Сторінка 1 з 2

Про Хмельницького

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 11:29
Chestnut
Питання таке -- якщо він був уродзоним шляхтичем, то чому є суперечка з приводу того, якого він був герба (Абданк чи Сирокомля), і чому тоді Янові Казимиру треба було нобілітувати Юрка Хмельниченка (з наданням ще третього герба)?

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 12:22
Krutyvuss
У Хмельницького був герб \"Сирокомля\", який є похідним від \"Габданка\".

Я який герб дали Юркові?

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 12:28
Chestnut
Перевернутий абданк з хрестом -- не знаю, як саме зветься

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 12:46
oleksa
Сам Хмельницький вважав себе шляхтичем гербу Абданк, і ніколи не називав себе Сирокомля. Те саме писали панегіристи. Проблему з його походженням в сучасній польській історіографії висвітлено досить ретельно, серед українських вчених поки що проблему досліджено Наталією Яковенко, Смолієм та Степанковим. Питання в тому, що батька Хмельницького, Михайла за якісь провини чи навіть злочини, було піддано баніції та інфамації. Відповідно, позбавлено шляхетської честі. Врятувати становище зміг його патрон Данилович, проте з точки зору права Михайло Хмельницький шляхтичем вже не був. Відповідно, син нешляхтича, Богдан-Зиновій Хмельницький також не був шляхтичем. Жодних Хмельницьких до Юрася немає в польських гербівниках, ні серед Абданків, ні серед Сирокомлі. Проте сам гетьман і вважав себе шляхтичем, і печатався гербом Абданк на приватному листуванні. Скоріше за все, таким чином, вважав себе за \" уродзоного\" незаконно.

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 12:50
Krutyvuss
Отже, оце справжній Габданк: срібний знак дабл\"ю начервоному
Зображення

Оце різновид Габданку: чорний на срібному (Як у виговського)
Зображення

Оце Сирокомля, герб Хмеля та його роду: Габданк із додаванням лицарського хреста (говорять, що є різновиди з мечем замість хреста)
Зображення

А перевернутого Габданка чи Сирокомлі не бачив.

Бачив у архіві королівський привілей Виговському: його Габданк із накладання на груди орлові, у клейноді - орел.

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 13:09
oleksa
Все це зрозуміло і ніхто не заперечує. Але Хмельницький той герб, який є Сирокомлею, вважав за Абданк! І те саме чинили його панегіристи. Згадайте панегіричний віршик на титульній сторінці Зборівського реєстру 1649 року \" На старожитний клейнод Панов Хмельницьких.\" Там в тексті ясно вказано АБДАНК. Чого така плутанина виникла, сказати важко. Але жодного разу з приводу Хмельницьких, ні Богдана, ні Юрка, який отримав тойже герб, не вказано, що це Сирокомля. Тільки Абданк. Основна гербова фігура гербів Абданк і Сирокомля не \" дабл'ю\", а перевернуті подвійні крокви ( рос. обращённое двойное стропило).

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 17:16
Askold
Сам Хмельницький вважав себе шляхтичем гербу Абданк, і ніколи не називав себе Сирокомля.

- Oleksa 100% pravyj. V Hmel'nyts'kogo buv Abdank a ne Syrikomlja (Syrokomlja ce koly zamis' hresta na W stojala strila i jii varianty). Bat'ko Hmel'nyts'kogo ne buv gerbu Abdank a mav starovynnyj rus'kyh gerb Massasl'kyj.

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 17:42
Chestnut
Askold написав:Bat'ko Hmel'nyts'kogo ne buv gerbu Abdank a mav starovynnyj rus'kyh gerb Massasl'kyj.


А чи відомо, коли і як Хмельницький долучився до гербу Абданк? І як бути з нобілітацією Юрія Хмельницького?

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 17:50
Chestnut

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 18:04
oleksa
Про себе, як про шляхтича з гербу Абданк він згадує ще під час конфлікту з Чаплинським. Один з листів йог дружини пропечатано Абданком у 1655 році, аркуш Зборівського реєстру 1649 виконано у 1650-му. А з нобілітацією Юрка 1659 року дуже просто. Оскільки ані його дід Михайло, ані батько Богдан-Зиновій не були, з точки зору шляхетського права, шляхтичами, то його за певну пропольську позицію було нобілітовано як нешляхтича, або ж нащадка тих, хто шляхетства був позбавлений, тобто дароване шляхетство. Текст у перекладі такий: \" Як усе Військо Запорізьке до ласки і милості нашої ми припустили, так само, не пам'ятаючи жодних ураз вродженого Юрія Хмельницького, нащадка Богдана Хмельницького, гетьмана запорізького, у протекцію нашу беремо, а прагнучи заохотити до справ лицарських, а також наших і Річпосполитої послуг, клейнот шляхетства польського згаданому даруємо\".

ПовідомленняДодано: 27 липня 2006 18:38
Chestnut
oleksa написав:Оскільки ані його дід Михайло, ані батько Богдан-Зиновій не були, з точки зору шляхетського права, шляхтичами


Тобто Хмельницький таки шляхтичем не був? (До речі, конфлікт із Чаплинським почався "із-за несплати податків" -- якби він був шляхтичем без всякого сумніву, таке питання просто б не постало)

ПовідомленняДодано: 28 липня 2006 10:26
Krutyvuss
Гм... Завжди був упевнений у шляхетстві Хмельницьких.
Проблема 1: підтвердження шляхетства у архівах.
Проблема 2: визначення часу відділення \"Сирокомлі\" від \"Габданку\". Можливо, за Хмеля \"Сирокомля\" називалася \"Габданком з відміною\".?

ПовідомленняДодано: 28 липня 2006 10:28
Krutyvuss
А жовто-блакитний герб \"Масальський відмінний\". При чому Хмельницькі?

ПовідомленняДодано: 28 липня 2006 10:58
Chestnut
А гляньте, які родини ним користувалися

ПовідомленняДодано: 28 липня 2006 18:36
Krutyvuss
Де? Які? :?