Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погляд.

Модератор: Global Moderators

Аватар користувача
Михайло
Member
Member
 
Повідомлень: 2714
З нами з:
20 вересня 2006 17:20
Звідки: Київ

Повідомлення Михайло » 03 липня 2009 18:38

ymj написав:Якщо уявити, що в СРСР була б свобода слова і вільний вибір мови навчання, то невідомо чим би все закінчилося.


Так отож -- не факт, що селяни в УРСР обрали б українську -- бо (1) звичка, що школа російська, і (2) усвідомлення того, що кар'єра пов'язана з російською...
Критичний розбір аргументів на користь нового датування Св. Софії: http://www.spadshina.org.ua/File/Sophia2.pdf
 

Аватар користувача
korner45
Member
Member
 
Повідомлень: 1820
З нами з:
25 лютого 2008 21:17

Повідомлення korner45 » 03 липня 2009 20:44

Chestnut написав:Тобто для Вас головне, що вони росіяни? Ну а для мене, що вони науковці, що керуються науковими стандартами і методами у своїй роботі

Для мене теж головне, що вони науковці і все таке інше, що я Вам і намагаюсь довести. І відповідні призвіща наводив. вважаю тему вичерпаною.
 

ymj
Member
Member
 
Повідомлень: 245
З нами з:
24 травня 2009 07:30
Звідки: Lviv

Повідомлення ymj » 04 липня 2009 06:15

Михайло написав:Так отож -- не факт, що селяни в УРСР обрали б українську -- бо (1) звичка, що школа російська, і (2) усвідомлення того, що кар'єра пов'язана з російською...

Думаю, що якраз селяни вибрали б українську. Враховуючи, що більшість з них була не писемною, то ніякої серйозної звички щодо російськомовності школи там не було, крім того, якраз російська школа могла вважатися реліктом царської Росії, яка була тоді не дуже популярною. також російська ідентичнісь переживала кризу і асоціювалася із старою непопулярною імперією, а українська була на піднесенні і могла асоціюватися із надією на краще життя в майбутньому.
Щодо кар'єри, то говорячи про демократію і свободу слова в СРСР(маю на увазі територію, а не державу), я не відміняю українізації, тобто чиновник в Україні(УРСР) має знати українську мову, а, можливо, взагалі такий принцип, що коли на певній території, якогось етносу більше 20-30%, то чиновник має знати його мову. Крім того, більшість селян ні про яку кар'єру не думали, то ж не думаю, що тоді це мало б велике значення.
Коли я писав про "демократичний" СРСР, то мав на увазі, що існують більш-менш незалежні УРСР і РРФСР і між ними відбувається коректна(тобто без терору) боротьба за Кубань, яка або взагалі окрема адміністративна одиниця, або входить до РРФСР(але окремо, а не в складі Північно-кавказького краю), але ніякого примусу щодо мови навчання з центру немає, а ініціатива належить місцевому керівництву(тобто маємо владу рад, а не диктатуру більшовиків).
Ось до речі стаття Кульчицького щодо Кубаніhttp://www.day.kiev.ua/178856/
У грудні 1926 року в СРСР був проведений перепис населення. Він показав, що в Росії були прикордонні з Україною території, де переважало українське населення. Чисельність українців у них становила 2733 тис. осіб. Зокрема, в Краснодарському районі нараховувалося 103 тис. українців (84% усього населення), Таганрогськом окрузі — 192 тис. (72%), Кубанському окрузі — 915 тис. (62%). Сукупна кількість українців у Північно-Кавказькому краї дорівнювала 3 107 тис. (37% усього населення).

Не чекаючи опублікування повних даних перепису, керівництво України з ініціативи Миколи Скрипника повернулося до проблеми українсько-російського прикордоння. В архівній справі політбюро ЦК КП(б)У зберігся протокольний запис від 21 травня 1927 року за підписом генерального секретаря Л. Кагановича: «У зв’язку з тим, що минулий Всесоюзний перепис дасть вичерпні дані, визнати необхідним поставити питання в ЦК ВКП про приєднання до України прикордонних районів з більшістю українського населення. Просити ЦК ВКП(б) утворити спеціальну комісію».

ЦК ВКП(б) з комісією не поспішав, вважаючи питання про коригування кордонів вичерпаним. Однак М. Скрипник продовжував бити на сполох. Головним для нього було аж ніяк не збільшення території республіки за рахунок сусідів, а надання можливості українському населенню не розчинитися в інонаціональному середовищі. Вивчаючи матеріали перепису, він бачив, що українці Північного Кавказу поступово втрачають свою мову та культуру. У Кубанському окрузі українцями визнали себе 915 тис. чоловік, але лише 729 тис. заявили, що рідною для них є українська мова.

У травні 1928 року М. Скрипник знову звернувся до політбюро ЦК КП(б)У з офіційним поданням. У ньому говорилося, що русифікація мільйонів українців за межами УРСР не відповідає «здійснюваній нами правильній ленінській національній політиці й послаблює її революційний вплив на пригноблені маси Західної України, Буковини, Бессарабії». Прошу звернути увагу: нарком освіти УРСР у завуальованій формі порівняв русифікацію українців у Росії з політикою полонізації населення Західної України Польською державою та політикою румунізації в Буковині й Бессарабії. До цього переліку не увійшла Закарпатська Україна, бо чеський уряд не сприяв асиміляції населення.

10 грудня 1932 року на політбюро ЦК ВКП(б) обговорювалося питання про хлібозаготівлі в УРСР, на Північному Кавказі та в Західній області. Були присутні всі керівники перерахованих регіонів. Сталін раптово відхилився від теми й напустився на головного натхненника українізації в російських регіонах Миколу Скрипника, звинувативши його у зв’язках з націоналістичними елементами. Прийнята за підсумками засідання постанова ЦК ВКП(б) «Про хлібозаготівлі на Україні, Північному Кавказі й у Західній області» (від 14 грудня) торкалася не стільки заготівель, скільки національної політики Кремля. Можна стверджувати, що ця постанова знаменувала собою відмову (але тільки щодо України) від курсу національної політики, проголошеного після утворення СРСР ХII з’їздом РКП(б). Легітимізований партійним з’їздом курс ліквідувався секретною постановою ЦК ВКП(б)!

Провал хлібозаготівель у постанові пов’язувався з контрреволюційною роботою куркулів, петлюрівців, прихильників Кубанської Ради (аналог Центральної Ради на Кубані). Постанова вимагала «рішуче викоренити ці контрреволюційні елементи шляхом арештів, заслання в концтабори на тривалий термін, не зупиняючись перед застосуванням вищої міри покарання до найбільш злісних iз них».

Увага Північно-Кавказького крайкому та крайвиконкому зверталася на те, що «легковажна, не витікаюча з культурних інтересів населення, небільшовицька «українізація» майже половини районів Північного Кавказу при повній відсутності контролю за українізацією школи й друку з боку крайових органів, дала легальну форму ворогам Радянської влади для організації опору заходам і завданням Радянської влади з боку кулаків, офіцерства, реемігрантів-козаків, учасників Кубанської ради і т.п.»

Постанова ЦК ВКП(б) започаткувала кампанію боротьби зі «скрипниківщиною», яка 1933 року затягла у свій вир в Україні десятки тисяч представників національної інтелігенції. Ставилося завдання «негайно перевести на Північному Кавказі діловодство радянських та кооперативних органів «українізованих» районів, а також газети й журнали з української на російську мову як більш зрозумілу для кубанців, а також підготувати й до осені перевести викладання в школах на російську мову».

Населення Кубані з ентузіазмом вітало українізацію. Саме цим і пояснювався весь секрет її успіху. Однак терор голодом заткнув рота протестуючим. Під час Всесоюзного перепису населення 1939 року ніхто не наважився сперечатися з працівниками статистичних органів, у яких були абсолютно точні інструкції: записувати всіх корінних жителів росіянами. Українцями признавалися тільки ті, хто приїхав з України. Таких виявилося 1939 року 4,3%, а під час переписів 1959-го і 1989 рр. — 3,9%. Так загинула українська Кубань.
 

Аватар користувача
korner45
Member
Member
 
Повідомлень: 1820
З нами з:
25 лютого 2008 21:17

Повідомлення korner45 » 04 липня 2009 20:50

ymj написав:Думаю, що якраз селяни вибрали б українську

Я хоч і не селянин, і сім"я була російськомовною, проте сам свого часу захотів йти в українськомовну школу, наприклад... :)
 

kram
Member
Member
 
Повідомлень: 1151
З нами з:
09 березня 2013 18:48

Re: Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погля

Повідомлення kram » 24 травня 2014 07:01

Ось дуже цікавий матеріал про те, як Валуєвський циркуляр працював на практиці - а точніше, як показує автор, не працював: http://libgen.org/scimag5/10.2307/40871165.pdf
 

Аватар користувача
rutene
Member
Member
 
Повідомлень: 1108
З нами з:
11 жовтня 2014 21:30

Re: Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погля

Повідомлення rutene » 06 січня 2016 06:04

1865 рік, Григорій Петрович Данилевський. Народна освіта в Україні: Харківські народні школи.

Цитата:
"Здѣсь не входя въ филологическій и соціальный споръ, скажу, что, несмотря ни на что языкъ украинскій въ харьковскихъ школахъ составляетъ, при объясненіи уроковъ исторіи, закона божія и чтенія, языкъ господствующій, чѣмъ облегчается и теперь преподаваніе дѣтямъ сразу двухъ незнакомыхъ имъ языковъ: церковнаго и великорусскаго."

"Ходя весной съ народомъ при освященіи полей и колодцев, по мѣстному обычаю съ церковною процессіей, о. Дмитрій Регишевскій на роздыхахъ пробовалъ объяснять народу священную исторію, значеніе грамотности и улучшеннаго хозяйства и читалъ переложеніе псалмовъ на украинскій языкъ. Народъ сочувствовалъ въ особенности украинскому псалтырю и говорилъ: "Надо правду сказать, батюшка и молиться пріятнѣе, какъ вы говорите по нашему. Если устроите школу, давайте нашимъ дѣтямъ такія книжки какъ этотъ псалтыръ, чтó мы понимаемъ всякое слово. А будете учить мальчиковъ, учите и дѣвочекъ"..."


Данилевский Г.П. Украинская старина. – Харьков, 1865. С. 363
https://books.google.ch/books?id=FIRaAAAAcAAJ
Приєднані файли
2.jpg
 

Аватар користувача
rutene
Member
Member
 
Повідомлень: 1108
З нами з:
11 жовтня 2014 21:30

Re: Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погля

Повідомлення rutene » 09 січня 2016 06:33

Николай Гречъ. Полное собраніе сочиненій Фаддея Булгарина. Новое пятое изданіе. Томъ 2. 1842.
С. 118, 120, 121
https://books.google.ch/books?id=Tg5fAAAAcAAJ


Фаддей Булгарин. Дмитрій Самозванецъ (1830).

С. 118
"Глава XIII.
Разговоръ съ Священникомъ Михаиломъ объ Украинцахъ..."


С. 120 - 121

- "Я бы думалъ что Украинцы и Запорожцы какъ Русскіе и одного съ ними исповѣданія, не станутъ драться противу Россіи!" сказалъ странникъ.

- "Напротивъ, Украинцы и казаки весьма привязаны къ Польскому правленію, и не любятъ, такъ называемыхъ, Москалей. До Вѣры какая нужда! Вѣдь и въ Литвѣ часть шляхты и весь простой Греко - Россійскаго исповѣданія. Вотъ, нынѣ, такъ начинается возраждаться ненависть къ Польшѣ, и то за одну эту Унію. Уничтожь Унію сегодня, и завтра вся казачина предастся тѣломъ и душею Польшѣ."

- "Ну а если бъ въ Россіи перемѣна во внутреннемъ устройствѣ? Если бъ мудрый Государь обѣщалъ казакамъ и Украйнѣ сохранить ихъ права - перешли ли бы къ своимъ единовѣрцамъ?"

- "Хотя ты и Русскій нашъ единовѣрецъ, и принесъ мнѣ письма отъ друга моего Архимандрита, изъ Кіева но объ этомъ говорить не мое дѣло," сказалъ священникъ. "Я Украинецъ и подданный Польскаго Короля."
 

Аватар користувача
rutene
Member
Member
 
Повідомлень: 1108
З нами з:
11 жовтня 2014 21:30

Re: Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погля

Повідомлення rutene » 21 січня 2016 15:40

в письме полтавского помещика С. М. Кочубея князю Н. Г. Репнину-Волконскому от 11 февраля 1832 года:
«Наконец, чтобы преобразовать для пользы ее Малороссию, не можно ли бы и самое имя козака заменить другим? Это совершенно было бы для земли сей благодеяние. В Польше, оставшейся части Малороссии, имя сие исчезло и все слилось с именем поляка. Почему бы их не назвать, сих свободного состояния жителей, полтавскими украинцами и черниговскими украинцами? Можно бы и губернии назвать: Украинскою Полтавскою и Украинскою Черниговскою. Обе же губернии вместе сохранили бы название Малороссии, так как Могилевская и проч. вместе составляют Белоруссию, три губернии Новую Россию, десятки Великороссию и проч., и проч. По крайней мере не было бы малороссийского козака, столь званного для воспоминания многого и для лени, и столь противящегося смешению сего народа с русским»


Малороссийские казаки в войнах XIX века © 2010 г., А. И. Лисниченко (г. Киев), © 2010 г., Н. И. Шило (г. Москва)

звідси
viewtopic.php?f=25&t=17184&p=252457#p252457
 

Аватар користувача
rutene
Member
Member
 
Повідомлень: 1108
З нами з:
11 жовтня 2014 21:30

Повідомлення rutene » 26 лютого 2016 23:15

Зображення

Листи з Малоросії, написані Олексієм Левшиним. Харків, 1816 року. Відмінні властивості малоросіян. Лист 23-й.

http://escriptorium.univer.kharkov.ua/h ... 75002/3132

Я видѣлъ большую часть Маллороссїи, видѣлъ всю Полтавскую Губернїю, - и всегда называю её съ Линеемъ прекраснѣйшею, но мало обработанною страною...

Терпение жителей здешнихъ достойно удивления; но бойся вывести ихъ изъ онаго, бойся раздражить ихъ!...

К сожалѣнїю я долженъ заключить описанїе нравственности Малороссїян неприятною чертою; къ сожалѣнию я должен наконецъ тебѣ сказать о ненависти ихъ къ Великороссїянамъ. Ты легко можешь здѣсь въ томъ удостовѣриться;
ибо часто услышишь ихъ говорящихъ: Добрый чоловикъ, да Москаль.
Но этаго еще мало: они переливають чувство сїе въ самыхъ малютокъ и пугаютъ ихъ Москалями. При семъ имяни устрашенное дитя перестаеть кричать.
Ещё повторю тебѣ: пробѣги бытоописание Малороссїи; ты, можетъ быть, найдешь въ нихъ источникъ сего ужаснаго и пагубнаго чувства...


Согласись со мною и не требуй отъ меня описанїй тѣхъ странныхъ, смѣшныхъ а иногда достойныхъ сожалѣнїя обрядовъ, - которые Малороссїяне получили или отъ предковъ нашихъ - идоламъ покланявшимся, или отъ чужеземныхъ народов. Не любопытствуй о праздникахъ Коляды, Купалы и другихъ. Не заставляй меня рассказывать тебѣ: какъ душа человѣческая, по мнѣнїю жителей здѣшнихъ, должна, - разлучась съ тѣломъ - странствовать и омываться, доколѣ не очиститься. Не спрашивай меня о колдунахъ, оборотняхъ, вѣдьмахъ, домовыхъ и объ ужасѣ, - который наводятъ они необразованнымъ простолюдинамъ.
Забудемъ это - и обратимся къ физическимъ качествамъ малороссїянъ.
Наружность ихъ имѣетъ въ себѣ нѣчто важное; умныя лица и усы, при крѣпкомъ сложенїи, обритой бородѣ и высокомъ ростѣ, - придаютъ имъ величественный видъ..."
Приєднані файли
45.jpg
47.jpg
48.jpg
 

Аватар користувача
rutene
Member
Member
 
Повідомлень: 1108
З нами з:
11 жовтня 2014 21:30

Повідомлення rutene » 28 лютого 2016 10:19

 

Kamuro
Member
Member
 
Повідомлень: 4
З нами з:
02 березня 2016 10:00

Re: Чому росіяни не асимілювали українців? Російський погля

Повідомлення Kamuro » 02 березня 2016 10:08

бо свободу не вбити
 

Поперед.

Повернутись до Доба Імперій (XVIII-поч.XX ст.)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 3 гостей