Хрест Заслуги УПА

Модератори: Global Moderators, Реконструкція, Фалеристика

Paholko_s
Member
Member

Re: Хрест Заслуги УПА

Повідомлення Paholko_s » 09 лютого 2011 14:01

На моє переконання п. Я. Семотюк подав зображення хрестів, що знаходяться в українському національному музеї в Шикого. Повний комплект нагород УПА до музею передав Микола Лебідь.
Один такий хрест є в приватній збірці п. Олександра Мельника. У його ж збірці зберігається дещо зменшений Хрест Боєвої заслуги «на зброю». Колись я тримав цей хрест в руках, коли він був у попереднього власники і пам’ятаю, що на звороті були залишки зотлілого дерева.
Про музей в Шикого та зустріч з п. Юрієм Сас - Подлузьким п. Мельник подав в «Нумізматиці і фалеристиці» за 2009 р.ч.2.С.48.
Приєднані файли
1.jpg
2.jpg
2A.jpg
1A.jpg

Paholko_s
Member
Member

Допоможіть встановити?

Повідомлення Paholko_s » 09 лютого 2011 14:10

Допускаю, що це може бути відзнака «Волинська Родина», про яку виявив таку інформацію:

«Волинська родина» - орган заснований у 1934 році Галиною Юршовою, керівником «Народного університету», що діяв у 1932-39рр.у с. Михайлівні неподалік траси Дубно - Радивилів. Через університет пройшло понад 300 волинських хлопців і дівчат, з яких 200 були українцями. Організація мала за мету вивчення історії та культури Польщі та України. Мала свій гімн та срібну відзнаку, проводила свої з’їзди. Розпалась через наміри польської адміністрації спольщити місцеву українську молодь. Михайло Савіцький у своїх спогадах писав: » А куди ми тепер подіємо срібні відзнаки «Волинська родина»
Савицький М.Записки сірого волиняки. -Київ, Вид – во ім.О.Теліги,2000,-С.148.
Приєднані файли
1.jpg
1.jpg (10.39 Кб) Переглянуто 2719 разів
2.jpg

Paholko_s
Member
Member

Хрест «ВМВ»

Повідомлення Paholko_s » 09 лютого 2011 14:12

Хрест «ВМВ»: Допоможіть визначити датування та приналежність
Приєднані файли
3.jpg
4.jpg

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 09 лютого 2011 15:19

Paholko_s

Щиро дякую за інформацію та фото.
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

KaiserAdler
Member
Member

Re: Хрест «ВМВ»

Повідомлення KaiserAdler » 09 лютого 2011 20:49

Paholko_s написав:Хрест «ВМВ»: Допоможіть визначити датування та приналежність

Правдоподібно, що аббревіатура значить "Військово-морське Відомство". :idea: Самого дуже цікавить...
Зображення Зображення
"За одну для всіх і вищу од всіх Законну, Маєстатичну і загальну Державну Українську Владу!"

KaiserAdler
Member
Member

Повідомлення KaiserAdler » 09 лютого 2011 20:56

Paholko_s написав:Готовий поділитися інформацією з історії української фалеристичної спадщини у свої 68 років.

Дозвольте задати питання: чи відомо Вам щось про морську відзнаку "Запорожець"? Чи виходив про нього допис у журналі "Нумізматика і фалеристика"? Дуже цікаво знати...З пов. :YesSir:
Зображення Зображення
"За одну для всіх і вищу од всіх Законну, Маєстатичну і загальну Державну Українську Владу!"

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 09 лютого 2011 23:08

Paholko_s
"Шикого" — це "Чикаго"? :Search:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 10 лютого 2011 14:58

Adam
Авжеж не священний кажан Шікака :D
Зображення

Paholko_s
Member
Member

Повідомлення Paholko_s » 10 лютого 2011 21:35

Мені відомі два різновиди відзнаки з написом "Україна понад усе" та на звороті "Запорожець".Вона буде поміщена у каталозі "Українська фалеристична спадщина періоду визвольних змагань" (назва робоча), який готується до друку.Ці відзнаки є в колекції п.О.Мельника.Він же вололодіє вичерпною інформацією про історію випуску цієї відзнаки.При потребі та з дозволу п.Мельника можу скинути зображення відзнаки.

KaiserAdler
Member
Member

Повідомлення KaiserAdler » 10 лютого 2011 23:41

Шановний пане Пахолко! Зображення відзнаки в мене є. Проте абсолютно не знаю її історії. Якщо це не складно - чи не могли б Ви ну хоча б в двох словах її оповісти. Якщо це не становить якої-небудь таємниці, звісно. :YesSir:
Зображення Зображення

Paholko_s
Member
Member

Повідомлення Paholko_s » 11 лютого 2011 10:49

В майбутньому каталозі буде науковий опис цієї відзнаки.В рубриці "примітки" буде подана коротка інформація, щодо випуску відзнаки, а в рубриці "Джерела та література" будуть подані посилання на інформацію з книг, журналів та архівів.Про цю відзнаку ми маємо намір з п.Мельником подати статтю в "Н і Ф".Подзвоніть йому (хоча він дуже зайнята людина) або мені,-поговоримо!

Paholko_s
Member
Member

Повідомлення Paholko_s » 11 лютого 2011 23:34

Назву "Шикаго" я подав спеціально, так для профілактики,звичайно і в діаспорі вже так не говорять.
А полеміку на Саммлері та на нашому сайті відносно Хрестів УПА варто продовжувати.Думаю товариству відома стаття Ореста Корчак-Городиського у "Вістях комбатанта" за 1987р.ч.1.Якщо товариство забажає, то можу подати найважливіші передруки цієї статті. Та наведу лише його міркування відносно хрестів.
"В матеріалах, які прийшли з краю, є подані псевда тих, які ті відзначення одержали.Чи можемо колинебудь довідатися їхні призвіща? Мабудь небагато з них лишилися в живих.Зворотня сторона хреста є також гладка, без ніякої різьби чи напису..."
На мою думку, покищо не було опубліковане ні одного достовірного зображення тих самих перших хрестів з двох комплектів, які потрапили до рук ворогів. З великою ймовірністю можна стверджувати, що подане мною зображення Хреста Боєвої Заслуги "на зброю" може бути тим самим першим примірником хреста, яким був нагороджений старшина УПА Дмитро Карпенко-Яструб 10-го травня 1945р.
Ймовірно, в умовах боротьби в особливо важких умовах, хрест не кріпився до одностою,а після невеликої "реконструкції" був закріплений на зброї за допомогою припаяних штифтів.(на звороті хреста немає ніяких написів).Розміри хреста "на зброю" дещо менші від наступних випусків хреста (з клеймом "Silwer").Думаю, що п.Мельник зможе датально заміряти розміри обох хрестів і визначити різницю в розмірах.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Повідомлення Adam » 11 лютого 2011 23:55

Paholko_s
Я так і не зрозумів, до якої зі сторін Ви пристали в дискусії на "замлері"?
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 17 травня 2011 18:05

http://ukr.aukro.ua/znak-upa-predpolozh ... 14264.html
гляньте на ось це. Що воно таке, на вашу думку?
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Запорожець
Member
Member

Повідомлення Запорожець » 17 травня 2011 18:08

http://ukr.aukro.ua/hrest-zaslug-upa-zo ... 45671.html

А ось і копії вже тулять, зняті з ніби того оригіналу із цифрами на реверсі...
І знову хмари потемніли,
Стріляв наш кулемет,
Комуна боса утікає,
УПА іде вперед!

Поперед.Далі

Повернутись до Фалеристика

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей