Молдавське військо

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
кювернат Ювяшжт
Member
Member
 
Повідомлень: 6114
З нами з:
18 червня 2006 18:52
Звідки: Київ

Молдавське військо

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 06 грудня 2016 16:27

Тему винесено з обговорення статті Військова справа Молдавського князівства XIV–XVII ст. у сусідній гілці.
З часом, у XVI–XVII ст. виділилося професійне військо, що складалося з 8 полків піхоти, обслуги артилерії, пікінерів та кінноти калараші.


У книзі Franz M. Wojskowość kozaczyzny zaporoskiej w XVI–XVII wieku. Geneza i charakter. – Toruń: Adam Marszałek, 2002 є такі дані:
Війська Молдавського господарства можна поділити на: війська постійні і посполите рушення. Вирішальне значення для бойової сили молдавської армії мали загони постійних військ.
Постійні війська можна поділити на: "scutelnici", "lefegii" та "in dobanda", або солдатів на власному утриманні. "Scutelnici" - це солдати, які відбували військову службу за власний рахунок в замін за звільнення їх від усіх податків на користь держави на все життя. Це було формування, де могли служити лише уродженці Молдавії. Це не було однорідне військове формування, але більш точно угруповання різних подів військ, утворених на тих само підставах звільнення від податкового тягарю на користь держави. В молдавських загонах цього типу виділяються "drabanci", тобто формування піхоти, поділеної на 8 полків; "curteni", т.зв. двірських людей, які утворювали щось на кшталт двірської поліції, поділеної на ватаги ("vatafii"), що складалася переважно з представників боярських родів, якими командував "великий постельник" (маршалок двору), пушкарів, які складали обслугу молдавської артилерії, пікінерів, царгородських калараші (виноска: "Калараші, відповідальні за утримання кореспонденції з Константинополем. Єдині з молдавських формувань, що були звільнені від усіх податків і отримували платню у розмірі 20 талерів щорічно; галацькі утримували контакти з Галацом і отримували лише 10 талерів") також і гінців, відповідальних за утримання зв'язку з Річчю Посполитою і Росією. Разом формування "scutelnici" оцінюється на 10 тис. осіб. На інших засадах формувалися загони "lefegii". До їх складу входили солдати іноземного походження. У XVI-XVII ст. такі "контингенти" військ "lefegii" складали німці, запорозькі козаки, татари і липки. Крім них існував загін кінноти, утворений головним чином з молдаван, які служили також на засадах "lefegii", які набиралися з осіб, які втратили землю. Війська типу "lefegii" можна оцінювати у цей період на бл. 12-13 тис., але у виняткові часи. Третім елементом постійної армії були війська т.зв. "на власному утриманні". Тут ми маємо на увазі знамениту важку молдавську кінноту, що називалася "hinsari". "Hunsari" не мали жодних звільнень від податкового тиску на користь господаря і не були на його утриманні. Румунські хроністи пишуть, що вони утримувалися з військової здобичі.

Посилання всюди на одне джерело: O.Górka, Dymitr Kantemir o wojsku i sztuce wojennej Mołdawian // Studia i Meteriały do historii sztuki wojennej. T. III. 1956. S. 274-276.
Про пікінерів окремо виноска:
Пікінери, що називалися інакше laskownicy, тобто люди, озброєні у довгі палиці, т.зв. "fusti". Вони охороняли приміщення, які займали жінки, тюремні приміщення, а також вони виконували покарання побиттям. У почті господаря вони йшли по його боках з палицями у руках: O.Górka, s. 268-269

Здається, це не зовсім пікінери :)
 

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей

cron