пластуни

Модератор: Global Moderators

al_kuyaba
Member
Member

пластуни

Повідомлення al_kuyaba » 01 серпня 2011 20:22

Шановне товариство! Був змушений зацікавитися пластунами. Згідно з "офіційною" наукою, вони відомі з 1-ї половини 19 ст. у складі Чорноморського козацького війська. Але є думка, що вони були й на Запорозькій Січі, про що начебто свідчить назва одного з 38-ми куренів - Пластунівський. Такий курінь дійсно був. Буду вдячний за висловлені думки та інформацію

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Re: пластуни

Повідомлення Adam » 01 серпня 2011 20:24

Пашківський
Кушівський — від села Кущівка на річці Орель у Царичанському районі Дніпропетровської області на території Протовчанської паланки
Кисляківський — від села Кисляк на річці Соб, лівій притоці Південного Бугу в Гайсинському районі Вінницької області.
Іванівський
Конелівський — від села Конела на річці Конела, в Жашківському районі Черкаської області.
Сергієвський
Дінськийь — від річки Дін й Сіверський Донець (так дотепер вимовляє цю назву населення Середнього Дону між його притоками Богучаром та Дівицею, що є нащадками козаків Острозького слобідського козацького полку)
Кирилівський — від міста Крилів, що до затоплення його водами Кременчуцького водосховища стояло при гирлі Тясмина в Кіровоградській області.
Канівський — від міста, райцентра Черкаської області Канів на правому березі Дніпра.
Батуринський — від містечка Батурин Бахмацького району Чернігівської області, розташованого на лівій притоці Десни Сеймі. В 1669 — 1708 роках Батурин був резиденцією гетьманів Дем'яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи, в 1750 — 1764 роках — Кирила Розумовського.
Поповичевський
Васюринський
Незамайківський
Иркліївський — від селища Іркліїв, розташованого на лівому березі Дніпра біля гирла річки Ірклій у Чорнобаївському районі Черкаської області.
Щербинівський
Титаровський
Шкуринський
Коринівський
Рогівський — від села Рогів Маньківського району Черкаської області.
Корсунський — від міста Корсунь (тепер райцентр Черкаської області Корсунь-Шевченківський) на Росі.
Калниболоцький — від містечка Калниболото, райцентр Черкаської області що з 1795 р. зветься Катеринополем, що розташований на річці Гнилий Тикич.
Уманський — від міста Умань на річці Уманка
Дерев'янівський
Нижчестеблівський — від містечка Стеблів, що лежить на правій притоці Дніпра Росі в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області
Вищестеблівський — від містечка Стеблів, що лежить на правій притоці Дніпра Росі в Корсунь-Шевченківському районі Черкаської області
Джерелівський курінь - див. Староджереліївська
Переяславський — від міста Переяслав (тепер райцентр Київської області Переяслав-Хмельницький) над річкою Трубіж.
Полтавський — від теперішнього обласного центру Полтава над річкою Ворскла.
Мишастівський
Менський — від міста Мена (райцентр Чернігівської області) на правій притоці Десни Мені. За часів Богдана Хмельницького був центром Менської сотні Чернігівського козацького полку.
Тимошівський — від села Тимошівка Маньківського району Черкаської області.
Величківський
Левушківський — від села Леухів на річці Сороці в Іллінецькому районі Вінницької області
Пластунівський
Дядьківський
Брюховецький
Ведмедівський (Медведівський) — від села Медведівка, що лежить на березі правої притоки Дніпра р. Тясмині в Чигиринському районі Черкаської області.
Платнирівський
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

al_kuyaba
Member
Member

Повідомлення al_kuyaba » 01 серпня 2011 20:33

Вікіпедія каже, що в Україні є два села з назвою Пластунівка. Одне - у Нововодолазькому районі Харківської області, друге - у Білокуракінському районі Луганської області. Пи цьому перше начебто засноване 1650 р.

козак Вітер
Member
Member

Повідомлення козак Вітер » 25 червня 2012 09:37

Історія пластунів та їх звичаї

http://www.spas.net.ua/index.php/library/artinc/ist_plastuniv

Чорноморські пластуни
http://www.spas.net.ua/index.php/library/article/419

Пластуни
http://www.spas.net.ua/index.php/library/article/318

okosmina
Member
Member

Повідомлення okosmina » 29 червня 2012 16:05

козак Вітер

Особливо надихає посилання на текст Тараса Каляндрука -- автора книжок у жанрі "фентезі" про характерників.

козак Вітер
Member
Member

Повідомлення козак Вітер » 07 липня 2012 10:34

легенда - приёмная дочь истории ;)

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 07 липня 2012 10:44

Скорее "незаконнорожденная"...
Зображення

Krushina
Member
Member

Повідомлення Krushina » 23 листопада 2017 14:05

Є ще одна стаття по пластунах. Тут не тільки описані пластуни, але й зроблена спроба проаналізувати їх роль у Запорізькій Січі. Їх завдання та особливості ведення військових дій. А також, що особливо цікаво, пояснено, як харакерники творили свої "чудеса":
http://istoriazametki.blogspot.com/2017 ... st_16.html
Істина лежить між двома правдами.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 24 листопада 2017 09:20

Krushina, одразу попереджаю, що ми не вітаємо на форумі «гопників» (прихільників так званого «бойового гопака»). :no:
Зображення

Krushina
Member
Member

Повідомлення Krushina » 24 листопада 2017 12:21

Буду мати на увазі. Але я не є прихильником, чи противником "гопака". Мене цікавить, лише, як було насправді.
І більше, в цій статті, мене зацікавили "крики" та, хоч якесь, змістовне пояснення "чудесам" характерників. А то, всі в один голос, аж до приторності, передають байки видаючи їх за незаперечну правду. І ніхто не намагається знайти у цих байках якесь раціональне зерно.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 24 листопада 2017 18:14

Не існує аутентичних "байок" того часу. Всі розповіді про "бойовий гопак" з'явилися після створення відеосалонів та перегляду тайванського кіно про "чудо Шаоліня".
Зображення

Krushina
Member
Member

Повідомлення Krushina » 24 листопада 2017 22:56

Adam написав:Не існує аутентичних "байок" того часу. Всі розповіді про "бойовий гопак" з'явилися після створення відеосалонів та перегляду тайванського кіно про "чудо Шаоліня".

Мабуть Ви не зрозуміли, але я не про гопак говорив. Зроблю наголос, що гопака я не пропагую.

Мене цікавить наукове та логічне пояснення різних "чаклунських" штукенцій, що робили пластуни-характерники. Наприклад "плавання у відрі" чи "зачарування від куль". Оскільки вірю, що не буває диму без полум'я.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 25 листопада 2017 09:52

Давайте звернемося до «криниці народних знань» Педівікії й подивимося у статтю «Характерник». Якіми джерелами оперують автори? Чи є серед них хоч одне тогочасне? Чи є серед посилань на сучасників хоч одне посилання на його видані твори?..

Віра у чаклунів є у будь-якому народі. Але доказ їх існування знайшов своє місце лише на вогнищах інквізиції.
Зображення

Krushina
Member
Member

Повідомлення Krushina » 29 листопада 2017 14:37

Adam написав:Давайте звернемося до «криниці народних знань» Педівікії й подивимося у статтю «Характерник». Якіми джерелами оперують автори? Чи є серед них хоч одне тогочасне? Чи є серед посилань на сучасників хоч одне посилання на його видані твори?..

Віра у чаклунів є у будь-якому народі. Але доказ їх існування знайшов своє місце лише на вогнищах інквізиції.

Шановний Adam, незаперечно, що писемні джерела, є найціннішими в пізнанні історії. Але історична наука оперує ще таким поняттям, як - усні джерела. Серед переліку усних джерел є і легенди, і, навіть, казки.

Так от, саме до таких джерел і належить, практично уся, інформація про пластунів-характерників.
Невже, народна думка, на голому місці, нафантазувала різні нісенітниці?
Проте, відстоюючи правомірність оперування такими джерелами, я схильний до критичного ставлення.
На телебаченні є чудова програма "Разрушители легенд". Там, науковим шляхом, дослідженнями та моделюванням підтверджують чи розвалюють міфи.

Саме такий спосіб дослідження пропоную застосувати до здібностей характерників описаних в легендах та казках. Такий спосіб, може застосувати чи відтвори кожен та оприлюднити свої результати.
Ось, наприклад, перший мій дослід:
Чи може тренувати характерник гіпнотичні здібності шляхом "вічі-у-вічі?
Вовка я не здобув, проте, для початку, спробував на кішці. Я зловив своїми очима погляд кішки та дивися, не мигаючи, їй прямісінько у вічі. І ледь не втратив око. Кішка зашипіла і пішла на мене в атаку. І це моя, домашня, квартирна кішка.
Виявилось, що гіпнотизер з мене нікудишній, я не зміг приборкати поглядом, навіть, свою домашню кішку.
Спробував пограти у "гляділки" із ціпною собакою батьків, яка мене прекрасно знає. Собака погляд відводить.
Отже, мій попередній висновок: незалежна тварина (кішка)- нападає, залежна (собака)- погляд відводить.
Таким чином, лише поверхневий дослід, наводить на думку, що людина, яка приборкає дикого звіра поглядом, уже може вважатись екстраординарною.

P.S. Щодо вогнищ інквізиції. Дослідники виявили, що жінки, які переважали на вогнищах інквізиції, були, в основному, жертвами спориньї. І усе їх відьомство - це лише поведінка з'їхавшої з глузду, через отруєння, людини.
Отже, навіть у дослідженні химерних відьом, можливо знайти цілком логічне й наукове пояснення цьому явищу.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 29 листопада 2017 21:37

Історична наука ще володіє таким інструментом, як «критика джерел». Казки цікаві у тому випадку, якщо немає писемності. Якщо та є, то казки з джерел перетворюються на просто казки.
Зображення

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей