Народні назви зброї

Модератори: Global Moderators, News

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 21 липня 2008 09:47

PASSER написав:Дозвольте задати Ваше ж запитання

дід товариша по захопленню ножами
Ми молодії, хлопці лісовії
Скрізь нам дорога відкрита.

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 03 серпня 2008 11:57

Нетрі в черговий раз порадували - виявляється, ГАМАЛІЯ не лише \"отаман завзятий, зібрав хлопців та й поїхав по морю гуляти\", а ще й шабля. Хто бажає - див. http://misto.ridne.net/viewthread.php?page=5&tid=2107
а саме роздуми модератора Мачехіна
Прізвище доволі цікаве. І поширене. При чому, мабуть це Гамалѣя, оскільки є поширені форми прізвищ Гамалія і Гамалея, Гамалієнко ще у 17 столітті.
В староукраїнській мові був різновид шаблі - гамалія.
Ймовірно, назва шаблі народилась від оздоблення руків'я емаллю (enamel-›емáлія-›гемáлія-›гемалíя-›гамалíя) і носії такої емальованої шаблі могли називатися гамаліями. (за Л. Білецьким у коментарях до Кобзаря Т.Г. Шевченка)

Також прізвище Гамалія може йти від відповідного запозичення (зі значенням «невільник, раб») з турецької (hammal - носій, носильник), де воно опинилось з арабської (ḥammᾱl, носильник).

Думаю, обидві версії мають право на життя, а найпевніше, обидва процеси впливали одне на одне.

З іншого джерела - http://www.genealogia.ru/gene/bpg/publi ... C25&vtkid=
ГамалЬя, Гємалия - 1. гамалія «вид шаблі»;
2. Діал. гамалія «носильник, раб». (ЕСУМ І, 464). 3. Від чол. церк. імені Гамаліїл (Міс. 376).

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 20 жовтня 2008 22:08

Продовжує серію Чингал - наводить Недяк в \"Україна - козацька держава\". Перекрутив якийсь дядько слово \"кинджал\", інший встиг записати - маємо нове слово.
Крім невідомих дядьків назви дають ще й музейні працівники. Зокрема, у музеї ЗСУ висить два кривих ножаки (я про них уже згадував), які вже у нетрях траплялись мільйон разів і, відповідно, із мільйоном пояснень що воно таке - від повстанських коліїв (як таким кривим клинком колоти - до уваги не бралось) до звичайних побутових бурякорізів.
Так от ці швайки у згаданому музеї називаються просто - \"сікачі-бойові ножі типу \"тесак\" 16-17 ст.\"
На запитання - а чиї ж вони, ті тесаки, була миттєва відповіть співробітника музею - татарська зброя. Коли ж я перепитав - а чи не повстанська чи козацька - зі мною відразу ж погодились - можливо, їхня, хто ж його там знає. :?:

Отож єдине, що вдалось з'ясувати - до Коліївщини їм просто по даті не випадає відноситись і ... все :evil:
Приєднані файли
sikach1.jpg
sikach2.jpg

Грiм
Member
Member

Re: Народні назви зброї

Повідомлення Грiм » 20 грудня 2009 23:21

PASSER написав:Колодач - широкий кривий ніж, спочатку наче б то використовувався, щоб різати худобу, а згодом і усяку \"скотину\"

а якась докладніша інформація є?

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 20 грудня 2009 23:27

PASSER написав:Так от ці швайки у згаданому музеї називаються просто - \"сікачі-бойові ножі типу \"тесак\" 16-17 ст.\"

те що на фото підпадає під опис колодача

розумію, що геть не джерело, але все ж
http://www.spas.net.ua/index.inc.php?section=kolodach

dimakad
Member
Member

Повідомлення dimakad » 21 грудня 2009 10:30

Грiм написав:доречі, може хто підкаже, українські назви різних частин зброї?

Пане Грім, дивіться книгу Тоїчкіна "Козацька шабля". Там є схема будови шаблі з українськими назвами.
Немає кращого, як битися
В ім’я релігійних принципів,
Свою землю боронити від ворога,
Віддати життя в бою
І здобути славу героя! (гурт Гайдамаки, \"Вітер віє\")

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 21 грудня 2009 20:00

Грiм написав:а якась докладніша інформація є?

на жаль, ні. Спочатку почув версію про походження назви ножа від "колода" - худоба, причому навіть не пам'ятаю де й коли - чи не в школі на уроках української літератури. А вже потім побачив той самий ніж, що на "геть не джерелі" http://www.spas.net.ua/index.inc.php?section=kolodach
ну і заодно почув усе те, що описано на тому ж сайті. А не викладав тут.... по тій же причині, чому мовчав у гілці про національні єдиноборства (хлопці практикують спас, як Ви вже знаєте) - якщо описати, тим більше заочно, при форумному спілкуванні - буде зовсім не то.
Не бачивши спасу (як і системи Кадочнікова) повірити, що система відрізняється від інших не тільки назвою - важкувато. Так і з колодачем - він якраз дуже класно вписується саме у тактику спасу (у каділ, тобто послідовників Кадочнікова - теж він дуже доречний, але від них я не чув жодного разу "колодач", тільки "кривий ніж"). А от розказати своїми словами на історичному форумі - якось не того.
Не подумайте, що випендрююсь, просто так воно є - от Ви ж самі і кажете
Грiм написав:розумію, що геть не джерело, але все ж

До речі, колодачем (кривим ножем) ці системи не обмежені, працюють усякими швайками, просто з кривим лезом найзручніша тактика
В бою невозможно отделить преодоление препятствий от передвижения, рукопашную схватку от стрельбы... И, для того чтобы постоянно не "переключаться" с одного вида деятельности на другой, все движения воина должны иметь общее "ядро". Бойцу нужно нечто объединяющее, связывающее воедино все его действия. И такая основа существует.
(цитата звідти ж, від спасівців) Подібні речі не новина, в інших системах це теж давно знають, просто спас переважно на цьому грунтується.

Чесно кажучи, я тому і питав у музейного працівника про можливу належність ножа нашим повстанцям - думав, що ось вона, ниточка між сучасним та історичним колодачем, підтверджена даними археології :oops: .
Якщо цікаво, з цими (та іншими) людьми можна про колодач поговорити навіть... при грі у страйкбол - саме так я з ними зараз і контактую (контактував до морозів), на жаль, частіше не виходить.
Ў белай пене праносяцца коні, -
Рвуцца, мкнуцца і цяжка хрыпяць...
Старадаўняй Літоўскай Пагоні
Не разбіць, не спыніць, не стрымаць.

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 21 грудня 2009 22:21

PASSER
про Кадочнікова можете не розповідати. його основи я знаю, бо трохи займався.
дякую за відповідь.
взагалі я сумніваюся про автохтонність конфігурації колодача. дуже вже він схожий на іранські й турецькі криві кинджали, що з ними полюбляють зображати запорожців

PASSER
Member
Member

Повідомлення PASSER » 21 грудня 2009 23:55

Грiм
Грiм написав:про Кадочнікова можете не розповідати. його основи я знаю, бо трохи займався.

а я відносно недавно загорівся і був приємно здивований значною кількістю збігів і перегукувань зі спасом (власне, тому я і згадав про систему Кадочнікова, як подібну до спасу, яким займаються хлопці).
Грiм написав:взагалі я сумніваюся про автохтонність конфігурації колодача. дуже вже він схожий на іранські й турецькі криві кинджали, що з ними полюбляють зображати запорожців

от чому я не поспішав розказувати почуте про колодач. Хоча якби який різник сказав, що саме великим і кривим ножем худобу ріжуть (я знаю лише як свиней колять) - то дуже вірогідно, що саме повстанці могли його підняти "на супостата", без запозичення від тих же турків. Але - то все роздуми на тему, факти викласти не готовий.

До речі, Грiм , завдяки Вам (і http://knifeclub.com.ua/forum/viewtopic ... w=previous) можна дописати
Козик - Перед революцией небольшие ножики по простяцки называли "козык". Почему - незнаю...
Ў белай пене праносяцца коні, -
Рвуцца, мкнуцца і цяжка хрыпяць...
Старадаўняй Літоўскай Пагоні
Не разбіць, не спыніць, не стрымаць.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 22 грудня 2009 11:04

Прошу теми про псевдонародні протиборства в історичних розділах не розвинати — потру. :yes:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 22 грудня 2009 23:28

Adam
ми власне небагато відхилилися, а загалом можемо і взагалі не писати нічого

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 22 грудня 2009 23:57

Грiм написав:можемо і взагалі не писати нічого

Не надо утрировать! :no:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Грiм
Member
Member

Повідомлення Грiм » 23 грудня 2009 12:12

іноді корисно аналізувати і відверті фантазії. при цьому можна взнати звідки ноги ростуть.

prorvaua
Member
Member

Повідомлення prorvaua » 17 лютого 2010 20:32

PASSER написав:Також вичитав у Шаповала, що Д.І.Яворницький добув ножі повстанців-коліїв, які зберігаються у Дніпропетровському історичному музеї його ж таки імені. От тільки зараз їх там не виставлено - переконався особисто. А на запитання до спеціально замовленого екскурсовода - куди діли шматок історії? отримав відповідь, що Коліївщина до Дніпропетровської області має лише опосередковане відношення, тому дані ножі лежать у кращому випадку десь у сховищі і побачити їх усяким там любителям історії аж ніяк не випадає.
Приєднані файли
111 007.jpg
111 008.jpg
Козак хрскловом зчеп зверхника

prorvaua
Member
Member

Повідомлення prorvaua » 08 липня 2010 21:17

Тримай..."В такой же сукман, но с красними шнурами был одет боярин Самойло ,эхавший вместе со Степаном Тарасовим на ярмарок в местечко Жидичин. Сукман он подвязывал поясом "з ножами угорскими" и мошной". Сас цитує архівний матеріал.
Козак хрскловом зчеп зверхника

Поперед.Далі

Повернутись до Холодна зброя

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість