Але що відомо про тогочасні розпорядження, що наказували б європейським арміям до певного часу позбутися шоломів та панцирів?
Знайшов в інтернеті лише ось таку цікаву цитату відомого полководця, що стосується французького війська:
" … Не могу постичь, почему мы отказались от доспехов, ведь нет ничего более красивого и полезного. Некоторые скажут, что от доспехов отказались якобы из-за пороха, но это не так. Со времени правления короля Генриха IV и вплоть до 1667 года доспехи продолжали носить, при этом порох уже в течении долгого времени был взят на вооружение… большую часть ран солдаты получают от шпаги, копья или пули на излете, от всего этого моги бы защитить доспехи… " Маршал Мориц Саксонский "Размышления" 1756 год.
Чи відомо щось про подібні накази в інших арміях?
Ще питання - що сталося з колосальним масивом списаних обладунків? Гори їх мали вирости на складах після такого наказу. Втім, вони мабуть що після цього опинялися десь на перефирії - в одній книжечці про англійське військо 17 ст. було написано, наприклад, що на початку 17 ст. старовинні обладунки часів королеви Єлизавети дешево і масово куплялися колоністами, і безліч цих речей було викопано на місцях битв колоністів із індіанцями.
Повертаючись до цитати Мориця Саксонського - дійсно, чи відмова від обладунків була потрібною і своєчасною? Адже краще за обладунок ніщо не захистить від холодної зброї - у всіх битвах 17-18 ст. вогнепальна зброя частіше відігравала лише другорядну роль...