Давненько мы не обсуждали тактику козаков

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Chestnut
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 6228
З нами з:
22 лютого 2006 15:07
Звідки: Київ-Лондон

Повідомлення Chestnut » 03 листопада 2008 15:47

А вот не факт -- похоже (во всяком случае, согласно описанию Павла Алеппского) именно козацкая пехота вышла из табора, дала залп из ружей и вдарила на драбантов в сабли

Но здесь имеем уже случай отвратительного управления боем уже со стороны молдавско-трансильванской армии
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"
 

Аватар користувача
Chestnut
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 6228
З нами з:
22 лютого 2006 15:07
Звідки: Київ-Лондон

Повідомлення Chestnut » 10 листопада 2008 18:11

Нарешті закінчив серію статей у вікі по Сучавській кампанії, від оглядової статті до статей по всім битвам. Ось остання стаття -- про облогу Сучави

Облога Сучави

там у кінці статті є навігаційна панель із лінками на інші статті
\"На гербі зображено ведмедя. В одній руці у ведмедя молоток, а в другій - балалайка. Це символізує працелюбність і незакомплексованість тварюки.\"
 

Аватар користувача
PASSER
Member
Member
 
Повідомлень: 601
З нами з:
12 квітня 2008 09:15
Звідки: Київ

Повідомлення PASSER » 14 листопада 2008 23:13

Chestnut написав:Но да, Тимофей показал себя никудышним генералом -- хотя при нём был, скажем, Богун, который у нас считается офигенно крутым полководцем

Бути то він був, але чи міг переперти гетьманенка?
Натрапив на цікавий момент
"В поході на Мунтенію серед старшини були Богун і Носач, звісні полковники, заслужені козаки, і одного разу без всякої причини - за одно тільки слово, сказане Богуном на раді, Тиміш затяв шаблею в плече Богуна і задав йому таку рану, що той під час цілого походу мав руку зав'язану"-писав хроніст Мирон Костин.

О.Ю.Дан, Козацтво Брацлавщини у боротьбі за свободу і незалежність (1648-1676 рр.), 2004, с. 103 із посиланням на Грушевський М., Історія України-Руси.-Т.ІХ.-Ч.1.-С. 533.
Згідно з цими даними, вплив Богуна... навряд чи взагалі може бути названий впливом.
 

Аватар користувача
Lyho
Member
Member
 
Повідомлень: 2165
З нами з:
11 березня 2006 23:09
Звідки: Kyiv, Ukraine

Повідомлення Lyho » 14 січня 2009 04:27

Корнієнко В.В. Воєнне мистецтво гетьмана Петра Сагайдачного

Ось таке надибав. Не буду зараз вдаватися в подробиці всієї статі але там є трохи і про тактику.

слід відзначити, що на той час, а саме в першій чверті XVII ст., у Європі панувала лінійна тактика. Її суть полягала у рівномірному розподілу сил по фронту, побудова їх для бою у 2-3 лінії (по 4-8 шеренг в кожній при дистанції між лініями 50-200 кроків) та в прагненні вести бій переважно вогнем.


Що автор вкладає в поняття \"лінійна тактика\"? Якщо, не помиляюсь справжня \"лінійна тактика\" зявилася в останній чверті 18 ст?

Суттєвим моментом тактики запорожців досліджуваного періоду, виявилось поєднання вогню мушкетів з дією холодної зброї.


??? Це на чому грунттується думка?

Основним прагненням було досягнення підвищення влучності прицільного індивідуального вогню.


Ну ми тут так впринципі і думали. Але знов дали про трибатовий стрій, при чому вже на часи Сагайдчного!

Досягли вони цього завдяки тому, що Сагайдачний зменшив стрій козацької піхоти під час бою до трьох шеренг, де перша шеренга вела вогонь, друга шеренга передавала заряджені рушниці, а третя безперервно заряджала їх. Це дозволяло, при забезпеченні безперервності вогню, залучити до одночасного пострілу (залпу) максимальну кількість стрільців і цим самим створити широку фронтальну смугу щільного вогню. З іншого боку, побудова козацької піхоти у тришеренговий стрій зводила до мінімуму людські втрати від артилерійського вогню противника.


Тобто просто переписано у Стороженка? Взагалі такі висновки дуже суперечливі:

За підрахунками, така своєрідна технологічна лінія, дозволяла запорожцям робити до 3 пострілів за хвилину, що перевершувало можливості західноєвропейської піхоти майже в 8-10 разів. Якщо останнім було потрібно близько трьох хвилин, щоб бути готовим до нового пострілу, то в козацькому війську, шеренга яка зробила постріл, була готова до наступного вже через 20-30 секунд.


Далі:

Під час бою, українські козаки зближувалися з противником на дійсний постріл (300-350 кроків), поражали його влучним і інтенсивним вогнем, і переходили до рішучої атаки холодною зброєю.


300-350 кроків, я розумію, що нарізна зброя вже траплялася, але автор лестить тогочасним самопалам! А про атаку холодною зброєю - волію приклади в студію, саме в сенсі продовження вогневої атаки ручним боєм? При чому як приклади автор наводить епізоди осадних боїв :shock: А як що до прикладів польових?
Нужда закон міняє. (с) Іван Сірко
 

Аватар користувача
Adam
Global Moderator
Global Moderator
 
Повідомлень: 31894
З нами з:
22 лютого 2006 21:35
Звідки: Київ, Україна

Повідомлення Adam » 14 січня 2009 10:34

Автор намагається довести, що козаки навчили світ сцяти стоячи та користуватися компьютером?
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"
 

гумань
Member
Member
 
Повідомлень: 162
З нами з:
22 листопада 2007 22:50
Звідки: Умань

Повідомлення гумань » 10 червня 2009 10:24

із щоденника Марковича, початок 18 ст.
Когда армія наша стала къ горамъ сближаться, то весь лагерь мало остановился, а регулярныя войска пехотныя и конница, спешившись, неся съ собою рогатки, ушиковавшись баталіономъ каре, стали съ праваго боку заходить, къ батареямъ турецкимъ, что Турки увидивши, пушки свои на ближайшую гору вывезли и стали по насъ стрелять, , но когда бомбами, часто вельми пускаемыми, наши сделали пушки ихъ недействительными и всехъ турокъ отъ нихъ разогнали, тогда янычары, выйдя изъ батарей, пошли прямо на нашихъ, и сблизившись въ меру, стали съ янычарокъ стрелять и, выстреливши разъ, просто пошли на нашихъ съ саблями голыми, чтобы наш фронт смешать, однако, допустивши ихъ саженей пять къ фронту, регулярные, коръ-де-баталія, и правый флангъ начали стрелять съ доробнаго ружья безпрерывно, а по флангамъ палили съ пушекъ картечями; огонь дробнаго ружья продолжался полчаса. Отъ сего Турки устрашившись, стали отступать и пройдя мало, побежали къ батареямъ. Наши не гнались опасаясь подкоповъ. Постоявъ немного, обняли вправо гору и туда со всеми обозами собрались. А нерегулярные побежали въ погоню къ батареямъ, но никого уже тамъ не застали...
... чоботи, чоботи з бугая, не бояться холоду аж ніяк ...
 

Поперед.

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість