Битва під Жовтими Водами 1648 року - Допоможіть БУДЬЛАСКА!

Модератор: Global Moderators

YOwzhik
Member
Member

Битва під Жовтими Водами 1648 року - Допоможіть БУДЬЛАСКА!

Повідомлення YOwzhik » 09 листопада 2007 21:42

Зараз я у одинадцятому класі. Вже другий рік пишу наукову роботу за темою \"Розвиток війсково-тактичного мистецтва козаків під час битви під Жовтими Водами 1648 року\". Вже скоро захист, а в мене мало матеріалу, будьласка допоможіть з матеріалами. Кому цікаво, можу виложити те, що я розповідав у минулому році за цією темою. Ця битва була справді доленосною для усього українського народу! Зараннє дякую!
Багато курю і п'ю! Курю - форум, п'ю - йад!

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 10 листопада 2007 23:51

Шановний YOwzhik,

Пошукайте у розділі \"Новини книжкового світу\" -- я там розміщував досить багато матеріалів стосовно Хмельниччини. Раджу також уважно подивитися розділ \"Козаччина\" -- там час від часу бувають цікаві дискусії щодо козацької військової справи

Тепер як модератор -- дуже прошу, відредагуйте свій підпис. Вживання матозамінників на форумі не вітається
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

YOwzhik
Member
Member

Повідомлення YOwzhik » 11 листопада 2007 09:43

Спасибі за допомогу - матеріали знайшов, але рапіда вважає моє \"ОГО\" закордонним провайдером і тому я можу качати лише після великої перерви. Будьласка або вкжіть який номер у потрібного мені архіва, або скиньте будьласка мені матеріал на електронну пошту - YOwzhik@ukr.net. Спасибі! Підпис відредагував.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 11 листопада 2007 10:38

Також рекомендую відшукати в і-неті (а там є!) класичну працю Разіна \"История военного искусства\" - там багато місця присвячено \"хмельничині\".
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

ZSky
Site Admin
Site Admin

Повідомлення ZSky » 11 листопада 2007 12:47

YOwzhik написав:але рапіда вважає моє "ОГО" закордонним провайдером і тому я можу качати лише після великої перерви.

Рапидшара так поступает со всеми не премиум пользователями.
Совет по работе висит тут
YOwzhik написав:скиньте будьласка мені матеріал на електронну пошту

Сдохнет ящик от таких объемов.
Adam написав:Також рекомендую відшукати в і-неті (а там є!) класичну працю Разіна "История военного искусства"

Ухум. Вот и соответствующая глава Военное искусство в освободительной войне украинского народа 1648–1654 гг.
Зображення

YOwzhik
Member
Member

Повідомлення YOwzhik » 11 листопада 2007 19:03

Прогу будемо тестувати. Книжку і оцю саму главу знайшов й так. Ще на цьому ж сайті знайшов багато цікавого по темі. Спасибі!

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 11 листопада 2007 20:07

Велкам ту юкрейніан мілітарі хісторі!
;)
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Lavr
Member
Member

Повідомлення Lavr » 11 листопада 2007 23:47

YOwzhik, роботу пишете до МАН?
Für Gott, Kaiser und Vaterland!

YOwzhik
Member
Member

Повідомлення YOwzhik » 12 листопада 2007 10:48

Adam написав:Велкам ту юкрейніан мілітарі хісторі!

Adam, спасибі за прийом.
Lavr написав:YOwzhik, роботу пишете до МАН?

Так, Lavr'е, до МАНу. У минулому році по усному захисту зайняв перше місце в місті, а в другому турі, де були питання з історії - погану підготувався і отримав мало балів. Вийшло що отримав третє місце в місті.

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 12 листопада 2007 12:07

Може, Ви вже знайшли, а може, й ні -- на \"Екслібрісі\" є книжка Тиса-Крохмалюка про битви Хмельницького. Можна обережно дещо звідти запозичити.

http://exlibris.org.ua/chmielnicki/index.html
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"

oleksa
Moderator
Moderator

Повідомлення oleksa » 12 листопада 2007 13:18

Маю дещо для Вас: у мене є два примірники роботи Вітольда Бернацького \" Zolte Wody - Korsun\", 2000 та 2004 р. видань. Досить ретельно написана праця. Один примірник можу дати \" на погратися\". Дещо про Жовті Води є у монографії Смолія та Степанкова \" Богдан Хмельницький\" - в-во \" Альтернативи\", продається у \" Науковій думці\". Непогано написано про битву у монографії \" Богдан Хмельницький\" \"Інституту полудньово-всходнього\" Яна Качмарчика.
Також у мене в \" загашнику\" є книжечка в-ва \"Viking\" (Варшава) \" Relacje wojenne z pierwszych lat walk polsko-kozackich powstania Bohdana Chmelnickiego oкresu \" Ogniem i meczem\" ( 1648-1651)\". Там є безпосередні коментарі польських учасників битви. Якщо допоможе - пишіть у приваті. Успіху!

oleksa
Moderator
Moderator

Повідомлення oleksa » 12 листопада 2007 14:13

Маю час, тому за матеріалами В. Бернацького order de bataille війська Стефана Потоцького станом на кінець квітня 1649 року.
1.ГУСАРІЯ.
Загін добровольців з різних кварцяних хоругов під командуванням самого Стефана Чарнецького - всього 150 вершників.
2.ПАНЦЕРНІ АБО \" КОЗАЦЬКІ\" ХОРУГВИ.
Козацька хоругва Стефана Потоцького, старости ніжинського, каштеляна краківського - 50 коней;
Козацька хоругва Пйотра Потоцького, стрости кам'янецького - 50 коней;
Козацька хоругва Миколая Зацвіліховського, войського вінницького - 50 коней;
Козацька хоругва Яна Сапіги, ротмістра королівського під командуванням Кароля Муховєцького - 50 коней;
Козацька хоругва Яцека Шемберґа, комісара Війська Запорозького - 50 коней;
Козацька хоругва Станіслава Вадовського, полковника черкаського - 50 коней;
Козацька хоругва Станіслава Кржечовського ( Кричевського, майбутнього полковника Михайла Кричевського) , полковника чигиринського - 50 коней;
Козацька хоругва Адама Душинського, полковника переяславського - 50 коней;
Козацька хоругва Станіслава Ґурського, полковника корсунського - 50 коней;
Козацька хоругва Ґабріеля Войніловича, полковника канівського - 50 коней;
Козацька хоругва Александра Бржуханського, полковника білоцерківського - 50 коней.
3.ДРАГУНІЯ.
Хоругва драгунів \" з Мошен\", князя Ієремії Вишневецького - 100 порцій ( тобто пайок грошового утримання);
Хоругва \" княжих\" драгунів Владислава-Домініка Острозького-Заславського - 100 порцій;
Хоругва драгунів Миколая Потоцького, каштеляна краківського, великого коронного гетьмана - невідома кількість;
Хоругва драгунів Марціна Каліновського, воєводи чернігівського, польного гетьмана коронного - невідомо;
Хоругва драгунів Адама Ієроніма Сєнявського, старости львівського - невідомо;
Хоругва драгунів Яцека Шемберґа і полковників при Війську Запрозькім - 100 прцій;
Хоругва драгунії Любомирських, \" рота німецьких найманців Стефана Чарнецького\" ( можливо, не драгуни, а піхота іноземного типу) - 140 порцій.
Разом - 700-800 драгунів.
4. РЕЄСТРОВІ КОЗАКИ.
Білоцерківський і Переяславський полки, разом бл. 1500 козаків.
5. АРТИЛЕРІЯ.
2-6 гармат ( за різними джерелами).
Загальна кількість загону - 600 чол. кварцяної кінноти, 600-700 драгунів, 1500 козаків-реєстровців( піхота) та 2-6 гармат.

Окремо водним шляхом рухалися решта реєстровців - 3500 козаків при фальконетах (на чайках), та
однією мортирою.

Під час битви реєстровці та драгуни хоругви Сєнявського на чолі із капітаном перейшли на бік повсталих, забивши лояльних до Речі Посполитої старшин.

Сили Хмельницького на 29 квітня складалися з 800-1000 козаків та близька 6000-7000 татар перекопського бея Тугай-Бея.

Chestnut
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Chestnut » 12 листопада 2007 15:33

oleksa написав:Також у мене в " загашнику" є книжечка в-ва "Viking" (Варшава) " Relacje wojenne z pierwszych lat walk polsko-kozackich powstania Bohdana Chmelnickiego oкresu " Ogniem i meczem"

Я її викладав на рапіду

oleksa написав:Сили Хмельницького на 29 квітня складалися з 800-1000 козаків та близька 6000-7000 татар перекопського бея Тугай-Бея.

Що показує, що сили молодшого Потоцького були цілком адекватними для швидкого придушення заворушення на Січі при умові, що татари залишаються ворожими до козаків -- і от саме в дипломатії Хмельницького, що зумів скласти угоду з татарами (проти яких ще за півроку до того запорожці хотіли воювати) і було його найбільше досягнення

YOwzhik
Member
Member

Повідомлення YOwzhik » 12 листопада 2007 16:43

Шановний oleksa! Звісно ваші книжки допоможуть мені, але я з Кременчука і зможу отримати їх, лише якщо ви виложите їх в інтернеті, спасибі, також, за кількість військ - цих данних в мнене не було(були, але не так докладно).
Шановний Chestnut'е! Ваші ссилочки я знайшов, і знайшов ше декілька цікавих ссилок на книжки з вашої коллекції, але нажаль вони вже непрацюють. Були б цікаві такі книжки - 1.Віммер, воєнна історія Польщі том 2. 2.Федорук \"Наймане козацьке військо 16-початку 17 віків\" - вони були викладені вами на форумі \"Сучасна історична література\", але лінки не працюють.
Усім! Мені важливо дізнатись, що нового було використано козаками у цій битві. Наприклад, працюючи над роботою у минулому році я з'ясував, що саме в цій битві козаки вперше придумали ставити гармати на окремі двоколісні лафети, що допомагало армії компактніше пересуватися. Усім спасибі!

oleksa
Moderator
Moderator

Повідомлення oleksa » 12 листопада 2007 17:41

Даруйте, що значить вперше придумали ставити гармати на лафети?! Це винахід європейський ще 15 століття. Створення польової артилерії - справа ще перед Тридцятилітньою війною. Так що ніяких таких революційних відкриттів козаками не зроблено. У битві під Жовтими Водами головним відкриттям і заслугою Хмельницького було заключення довготривалого союзу із татарами, які вирішили для переважно пішого козацького війська досягнення тактичного балансу із коронними військами. Без татарської кінноти воювати з професійною й чисельною кіннотою Корони було складно, виключно оборонна тактика не дозволила б досягнути перемоги.
Ще один \"винахід\" - це перехід реєстровців на бік повсталих. Сили сторін на початок операції 1:2, у фіналі - 1:6. Проти лома немає прийому. Ще один \"хід конем\" - заключення удаваного перемир'я з вимогою видати артилерію. Поляки видали, а козаки стали міцнішими на декілька стволів. Хід битви досить стандартний - зближення з ворогом возовим табором, обстріл, відволікаючі напади татарської кінноти, розривання табору противника, і, користуючись вправністю, помноженої на чисельну перевагу, знищення угруповання ворога.

Далі

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей