Хрест Заслуги УПА

Модератори: Global Moderators, Реконструкція, Фалеристика

Гриціан
Member
Member

Хрест Заслуги УПА

Повідомлення Гриціан » 29 грудня 2010 19:12

На далекім холоднім Замлері, єдна морда з Петербурґу виставила Хреста Заслуги УПА. Клянеться (а хто там не клянеться) що отримав від дітей чекіста, а той чекіст мало не власноруч зняв з ще теплого повстанця й беріг яко дорогий трофей. Мені у реальність цієї штуки важко повірити, через те що реверс хреста виконаний іншою технікою, аніж аверс. З того, що доводилось чути, Хасевич проектував ці нагороди, так, аби їх можна було мало не цвяхом під лавою зробити. Окрім того, якщо не помиляюся, нагородження не йшли від центру й не мали номерів.
Однак, попри усе хамство, замлерське чудо підняло досить слушне питання: а чи хто бачив ті хрести вживу й особливо їхні реверси? Єдині зображення йдуть від Семотюка, а вже де він їх надибав, то дідько знає й напевно не з архіву СБУ.
Чи хтось розбирається у цій темі трохи детальніше? Якщо хрести штампувало УГВР у Мюнхені в 50-ті роки, то мав би бути "хвіст" до фірми виробника. У німців навіть в ті дурні часи був порядок.
Від себе можу додати, що не бачив жодної світлини з тим хрестом на повстанцях і попри цілу "дивізію" ветеранів УПА на заході, об яку спотикався на кожній діаспорній пиятиці, вперше почув про хрести власне від Семотюка.

Зображення

Зображення
Я сам собі Петлюра!

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Re: Хрест Заслуги УПА

Повідомлення Adam » 30 грудня 2010 12:36

Можу зараз помилятися, але, здається, в колекції Сашка Мельника такої нагороди не має. :(
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 13:32

Немає, це точно.

Швидше всього це фуфло!

Як відомо із архівних джерел було виготовлено всього 2 комплекта нагород УПА за проектом Хасевича на заході, які були переправлені в Україну. Один з них був у Кука коли його взяло МГБ, ось власне звідти цей комплект в СБУ і опинився, А Семотюк швидше всього його і фоткав.

Другий комплект взяли разом із кур'єром, що його перевозив із-за кордону, коли він тільки ступив на землю України.

Потім заслані НКВДисти (легендовані під вояків УПА) приперались з цими нагородами до підпільників, і наші їх відразу всіх мочили, бо знали що реальним повстанцям ніколи реальної нагороди ніхто не вручав. А тільки видавались накази.

Ну і сам номер на аверсі, що свідчить про 785 кавалерів цього ордену - це повна маячня! Ніхто стількох людей ним не нагороджував, навіть якщо взяти всі нагородження у повоєнний час.

А дата на аверсі це дата наказу про запровадження нагород в УПА! Хасевич той проект нагород розробив лише в 1948 році.

Ось дуже гарна стаття Вєдєнєєва з цього приводу:
http://www.povstanets.kiev.ua/includes/ ... =nagorody2
Востаннє редагувалось Запорожець в 30 грудня 2010 17:50, всього редагувалось 1 раз.
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 14:31

Гриціан
А фото з колодкою там є? Можна в студію?
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 30 грудня 2010 16:21

Запорожець написав:Один з них був у Кука коли його взяло МГБ, ось власне звідти цей комплект в СБУ і опинився, А Семантюк швидше всього його і фоткав.
...
Ось дуже гарна стаття Вєдєнєєва з цього приводу:
http://www.povstanets.kiev.ua/includes/ ... =nagorody2

Тобто Ви натякаєте, що Вєдєнєєв помилився у своїй статті:
"Комплект нагород УПА, вилучений при захопленні Василя Кука-"Леміша" у травні 1954 року. Світлина зроблена тоді ж співробітниками МДБ. Самі військові відзнаки були знищені, або, що також вірогідно, осіли у приватній колекції якогось емдебіста-фалериста."

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 16:49

Ну яж написав - швидше всього! Просто є лише 2 згадки про захоплення НКВД-МГБ повних комплектів нагород. Тож з великою вірогідністю той що на фото Семотюка - це Куківський.
Востаннє редагувалось Запорожець в 30 грудня 2010 17:51, всього редагувалось 1 раз.
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 30 грудня 2010 17:47

Отже, ані Дмитро Вєдєнєєв, ані Віталій Манзуренко на початку 2000-х все ще були не в курсі, що ще до 1991 року громадяним Канади Ярослав Семотюк (до речі, навіщо Ви неправильно пишете його прізвище?) юзав архіви МГБ-КГБ.
Тепер зрозуміло.

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 17:49

http://aukro.ua/item1382205611-sr-bnij- ... t-upa.html

І тудиж до купи. Тулять типу оригінал срібний бойовий хрест УПА!
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 17:52

Запорожець написав:Ну яж написав - швидше всього! Тож з великою вірогідністю той що на фото Семотюка - це Куківський.

А що йому обовязково треба було самому фоткати? Ніхто інший для нього не міг цього зробити?
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 18:07

Bohdan
У мене до Вас пропозиція!
Якщо маєте контакт Ярослава Семотюка (не знаю чи живий ще, бо вік вже поважний), то давайте йому напишемо листа з питанням як і де він взяв токомплект нагород чи фото з ним.
Я думаю всім буде дуже цікаво.
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Bohdan
Member
Member

Повідомлення Bohdan » 30 грудня 2010 18:23

Запорожець написав:А що йому обовязково треба було самому фоткати? Ніхто інший для нього не міг цього зробити?

Та, власне, пан Семотюк на це і не претендував. В книзі ж вказано ім'я фотографа - Іван Ґеречка :)

Запорожець написав:У мене до Вас пропозиція!
Якщо маєте контакт Ярослава Семотюка (не знаю чи живий ще, бо вік вже поважний), то давайте йому напишемо листа з питанням як і де він взяв токомплект нагород чи фото з ним.
Я думаю всім буде дуже цікаво.

Контакт є. Правда, вже з пару років як він не відповідав на мої листи.
Проте, будемо сподіватися на краще.

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 30 грудня 2010 18:31

От і мені маловірогідним здається, що Семотюк мав доступ до архівів КГБ та ще в ті часи. Тоді де ж він брав свої зображення? Сергій (Шпарівник) на замлері поклав фото з виставки у Торонто. Видно, що речі старі. Набагато вірогідніше, що Семотюк затарювався у пoдібнім ресурсі.
Зображення
Але вертаючись до історії випуску хрестів: занадто багато у ній "дірок". Чому лише два комплекти, а не скажімо три? Що у тих комплектах було: усіх хрестів по одинці, чи по кілька штук кожного? Наскільки я знаю справу штампування нагород (тут Дмитро хай голос подасть, він авторитет) перший примірник завжди дуже дорогий, а потім вартість різко падає. Якщо хрести виготовлялися на фаховому обладнанні, то чого лише ті кляті два комплекти?! І на якому обладнанні, Ґьоде мюнхенське, чи ще яка марія? Де копії наказів, детальний опис нагороди у якому згаданий реверс. Воно ж відбувалося на заході, а не в Україні, ніхто тую УГВР не розганяв, архіви не палив. З іншого боку якщо факт виготовлення хрестів справа приватної ювелірки, що обросла легендами мов полковники УПА з сусідньої теми, то ситуація міняється. Тоді питання, чи дійсно хрести було заплановано для виготовлення власноруч у польових умовах, і де підтвердження цій версії? Ну й ще одна "дірка": як вони тими хрестами нагороджували? Чи є якийсь циркуляр, чи наказ, що оце від тинди до тинди для представлення кавалєра тра бамага з Мюнхену від ідеологічного, або принаймні з Одеси від верховного.
Якщо розібрати справу до кістяка, то виходить наступне. Є малюнки хрестів, є фотографії непідтвердженого походження, є документи про представлення до нагороди (не саме нагородження). І все... Нема хрестів, що можна на 100% назвати оригіналами, нема детального їх зображення з обох боків, нема конкретної документації.
Якщо хрести давалися на місцевому рівні й виготовлялися "під лавою", то половини тієї листи не потрібно. Однак доказів тим двом позиціям, на жаль, не бачу. До речі, як вони мали робити оті "шашечки" на тлі хрестів, Дмитро, не підкажеш часом? Мені лізе до голови лише глибоке гільошування, але (якщо хрести планували виробляти в польових умовах) звідки в повстанців міг узятися прилад до того?
Отака фігня виходить...
Я сам собі Петлюра!

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 30 грудня 2010 18:39

Гриціан
Я питав за колодку саме цього екземпляра, що ти вивісив. Чи це вони і є?

Принаймні одна фотка (в статті Вєдєнєєва, чоро-біла) - це зображення оригіналів. Бо вона взята з архіву СБУ.
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 30 грудня 2010 19:01

Та може й є якась колодка, на форумі не виставлено. Володар предмету таке г..., що хай з ним хтось другий політеси розводить. Ота клята фотографія чорнобіла добре води намутила. Фотка є, хрестів нема, та ще й звідкись вилізла легенда, що хрести в Семотюка й хрести на тій світлині одні й ті ж. Куди ж вони (трам-тарарам) поділися? Не кажучи проте, що та світлина замала, щоб розглянути усі деталі нагороди.
Я схиляюся, що "семотюківці" з якихось канадських хрестів, виготовлених ветеранами для власного вжитку й нічого до справи з оригінальними двома випусками скоріш за все не мають. Ще здається, що історія з нагородами УПА у свій час забуксувала у ембріональному стані й не отримала розвитку через зникнення УПА як організованої одиниці. :(
Я сам собі Петлюра!

Paholko_s
Member
Member

Повідомлення Paholko_s » 07 лютого 2011 12:20

Вже давно збирався покинути «Sammler» саме за зневажливе ставлення до колег .Як початківець у світовій мережі, ще не знав тоді, що існує український історичний форум. А після коментаря у «Sammler»-i відносно д-ра Сас-Подлузького- найбільшого власники українських фалеристичних пам’яток в світі, - вже більше ніколи не вступлю в полеміку з циніками та відтертими україножерами на цьому сайті!
Д-р Сас-Подлузький почав збирати українські відзнаки ще на початку 30-х років, коли навчався у вільному місті Данциг, а багато з теперішніх нащадків «славных» чекістів, що хором взялися паплюжити питання випуску Хреста Заслуги УПА, ще тоді ходили пішки під столом, коли ця порядна, висококультурна, інтелігентна людина самовіддано збирала історичні пам’ятки з минулого України. Воістину "измельчали" нащадки чекістів.
Хлопці з УПА воювали не за нагороди…
А сам Ніл Хасевич (1905-1952) сказав такі доленосні слова: « Я не можу битися зброєю.Але бюся різцем і долотом. Я бюся в той час, коли багато сильних і здорових людей у світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, аби світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці бються».
Про д-ра Юрія Сас-Подлузького та його колекцію написав власник найбільшої на Україні колекції українських фалеристичних пам’яток п. О. Мельник, після зустрічі з п. Підлузьким в Шікаго. ( О.Мельник. "З його колекції світ дізнався про Україну" .Фалеристика і Нумізматики 2009. ч.4.С.48)
PS Тож прийміть і мене в славний Український історичний форум. З 2004 року постійно подаю матеріали у «Фалеристиці і нумізматиці».Мій телефон 067 393 02 00. Готовий поділитися інформацією з історії української фалеристичної спадщини у свої 68 років. З повагою Степан Пахолко.

Далі

Повернутись до Фалеристика

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість