Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Модератор: Global Moderators

Воля
Member
Member
 
Повідомлень: 303
З нами з:
17 квітня 2008 17:21
Звідки: село

Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення Воля » 22 жовтня 2010 15:39

Шановні форумчани!
Було б слушно розглядати у даній темі створення, розвиток та діяльність Старшинських та Підстаршинських шкіл УПА. Аналізувати програми навчання (по можливості) та матеріальну частину. Розглядати комплектацію шкіл командним та інструкторським складом. Також визначати випускників цих шкіл, які досягли високих функційних призначень, ступнів в УПА чи посад в ОУН. Загально відомо, що перші школи УПА появились у 1943 р. а останні діяли у 1946 р. Гадаю буде цікаво розглянути інформації про ці школи, встановити приблизний реєстр цих шкіл та встановити кількість підстаршин та старшин, які подала кожна школа (по можливостя) до УПА та ОУН.
Честь і слава
 

Воля
Member
Member
 
Повідомлень: 303
З нами з:
17 квітня 2008 17:21
Звідки: село

Re: Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення Воля » 22 жовтня 2010 15:46

Одразу кілька питань для тих, хто добре розуміється у темі:
1. чим відрізняється Старшинська (чи Підстаршинська) школа від Старшинського (чи Підстаршинського) курсу?
2. що таке "льоката" та як правильно розшифровувати це числове значення?
3. чи правда те, що усіх курсантів шкіл називали "Юнаками"?
Честь і слава
 

Воля
Member
Member
 
Повідомлень: 303
З нами з:
17 квітня 2008 17:21
Звідки: село

Re: Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення Воля » 25 жовтня 2010 09:17

Бачу, що тема ні кого не цікавить :(
спробував створити реєстр Старшинських шкіл:
Старшинська школа „Дружинники” ( липень-грудень 1943р.):
Школа постала на основі вишкільної сотні УПА поручника „Гориня” у липні 1943 р. Командиром школи був поручник „Горинь” (Лев Крисько). Школа базувалась переважно у лісовому масиві на хуторах Степаньського р-ну, одночасно виконуючи обов’язки по обороні внутрішнього кільця оборони КВШ УПА на Волині. Школа провела один випуск курсантів. В школі проходило старшинський вишкіл 60 курсантів (по 20 від кожної Групи УПА). У грудні 1943 р. закінчився чотирьохмісячний курс Старшинської школи та проведено іспити. 6 грудня відбувся випуск курсантів після чого школа була демобілізована та припинила своє існування.

Старшинська школа „Лісові Чорти” ( вересень 1943 – січень 1944рр.):
Школа заснована у вересні 1943 р. На 20 вересня кожна Група вислала по 30 курсантів для вишколу на старшин. Загальний склад школи становив із викладачами близько 300 чоловік. Командиром школи був сотник „Боровий” (Василь Брилевський). Школа провела один випуск курсантів. По проведені скороченого вишколу, школа у січні 1944 р. провела дострокові іспити, після чого була розформована та припинила своє існування.

Старшинська школа „Олені” ( лютий-листопад 1944р.):
Школа заснована у лютому 1944 р. на базі вишкільного куреня УПА „Олені”. Командиром школи були: з лютого по квітень 1944 р. поручник „Хмель” (Степан Фрасуляк), з квітня до 15 жовтня 1944 р. поручник „Поль” (Федір Польовий), з жовтня по листопад 1944 р. поручник „Ярема” (Остап Линда). Старшинська школа „Олені” мала цілий комплекс по підготовці кадрів старшин та підстаршин. При ній із заснуванням діяла Підстаршинська школа та охоронна сотня. Сама школа дала два випуски старшин та підстаршин.
Перший вишкіл рекрутів відбувся з 1 березня по кін. червня 1944 р. Школа носила назву „Олені ч.1” (не знаю чи правда але є відомості що перший випуск був присвячений памяті героя Крутського бою Піпському Г.). Тоді у школі було дві сотні курсантів на здобуття старшинського ступеня: сотня під командуванням хор. „Чмелика” (невідомий) та сотня під командою хор. „Коника” (Михайло Гальо). Також при школі діяла підстаршинська школа – сотня під командою „Грома” (Микола Твердохліб) та охоронний відділ, який обороняв „Оленів” від ворожих атак – сотня „Гайдамаки” під командою ст. булавного „Ясміна” (Володимир Верещинський)
Другий набір курсантів відбувся у червні/липні 1944 р. Тоді була створена для кандидатів у СШ „Школа кадрів ОУН ім. С. Бандери” під командою „Шума” (невідомий), яка приблизно за місяць сформувала знов дві сотні для Старшинської школи – сотня під командою хор. „Коника” (Михайло Гальо), сотня під командою хор. „Щита” (невідомий); та сотню для Підстаршинської школи – сотня під командою хор. „Колчака”. Вишкіл було проведено з 18 липня по 31 жовтня 1944 р. У цей час школа носила назву „Олені ч.2”. По закінченю вишколу командний та інструкторський склад розділено між сотнями по групах, а школа у середині листопада 1944 р. припинила своє існування.

Старшинська школа при Групі „Тютюнник” ( квітень-червень 1944р.):
Школу почали організовувати на Кореччині у ІІ пол. квітня 1944 р, до кінця травня командири з’єднаннь підготовлювали курсантів. Організовувати у квітні, а у травні 1944 р. очолити школу доручили капітану (сотнику) „Польовому” (невідомий). З причин оперативно-військових акцій ВВ НКВД новоорганізована структура СШ припинила існування. Мабуть на її основі проведено 20-ти денний перевишкіл старшинського та підстаршинського складу групи „Тютюнник” (травень-червень 1944).
Честь і слава
 

Воля
Member
Member
 
Повідомлень: 303
З нами з:
17 квітня 2008 17:21
Звідки: село

Re: Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення Воля » 05 листопада 2010 12:52

З Підстаршинськими школами все набагато важще :(
на території дій УПА-Північ перша Підстаршинська школа була створена 27 квітня 1943 р. у Групі "Заграва", 30 травня 1943 р. Підстаршинська школа була створена при Загоні "Січ", отримала криптонім "ім. С. Петлюри"
на території дій УПА-Південь Підстаршинська школа була створена літом 1944 р., яку очолив к-р "Хмара"
на території дій УПА-Захід вивести початок створення Підстаршинських шкіл дуже важко. це повязане із тим, що Підстаршинські школи УПА створювались на основі Підстаршинських шкіл ОУН (для прикладу: Підстаршинська школа "Лісові Чорти" була створена на основі Підстаршинської школи к-ра "Гориня" (Ільків Василь) на Бібреччині). Взагалі слід також визначити статус таборів УНС, чи це були просто рекрутські вишколи, чи це були підстаршинські вишколи.
Згодом складу список Підстаршинських шкіл..
Честь і слава
 

voenkom
Member
Member
 
Повідомлень: 6
З нами з:
13 листопада 2010 20:51

Re: Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення voenkom » 14 листопада 2010 14:45

"Старшинська школа „Лісові Чорти” ( вересень 1943 – січень 1944рр.):
Школа заснована у вересні 1943 р. На 20 вересня кожна Група вислала по 30 курсантів для вишколу на старшин. Загальний склад школи становив із викладачами близько 300 чоловік. Командиром школи був сотник „Боровий” (Василь Брилевський). Школа провела один випуск курсантів. По проведені скороченого вишколу, школа у січні 1944 р. провела дострокові іспити, після чого була розформована та припинила своє існування."

Школа знаходилась поблизу села Мочулки нині Турійського району Волинської області. Щодо причини розформування школи є дещо інша інформація - школа була розгромлена підрозділами 1-ї УПД ім. Сидора Ковпака (полковник П.П.Вершигора) у взаємодії з підрозділами 27-ї Волинської дивізії піхоти АК.
За Вершигорою обставини цього бою виглядають наступним чином:
Розвідка за допомогою колишніх бійців УПА отримала завдання визначити підходи до „Лісових чортів”. Партизанам вдалось встановити зв’язок з колишнім старшим лейтенантом РСЧА Семенюком, який викладав у школі вогневу підготовку, від нього довідалися пароль, відгук. О 16.00 26 січня партизани покинули Мосир (село в Любомльському районі - в січні 1944 місце дислокації 1-ї УПД) і направились на схід. Неподалік від Туропина (Турійський район) вийшли до залізничного переїзду. Після короткотривалого бою було знищено два німецькі ДОТи, які прикривали переїзд, знищено до взводу охорони. Після переходу залізниці, вранці 27 січня партизани приступили до виконання плану з оточення і ліквідації школи УПА „Лісові чорти”. 2-й батальйон під командуванням Петра Леонтійовича Кульбаки обходив повстанський табір праворуч, у напрямку на Осу і Буду, 3-й під командуванням Петра Брайка лівіше переправився через Турію, а 1-й батальйон Давида Бакрадзе разом з кавалерійським ескадроном під командуванням Олександра Лєнкіна повинні були атакувати табір з фронту. Завдяки отриманому паролю партизани знешкодили передову заставу повстанців і розпочали кавалерійську атаку. Курсанти школи намагались чинити опір, але сили були не рівні. Серед документації штабу школи поряд з іншими документами з питань організації, тактики дій УПА було виявлено документи щодо взаємовідносин УПА з німецькою окупаційною владою.

Що ж було насправді???
 

Біда
Member
Member
 
Повідомлень: 20
З нами з:
08 липня 2010 17:12

Re: Старшинські та Підстаршинські школи УПА

Повідомлення Біда » 20 листопада 2010 15:49

У ВО Лисоня була створена підстаршинська школа яка діяла протягом 1944-1945 рр. Базувалася на Рогатинщині під командуванням "Чоса".
 


Повернутись до WWII та Другі визвольні змагання (1938-1945)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість