Шляхтич із Червоної Русі

Модератор: Global Moderators

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Шляхтич із Червоної Русі

Повідомлення Adam » 15 червня 2009 10:29

Сергий Шаменков

Шляхтич із Червоної Русі

Зображення

Зі шкільної лави ми звикли до вислову «польська шляхта» (наче не було купців чи ремісників-поляків) та «український народ» (наче він взагалі не ділився на стани). Насправді шляхтичі були й українцями, й поляками. Головну відмінність між ними становило віросповідання, а щодо способу життя, манери поведінки, одягу та озброєння, то тут відмінності могли залежати хіба що від місця проживання.

Отже, типовий західно український шляхтич носив жупан із парчі, застебнутий на литі позолочені ґудзики. Закарваші (відгорнені манжети) та підкладка жупана з жовтого шовку. Синя сукняна делія (верхній шляхетський одяг із короткими рукавами без коміра), оздоблена золотим галуном, обшитим червоним шнуром, із плетеними розетками, що завершуються китицями. Шапка з хутра сарни з зеленим сукняним верхом, прикрашена пір’ям, яке тримає аграф із рубінами. При боці шляхетного пана – шабля, пасами для якої слугують шовкові шнури (за східною модою). В руці шляхтича келеп. На цю древкову зброю спиралися як на костур, але часом використовували й за прямим призначенням: з’ясовували стосунки під час дебатів на сеймиках. Саме тому сеймові постанови 1578, 1601 i 1620 років забороняли цивільним шляхтичам носити це «знаряддя демократії»

http://www.ut.net.ua/art/168/0/2650/
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 15 червня 2009 10:30

Шо-то ты, Серожка, ему ноги дюже короткие сделал! За что? :D
Зображення

Erelion
Member
Member

Повідомлення Erelion » 15 червня 2009 23:11

жупан із парчі

Але ж парча це шовкова тканина із складним тканим золотом орнаментом, а на картинці просто однотонна тканина. Чи міг використовуватись на жупан оксамит або цупкий шовк ? Червона підкладка на суконну делію - з чого вона ?

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 09:57

Erelion
парча не обов язково з орнаментом, крім того парча сучасна блищить як в кота яйця, як і сучасний шовк.в 17сторіччі як і раніше вона, парча не така блискуча(в Єрмітажі наприклад був на виставці по тканинам,не так вже й блищить), хоча я можу визнати що навмисно не давав багато бликів, саме з приведених вище міркувань.
Аксамит звичайно міг би бути в багатої людини, на свята,шовк теж, але ж він теж різного гатунку був.Червона підкладка на делії щось не дуже дороге,напів вовняні тканини наприклад фланель, або камлот.

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 10:00

Adam
нормальні ноги..я можу показати вагон прикладів де ноги в людей ще коротші.

Erelion
Member
Member

Повідомлення Erelion » 16 червня 2009 11:21

Rogala

Дякую за коментар. Взагалі, сучасна парча то взагалі синтуха (принаймі та тканина, що так називається у наших магазинах) :) Щодо блискучості шовку, то тут не все так однозначно. Бачив я фотки домотканого шовку з Тайланду (десь на ТФ була тема) - то не дуже він матовий ;). Мабуть блискучість від обробки волокна залежить, а може і від біологічного виду шовкопряда... До того ж зважте, що шовк з часом сильно втрачає свої фізичні властивості - вигорає, втрачає міцність.

oleksa
Moderator
Moderator

Повідомлення oleksa » 16 червня 2009 11:34

Майже автопортрет цілком удався :wink:
Я би висловив сумнів тільки з декількох моментів. По-перше, не зустрічав жодної інформації про фарбування чи обтягуваання тканиною руків' я келепа (на малюнку воно зелене). По-друге, за такого варіанту підвішування шаблі вона скоріше висіла б вертикальніше, притиснутою більше до тіла, ніж так високо і майже горизонтально, як на малюнку. По-третє, вважаю що варто було б у досить заможного шляхтича дійсно показати конструкцію підборів та обцасів чобіт, наприклад модний варіант цільнометалевого (срібного) підбора, і усе-таки погодився б з Адамом щоло закоротких ніг. Тим більше, що там все одно є певна проблема: стопи показані так, ніби глядач на них дивиться з великої висоти, хоча насправді це не так.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Re:

Повідомлення Adam » 16 червня 2009 11:34

Rogala написав:Adam
нормальні ноги..я можу показати вагон прикладів де ноги в людей ще коротші.

Ага! Особливо в тому випадку, коли такий, як я, з висоти свого росту фотографує такого, як ти! Сергій! Ти чудово знаєш, що існують пропорції. Не треба "героїчної", але й навіщо утрирована?
Зображення

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 13:21

oleksa
чесно кажучи не було бажання робити автопортрет, використував тільки шмотки,та себе в них у дзеркалі.можливо цім пояснюется питання коротких ніг?По фарбуванню келепа, я бачив два штуки пофарбовані.один в якомусь з польскіх джерел.і в нас в одеському краєзнавчому музеї.є келеп з розфарбованим руків ям,ще й з рослинним орнаментом,келеп дуже подібний до берестечкових зразків.Підвіс шабліякби персонажне підтримав би їїрукою .то висіла б вертикальніше.Ну а решту побажань вже в наступному малюнку :wink:

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 16 червня 2009 13:27

а це до якоїсь книги малюнки?
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 14:08

AppS
Це перші малюнки до серії по костюму на нашіх теренах, в журналі Тиждень.

Velizariy
Member
Member

Повідомлення Velizariy » 16 червня 2009 14:12

Rogala, а який в нього за підвіс шаблі.

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 15:56

ну вот как вариант,что-то в этом духе(у меня есть несколько вариантов)
Зображення
да вот еще .загляни рядом в темку конотоп-бабулина,там картинки по татарам,какое твое мнение?

AppS
Member
Member

Повідомлення AppS » 16 червня 2009 16:13

Rogala
ну я про те, що вони потім мають ввійти в якусь книжечку(к це було з рештою \"тижневих\" публікацій) чи це в рамках серії журнальних статей?
і які костюми ще вийдуть найближчим часом?
ТЕРЕН - гіллястий кущ (1—4 м заввишки) або невелике деревце з широкояйцеподібною кроною, темно-сірою корою і численними колючками. Росте на узліссях, по чагарниках, балках, долинах річок. Морозостійка, світлолюбна рослина.

Rogala
Member
Member

Повідомлення Rogala » 16 червня 2009 17:05

AppS
там трохи інакше було,спочатку готувались іллюстраціі до книги,а Тиждень частинку опублікував,а зараз журнальні статті котрі потім можливо, зберуть до купи.
Найближчим часом дещо по галичині та київщині.

Далі

Повернутись до Козаччина (XVI-XVII ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей