Про татарські поселення в Галичині

Модератор: Global Moderators

oleh66
Member
Member

Про татарські поселення в Галичині

Повідомлення oleh66 » 10 березня 2009 14:11

Днями почув цікаву легенду про історію заселення одного із прикарпатських сіл Львівської області - Тисова. Нібито після Журавненського миру чи то король Польщі, чи то хтось із його шляхтичів поселив у цьому селі полонених козаків і татарів. І, як кажуть, місцеві мешканці ще й досі самі себе поділяють на високих і струнких \"козаків\" і маленьких \"татарів\". І намагаються один з одним не одружуватися...

Чи знає хтось інші випадки поселення у середні віки полонених татарів в Західній Україні і, зокрема, на Львівщині?

CAM
Member
Member

Повідомлення CAM » 10 березня 2009 18:34

Чув про місто Турка в Бойківщині... звідтам багато львівських міліціонерів...
Відрізняються чорним волоссям, низьким ростом, конячим здоровям і впертою вдачею :twisted:
„На диявола – хрест, на неприятеля – шабля”.

dytyna
Member
Member

Повідомлення dytyna » 11 березня 2009 01:18

Село Заклад в Миколаївському районі. В Миколаєві й досі, якщо там щось надзвичайного трапиться, кажуть: а, так то ж татарське село!
Ще у мене є знайомий священик з Рудників, теж Миколаївського району. Носить прізвище Бардак і завжди вирізнявся серед колег своєю зовнішністю. Пречудовий чоловік.
А взагалі питання татарських поселень мене завжди цікавило.

Misьko
Member
Member

Повідомлення Misьko » 11 березня 2009 10:22

Села Базар і Полівці Чортківського району Тернопільської області.

zapadeniec
Member
Member

Re: Про татарські поселення в Галичині

Повідомлення zapadeniec » 01 липня 2010 13:48

Село Княжолука Долинського району Івано-франківської області.
між Сходом і Заходом України нема поділу, є поділ між тими, хто любить Україну і хто її не любить. (Архиєпископ Любомир)

Rumpel
Member
Member

Повідомлення Rumpel » 25 серпня 2010 23:27

Є таке село Станеля біля Трускавця.Його назва походить від слів "Стан Еля".Це було татарське село.Про це говорять старожили з навколишніх населених пунктів.Про це написано в краєзнавчій літературі.Наприклад,памятаю таку книгу - Історія міст і сіл УРСР.Львівська область.Років 40 тому мій дід розказував мені,що жителі Станелі далекі нащадки татар,що навіть їхні звички та смаки відрізняються від людей з сусідніх сіл.

Konrad
Member
Member

Повідомлення Konrad » 06 вересня 2010 12:53

І чим саме різняться звички та смаки?
Лемки Східної Словаччини звали татарами етнічних українців з території Польщі, пояснюючи, що це тому, що вони... католики! Очевидно, за уявленнями про "татарство" ховаються спогади про монгольське іго й підтатарських людей, що й спричиняє таку дефініцію.
На моє глибоке переконання як етнолога за оповідями про прихід і поселення татар можуть ховатися також спогади про прихід груп давніших кочових скотарів - тракійців, аланів. З часом, як і в билинному епосі, всі ті кочовики поставали "татарами"...

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 20 вересня 2010 13:24

Konrad написав:На моє глибоке переконання як етнолога за оповідями про прихід і поселення татар можуть ховатися також спогади про прихід груп давніших кочових скотарів - тракійців, аланів. З часом, як і в билинному епосі, всі ті кочовики поставали "татарами"...

По-перше, фракійські племена не були кочовими і не були скотарями, а по-друге, кочовики у степах кочували, де можна табуни коней пасти, а в Прикарпатті була інша етнічна ситуація.

CICHOVUK
Member
Member

Повідомлення CICHOVUK » 01 листопада 2010 20:59

Вітаю, щодо татарських поселень в Галичині то моя дружина походить з с.Конюхи Козівського р-ну Тернопільської обл.. Вона мені розповідала, що мешканці сусідніх сіл називають їх татарами. А тещене дівоче прізвище Хамуза.

Konrad
Member
Member

Повідомлення Konrad » 01 листопада 2010 22:00

Ну й що, воно не татарське!)

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 01 листопада 2010 23:01

оточуючі мешканці то не кінцеве мірило : ))))
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Konrad
Member
Member

Повідомлення Konrad » 02 листопада 2010 09:45

Так, я вже наводив як приклад книгу Наді Вархол про те, як на Пряшівщині звуть татарами українців-католиків з Галичини (бо колись там була ординська влада). Оточуючі мешканці, краєзнавці різні, екскурсоводи - то не джерело й не доказ справжньої татарськості. І взагалі, з часом усі кочовики в легендах (як і в билинах) стали татарами.

Gnat_goluj
Member
Member

Повідомлення Gnat_goluj » 24 жовтня 2013 01:59

Хм на Івано-Франківщині є село Татарів. Так там люди такі з рисами тюрків. Є ще село сусіднє з ним - Олеша. Із цих сіл до речі дуже багато керівництва нашої області. Їх за радянських часів дуже охоче благословляли до керівництва. Ще можна сказати про село Волосів, але це враження суб'єктивне, бо вчився з одним таким викапаним тюрком :wink:
А що вже говорити про такі села як Угринів, їх є кілька, також біля Франківська є Угорники.

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість