Книга Станіслава Ковальського "Місто загублене в історії"

Модератор: Global Moderators

noone
Member
Member

Книга Станіслава Ковальського "Місто загублене в історії"

Повідомлення noone » 16 вересня 2011 13:30

Шановне панство!
Мав трохи вільного часу і зацікавився історією маленького подільського містечка Язловець. Дуже гарна стаття про нього є на сайті "Замки і храми України". З цієї статті я дізнався про книгу Stanley J. Kowalski "THE TOWN LOST IN HISTORY". Я люблю історію і мені подобається вивчати її на прикладі маленьких містечок, так наче вона стає ближчою, а сухі факти та цифри набувають певних осмислених значень та реальних форм. Захоплююча Західна Україна - справжнє нашарування польської, української, вірменської, єврейської культур, про які тепер нагадують напівзруйновані замки, костели, цвинтарі... На жаль, я не мав змоги відвідати це містечко, але сподіваюся, що мені вдасться це виправити у майбутньому. Зрештою, я вирішив перекласти цю невелику книгу…
Зображення
Окрім книги, дуже цікавою є доля її автора. Дійсно ця людина гідна поваги, хоча я не можу сказати що як автор Ковальський неупереджений, бо читаючи книгу, інколи видається, що українці майже не брали участь у житті міста – лише поодинокі згадки у тексті. До того ж автор плутає деякі історичні факти і дати, що також безпосередньо впливає на довіру читача. Але зрештою, якою б ця книга не була, я вважаю, що вона здатна дати шанувальникам історії багато корисної інформації.

Ориґінал, інші книжки автора, біографія http://www.aerobiologicalengineering.com/wxk116/sjk/jazlow.html
Мій переклад http://fileshare.in.ua/4949308

P.S. Я не мав на гадці жодних корисливих міркувань. Може цей маленький внесок якимось чином вплине на популярність цього містечка серед українців і на його майбутнє відродження про яке так багато пише у своєму творі автор.

Якщо хтось з Вас панове зможе порадити мені до перекладу ще цікаві книжки англійською або польською мовами, то напишіть мені особисто.

Дякую за увагу.

Adam
Global Moderator
Global Moderator

Re: Книга Станіслава Ковальського "Місто загублене в історії

Повідомлення Adam » 16 вересня 2011 15:27

Зрештою, я вирішив перекласти цю невелику книгу…
:Yahoo!: :good: :good: :good:
Зображення

"Краще жити у цирку, ніж у концтаборі!"
"Поєднаємо патріотизм зі здоровим глуздом!"

Гриціан
Member
Member

Повідомлення Гриціан » 16 вересня 2011 16:05

Йой, кухня! Глянув на англійський варіант, то мало не впрів. :? Згідно за версією того патріота містечкові українці хіба Кенеді не встрілили персонально, але напевно передали для цього маннліхера, який залишився в них після кривавого українського баншутцу, що в свою чергу був зформований з українських фашистів на службі у НКВС, які були озброєні клятими самостійниками з фетишем до замикання у монастирі законниць з молодими польськими дівчатами, яких ненавиділи кляті австрійці і тому відступаючи озброїли українців, щоб ті воювали з маленькими хлопчиками у Львові, поки славетні батьки останніх захищали кордони славетної Польськи від можа до збожа. Пісець арктичний! :crazy:
Я сам собі Петлюра!

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 17 вересня 2011 22:06

Трохи проілюструю картинками з натури.
Знімав у 2007, знову був місяць тому- краще не стало, навпаки- кліпав очима- чи то реставрують, чи то валять, що само не впало.
При вході жевжики беруть 5 грн, пропонують сувеніри. Я купив журнал(щоб рости над собою).
Вхід в центральну частину-
Зображення
"Вхідна брама"
Зображення
Вид вправо- на схід. "Сліди минулих битв",тобто господарювання.
Зображення
Трохи лівіше
Зображення
Вид на північ
Зображення
Північний захід
Зображення
Майже захід
Зображення
Всередині
Зображення
Засипаний хід вниз
Зображення
Тепер......
Частина залишків приміщень-склепів розбирається, з каменю(а це знаменитий червоногородський червоний камінь- до бувшого Червоногорода- від сили 25км) ніби домуровують підпорну стінку(справа на 1 фото)
В одному з уцілілих склепів на бомжових дверях- табличка "Директор"
Через бомжове вікно- типова бомжова обстановка- пляшки, бляшанки......

Журнал-
Зображення
Якщо когось зацікавить- скани для себе роблю, можу скинути, хтось зробить Дежавю і віддасть- буду дуже радий.

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 17 вересня 2011 22:23

Навздогін- не в тему, але територіально там же- південь Тернопілля.
Збираюся завтра сканувати-
Зображення
Зображення
Зображення
Зображення
Може хто зробить Дежавю?

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 25 вересня 2011 18:20

Переглянув.
Захотілося повторити крилаті вислови Гриціана і додати ще в його дусі.
Отже-
Літо 1919- стор 72 абзаци 4-5(загляньте, щоб розуміти, в чому справа).
Я так зрозумів, що дві бригади і десять батарей- це мій дід, українська оборонна лінія- наш льох!
Чому б не гордитися таким дідом!

Але!!!
[img src=http://shot.photo.qip.ru/small/3008toL.jpg]Увеличить
Від Кадубиськ до Язлівця 9 км а не дві милі.
Ні в Кадубиськах ні в Глибокій( це два фільварки) поляки не появлялися до 14 чи 15 липня- принаймі так я розумію перекази з тих часів. І оборонних укріплень УГА не було.
Ось компіляція із спогадів-
Два дні і третій з ранку до полудня з сторони Новосілки-Язловця-Бучача через Кошилівці, Попівці, Слобідку і Буряківку майже безперервно йшли в напрямку Товсте- Ягольниця відступаючі війська УГА -підрозділами, групами, одинцем. В полудень цеп уланів і появився на полі між фільварками Кадубиська і Глибока та селом Слобідка. Кілька вояків УГА, які відступали останніми, вирішили кинути біля льоху на нашому обійсті «Люїс» і кілька магазинів до нього..
«Заклинив»- відповіли на запитання мого діда- інваліда на кулі(саморобному протезі ноги) з саморобною милицею. За кілька хвилин дід поворожив біля кулемета, встановив на льоху і випустив два останні повні магазини по цепу, що вже спускався з поля до села. Цеп заліг і відповз назад.
Ввечері до діда прийшов сусід- поляк і сказав- «Тікай, Іване, бо завтра прийдуть наші і я теж прийду по твою душу».
Запрягли коні, поляк завіз діда в Ягольницю на залізничну станцію і за дві доби дід вже був у Львові.
Повернувся через два роки, і цей же поляк першим привітав діда з поверненням.
Де дід опанував «Люіс»- в австрійському війську, російському полоні чи корпусі Коновальця- невідомо.
Відомо, що польський урядовець, який в 26р прийшов до діда і сказав, що йому належить військова пенсія, і гроші за 6 років лежать в банку, сказав- «Я би тобі не пенсію, а ті кулі, що ти випустив по уланах дав, але то вже минуле».
Наш сусід у селі- поляк, який до 45 року жив якраз на Кадубиськах, розповідав зі слів батька, що польські жовніри в російських одностроях після бою на Стрипі перейшли її, і через Берем’яни, Жнибороди пішли на Язловець. З Кадубиськ було добре чути рушничну та кулеметну стрільбу десь по Стрипі з західу від Свершковець і на північ до Новосілки. Через два дні поляки від Новосілки перейшли Кадубиська і вернулися- бо з Слобідки кулі летять градом. На другий день пішли знову на Слобідку і Кошилівці і вже не вертали.
Тобто- десь 9-10 липня поляки з боєм перейшли Стрипу в Берем’янах і через Жнибороди, Дуліби, Новосілку пішли на Язловець, де дві доби витискали з села відступаючі підрозділи і групи вояків УГА. 14-15 липня рушили на Кошилівці- Товсте і наткнулися на одинокого безногого кулеметника, вернулися, переночували і продовжили марш.

Решта- буйна уява автора книги.

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 26 вересня 2011 11:34

З неопублікованого (на жаль):
9 липня [1919 р.] 10-й піхотній дивізії [Війська Польського] було наказано форсувати р. Стрипа та зайняти позиції на її лівому березі. В той час як основні сили дивізії переправилися через Стрипу і вирушили прямо на українські позиції у с. Язловець, уланський полк, очолений ротмістром К. Плісовським, форсував річку південніше, щоб вийти в тил частинам ІІІ корпусу УГА. Зранку наступного дня улани, підтримані однією артилерійською батареєю, раптово атакували українців біля с. Попівці. Несподіваний напад поляків призвів до того, що близько трьох куренів та артилерійська батарея УГА потрапили у полон до поляків. Така вдала для поляків атака, яку порівнювали з атакою під Крихівцями, стала найбільш славетним бойовим подвигом уланського полку колишньої 4-ї Польської стрілецької дивізії, тому за уланським полком [пізніше отримав номер 14] ротмістра К. Плісовського у подальшому закріпилася назва «Язловецького».

Детальніше про дії 10-ї дивізії у тому районі можна прочитати в книзі Henryk Baginski, Wojsko Polskie na Wschodzie 1914-1920, Warszawa 1920: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... =&lp=13&QI на с. 530 - 535 (у файлі - с. 666 - 671).

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 26 вересня 2011 23:58

533-534 сторінка вказаної Вами книги.
«Дивізія займала участок на правому березі ріки Стрипи, маючи проти себе українців на укріплених старих позиціях лівого берегу Стрипи. Мости на ріці були знищені. Крім того українці займали укріплені позиції біля Язлівця.
.....
9 липня 1919р. дивізія отримала наказ.....форсувати Стрипу і зайняти позиції на її лівому березі.
Командування дивізії склало такий план- 30 і 31 полки переходять з 10 на 11 липня через Стрипу в загальному напрямку на Язловець; полк уланів майора Плісовського переправляється о 6-й ранку через Стрипу в її усті до Дністра, щоб вийти на українські тили.
План вдався повністю: вночі з 10 на 11 липня 31полк частково перейшов на лівий берег Стрипи в с.Скоморохи. Між 9 і 10 ранку полк Плісовського, перейшовши Стрипу у вказаному місці, виходить на тили українські В НАПРЯМКУ НА ШОСЕ ЯЗЛОВЕЦЬ-ТЛУСТЕ(С.ПОПОВЦЕ)
((((АЛЕГОРІЯ-Куди би не пішов полк- на схід(Свершківці-Попівці), північний схід(Берем’яни-Глибока чи Кадубиська) чи північ(Берем’яни- Жнибороди- Дуліби- Новосілка)- він ВСЕ ОДНО йде у вказаному напрямку)))).
Зустрів на своєму шляху 3 батальйони(курені) 1 одну батарею 6-гарматну. Ураганним ударом м-р Плісовський розбив повністю українців, полонив батарею в повному складі ї до тисячі піхоти.
.....
Після розгрому українців полк м-ра Плісовського перейшов з малими втратами на лівий берег Стрипи, де зайняв позиції.
(((АЛЕГОРІЯ- А де ж він так хоробро воював?))))
...
15 липня головні сили(28,29,31 п) вирушили через Язловець на Тлусте.
....
15 липня ввечері, після звитяжних боїв дивізія головними силами досягла ріки ДУПИ, маючи передові загони над Серетом.»
[img src=http://shot.photo.qip.ru/small/2008u5I.jpg]Увеличить

Я не бачу тут ніякої інформації про перебування полку Плісовського біля Поповець, Глибокої чи Кадубиськ раніше 14 липня.
Бачу так, як і раніше-переправилися через брід в усті Стрипи, між Берем’янами і Свершківцями розгромили український полк, на старі австрійські позиції(Попова Могила) не рискнули йти , пішли на північ- Берем’яни-Жнибороди-Дуліби-Новосілка-Язловець.
Поповецьким, Кошилівським, Свершківським, Берем’янським, Глибоцьким, Кадубиським, Стрипським, Джуринським чи Дупським полк не назвали, краще Язловецьким- красиво і, головне, незрозуміло!

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 23 жовтня 2011 14:05

кювернат Ювяшжт написав:Детальніше про дії 10-ї дивізії у тому районі

А ще щось можете підказати?

кювернат Ювяшжт
Member
Member

Повідомлення кювернат Ювяшжт » 24 жовтня 2011 11:41

галичанин-скоморох написав:А ще щось можете підказати?

Ще була така книжка Kawalec T. Historia IV-ej Dywizji Strzelców gen. Żeligowskiego w zarysie. — Warszawa, 1921 але в он-лайн бібліотеках її немає.
Головна польська міжвоєнна робота про українсько-польську війну - це Hupert W. Zajęcie Małopolski Wschodniej i Wołynia w roku 1919 Lwów-Warszawa 1928: http://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=38431&from=FBC зі сторінки 98 там починається розділ про "Ostateczne zajęcie Małopolski Wschodniej". З сучасних (а значить відсутніх у он-лайн доступі) є ще книга Klimecki M. Polsko-ukraińska wojna o Lwów i Wschodnią Galicję 1918-1919 r. – Warszawa, 2000, але там детально по днях і частинах бої не описані.

галичанин-скоморох
Member
Member

Повідомлення галичанин-скоморох » 28 листопада 2011 23:04

кювернат Ювяшжт - СПАСИБІ!

Повернутись до Творчість учасників

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість