підкови, Р.Шуста. – Київ, 2002. – С. 1025; Чухліб Т. Козаки та Яничари: Україна у християнсько-мусульманських війнах 1500-1700 років. – Київ, 2010. – С. 91-94; Яворницький Д. І. Історія запорізьких козаків. – Т. 2. – Львів, 1991. – С. 134-135; Chocim // Mały słownik historii Polski. – Warszawa, 1964. – S. 56; Chocim // Słownik geograficzny Królewstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. – T. I. – Warszawa, 1880. – S. 598-600; Podhorodecki L. Wojna chocimska 1621 roku. – Kraków, 1979. – S. 138-257; Serczyk W. A. Na dalekiej Ukrainie. Dzieje Kozaczyzny do 1648 roku. – Kraków, 1984. – S. 234-238; Podhorodecki L. Chanat Krymski i jego stosunki z Polską w XV-XVIII w. – Warszawa, 1987. – S. 138-141; Spieralski Z. Awantury mołdawski. – Warszawa, 1967. – S. 175, 177; Wisner H. Lisowczycy. – Warszawa, 1976. – S. 197-206.

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей