Сторінка 1 з 1

Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 07 квітня 2016 20:33
Adam
Бобров Л.А. Тактическое искусство крымских татар и ногаев конца XV – середины XVII вв.

В статье, на основе комплексного анализа источников, рассмотрены характерные особенности тактического искусства крымских татар и ногаев конца XV – середины XVII вв. Впервые в отечественной историографии выявлены и проанализированы базовые тактические приемы ведения боя в конном и пешем строю («хоровод», «тулгама», «кылыч» и др.), а также их эволюция на протяжении рассматриваемого исторического периода. Реконструированы варианты боевых построений армий кочевников. Выделены три этапа эволюции военного дела крымских татар и ногаев. Установлено, что трансформация ордынского военного искусства являлось ответом традиционной кочевой военной системы на новые вызовы эпохи «Пороховой революции». Отказ от рукопашной схватки, в пользу динамичного лучного боя на средней и дальней дистанции позволили номадам успешно противостоять кавалерии оседлых народов. Благодаря помощи Османской Турции крымские татары значительно раньше других кочевников обзавелись отрядами огнестрельной пехоты и артиллерией, что дало им важное конкурентное преимущество в ходе военных конфликтов конца XV – первой половины XVI вв. В целом, обновленное крымско–татарское военное искусство достаточно успешно встроилось в новые военные реалии региона. Однако во второй половине XVI – начале XVII вв. «позднетюркская» военная система, основанная на сочетании масс легких конных лучников с небольшими отрядами ружейных стрелков, вступила в полосу кризиса, для преодоления которого, потребовались масштабные военные реформы

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 09 квітня 2016 10:39
Terrykoo
Дякую, надзвичайно цікава стаття!
Навіть, це не стаття, а невелика монографія на 150 сторінок. Всім, хто цікавиться козацьким періодом - "маст рід". :good:

Особисто мене мало обходять суто військово-технічні аспекти (які є основною темою дослідження), але там також багато інформації більш загального характеру.

Наприклад, я для себе дізнався, що татарська кіннота класичного періоду (все XVI ст - і до сер. XVII ст., з Хмельниччиною включно) була озброєна майже виключно великими луками. Шаблі почали з'являтись, у невеликій кількості, лише у XVII ст., а списів та вогнепальної зброї практично не було. Це було обумовлено вузькою спеціалізацією кримських татар і ногайців, які були загострені на боротьбу із важкою кіннотою східноєвропейських держав. Основою їх тактики був маневр великими масами кінноти із наступним ударом стрілами із короткої та середньої дистанції.
Луки використовувались татарами, навіть, під час рукопашних зіткнень!

Власне така вузька спеціалізація виявилась дуже небезпечною під час "Другого малого монгольського (калмицького) нашестя" у 50-60-ті рр. XVII ст. Виявилось, що калмики мали аналогічну степову спеціалізацію, але при тому, використовували списи та металеві доспіхи, що давало їм вирішальну перевагу при зіткненні. Для ногаїв це стало фатальною катастрофою, а кримські татари ледь вийшли з кризи на кін. XVII ст., провівши глибоку військову реформу. Кримське хнанство було змушено масово імпортувати металеві обладунки і списи з Кавказу, та вогнепальну зброю з Туреччини, що дозволило їм досягти військового партиету з калмиками на кін. XVII - поч. XVIII ст.

До речі, козаки (яіцькі, донські та запорізькі) в цей час, також почали озброюватись на калмицький манер...

Окремо хочеться відзначити класні малюночки :)

Зображення, Зображення, Зображення, Зображення, Зображення.

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 10 квітня 2016 11:37
Adam
Малюнків було більше, але замалі для публікації (все розраховано на кінцеве порилюднення через друкарню). Згодом викладу те, що не потрапило до макету.

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 10 квітня 2016 22:01
Velizariy

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 20 квітня 2016 20:03
CICHOVUK
На ЖЖ цікаві роздуми з приводу статті:http://oleggg888.livejournal.com/9939.html

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 27 квітня 2016 07:26
Terrykoo
CICHOVUK написав:На ЖЖ цікаві роздуми з приводу статті:http://oleggg888.livejournal.com/9939.html

Дискусія там вийшла цікавіше, ніж сам гіперкритичний відгук на статтю Боброва.
В сухому залишку дійшли до висновку, що описи і класифікація тактичних бойових прийомів у Боброва не дуже переконлива, але головна ідея про переозброєння у др. пол XVII ст. татарської кінноти піками, під впливом калмиків, скоріше за все, є вірною...

Re: Тактическое искусство крымских татар и ногаев

ПовідомленняДодано: 07 липня 2016 17:37
Ziger
Статья, действительно, очень интересная. Пожалуй, лучшая из того, что писали про военное дело крымских татар за последнее время. Учитывая кол-во страниц ее вообще можно было выпускать отдельной книгой. Но мне больше даже понравились не разделы про вооружение татар (хотя тоже занимательно), а те тактические схемы ведения боя, которые Бобров реконструировал. :good:

А автора критического отзыва на статью на его же странице в итоге "затоптали". :D Да в принципе и правильно. Большинство критических замечаний было явно не по теме. http://oleggg888.livejournal.com/9939.html