Народні назви зброї

Модератори: Global Moderators, News

PASSER
Member
Member

Народні назви зброї

Повідомлення PASSER » 12 квітня 2008 22:45

Пропоную до розгляду тему НАЗВИ ЗБРОЇ. Усі наведені далі відомості - дані літератури, крім кіски та колодача, це з усних джерел. Отже:
Недолимок - будь-яка ручна зброя (наскільки я зрозумів, у т.ч. і вогнепальна)
Домаха - шабля дамаської сталі, інколи просто шабля
Демешки - теж від \"дамаску\", але означало короткоклинкову зброю
Клепачик - ніж, повністю кований зі сталі, у т.ч. і руків'я. Тримав у руках сучасну репліку - вражає, сидить у руці, \"як влитий\"
Кіска - селянський ніж, уламок коси, дві дерев'яні \"щічки\", припасовані за допомогою просмоленої мотузки, в сучасному варіанті - просто ізолентою. Не те, щоб дуже страшне, але дуже гостре.
Колодач - широкий кривий ніж, спочатку наче б то використовувався, щоб різати худобу, а згодом і усяку \"скотину\"
Сагайдачник (саадашный, подсаадашный нож) - широкий кривий ніж із ятаганною заточкою. Назва від способу кріплення - в окремому відділі сагайдака. Як тільки справлю сканер - виставлю картинку, хто хоче швидше - знайдіть зображення ножа кукрі - майже повна ідентичність.
Захалявник - крім будь-чого засунутого за халяву означав знову ж таки кривого ножа, але із звичайною заточкою. Як його носили - здогадайтесь.
Шляк - кривий клинок. Цікаво, це не звідси \"най тя шляк трафить\"???
Поясний ніж - короткий прямий клинок, що мав певну особливість кріплення - за допомогою одного/двох гачків на піхвах до паска
Якщо хтось може щось доповнити - буду НАДЗВИЧАЙНО ВДЯЧНИЙ.

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 14 квітня 2008 09:23

хм. досить цікаво.
а \"список використаної літератури\" не наведете?
Ми молодії, хлопці лісовії
Скрізь нам дорога відкрита.

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 19 квітня 2008 19:29

Сагайдачник, захалявний (засапожный) та поясний ножі - із В.Н. Попенко \"Холодное оружие. Энциклопедический словарь\", Москва, 1996.
Демешки - Д.І.Яворницький \"Історія запорозький козаків\", Наукова думка, 1990, том. 1, ст.210, 221
Домаха, шляк і недолимок - на, жаль, не виписав джерела. \"Домаха\" траплялась неодноразово, а от \"шляк\" з \"недолимком\" - лише раз, дуже жалкую, що записав лише слово, не вказавши джерела.
Кіска - записано на Вінниччині - слово не повсякденне, але ще трапляється, колодач - теж усні відомості, але не з побуту.

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 19 квітня 2008 23:56

Колій - довгий бойовий ніж (звідси, здається, \"Коліївщина\") - туди ж.

Misьko
Member
Member

Повідомлення Misьko » 20 квітня 2008 17:53

Цізорик, цизорик - невеликий складний ніж, я думав, що це щось місцеве, але:
http://lib.ru/SU/UKRAINA/SHEVCHENKO/do_lizog.txt
Перелiчив, передививсь все, все до крихотки цiле, i Шекспiр, i папери, i фарби, i цизорик,
i карандашi, i пензельки, - все цiлiсiньке. ...

Cлово має польське походження
http://pl.wikipedia.org/wiki/Scyzoryk

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 05 травня 2008 14:17

доречі, може хто підкаже, українські назви різних частин зброї?
ну там лезо, вістря, обух зрозуміло.
а от \"голомень\"(площина полотна леза, що потім переходить у ріжучу кромку)

Bohdan
Member
Member

Re:

Повідомлення Bohdan » 15 травня 2008 19:18

PASSER написав:Кіска - записано на Вінниччині - слово не повсякденне, але ще трапляється

Мій дід так називав свій ніж, зроблеий з коси. Він і досі десь у мене є.

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 15 травня 2008 19:42

Грiм
є ще слово ПЛАЗ .... 3. род. -а, зах. Плаский бік меча, шаблі, кинджала.

Shugaj
Member
Member

Повідомлення Shugaj » 17 липня 2008 18:18

Швайка :D - ніж для колення свиней. Для виготовлення такого ножа досить добре надається обрубаний штик до \"Лебеля\" чи \"трьохлінійки\". ;)

thrary
Member
Member

Re:

Повідомлення thrary » 17 липня 2008 18:21

кювернат Ювяшжт написав:Колій - довгий бойовий ніж (звідси, здається, "Коліївщина") - туди ж.

Колій це ямнзп сільгосп інвентар такий для забивання худоби. Свиней їм колють.

КОЛІЙ, -я, ч. 1. Той, хто коле (забиває) свиней. 2. Ніж, яким колють свиней. 3. іст. Учасник Коліївщини.

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 17 липня 2008 22:31

Дякую всім за доповнення! Сподіваюсь, будуть іще!

Шановний Bohdan, Ваші слова
Мій дід так називав свій ніж, зроблеий з коси. Він і досі десь у мене є

дарують примарну надію, що його можна буде побачити... хоча б на фото. Буду НАДЗВИЧАЙНО вдячний, якщо зможете його відшукати.

Стосовно українських назв окремих частин зброї - на жаль, нічого не накопав. :cry: :cry: :cry: Поки що. Єдине, що дуже не подобається - коли по українськи говорять \"рукоять\", забуваючи про \"руків'я\" :evil:

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 17 липня 2008 22:56

Про колія - назва, як на мене, сама за себе говорить. І порося колоти, і ще якусь свинюку, щоб не занадто свинствувала. Те, що колій - це також учасник Коліївщини, знаю ще зі школи, а от побачити повстанський ніж того часу ніяк не випадало. В інтернеті бачив фото з музею Збройних Сил - нібито оригінальні ножі Коліївщини. От тільки сфоткані ножі являли собою коси з приробленим руків'ям - така собі здоровенна крива ножака, придта до чого завгодно, крім колючих ударів.
Також вичитав у Шаповала, що Д.І.Яворницький добув ножі повстанців-коліїв, які зберігаються у Дніпропетровському історичному музеї його ж таки імені. От тільки зараз їх там не виставлено - переконався особисто. А на запитання до спеціально замовленого екскурсовода - куди діли шматок історії? отримав відповідь, що Коліївщина до Дніпропетровської області має лише опосередковане відношення, тому дані ножі лежать у кращому випадку десь у сховищі і побачити їх усяким там любителям історії аж ніяк не випадає. :?:
Тому маю два завдання (крім усіх інших) - озброївшись фотоапаратом відвідати музей ЗСУ в Києві та ще раз історичний музей у Січеславі (несвідомі люди кажуть Дніпропетровськ), може, не у всіх працівників музею таке звужене поняття про Коліївщину.

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 18 липня 2008 12:10

є така деталь підпяток. це ковпачок або пластина, що розмежовує клинок і руків\"я

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 18 липня 2008 20:06

Шановний Грім
є така деталь підпяток. це ковпачок або пластина, що розмежовує клинок і руків\"я

мається на увазі те, що називають хрестовиною/гардою ?? Тоді все логічно зходиться з поняттям \"п'ятка\", \"п'ята\" клинка - найближча до гарди чи то пак хрестовини частина клинка, часто незаточена (за іншими даними - саме незаточена частина). Дозвольте задати Ваше ж запитання
а \"список використаної літератури\" не наведете?

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 18 липня 2008 20:23

До речі, нетрі (тобто інтернет) в черговий раз порадували. Виявляється, є українська діалектична назва дамаської шаблі - АДАМАШКА. Хто вважав цю саму адамашку шматком тканини - не спішіть кидати в мене камінь (на всяк випадок - щоб ви промахнулись :P ), оскільки я й сам так до сьогодні думав. І тільки відвідавши

http://www.sablya.ru/types.php

http://www.slovnyk.net/?swrd=%D0%90%D0% ... 0%9A%D0%90

http://www.rozum.org.ua/index.php?a=term&d=18&t=883

http://www.krossw.ru/html2/8/a/adamaqka.shtml повірив в успіх
Як завжди, залишилось тільки більш-менш серйозне літературне джерело знайти. Особливо радує \"діал.\", що дуже гармонійно вписує адамашку в ряд просто/народних понять \"домаха\"-\"демешки\". Поки що на горизонті майорить лише
\" Проект СЛОВНИК.НЕТ базується на 2-ому виданні ВТС СУМ / Голов. ред. В.Т.Бусел, редактори-лексикографи: В.Т.Бусел, М.Д.Василега-Дерибас, О.В.Дмитрієв, Г.В.Латник, Г.В.Степенко. - К.: Ірпінь: ВТФ \"Перун\", 2005. - 1728 с. Словник розраховано на широке коло людей, що вивчають українську мову, послуговуються нею у повсякденному житті, цікавляться українською культурою. \"
і з того ж таки http://www.slovnyk.net/?swrd=%D0%90%D0% ... 0%9A%D0%90

Далі

Повернутись до Холодна зброя

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість